Якісні медичні послуги, сортування сміття та енергонезалежність: як минув рік у Богодухівській громаді
Богодухівська громада розташована за 20 кілометрів від кордону з рф. Та попри це Богодухівщина живе й розвивається, там продовжують успішно реалізовувати проєкти, що розпочали ще до повномасштабного вторгнення. Так, у громаді вдалося збільшити кількість сонячних станцій та відкрити реабілітаційне відділення. Позитивні зміни відбулися ще в низці сфер. У громаді підбили підсумки року, що завершується.
Шлях до енергонезалежності
Справжня гордість Богодухівської громади – альтернативні джерела живлення та сонячні станції. Встановлювати їх почали ще у 2021 році, зараз у громаді їх 19. Богодухівський міський голова Володимир Бєлий говорить, що їм удалося спрацювати на випередження.
– Ми цю роботу розпочали у 2021 році, тоді мені було зрозуміло, що потрібно відійти від нестабільного виду палива – газу. Ми тоді ще не думали про блекаути, ніхто не знав, що розпочнеться повномасштабна війна, але почали будувати котельні на альтернативному виді палива. Перевели всі великі бюджетні та соціальні заклади на опалення пелетами, дровами та щепою й паралельно почали будувати сонячні станції, щоб надалі зекономити кошти. Я розумів, що ціни на електроенергію будуть підвищуватися. Коли ми поставили перші чотири станції, то зрозуміли, що є ефект від цього – й продовжили цю роботу, – розповідає Володимир Бєлий.
До повномасштабної війни встигли встановити панелі на КП «Богодухіввода». Звісно, через війну втілити в життя вдавалося не все заплановане, на деякий час роботу довелося призупинити. Та попри всі складнощі робота над енергонезалежністю не припиняється.
– У 2022 році нас зупинила війна. Але блекаути показали, що саме цим потрібно було займатися. Ми зрозуміли: якщо в цю систему додавати ще й акумулятори, то відсутність світла можна й не помітити, – ділиться міський голова.
Зараз частка «зеленої» енергії в тарифі на воду складає понад 50 %. Саме завдяки цьому тариф на воду для населення залишається таким, яким був до повномасштабного вторгнення – 29 гривень 26 копійок. Також завдяки сонячним батареям місцева лікарня може ще добу працювати без світла. Це перша медустанова в Харківській області, яка є повністю автономною в питаннях забезпечення електроенергією. А Комплекс з управління комунальними відходами працює винятково на сонячних панелях і взагалі не підключений до електропостачання. Тому робота зі встановлення сонячних панелей продовжується, зазначають у громаді.
– Зараз ми ще 5 закладів переводимо на сонячні панелі. Це ЦНАП, поліклініка, Будинок культури, одна зі шкіл та центр дитячої та юнацької творчості. Вони будуть з акумуляторами, тобто це забезпечить безперебійне енергопостачання соціальних закладів, – каже Володимир Бєлий.
Ретельно готувалися у громаді й до опалювального сезону 2024/2025 – зробили запас альтернативних джерел енергії та провели всі необхідні заходи. Більшість котелень і топкових перевели на тверде паливо та на альтернативні джерела енергії. Це, в першу чергу, пелети, брикети, вугілля та дрова.
Відділення реабілітації
Серед пріоритетів – медична галузь, адже мешканці громади повинні отримувати якісні послуги діагностики, лікування та реабілітації, наголошують у міськраді. У жовтні цього року в місцевій лікарні з’явилося реабілітаційне відділення. Зараз там є 14 ліжок, пацієнтам надають як фізичну, так і психологічну допомогу.
– У нас 10 ліжок при травматологічному відділенні, де ми надаємо медичну допомогу, та 4 ліжка для реабілітації інсультних хворих. Повністю сформована мультидисциплінарна команда, працюють психотерапевт, логопед, а також лікарі фізично-реабілітаційної медицини, фізичні терапевти та ерготерапевти, які допомагають пацієнту з функціональними порушеннями відновити навички самообслуговування. Тобто всі необхідні спеціалісти у нас є. Потреба в цьому відділенні була величезна, бо без нього зараз заклад узагалі функціонувати не може. Реабілітація – це найголовніше, основне у відновленні пацієнта після хвороби, – розповідає директорка КНП «Богодухівська центральна районна лікарня» Оксана Сизоненко.
Поки що заклад не уклав угоду про надання послуг з реабілітації з Національною службою здоров’я України, адже у відділенні має бути повний комплект обладнання.
– Як тільки ми встановимо усе обладнання, то відразу подаватимемося на контрактування й тоді вже будемо надавати медичну допомогу на 30 ліжок. Нам ще багато чого не вистачає, працюємо з волонтерами, благодійниками та міською радою. За місяць роботи реабілітаційного відділення його пацієнтами стало багато людей, адже Богодухівська ЦРЛ обслуговує п’ять громад. З інших районів також до нас їдуть, – зазначає Оксана Сизоненко.
Безпечна медицина
Також у лікарні відремонтували укриття, роботи розпочалися ще весною 2024 року. На це знадобилося два мільйони гривень, які виділила міська рада.
– Роботи виконали багато, бо тут була гола земля та цегляна кладка – і більше нічого. За цей час вдалося зробити підіймач, два окремі виходи. Один дає можливість піднятися людям, які можуть ходити, інший – каталка з підіймачем. Вони окремо й подалі від лікарні розташовані. Сюди провели електропостачання, санвузли зробили, є вода. Єдина проблема – немає гідроізоляції, тому є вологість у приміщенні. Для того, щоб вирішити це питання, нам потрібно приблизно чотири мільйони, – розповідає Оксана Сизоненко.
Укриття розраховане на перебування пацієнтів та персоналу, загалом там 250 місць.
– Зараз наявність укриття у медзакладі – вимога часу, тим більше для нашої громади. Ніхто не знає, що буде завтра, але якщо тут потрібно буде організувати операційні, то у нас є можливість одну частину закрити й організувати тут роботу, – додає Оксана Сизоненко.
– Від нас до кордону 20 кілометрів, тож ми розуміємо усі можливі ризики й хочемо убезпечити жителів громади та пацієнтів, які приїжджають до нас лікуватися. У нас повинні бути безпечні умови, хоча б на кілька діб, доки пацієнтів та співробітників не евакуюють. Тому відремонтували укриття в лікарні, кошти на це виділили з місцевого бюджету, – розповідає Володимир Бєлий.
Також у лікарні капітально відремонтували неврологічне відділення, пральню і придбали сучасні пральні машини.
– Такі зміни у матеріально-технічній базі лікарні дозволять суттєво підвищити діагностичні та лікувальні можливості Богодухівської ЦРЛ, покращити доступність медичної допомоги, – зазначає Богодухівський міський голова.
Поповнили комунальний автопарк
Цьогоріч автопарк комунальників поповнився важливою технікою, на яку витратили 12 мільйонів гривень. Для забезпечення робіт з ремонту та благоустрою доріг придбали трактор з навісним обладнанням, дорожній каток, два самоскиди, тракторний самоскидний причіп.
– Ми хочемо, щоб під час повномасштабної війни для місцевих та переселенців, яких у нас проживає близько 17 тисяч, якість життя не погіршувалася. І нам, я вважаю, це вдалося. Комунальні підприємства забезпечують якісне надання послуг. У людей, попри вимкнення світла, практично не було перебоїв з водопостачанням, оскільки працюють сонячні станції, акумулятори, генератори тощо. Є Комплекс з управління комунальними відходами та техніка, яка забезпечує вивіз сміття, – каже міський голова.
Завдяки новій сучасній техніці процес осіннього благоустрою у громаді став ще ефективнішим. На вулицях працювала машина-пилосос, яка швидко та якісно прибирає листя, що дозволяє зменшити навантаження на людські ресурси. У міськраді наголошують, що це особливо важливо саме зараз, адже суттєво відчувається нестача працівників.
Допомога військовим
З початку повномасштабного вторгнення Богодухівська громада активно допомагає українським захисникам. Багато мешканців ТГ воює в лавах Збройних сил України, а місцеві жителі долучаються до всіх ініціатив, спрямованих на підтримку армії та тих, хто потребує допомоги під час війни.
– Ця підтримка – наш внесок у спільну перемогу, адже кожен з нас наближає її своїми діями. Крім безпосередньої допомоги військовим частинам згідно з їхніми запитами, підтримуємо наші підрозділи добровольчого формування територіальної громади, ДСНС, Нацполіції, – розповідає Володимир Бєлий.
На базі місцевих сільгосппідприємств створили п’ять підрозділів Добровільної пожежної охорони, які покликані стати першими помічниками професійним рятувальникам у реагуванні на пожежі та надзвичайні ситуації. У рамках проєкту «Поліцейський офіцер громади» з метою покращення безпекової ситуації планується відкриття другої поліцейської станції – у селі Максимівка.
Фінансові витрати на поховання військових громада бере на себе. Також діє «Програма соціального захисту населення Богодухівської міської територіальної громади на 2023–2025 роки», в межах якої надається допомога родинам військових. Тож родини загиблих воїнів можуть отримати матеріальну допомогу на дрова, інші види опалення, ліки, операції, реабілітацію тощо.
Виграли Кубок України
Попри повномасштабне вторгнення, спорт у Богодухівській громаді продовжує розвиватися, а місцеві спортсмени демонструють гідні результати. Цьогоріч серйозний прорив у дитячому футзалі зробили вихованці Богодухівської ДЮСШ. Вони тричі брали участь у різних всеукраїнських змаганнях і завжди опинялися серед призерів. Весною футболісти 2010 року народження у своїй віковій категорії спочатку завоювали бронзові медалі чемпіонату України, а згодом виграли Кубок Ліги. А в листопаді гравці 2011 року народження перемогли в Кубку України.
Ці змагання проходили в Коломиї Івано-Франківської області. У турнірі брали участь 12 команд, які були розділені на чотири групи по три колективи. По дві кращі проходили у чвертьфінал. Богодухівці на груповому раунді обіграли «Фаворит» з Одещини 2:0 та львівський КІВС «In.IT» 1:0, завдяки чому вийшли з першого місця у плей-оф. Там вони зустрілися з господарем змагань, коломийською командою «Фурнітура», яку обіграли 5:0.
За словами тренера Богодухівської ДЮСШ Андрія Луценка, найважча та найцікавіша гра турніру була у півфіналі проти хмельницького «Сокола». Богодухівці по ходу матчу поступалися 1:3. Зуміли зрівняти рахунок, але за чотири хвилини до кінця поєдинку програвали 3:4. Втім вони змогли зібратися і вирвати вольову перемогу 5:4, яка дозволили вийти до фіналу.
У вирішальному матчі команда з Богодухова одержала переконливу перемогу 5:0 і стала переможцем Кубка України. Коли проходила ця вирішальна гра, була сесія Богодухівської міської ради. Перед її початком фінальну гру вивели на великий екран.
– Емоції не можна передати, усі присутні дуже раділи за юних спортсменів, – зазначає Богодухівський міський голова Володимир Бєлий.
За підсумками турніру найкращим гравцем богодухівської команди став Владислав Лижин, а найкращим гравцем всього турніру визнали Артема Єрмошкіна.
– Взагалі ми спеціалізуємося на класичному футболі, але після цьогорічних успіхів на всеукраїнських змаганнях почали переформовуватися на футзал. На початку цього навчального року відкрили секцію футзалу в нашій ДЮСШ. Донесли до директора, до керівництва громади, що це розрядка для дітей і кваліфікація для тренерів, оскільки, якщо на всеукраїнському рівні посідаєш призові місця, можна дорости до професійного рівня, – каже Андрій Луценко.
Стали срібними призерами
У Богодухові є і доросла футбольна команда ФК «NIKA SMK», яку теж тренує Андрій Луценко. Вони цьогоріч виступали в чемпіонаті Харківської області серед аматорів, де боролися за перемогу до останнього. В заключному матчі чемпіонату богодухівці вдома приймали лозівський «Авангард». Господарям для бажаного чемпіонства потрібна була перемога, але вони поступилися 0:2 і стали срібними призерами.
– Був дуже високий рівень проведення домашнього матчу з «Авангардом», це всі відзначили. Трансляція шикарна в три камери, коментатор був, який працює на матчах УПЛ та Ліги чемпіонів. Звісно, хотілося перемогти у цій грі, але розуміємо, що суперник сильніший, має досвідчених гравців та тренувальний процес. Але другим місцем ми дуже задоволені: вся команда в цілому виклалася на 150 %. І дуже класно, що у нас 5-6 гравців основного складу – це хлопці з Богодухівської громади, – розповідає Богодухівський міський голова.
Андрій Луценко каже, що і дитячі, і дорослу команди дуже підтримує керівництво міста.
– Коли був останній дитячий Кубок України, Володимир Бєлий телефонував щодня, кожен матч дивився, ділився своїми емоціями, вітав хлопців. Це не просто виділили кошти для галочки – і все. Видно, що все він пропускає через себе. І це надихає, відчуваєш відповідальність за результат, – говорить Андрій Луценко.
Гідні результати
Богодухівська громада давно славиться своєю сильною школою таеквондо. Цьогоріч місцеві спортсмени брали участь у багатьох всеукраїнських змаганнях, де посідали високі місця. Так, нещодавно проходив Кубок України серед юніорів у місті Кременчук, де двоє вихованців секції Богодухівської ДЮСШ вибороли медалі у віковій групі 14–15 років. Богдан Мартелов завоював золоту нагороду, а Єгор Точоний – срібну.
У вересні у Черкасах проходив дитячий Кубок України з таеквондо серед учнів загальноосвітніх закладів, спортивних шкіл та клубів. За словами директора Богодухівської ДЮСШ Олексія Даньшина, на цих змаганнях багато їхніх представників вибороли нагороди різних гатунків. Він виділяє трьох спортсменів, які продемонстрували найкращі результати. Дар’я Остахова завоювала дві золоті медалі, а Дар’я Ситник та Руслан Семенов стали срібними призерами. Всі здобутки – у віковій категорії 11–13 років.
Велику увагу в громаді приділяють і розвитку кікбоксингу. У місцевій ДЮСШ не перший рік працює відділення кікбоксингу. Тренери є діючими членами збірної України. Один з них, Владислав Дехтяренко, у березні в Італії на Кубку світу завоював золоту медаль. У червні на Кубку світу, який проходив в Угорщині, добре виступали дві богодухівські спортсменки. Ксенія Варченко взяла срібло, а Поліна Точона завоювала бронзову медаль. Загалом богодухівські кікбоксери постійно беруть участь у різних всеукраїнських змаганнях, де посідають призові місця.
– Звісно, за цей рік є прогрес і в таеквондо, і в кікбоксингу. Не вистачає обласних змагань, щоб була змагальна складова. Так, нам важче в моральному плані порівняно з іншими областями, де ситуація більш спокійна: наші спортсмени тренуються під повітряні тривоги, іноді тренування зриваються. Але попри все у нас гарні показники, і Харківська область тримається на вихованцях з Харкова та Богодухова. У нас дуже хороша підтримка від усієї керівної ланки громади на чолі з Володимиром Бєлим, який завжди йде назустріч. Ми дуже вдячні їм і, насамперед, нашим захисникам, завдяки яким маємо змогу виховувати молодь, їздити на змагання, – зазначає Олексій Даньшин.