Берестинська громада: від будівництва укриттів до порятунку річки

09.12.2024 08:50 Берестин
Укриття у школі Берестинської громади. Фото: Берестинська міська рада Укриття у школі Берестинської громади. Фото: Берестинська міська рада

У Берестинській громаді будують укриття, щоб якомога більше дітей приєдналися до змішаної форми навчання, працюють над енергоавтономністю міської лікарні, розвивають співробітництво громад та вирішують екологічні проблеми.

У перші тижні війни Берестинська громада прихистила тисячі людей, які виїхали з небезпечних територій, забезпечивши їм соціальну підтримку та медичну допомогу. 

За словами Берестинського міського голови Світлани Кривенко, сьогодні у громаді, де мешкає понад 30 тисяч осіб, соціальні та адміністративні послуги надаються у повному обсязі. Підприємці працюють, навіть з’являються нові робочі місця. Усі комунальні підприємства теж працюють, вони забезпечені технікою, придбаною завдяки партнерській підтримці та за кошти місцевого бюджету. Єдине – не вистачає чоловічих рук.

Вразливі верстви населення отримують гуманітарну допомогу, в тому числі і внутрішньо переміщені особи.

– Демографічна ситуація в цілому по громаді не зазнала істотних змін. З початком повномасштабної російської агресії люди виїжджали, але приблизно у такій самій кількості прибували ті, хто був змушений виїхати з більш небезпечних місць. Офіційно в Берестині зареєстровано понад 8,8 тисячі внутрішньо переміщених осіб, – повідомила Світлана Кривенко.

Вона розповіла, що у перші дні активних бойових дій на Харківщині внутрішньо переміщених осіб у громаді було ще більше – понад десять тисяч. Зараз частина людей повернулася додому. Але є внутрішньо переміщені особи, які пов’язують своє майбутнє саме з Берестинською громадою: знайшли тут роботу та придбали житло. 

Повернути дітей у школи 

Берестинська громада стала однією з тих, де Рада оборони Харківської області дозволила організувати змішане навчання у школах. Тож частина маленьких жителів має можливість відвідувати заняття у навчальних класах, безпосередньо спілкуючись із вчителями та між собою. Небезпека, яку несуть агресивні дії ворога, змушує переносити шкільне життя в укриття. Але навіть навчанню з такими вимогами діти та батьки віддають перевагу порівняно з дистанційним.

Як зазначила Світлана Кривенко, в громаді дев’ять шкільних закладів та одна філія, де навчаються понад три тисячі дітей. Їх навчають понад триста педагогічних працівників. П’ять шкільних закладів працюють у змішаному форматі.

Шкільні класи в укритті

Укриття у навчальному закладі Берестинської громади. Фото: Берестинська міська рада

Цього навчального року в перший клас пішли 262 першокласники. В одинадцятому класі навчається 161 майбутній випускник.

– На початку навчального року, у вересні, у змішаному форматі почали відвідувати заняття понад 472 учні. З них 136 першокласників та 106 учнів одинадцятого класу. Заняття у змішаному форматі проводять 134 вчителі. Зрозуміло, що змішаний формат затребуваний, він має усі переваги, у тому числі, відверто кажучи, це й якість освіти. Тож батьки продовжують писати заяви про переведення дітей на змішану форму навчання. А ми, як влада в громаді, робимо все можливе, щоб задовольнити цю потребу, – зауважила керівниця громади.

Поступово кількість школярів, які переходять на змішану форму навчання, зростає, зараз це 731 учень. Уже в наступному півріччі поточного навчального року їх кількість має збільшитися за рахунок облаштування укриття ще в одному ліцеї громади. Допомогу з ремонтом укриття надала Всесвітня лютеранська федерація в Україні.

Шкільне укриття

Навчальний простір в укритті. Фото: Берестинська міська рада

Саме завдяки тому, що в одному з навчальних закладів громади з’явилося укриття, яке облаштували належним чином, у Берестині цієї осені поновив роботу інклюзивно-ресурсний центр.

– Центр має приміщення, яке дуже добре облаштоване. Але через те, що там немає укриття, центр частково не працював, навчання проводилося у дистанційній формі або спеціалісти виїжджали до своїх підопічних. Зараз інклюзивно-ресурсний центр орендує приміщення в одному зі шкільних закладів зі змішаною формою навчання. Приміщення там має пандус, в укриття можна спуститися на ліфті, є все необхідне для людей з інвалідністю, – розповіла Світлана Кривенко.

У школі будують укриття

Будівництво шкільного укриття. Фото: Берестинська міська рада

У Берестинській громаді очікують, що наступного навчального року ще більше школярів перейдуть на змішану форму навчання. Вже ведуться підготовчі роботи для будівництва укриттів ще у двох ліцеях. Будівництво планують завершити до початку наступного навчального року. 

Медицина: укриття та сонячні панелі 

Облаштування укриттів відбувається й у медичних закладах. Так, завершується ремонт приміщення, що відповідає вимогам безпеки, у центральній районній лікарні.

– Після завершення робіт приміщення буде облаштоване меблями, і я запропонувала використовувати його для офлайн-занять або занять у змішаній формі в Красноградському медичному коледжі. Це було б цілком логічне рішення, – зазначила керівниця громади.

Вона також сказала, що, крім будівництва укриття, у поліклінічному відділенні центральної районної лікарні у взаємодії з міжнародними партнерами зараз проводяться ремонтні роботи першого та другого поверхів.

– Лікарня будує твердопаливну котельню своїми силами, вигравши проєкт, що знизить залежність закладу від тепломережі. За рік комунальні послуги (електроенергія, водопостачання, тепло) коштують близько 13 мільйонів гривень, – розповіла Світлана Кривенко.

На хірургічному корпусі лікарні встановлено сонячні панелі потужністю 30 кіловатів, що дозволить зекономити бюджетні кошти на комунальні послуги.

– Сонячні панелі на міській лікарні встановлені завдяки підтримці НАК «Нафтогаз України». Повністю за їх кошти, силами їх робітників. Коли нам запропонували реалізувати цей проєкт, звичайно, я стовідсотково погодилася. І дуже вдячна за те, що обрали саме нашу лікарню. Вона кластерна: хоча й називається Берестинська міська лікарня, але обслуговує увесь укрупнений Берестинський район, – зауважила очільниця громади.

Сонячні панелі на даху міської лікарні

У міській лікарні встановили сонячні панелі. Фото: Світлана Кривенко

Міська лікарня в Берестині була обрана не випадково, оскільки має більше двадцяти пакетів Національної служби здоров’я України. Жодна лікарня в районі стільки послуг не надає.

– Панелі, що перетворюють сонячну енергію на електричну, працюють уже місяць. Точний аналіз їхньої ефективності за такий короткий час провести важко. Але вже зрозуміло, що буде суттєва економія електроенергії, що, своєю чергою, дозволить економити кошти бюджету громади, бо комунальні послуги саме ми й платимо, – переконана Світлана Кривенко. 

Співробітництво із сусідами і не тільки 

Оскільки Берестинська лікарня надає послуги мешканцям інших громад району, міська влада запропонувала їм підтримати медичний заклад у форматі співробітництва.

– Ми направили листи до сусідніх громад – Зачепилівської, Кегичівської, Наталинської, Сахновщинської, Старовірівської – про намір укласти договори співробітництва у галузі охорони здоров’я. Люди їздять лікуватися до Берестинської міської лікарні, яка раніше була районною, отримують послуги. А утримання медзакладу залишається за рахунок лише нашої громади. Тож ми просимо підтримати з оплатою комунальних послуг, – розповіла Світлана Кривенко.

У Берестинській громаді приділяють особливу увагу співробітництву з іншими громадами. Саме цій темі було присвячене позачергове засідання виконавчого комітету Берестинської міської ради. Йшлося про співпрацю та фінансування ключових закладів культури, освіти, соціального обслуговування та охорони здоров’я. У міській раді вважають, що така спільна діяльність сприятиме ефективнішому використанню ресурсів, допоможе підтримувати заклади в належному стані й розширювати спектр послуг для населення.

– У вересні ми відвідали заходи, організовані проєктом USAID «Говерла», де нас навчали алгоритму, як готувати та укладати партнерські договори з іншими громадами. Зараз використовуємо цей алгоритм. Уже підписаний договір про співробітництво з Наталинською та Старовірівською громадами – це інклюзивно-ресурсний центр. Наразі проходимо усі етапи: через сесії міської ради, засідання виконавчого комітету, листи у сусідню громаду – щодо міської лікарні, водоканалу, музичної школи, музею, дитячо-юнацької спортивної школи, центру дитячої та юнацької творчості. Тобто по всіх закладах, які були у підпорядкуванні колишнього Красноградського, а нині Берестинського району, – повідомила міський голова.

Крім сусідів, Берестинська громада випробує форми співробітництва з колегами з інших регіонів. Підписані меморандуми про співпрацю з Миргородською громадою Полтавської області та Перещепинською громадою Дніпропетровської області.

– Напрями співпраці – спорт, культура, обмін досвідом, взаємодія між профільними закладами. Без фінансових зобов’язань. На перспективу, як буде напрацьований механізм фінансування, будуть спільні проєкти, – розповіла Світлана Кривенко. 

Врятувати річку 

Берестинська громада бере участь в екологічному проєкті зі збереження малих річок України, також за підтримки проєкту «Говерла». Зараз на меті – відновлення річки Берестова, яка поступово зникає.

Річка Берстова

Русло та заплава річки Берестова. Фото: Берестинська міська рада

– Створена комісія, до роботи залучені спеціалісти з гідрології. Відвідуємо сусідні громади, де протікає Берестова, вивчаємо стан самої річки, її берегів. Щоб розпочати роботу, маємо зібрати великий обсяг даних. Проєкт довготривалий, не на один рік, поки пройдуть усі обстеження – дна, пойми, флори та фауни. Процес буде розбитий на етапи, – сказала міський голова.

Комісія вже обстежила течію річки у Наталинській та Старовірівській громадах, на черзі – виїзд до Зачепилівської громади.

Комісія зі збереження річки Берстова

Виїзд комісії зі збереження річки Берестова. Фото: Берестинська міська рада

– Після того, як завершиться етап обстеження, будуть визначені подальші необхідні дії для порятунку Берестової. Якщо ми не збережемо нашу річку, це буде екологічна катастрофа для міста, – наголосила Світлана Кривенко.

«Слобідський край» також розповідав, як Статут змінить життя Близнюківської громади