Начальник Циркунівської СВА: «Хочете допомогти? Давайте нам будівельні матеріали»
Наразі найголовніше питання в громадах Харківської області – підготовка до зими в умовах війни. Деокупованим громадам важко це робити через пошкоджені житлові будинки та об’єкти інфраструктури. Звільнена півтора року тому Циркунівська громада не виняток, і напередодні зими одна з головних проблем, яку вона зараз вирішує, – забезпечення місцевих жителів деревиною для опалення. Допомагають у цьому небайдужі, але всі потреби громади вони покрити не в змозі.
Критично необхідні дрова
Сільська військова адміністрація звертається до всіх, хто може допомогти, з проханням звернути увагу на цю потребу. Бо хоча у більшості населених пунктів громади вже є газ та світло, але декому доведеться опалювати своє житло дровами. Мова йде про малозабезпечені, вразливі категорії населення, про тих, хто не має можливості платити за газове опалення. Або має дуже пошкоджене житло, де не можна запустити систему опалення.
За словами начальника Циркунівської сільської військової адміністрації Миколи Сікаленка, за підрахунками їхніх соціальних служб, у громаді потребують деревини для опалення приблизно 250 подвір’їв. Станом на зараз благодійний фонд «Спільна справа для людей» пообіцяв забезпечити дрова для 50 родин.
– Газ та світло жителям громади повернули. Майже відновлено електропостачання у Черкаських Тишках, зараз закінчуються роботи в Руських Тишках. Там найскладніша ситуація, бо рівень пошкоджень та руйнувань дуже великий. Уся мережа лежить, трансформатори розбиті. Тож саме там жителі потребують дрова, щоб перезимувати. Хоча дуже мало людей повертається у Руські Тишки, – розповідає Микола Сікаленко.
Зате багато жителів громади повертаються в Циркуни. До повномасштабного вторгнення тут нараховувалося 4600 людей, зараз – приблизно 4000. Повертаються навіть родини з дітьми. Причому є такі випадки, що, коли будинок розбитий, люди ремонтують, наприклад, літню кухню чи якусь господарську будівлю, облаштовують її та залишаються там жити, лише б бути вдома.
Є у громаді й такі населені пункти, де ситуація особливо складна. Це шість невеличких сіл, так звані хутори. Там живе по декілька людей, які не хочуть виїжджати. Їм постійно возять гуманітарну допомогу, але як почнеться непогода, дістатися туди буде неможливо. Через проблеми з газом та електрикою, бо мережі сильно пошкоджені, туди передали генератори.
– Допомагаємо людям вирішувати їхні проблеми, в тому числі готуватися до зими. Сподіваємося на добрі зміни, бо, якщо не помиляюся, три населені пункти, Михайлівка, Олександрівка і Бутенкове, зараз стоять у програмі відновлення електрики, – говорить Микола Сікаленко.
Стало більше дітей
Обидва навчальні заклади громади, ліцеї в Циркунах та Руських Тишках, постраждали через обстріли. Місцеві навели там лад, зробили, що могли, аби попередити подальше руйнування розбитих будівель. Наразі обидва заклади працюють, школярі займаються онлайн. Їхня кількість порівняно з минулим навчальним роком суттєво не змінилася.
Як розповіли у сільській військовій адміністрації, дітей у громаді стало більше. Зараз тут живуть близько 200 дітей. Завдяки волонтерам вони мають можливість навчатися та проводити час у дитячому просторі, який облаштували в Циркунах. На нього не витрачено жодної бюджетної копійки, говорять у СВА, все зроблено завдяки допомозі волонтерів з благодійної організації «Звичайні люди». Обладнали дитячий простір у приміщенні, яке раніше стояло пустим. Після серйозного ремонту тут щоденно проводять різні заняття та заходи для дітей, у тому числі спортивні.
– У нас з дітками займається чемпіон світу з тхеквондо, а ще на спортивному майданчику тренер проводить заняття зі стріт-воркауту, – каже начальник Циркунівської СВА.
«Космічна станція» та Центр безпеки
Минулого року жителі деокупованої Циркунівської громади входили в зиму з відновленим газопостачанням, але без електрики. Мережу тоді тільки починали ремонтувати. Через це не працювали магазини, бо не було можливості зберігати продукти. Зараз проблема вирішена майже у всіх населених пунктах, тож декілька магазинів почали працювати ще з початку 2023 року. Можна придбати продукти, побутову хімію та товари першої необхідності.
Відновлено транспортне сполучення, якого минулої зими не було, хоча дорогу після звільнення громади у вересні відремонтували дуже швидко. Зараз місцеві можуть їздити і до Харкова, і до Липців, автобус курсує за розкладом.
У громаді вже підготували декілька проектів у рамках Державної програми відновлення, до якої включили Циркуни. Зокрема, до Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури передали проект відбудови Циркунівського ліцею, який замовляв обласний департамент будівництва. Крім того, у межах відновлення Циркунів розроблено ще декілька проектів. Плануються будівництво нового дитячого садка, відбудова амбулаторії первинної медицини, яка сильно постраждала через обстріли. Там перед війною тільки зробили ремонт, забезпечили лікарню сучасним обладнанням.
Зараз лікарі первинної медицини приймають пацієнтів, ділять приміщення з місцевою адміністрацією. Термінів, коли держава надасть кошти на відбудову розбитої амбулаторії, назвати не може ніхто. Але найближчим часом місцеві жителі будуть отримувати медичні послуги на «космічній станції». Саме так називає її начальник СВА, коли розповідає про нову модульну амбулаторію.
– Площа «станції» – 90 квадратних метрів, там буде 5 обладнаних усім необхідним кабінетів. Кошти надали міжнародні фонди, ЮНІСЕФ та Міністерство охорони здоров’я України. Домовлятися про модульну амбулаторію їздила до Києва генеральний директор нашого Центру первинної медичної допомоги № 5 Світлана Потапенко, – каже Микола Сікаленко.
Ще один проект у рамках програми відновлення – ЦНАП. Раніше його в громаді не було, тільки готувалися необхідні документи. Зараз їх перероблюють відповідно до нових норм безпеки, також змінилося місце розташування Центру. Ще запланований сучасний Центр безпеки, де будуть зосереджені рятувальники, пожежники та місцеві офіцери поліції. Його планували побудувати перед війною, але не встигли.
Вкрай потрібні будматеріали
Як розповідає начальник Циркунівської СВА, в громаді дооблаштували Пункт незламності, працюють над простішими укриттями. Допомагають людям ремонтувати пошкоджене житло. Відверто каже, що самостійно його мало хто може відновити, хіба що якось перекрити дах, щоб не протікав, та вставити вікна. Тому в громаді дуже вдячні волонтерам, які надають будівельні матеріали. Зараз декілька благодійних фондів пообіцяли допомогти замінити вікна по громаді, де це можливо. Зібрали інформацію, волонтери проводять заміри, а потім будуть проводити роботи.
– Я всім кажу: «Хочете допомогти? Давайте нам будівельні матеріали, людям вони вкрай потрібні щодня». Тому що пенсіонер з пенсією у 3000 гривень не дуже купить собі лист шиферу за 500 гривень. А йому, щоб закрити розбитий дах, потрібен не один такий лист, – пояснює Микола Сікаленко.
Також місцеві жителі вдячні фонду «Мирне небо», який багато зробив для громади. Волонтери накрили брезентом дахи у приблизно 500 постраждалих будинках, щоб вони далі не руйнувалися. Дивилися на ступінь пошкоджень: де можна врятувати житло, там і працювали.
Звісно, в умовах війни підготовка до зими – справа дуже важка, бо багато чого передбачити просто неможливо. Але 2022 рік надав певний досвід.
– Минулого року ми готувалися до зими важче, бо багато було невідомого. Зараз ми вже більш-менш розуміємо, що відбувається, як будемо проходити зимовий період. Хоча й фактор раптовості ніхто не відміняв, бо ніхто не знає, що будуть робити росіяни, – зізнається Микола Сікаленко.
Нагадаємо, як у Циркунах можна оформити статус дитини, що постраждала внаслідок бойових дій.
Нагадаємо також, що сапери повністю розмінували межі села Циркуни, залишилося розмінувати прилеглі поля. Під час виконання своїх обов'язків у Циркунах загинуло двоє саперів, ще один вибухотехнік отримав поранення.
Більше новин Циркуни читайте на нашому сайті.