Уроки під звуки сирен: як працює освіта у Безлюдівській громаді

Громади на зв'язку
13.12.2024 14:50 Безлюдівка
Селищний голова Микола Кузьмінов з активною молоддю громади/фото: Безлюдівська селищна рада Селищний голова Микола Кузьмінов з активною молоддю громади/фото: Безлюдівська селищна рада

Станом на грудень 2024 року в Безлюдівській громаді нараховується 5 загальноосвітніх закладів, 3 дошкільних та один міжшкільний ресурсний центр. У школах навчається 1813 дітей, що на пів відсотка менше порівняно з попереднім роком. Дошкільні заклади відвідують 303 дитини. Це на 12 % менше, ніж торік.

Стан та перспективи

Як розповіли медіа «Слобідський край» селищний голова Микола Кузьмінов та начальниця відділу освіти Вікторія Павленко, третій рік поспіль учні Безлюдівської громади опановують знання в умовах воєнного стану. Попри російську агресію та повітряні тривоги, освітній процес триває. Щоб убезпечити дітей та педагогів, місцева влада вживає низку заходів: облаштовує укриття, встановлює системи безпеки та проводить навчання з безпеки життєдіяльності.

Діти з Безлюдівки на відпочинку/фото: відділ освіти Безлюдівської селищної ради

Завдяки різним проєктам та ініціативам молоді люди мають можливість розвивати свої таланти/фото: Безлюдівська селищна рада

Безлюдівська громада наполегливо працює над покращенням умов навчання та праці. Завершується модернізація системи опалення та газової котельні в Хорошівському ліцеї, що зробить заклад не лише теплішим, а й енергоефективнішим. До речі, чотири заклади загальної середньої освіти забезпечені потужними генераторами, в Лизогубівському ліцеї такий генератор планують встановити у наступному році. Паралельно з цим у громаді дбають про гідну оплату праці педагогів, забезпечуючи своєчасну виплату заробітної плати та додаткові надбавки. Такий комплексний підхід дозволяє створити комфортні умови для навчання та роботи в місцевих закладах освіти.

Безпека дітей – на першому місці

Одним з пріоритетних завдань лишається безпека учнів. Третій рік діти громади навчаються у воєнних реаліях під сигнали повітряної тривоги. 

– Війна позбавила наших дітей повноцінного навчання та дитинства. Тож ми повинні зробити все, щоб кожна дитина була в безпеці та мала доступ до освіти, – зауважує Безлюдівський селищний голова Микола Кузьмінов.

З метою створення безпечних умов для учасників освітнього процесу у двох ліцеях триває робота з облаштування підвальних приміщень як найпростіших укриттів. До кінця року в них планується встановити пожежну сигналізацію та підключити до мережі Інтернет.

– Відділом освіти укладені угоди про співробітництво з поліцією охорони для безпеки закладів загальної середньої освіти. Крім того, працюємо над встановленням камер зовнішнього відеонагляду. В трьох ліцеях оновлено та встановлено огорожу, – розповідає Вікторія Павленко.

Також у громаді активно працюють над формуванням у дітей навичок безпечної поведінки. Спільно з Національною поліцією, ДСНС та волонтерами проводяться регулярні профілактичні заходи, присвячені мінній безпеці, протидії булінгу та кіберзлочинності, інформаційній гігієні та профілактиці правопорушень. Для проведення таких занять обладнаний спеціальний клас безпеки в Хорошівському ліцеї, а до кінця року планується відкриття аналогічного класу в Безлюдівському юридичному ліцеї.

Крім того, постійно відстежується дотримання пожежної безпеки в освітніх установах. Згідно з вимогами законодавства, регулярно проводиться перевірка протипожежного обладнання, вимірюється опір ізоляції та здійснюється вогнезахисна обробка дерев’яних конструкцій.

– Ми продовжимо працювати над створенням безпечного освітнього середовища в навчальних закладах громади, адже це дуже важливо, – підкреслює Вікторія Павленко.

Рівний доступ до знань

Щоб забезпечити рівні можливості для всіх дітей, незалежно від їхніх особливостей та з урахуванням поточних обставин, у закладах освіти громади активно впроваджується дистанційне навчання, зокрема індивідуальне (сімейне) та інклюзивне. Так за заявами батьків у 2024–2025 навчальному році створено 18 інклюзивних класів, де навчаються 18 учнів з особливими освітніми потребами.

Психологічна допомога 

Війна – це серйозний виклик для дитячої психіки. Постійний стрес може проявлятися у вигляді тривоги, страхів, проблем зі сном та харчуванням. Деякі діти можуть ставати агресивними або, навпаки, замикатися в собі.

Безлюдівська громада, розуміючи важливість психологічної підтримки дітей у складні часи, активно співпрацює з благодійними фондами. Завдяки спільним зусиллям дорослих діти отримують доступ до комплексної психологічної допомоги. Спеціалісти використовують інтерактивні методики, такі як арт-терапія, ігрові заняття та розповіді історій, щоб допомогти дітям увиразнити свої почуття, страхи та переживання, пов’язані з війною. 

Крім того, психологи навчають ефективних стратегій саморегуляції, допомагаючи їм заспокоїтися та впоратися зі стресом. Завдяки цим програмам діти мають змогу не лише долати наслідки травматичних подій, а й розвинути важливі соціальні навички, що допоможуть їм адаптуватися до нових умов життя.

Анімалотерапія для дітей у Безлюдівці/фото: відділ освіти Безлюдівської селищної ради

Анімалотерапія для дітей/фото: Безлюдівська селищна рада

Нещодавно юні мешканці громади мали зустрічі з чотирилапими друзями. Анімалотерапія, організована спільно з освітньо-реабілітаційним хабом «Екосвіт» та благодійним фондом «Avsi», усім дуже сподобалася. Спілкування з пухнастими улюбленцями, творчі майстер-класи, арт-терапія забезпечили дітям емоції, нові знання та вміння. 

Анімалотерапія – це більш ніж просто гра з тваринами. Це потужний інструмент, який сприяє емоційному оздоровленню та розвитку. Арттерапевтичні заняття від благодійного фонду «Голоси дітей» стали яскравим доповненням до цієї програми, дозволивши малечі виразити свої почуття через творчість.

А перед Днем святого Миколая у відділенні соціальної згуртованості і самозарадності КУ «Центр надання соціальних послуг» Безлюдівської селищної ради маленькі майстри малювали, ліпили казкових персонажів і створювали оригінальні листівки. Творчі заняття стали для дітей справжньою терапією, допомагаючи їм розкрити свій потенціал та відчути радість від зробленого власноруч.

Молодші учасники опановували техніку аплікації, майструючи листівки, де можна було написати свої побажання. А підлітки виготовляли ялинкові прикраси, демонструючи дизайнерські здібності.

Інвестиції в майбутнє

Сучасний світ стрімко змінюється. Щоб підготувати молодь до викликів сьогодення, Безлюдівська громада впроваджує інноваційні освітні програми, створює належні умови для всебічного розвитку, працює над розкриттям потенціалу талановитих дітей. Завдяки різним проєктам та ініціативам молоді люди мають можливість розвивати свої таланти в науці, мистецтві, спорті та інших сферах. Щорічна участь в олімпіадах, мовно-літературних конкурсах та інших інтелектуальних змаганнях не лише сприяє інтелектуальному розвиткові та розширює світогляд, але й формує лідерські якості, критичне мислення та вміння працювати в команді.

Серед обдарованих дітей – знані навіть за межами країни юні боксери з Безлюдівки. Зокрема, в Арабських Еміратах на чемпіонаті Азії з боксу серед юніорів, школярів та школярок учень 9-А класу Васищевського ліцею Дмитро Касьяненко переміг спортсменів у вазі до 70 кг. Срібну нагороду чемпіонату у вазі до 64 кг виборов учень 9-В класу Безлюдівського юридичного ліцею ім. І. Я. Підкопая Далінтін Лук’яненко.

Добре відомий на теренах України і танцювальний колектив «Азарт».

Переможцями Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України, всеукраїнських учнівських олімпіад з навчальних предметів і турнірів у 2023–2024 навчальному році від Безлюдівської територіальної громади стали Максим Калашник і Крістіна Іванчіхіна (КЗ «Безлюдівський юридичний ліцей ім. І. Я. Підкопая») та Еліна Семенова (КЗ «Васищевський ліцей»).

Діти з  Безлюдівки їдуть на відпочинок/фото: відділ освіти Безлюдівської селищної ради

Селищна рада забезпечила безкоштовний відпочинок дітям/фото: відділ освіти Безлюдівської селищної ради

За сприяння благодійної організації Cultura Contra Balas активні підлітки громади відвідали Табір соціального лідерства «Культура проти куль», де розширили свій кругозір, спробували незвичні активності, занурились у культуру Іспанії.

Турбуючись про підростаюче покоління, влітку 2024 року Безлюдівська селищна рада забезпечила талановитим дітям безкоштовний відпочинок та оздоровлення в дитячому таборі «Лісова галявина».

– Ми й надалі будемо підтримувати своїх юних талановитих земляків, які прагнуть до змін та будують наше спільне майбутнє. Інвестуючи в молодь, ми інвестуємо в процвітання нашої громади. Спільними зусиллями громади, сім’ї та освітніх закладів ми виховуємо покоління творчих, інтелектуально розвинених та соціально активних громадян, які зроблять вагомий внесок у розвиток України, – наголошує Безлюдівський селищний голова Микола Кузьмінов.