Депортація за мову: історія нескореної освітянки на «Мовних вправах» у Близнюківській громаді
У Близнюківській громаді відкрилася виставка «Мовні вправи». Її гостем стала лауреатка премії «Українська правда 100: Сила жінок» у категорії «Освіта і наука» Людмила Куркуріна. За організацію освітнього процесу на окупованих територіях за українськими програмами вона була примусово депортована з рідного Запоріжжя.
Про це медіа «Слобідський край» розповіла сама Людмила Куркуріна.
– Я директорка Чорноземненської школи у Мелітопольському районі Запорізької області. Коли наше село Чорноземне було окуповане, росіяни розпочали полювання на освітян. Вийшли і на мене. Неодноразово схиляли до співробітництва. Це були і просто розмови, і допити, і обшуки, і багато чого іншого. Моя непоступливість стала їх дратувати, і вони винесли мені вирок про примусову депортацію, – розповідає Людмила Куркуріна.
Одного дня о шостій ранку окупанти увірвалися до її будинку, закинули до машини і залишили на останньому блокпосту. Перед Людмилою лежав складний маршрут замінованою територією під постійними обстрілами – так званою сірою зоною.
– Коли я вже пройшла половину шляху і вибилася з сил, біля мене загальмували старенькі «Жигулі». Двоє літніх чоловіків доправили мене на підконтрольну Україні територію. Наразі проживаю в Дніпрі. Чоловік, дорослі доньки, онука залишаються вдома в окупації. Росіяни тримають їх у заручниках. Таке мені покарання за мою чітку проукраїнську позицію, – зазначає Людмила Куркуріна.
Людмила Куркуріна за нескореність і стійкість своїх переконань стала лауреаткою премії «Українська правда 100: Сила жінок» у категорії «Освіта і наука». Вона увійшла до десятки освітян України.
Виставка «Мовні вправи» відбулася у Близнюківській громаді завдяки перемозі місцевої громадської організації «Близнюківська асоціація захисників та захисниць України» в open call від фундації Artists Support Ukraine та ГО «Порт Культури». Її експозиція включає 31 графічну роботу (діджитал-версія оригінальних робіт), три відео – та одну аудіороботу.
Конкурс передбачає організацію серії виставок і публічних обговорень з експертами у прифронтових регіонах України. Ініціатива покликана створити простір для діалогу та запросити громадськість до рефлексії на тему мови як інструменту деколонізації без нав'язування конкретних ідей чи ідеологій.
Раніше ми писали, як юнак з Ізюмщини здобував освіту в неймовірних умовах.