Рік після визволення: як живуть деокуповані навесні громади Харківської області

06.05.2023 11:10 Циркуни
Фото: ХОВА Фото: ХОВА

5 травня Циркунівська громада відзначила першу річницю деокупації. Навесні минулого року українські військові визволили від російських загарбників частину населених пунктів Харківського і Чугуївського районів.

Рік тому підрозділи ЗСУ звільнили від російських окупантів Циркуни. Деокупація цього села стало одним з перших та надзвичайно важливих успіхів наших військових на Харківському напрямку.

Щоправда, на лінії ворожого вогню Циркунівська громада регулярно перебувала до вересня минулого року. Головним викликом для всіх деокупованих територій було та залишається розмінування і повернення в населені пункти електропостачання. За інформацією ХОВА, 5 травня в селі Циркуни було повністю відновлено живлення. За цей час фахівці «Харківобленерго» замінили понад 20 силових трансформаторів, 250 опор, понад 1000 ізоляторів та відновили 40 км ліній електропередач.

На черзі інші населені пункти громади, через великі руйнування мереж та щільне замінування території ворогом роботи тут ще тривають. Наприклад, Руські Тишки  майже повністю зруйновані. Під час окупації ворог використовував це село як плацдарм для обстрілів обласного центру.

Зараз у Циркунівській громаді триває ремонт пошкоджених будинків. З будматеріалами допомагає як держава, так і волонтери, місцеві жителі наразі понад усе потребують саме такої допомоги. Окрім цього, наприкінці квітня 2023 року уряд включив Циркуни у перелік тих населених пунктів, які будуть комплексно відновлювати.

Наприкінці квітня минулого року українські захисники звільнили від російських загарбників і Руську Лозову Дергачівської громади. Деокупація цього населеного пункту дозволила відкинути ворога подалі від Харкова та зменшити інтенсивність обстрілів Дергачів, Малої Данилівки, Черкаської Лозової, Лісного, П'ятихаток, Олексіївки.

Взагалі близько половини території Дергачівської громади було під російською окупацією. Через активні бойові дії низка населених пунктів громади було майже повністю знищено, а в деяких зовсім не залишилося людей.

Наразі Дергачівська ТГ відновлюється: запускаються нові автобусні маршрути. У населених пунктах поступово відновлюється електро- та газопостачання. Не припиняється і розмінування громади.

Навесні 2022 року від загарбників була визволена і Вільхівська громада, яка, як і Дергачівська та Циркунівська ТГ, розташована поблизу Харкова. Деокупація громади розпочалася з Малої Рогані, до травня були визволені й інші населені пункти.

Після деокупації громада ще якийсь час регулярно перебувала під обстрілами ворога, допоки ЗСУ не відкинули лінію фронту подалі від Вільхівки.

Наразі тривають роботи з відновлення громади: в населені пункти повертають світло, газо- та водопостачання. Також наприкінці 2022 року почалися ремонтні роботи моста через Вільхівське водосховище.

Старосалтівська громада також серед тих, що були визволені на початку травня, але під постійним обстрілом її населені пункти перебували до вересня. Наприкінці 2022 року силами газівників у Старому Салтові почали відновлювати подачу газу, енергетики налагоджують електропостачання.

Через бойові дії було зруйновано міст через Печенізьке водосховище, і місцевим майже десять місяців доводилося оминати перепону або на човнах, або взимку пішки по льоду. Наразі там облаштовано тимчасову пішохідну переправу.

Ворог і досі не перестає вести обстріли Харківщини. Але деокуповані громади крок за кроком повертаються до життя. Сапери не припиняють свою роботу з розмінування, слідом за ними спеціальні служби відновлюють об’єкти критичної інфраструктури. Після повернення в населені пункти світла та газу додому починають повертатися все більше людей.

Нагадаємо, 29 квітня у Руській Лозовій відзначили річницю визволення.
Раніше ми писали, як у деокупованій Циркунівській громаді Харківської області вже працюють над відновленням нормального життя. Тут почали ремонтувати розбите житло, налагоджують роботу комунальників та навіть готують виступи хорового колективу.
Головні новини Харківська область читайте на нашому сайті.