Бібліотеки-хаби, концерти й конкурси: як розвивають культуру в Богодухівській громаді
Громади на зв'язкуПопри близькість до кордону з росією та обстріли, у Богодухівській громаді приділяють особливу увагу культурному розвитку населення. Це не лише засіб збереження традицій, а й фактор, який об’єднав та зміцнив людей. Нині в громаді створено вже сім бібліотек-хабів, де мешканці можуть читати книги, навчатися та отримати допомогу. А в кінці березня дитячий колектив з Богодухівщини виборов гран-прі на фестивалі «Український тріумф» у Полтаві.
Юні таланти здобувають нагороди
Вихованці Зразкового хореографічного ансамблю «Сюрприз» здобули перемогу на Міжнародному двотуровому фестивалі-конкурсі мистецтв «Український тріумф», що відбувся в Полтаві. Юні танцівники вразили журі майстерністю, артистизмом і яскравими постановками.
«Наш колектив представляв там групові, сольні та дуетні номери. Були вихованці старшої та молодшої груп. Старша група отримала гран-прі з хореографічною постановкою під назвою «Козачок», – розповідає керівник колективу Тетяна Сабадаш.
Деякі учасники вперше виходили на сцену, але змогли підкорити її та довести, що наполегливість і любов до танцю приносять гарні результати. На початку великої війни колектив припинив свою діяльність, адже багато вихованців виїхали з громади. Проте з часом тренування відновилися, бо дітям дуже хотілося займатися улюбленою справою.
«З початком війни я старалася зберегти колектив, ми працювали з тими дітьми, які залишилися у громаді, бо багато вихованців виїхало. Була у нас пауза, але діти дуже скучали, батьки постійно питали, коли відновляться заняття, бо хотіли хоч якось розрадити дітей, розвеселити, подарувати їм хоч трошки радості. Тож ми почали потрошку займатися», – розповідає керівник колективу.
Зараз в учасників колективу багато тренувань, вони продовжують розвиватися та постійно ставлять собі нові завдання.
«Діти аж біжать на заняття. Старша група встигає й уроки вчити, й на тренування ходити. У колективах завжди йде упор на старшу групу, вони – це показник успішності. Цей рік буде напружений, бо звання «зразковий ансамбль» ми отримали у 2020 році, а тепер будемо проходити переатестацію. Поки що на змагання їздимо лише в Полтаву, бо далі батьки бояться відпускати дітей. Можливо, після потепління будемо на більш дальні відстані їздити», – каже Тетяна Сабадаш.
24 квітня колектив відзначає 10-річчя. Готується святковий концерт.
Бібліотеки нового формату
Ще у 2021 році в громаді провели аналіз технічного стану бібліотек. Тоді ухвалили рішення реорганізувати їх: провести ремонти, оновити меблі й книжковий фонд та придбати комп’ютерну техніку.
«Бібліотеки потребували якихось змін, ми розуміли, що в тому вигляді, в якому є, як історично це склалося, вони не відповідали жодним вимогам ні за формою, ні за змістом. У громаді 30 бібліотек, і з кожної ми хочемо зробити мініхаб, аби було цікаво туди заходити і працювати не тільки дітям, а й дорослим. Щоб кожен мешканець міг отримати всю інформацію, яка йому потрібна, зокрема з Інтернету», – розповідає Богодухівський міський голова Володимир Бєлий.
До повномасштабного вторгнення вдалося модернізувати бібліотеки в селах Максимівка та Івано-Шийчине. Там відремонтували приміщення, придбали нову літературу, меблі, ноутбуки, планшети. А вже під час війни в громаді реорганізували ще п’ять. Загалом у бібліотеках обслуговується майже 14 тисяч користувачів різних категорій та вікових груп, в тому числі переселенці.
«Це більше ніж просто бібліотеки, це такі мініхаби, де люди можуть отримати не тільки книги, а й консультації з користування інтернетом, можуть заплатити за комунальні послуги. Також там надають безоплатну правову допомогу. І дорослі, і діти зараз дуже активно користуються бібліотеками. Ми розширили напрямки роботи, бо раніше прийшов, отримав книгу й пішов, а зараз це зовсім новий формат. Обслуговуємо читачів і вдома, тобто до людей, які не можуть прийти у бібліотеку, приходить працівник і надає послуги. Цей формат має попит», – говорить начальниця відділу культури і туризму Богодухівської міської ради Алла Волошко.
Вона зазначає, що зараз люди почали більше читати, особливо українські книжки.
«Приємно, коли люди приходять і кажуть: «Нам тільки українські книги, ми російські не хочемо». Особливо такий запит нині у молоді. Ми дуже гарно почистили книжковий фонд. Звичайно, книжок не вистачає, хотілося б більше, але ми розуміємо, що, якщо навіть буде дуже багато книг, все одно не вистачатиме. Допомагають благодійні фонди, міська рада виділила 200 тисяч гривень, на які закупили книги. Цьогоріч міськрада заклала ще сто тисяч гривень для придбання книг», – каже Алла Волошко.
У міськраді кажуть, що такі мініхаби користуються дуже великою популярністю серед мешканців громади. Люди із задоволенням туди ходять, щоб навчитися чогось нового, а також поспілкуватися.
«Сучасні бібліотеки – це інформаційні центри розвитку, безплатний громадський простір, де не лише читають і користуються інтернетом, а й розв’язують нагальні питання з життя своєї громади. Це гуманітарний центр, де підтримують переселенців та гуртуються задля допомоги нашим захисникам», – упевнений Богодухівський міський голова.
У грудні 2024 року одна з бібліотек громади увійшла у десятку переможців Всеукраїнського конкурсу проєктів з надання культурних послуг юним мешканцям громад «Бібліотечні сервіси – дітям».
Примножують українську культуру
У Богодухівській громаді працюють всі заклади культури. Деякі через війну довелося перелаштувати на роботу в онлайн режимі. В місяць тут проводиться 2-3 культурні заходи, їх намагаються робити різноплановими, щоб зацікавити якомога більше людей. Особливу увагу приділяють культурним традиціям України й, зокрема, Богодухівщини.
«Нація повинна бути культурною та свідомою. Тому саме зараз ми прищеплюємо людям поняття української культури, нематеріальної культурної спадщини. Ми зберігаємо традиції, примножуємо та розвиваємо їх, бо зараз це – найголовніше. У нас зараз проходить акція – збираємо зразки нематеріальної культурної спадщини: це національні страви, ігри, пісні, весільні обряди. А у Шарівці робили проводи до війська: ми підбирали пісні, які раніше співали, коли хлопці до війська йшли», – говорить Алла Волошко.
Попри війну в громаді продовжують свою діяльність творчі колективи, вони беруть участь у різних конкурсах та фестивалях і здобувають перемоги.
«У нас є дитячі колективи, які мають звання зразкових: хореографічні ансамблі «Надія» та «Сюрприз», театральна студія «Ніка» та гурток декоративно-ужиткового мистецтва. Також є фольклорний колектив «Шарівчанка», ансамбль української пісні «Криниченька» та хор української пісні, де учасниками є люди, яким більше ніж 60 років. Ми всіма пишаємося, вони всі молодці, бо в таких умовах не тільки займаються улюбленою справою та розвивають культуру, а й ще наближають Перемогу, допомагаючи захисникам», – розповідає начальниця відділу культури і туризму Богодухівської міської ради.
Читайте також:
Як оновити дані про місце проживання онлайн