«Готові до можливої відсутності газу та світла»: як Богодухівська громада підходить до опалювального сезону
Громади на зв'язкуЗ весни цього року Богодухівська громада активно готувалася до опалювального сезону 2024/25 років. Аби його пройти максимально безболісно, зробили запаси різних видів альтернативних джерел енергії, збільшують кількість сонячних станцій, які допоможуть у випадках блекаутів, тощо.
Є кілька варіантів
«Бути максимально готовими до будь-яких позаштатних ситуацій» – саме з таким гаслом проходить робота Богодухівської громади з підготовки до опалювального сезону 2024/25. Одразу навесні тут почали перевіряти все необхідне обладнання. Яке вийшло з ладу – міняли. Зробили запас альтернативних джерел енергії. Загалом провели всі необхідні заходи, аби максимально підготуватися до найближчої зими.
– Ми повинні бути готові до таких викликів, як відсутність газу, відсутність електрики, тобто блекаутів. Для цього ми перевели більшість котелень і топкових на тверде паливо та на альтернативні джерела енергії. Це в першу чергу пелети, брикети, вугілля та дрова. Це щодо того, якщо не буде газу. У випадку відсутності світла ми електричну енергію братимемо у сонця – розвиваємо сонячні панелі. Наразі у нас 14 таких станцій. До кінця року плануємо встановити ще п’ять. Загалом вони будуть заживлювати основні заклади громади: лікарню, школи, критичну інфраструктуру, КП «Богодухіввода» тощо, – розповідає Богодухівський міський голова Володимир Бєлий.
Він каже, що важко передбачити, чи відрізнятиметься ця зима від попередньої. Можливо, вона буде м’якою і теплою, що радувала останні роки, може, не постраждають об’єкти газопостачання, і громада обмежиться лише блакитним паливом.
– Ми повинні бути готовими до будь-яких сценаріїв. Тому ми не сиділи, не чекали того, що буде так чи інакше. Вважаю, що ми добре підготувалися до цього опалювального сезону: у нас є і варіант В, і варіант С. Якщо не буде газу, користуватимемося твердим паливом і альтернативними джерелами енергії. У разі відсутності світла є сонячні панелі, акумулятори та генератори. І завдяки цьому працюватимуть усі об’єкти критичної інфраструктури, усі об’єкти, які забезпечують життєдіяльність громади, і основні об’єкти соціально-культурної сфери. Одним словом, ми готові до можливої відсутності газу та світла, – зазначає очільник Богодухівської громади.
У Богодухівській громаді 14 сонячних станцій. До кінця року планують встановити ще п’ять
Щодо житлового фонду, до початку повномасштабної війни Богодухівська громада, на думку Володимира Бєлого, провела важливу роботу – відійшла від централізованого опалення.
– Усі будинки опалюються індивідуально, і в цьому є великий плюс. До кожної квартири підведено або газопостачання, або електропостачання, або встановлені твердопаливні котли. Якась позаштатна ситуація – є варіант В. У хорошого господаря поруч з газовим котлом є твердопаливний чи електричний котел, багато наших жителів так роблять, – каже Володимир Бєлий.
Підготувалися краще, ніж торік
У Богодухівській ТГ не забули й про те, аби зимою був належний стан доріг для нормального транспортного сполучення між населеними пунктами і центром громади. Для цього заготовлена піщано-сольова суміш. Потрібна техніка є. Зокрема, цьогоріч до вже наявної придбали ще один автомобіль для розчистки і екскаватор. Укладали договори на додаткові послуги по селах з аграріями, у разі необхідності їх допомоги в розчищенні. Схема розчистки доріг теж затверджена.
– Техніка готова, все готово. Ми тут краще підготовлені, ніж торік – більше техніки, більше солі та піску. З цим проблем не буде, вони можуть виникнути з дорогами обласного значення. Нормально буде з дорогою державного значення Харків – Суми, яка проходить через усю нашу громаду. З комунальними, які перебувають на балансі міської ради, теж усе буде під контролем: для цього є весь необхідний ресурс. А ось з обласними дорогами, які перебувають на балансі ДП «Дороги Харківщини», можуть виникнути проблеми, оскільки там є певні труднощі з фінансуванням, недостатньо техніки тощо. За можливості ми їм допомагаємо, наприклад, надаємо пальне, – пояснює керівник Богодухівської громади.
До забезпечення нормального проїзду місцевими дорогами Богодухівська громада підготувалася краще, ніж торік, – більше техніки, більше солі та піску
Можливі проблеми з дорогами обласного значення можуть позначитися на автобусному сполученні. Нагадаємо, з моменту повномасштабного вторгнення перевізник, який здійснював обслуговування на маршрутах громади, відмовився від своїх обов’язків. Після цього міська рада власним комунальним транспортом здійснює перевезення мешканців, збільшивши водночас кількість маршрутів з 13 до 17.
– Якщо дороги обласного значення будуть не почищені і не посипані, автобус не поїде – він не повезе людей у прірву. В інших випадках перевезення здійснюватимуться за графіком, – каже Богодухівський міський голова Володимир Бєлий.
Забезпечення дровами
У разі блекаутів чи тривалого відключення світла в домівках богодухівців буде вода, оскільки на КП «Богодухіввода» встановлені сонячні панелі. Для того аби люди не замерзли і могли скористуватися електрикою для першочергових цілей, у громаді будуть розгорнуті 12 Пунктів Незламності та 14 пунктів обігріву. Минулоріч вони теж працювали, люди користувалися. Загалом відвідували, аби погрітися, випити каву чи чай, а також зарядити свої телефони.
– Ці Пункти Незламності та пункти обігріву не просто на папері, а дійсно функціонують і приносять користь людям. Вони готові були і влітку завжди працювати, на цілодобовий режим роботи за потреби розгортаються впродовж години-двох. Пункти укомплектовані достатньою кількістю розеток, аби можна було гаджети зарядити. На одній такій локації 20–30 розеток. Можна випити каву чи чай. У разі необхідності є місця, де можна полежати або переночувати. Там завжди буде електроенергія від акумуляторів чи генераторів. Звісно, буде тепло за рахунок пелетів, газу, брикетів, дров тощо, – розповідає Богодухівський міський голова.
У разі необхідності в Пунктах Незламності є місця, де можна відпочити чи переночувати
У Богодухівській територіальній громаді активно працюють над тим, аби забезпечити людей дровами, хто їх потребує. Завдяки співпраці з благодійними фондами жителі ТГ отримують або саму деревину, або гроші на неї. Наразі Міжнародний надзвичайний фонд допомоги дітям при Організації Об’єднаних Націй (ЮНІСЕФ) у партнерстві з БФ «Мирне небо Харкова» надали допомогу сім’ям з дітьми Богодухівської громади. 519 родин отримали допомогу паливними брикетами. Ще 1904 сім’ям видали монетизовану допомогу на опалювальний період у розмірі 21 тисячі 600 гривень. Благодійники самі встановлюють категорії людей, які можуть розраховувати на таку підтримку.
Ті жителі, які з якихось причин не отримали цю допомогу, мають можливість звернутися до Богодухівської міськради, написавши особисту заяву. Дрова, два складометри, розраховані на такі категорії жителів:
- які опинилися у скрутній життєвій ситуації (за особистими заявами);
- воїнам-інтернаціоналістам та членам сімей загиблих воїнів-інтернаціоналістів;
- громадянам, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС (особам з інвалідністю I групи, дітям-сиротам, дітям з інвалідністю, вдовам та учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС);
- сім’ям загиблих учасників АТО/ООС;
- учасникам антитерористичної операції та операції об’єднаних сил.
Володимир Бєлий запевняє, що усі вищеперераховані категорії людей будуть забезпечені дровами до кінця року – чи від гуманітарних місій, чи від міськради.