Циркунівська громада: захисники вдячні Русько-Тишківському ліцею
Громади на зв'язкуЗ початку повномасштабного вторгнення у Циркунівській громаді вже загинуло 10 земляків, які захищали Україну. Нещодавно у Циркунах відкрилася Алея слави – поки що у сільській раді. Але вона обов’язково з’явиться у центрі села, щоб люди пам’ятали про тих, хто віддав за них своє життя.
Як каже начальник Циркунівської сільської військової адміністрації Микола Сікаленко, зараз у громади є два важливих обов’язки – допомагати нашим захисникам у ЗСУ та підтримувати їхні родини. Так, у деокупованій громаді, яка сильно постраждала та продовжує потерпати від ворожих обстрілів, не працює бізнес, тож не наповнюється місцевий бюджет. Але є речі, які все одно треба робити, за будь-яких умов.
Одним із напрямків такої роботи є соціальна підтримка військовослужбовців, якій приділяється постійна увага.
Матеріальна допомога
До 2024 року у Циркунівській громаді допомога військовим надавалася через програми соціального захисту та «Турбота». Окрема програма підтримки військовослужбовців «Захисник», подібна до обласної, працює у громаді з 2024 року. Вона складається з різних розділів, які стосуються як самих військовослужбовців, так і їх родин.
По-перше, це матеріальна допомога. Минулого року до Дня захисників та захисниць одноразову щорічну допомогу учасникам бойових дій (в тому числі воїнам-інтернаціоналістам та на території інших держав) отримали 90 людей на загальну суму 352 тисячі гривень.
Цього року громада вже надала одноразову матеріальну допомогу своєму бійцю, якого мобілізували до ЗСУ, в розмірі 50000 гривень - для придбання необхідного одягу та приладдя. По 10 тисяч гривень у 2024 році отримали двоє поранених військових із громади на лікування.
Серед захисників, яких Україна повернула додому 31 січня, було 8 жителів Харківщини. Один з військовополонених- з Циркунівської громади. Він поки не приїхав додому, зараз перебуває на лікуванні. Військовополоненим громада гарантує виплату 10 тисяч гривень і, звісно, буде допомагати чим необхідно.
Оскільки ситуація з підтримкою військовослужбовців через дефіцит бюджету складна навіть на державному рівні – часто захисники вимушені чекати на виплату коштів, виникає питання, як швидко на це виділяються гроші у Циркунівській громаді.
– Затримка може бути, наприклад, з виплатами на лікування, та й то лише через неповний пакет документів, наданий заявником. В усіх інших випадках громада з виплатами справляється, – пояснила начальник відділу соціального захисту і по роботі з населенням сільської ради Ніна Дальнікова.
Також особи, які отримали інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, мають право на відшкодування частини вартості санаторно-курортного лікування.
Родини військовослужбовців
Громада забезпечує родини своїх земляків-військових дровами в період осінньо-зимового періоду. Привезли їх всім сім’ям, які цього потребували. Частину – за рахунок місцевого бюджету, частину допомогли придбати благодійники: БО «БФ Карітас Харків», ГО «Спільна справа для людей».
Польський центр міжнародної допомоги, ГО «Я врятований» та Ада і Алекс з Великої Британії багато допомагають родинам військових з поточним ремонтом пошкодженого через ворожі обстріли житла. Їм у першу чергу, разом з іншими вразливими категоріями населення, накривали пошкоджені дахи, вставляли нові вікна замість розбитих.
Окрім цього, родини захисників регулярно отримують гуманітарну допомогу - продукти харчування, засоби гігієни і питну воду.
– Люди повиїжджали з громади через війну, тож зараз у нас всі всіх знають. Тому такого, що родина військового не має інформації про пільги, тож їй не допомагають, бути просто не може. Робота з родинами військовослужбовців проводиться постійно, спеціалісти відділу соціального захисту, Центру надання соціальних послуг знаходяться з ними на зв’язку. В громаді визначено відповідального за зв’язок з ветеранами. Це Олег Винник, інспектор ВОС. Люди завжди можуть звернутися за допомогою, і якщо є така можливість, адміністрація обов’язково буде вирішувати їхні питання, – каже Ніна Дальнікова.
Як розповідає начальник відділу соцзахисту, на жаль, забезпечити деякими пільгами родини та дітей військових зараз неможливо. Наприклад, це стосується виявлення та взяття на облік учасників бойових дій та членів сімей загиблих учасників бойових дій, які потребують поліпшення житлових умов, але не перебувають на квартирному обліку.
Безпекова ситуація на Харківщині, розташування області на кордоні з рф не дають змогу реалізовувати цей напрямок роботи. Те ж саме можна сказати про безкоштовне харчування дітей військових у навчальних закладах чи першочергове надання їм місця у дитячому садочку – у Харківській області у малюків зараз немає можливості ходити до школи чи дитячого садочку. До того ж, два ліцеї у громаді – у Циркунах та Руських Тишках, ворог розбив.
– Дуже хотілося б, щоб до нас зверталися саме з такими питаннями, а ми з задоволенням вирішували б їх. Але ми всі розуміємо, що це буде лише після війни і відбудови нашої громади, – каже Ніна Дальнікова.
Алея слави героїв
З початку повномасштабного вторгнення Циркунівська громада втратила 10 земляків. Програмою «Захисник» передбачено надання одноразової матеріальної допомоги сім'ям загиблих військовослужбовців у розмірі 60 тисяч гривень одному з членів сім’ї в порядку черговості та надання одноразової щорічної допомоги дітям загиблих захисників у розмірі 10 тисяч гривень. Також громада відшкодовує вартість ритуальних послуг за поховання загиблих захисників комунальним установам, що мають право на надання таких послуг.
Алея слави героїв у Циркунівській громаді
– Люди віддали за нас життя, як громада буде стояти осторонь? Це неправильно, маємо хоч чимось підтримати родини, що втратили батька або сина, – каже Ніна Дальнікова.
У громаді хочуть зробити Алею слави у центрі Циркунів, щоб місцеві жителі пам’ятали героїв та пишалися своїми земляками, які віддали життя за Україну. Поки алея знаходиться у приміщенні сільської ради, бо розмістити її зараз у центрі села небезпечно.
– Громада має знати та пам’ятати своїх героїв. Ми обов’язково будемо називати вулиці їх іменами, встановимо пам’ятні знаки та меморіальні дошки. Але громада також має постійно підтримувати бійців, які зараз захищають нас та Україну, допомагати їхнім родинам. І мова йде не лише про соціальні гарантії, але й про допомогу фронту. Так вважають жителі нашої громади. Багато з них допомагають військовим, але не розповідають про це. Тому, напевне, що тут немає нічого надзвичайного – це правильно, так і треба робити, – каже начальник Циркунівської сільської військової адміністрації Микола Сікаленко.
Ліцей у Руських Тишках
Начальник СВА розповів про один з їхніх розбитих ліцеїв, Русько-Тишківський. Пошкоджений росіянами навчальний заклад продовжує працювати та допомагати військовим. Наприклад, на новорічні свята у ліцеї підготували воїнам невеликі подарунки: павербанки, теплі рукавички, термоустілки, термобілизну.
Такий вигляд мав розбитий ліцей восени 2022 року
Перед цим, у грудні 2023 року, учні, батьки, вчителі придбали та передали захисникам зимові чоботи, валянки, теплі рукавиці, термоустілки, газові балончики, ліхтарі, килимки для сидіння, міні-пічки, солодощі. На кошти педагогічного колективу закупили запчастини для військової техніки.
У лютому був збір на дрон для захисників, які воюють на Купянському напрямку. Самі вчителі ліцею зібрали більше 12 тисяч гривень та закликали небайдужих долучитися.
Нещодавно Русько-Тишківський ліцей отримав подяку від командування та особового складу військової частини, з якою підтримує постійний зв’язок. «Висловлюємо вам слова безмежної подяки за активну життєву позицію, турботу та патріотизм, за безкорисну допомогу в забезпеченні потреб та постійну підтримку військовослужбовців нашої військової частини», - написали бійці у подяці.
Подяка від захисників вчителям, дітям та їхнім батькам
– Звісно, через війну у кожного українця є багато проблем, всім важко. Але я часто кажу, що проблем у нас немає, є лише одна – зробити все, щоб наблизити перемогу. Це не красиві слова, це те, як живуть наші люди. Ви ж бачите, навіть діти у громаді долучаються, роблять те, що у своєму віці можуть зробити. Підтримка військових – обов’язок, ми допомагаємо їм, бо вони захищають нас та нашу Україну, – впевнений Микола Сікаленко.
Нагадаємо, як у Циркунівській громаді під час окупації для дітей зробили свято у погребі.
У селі Українське Циркунівської громади відновили електропостачання.
Також нагадаємо, що 12 березня 2024 року у селі Циркуни відбудеться безкоштовний лікарський прийом.