Донецька громада реформує обіди зі смаком
Керівники місцевих закладів освіти швидко зорієнтувалися в нових вимогах щодо дитячого харчування. Та приділили увагу не тільки тому, що подається дітям, але і який вигляд мають страви, що пропонуються в їдальнях. І харчова реформа запрацювала – без батьківських скарг та дитячого невдоволення.
– З другого семестру 2021–2022 навчального року в освітніх закладах Донецької територіальної громади запроваджено зміни в організації харчування та меню шкільної їдальні відповідно до реформування шкільного харчування. Ми врахували нові норми та правила харчування, запропоновані першою леді Оленою Зеленською. При приготуванні страв у закладах освіти ми зменшили кількість солі і цукру, жирів, картоплі, відмовились від консервованих продуктів та ковбасних виробів. Натомість ми не стали обмежуватися у розробці меню рецептами від Клопотенка, а врахували пропозиції місцевих освітніх закладів, розуміючи смакові вподобання дітей, – розповіла «Слобідському краю» начальниця відділу освіти Донецької ТГ Тетяна Шелест.
Так, у меню ліцеїв та садків Донецької громади з’явилося ще більше фруктів, м’яса, риби, молока та кисломолочних продуктів, об’єднавши рецепти Клопотенка, Снігура та пропозиції місцевих освітніх закладів.
#МитежЗнаїмо
Із 10 січня учні Донецької громади харчуються за оновленим меню. А на офіційній сторінці у Фейсбуці відділ освіти селищної ради під хечтегом #митежзнаїмо щодня інформує громадськість, керівників закладів освіти, батьків учнів про перебіг реформи та нормативів шкільного харчування.
Начальниця відділу освіти Донецької селищної ради Тетяна Шелест розповіла про досвід громади у взаємодії з порталом «Знаїмо». Офіційний інтернет-портал харчової реформи став незамінним для педагогів, учнів і батьків.
У Донецькій громаді навіть провели анкетування серед дітей, батьків, медичних сестер з дієтичного харчування. Опитування виявило, що понад 70 % дітей харчуються в освітніх закладах Донецької громади. А враховуючи, що в ліцеях Донецької ТГ навчається 2079 учнів, догодити кожному – завдання не з простих.
Тетяна Шелест додала, що для Донецької громади втілення харчової реформи та організація харчування – це неабиякий виклик. На сьогодні постають і проблемні питання, над вирішенням яких постійно працює очільник Донецької ТГ Анатолій Наздрачов та депутатський корпус. Головна з проблем – невеликі приміщення для організації харчування в закладах освіти, мала площа додаткової лінії – харчоблоків, але велика кількість учнів початкової школи, які повинні харчуватися вчасно.
Обід для учнів коштує 23 гривні. У громаді безкоштовно харчуються учні молодших класів, школярі, які відвідують групу подовженого дня, і діти пільгових категорій.
Можливість скуштувати нові страви
У Донецькій громаді на зміни в меню не нарікають. Навпаки, вважають, що харчова реформа надала можливість скуштувати дітям багато нових смачних і корисних страв.
Учні освітніх закладів громади не перший рік знайомі з основами здорового і корисного харчування. Ще у квітні-травні 2021 року Андріївський ліцей № 1 взяв участь у Фуд челенджі в рамках програми «Healthy Schools: заради здорових і радісних школярів».
– «Healthy Schools: заради здорових та радісних школярів» – це програма, що реалізується Центром «Розвиток КСВ» та Mondelēz International Foundation з метою популяризації здорового способу життя, раціонального харчування серед учнів та концепції «здорового дизайну» рекреацій та приміщень, де перебувають і харчуються діти. Співробітники та учні нашого ліцею із захватом долучилися до Програми, спрямованої на популяризацію здорового способу життя та профілактику ожиріння, – поділилася зі «Слобідським краєм» директорка Андріївського ліцею № 1 Донецької селищної ради Любов Чаговець.
Вона впевнена, що подібні заходи закладають у дітях бажання впізнавати нове, готувати і куштувати. Так, у межах челенджу учні, їх батьки, вчителі та жителі громади виконували креативні завдання, проводили опитування щодо обізнаності учнів в основних принципах здорового харчування, вивчали історію улюблених страв і навіть склали власну книгу здорового харчування з рецептами та ілюстраціями, яку опублікували на сторінці у Фейсбуці.
Заохочують дітей у Андріївському ліцеї № 1, використовуючи можливості сучасного медіаобладнання. У шкільній їдальні працівниця закладу Надія Лебідь провела для дітей 1–4 класів інформаційну хвилинку про користь плову, який діти їли. У рамках заходу діти дізналися про історію страви, переглянувши відеоролик, взяли участь у майстер-класі з приготування плову та вікторині, яку провели працівники кухні.
Здорова їжа – як частина освітнього процесу
Успішно об’єднали процес впровадження харчової реформи та освітнього процесу в Андріївському ліцеї № 2. На уроці образотворчого мистецтва діти ознайомлювалися з правилами етикету та вчилися сервірувати стіл, на уроці з української мови – провели словникову роботу з назви корисних продуктів. А на уроці «Я досліджую світ» дітям запропонували відгадати слова в кросворді на тему «Вітаміни».
– Що корисне, а що шкідливе – дитині не розібратися без підтримки сім’ї та навчального закладу. Діти, які і в сім’ї харчуються правильно, з ентузіазмом сприймають нововведення. Але до харчової реформи хотілося б додати і реформування їдалень, щоб обладнання кухні відповідало запитам сьогодення, – зазначила директорка Андріївського ліцею № 2 Донецької селищної ради Світлана Чаговець.
Світлана Чаговець упевнена, що харчова реформа потрібна не тільки дітям, але й батькам. Бо замінити бутерброди кашами не всім дорослим вдається, а молодшому поколінню і поготів. Але за час харчових нововведень, запевняє директорка Андріївського ліцею № 2, діти поступово виявляють свої смакові вподобання. Так, учням припав до смаку салат з моркви та твердого сиру, великий вибір фруктів та напоїв.
Керівники освітніх закладів Донецької територіальної громади впевнені, що реформування харчової свідомості кожного – великий вклад у майбутнє всієї України.
– В освітньому процесі завжди важлива послідовність. Так і в процесі запровадження харчової реформи ми не поспішаємо: поступово зменшили вміст солі та цукру, компенсували нестачу солодкого – фруктами. Яблука, банани, апельсини відтепер у меню наших їдалень. У цілому наше меню завжди було корисним і здоровим. Тому зміни в нормах шкільного харчування сприймаємо спокійно, – розповіла директорка Донецького ліцею № 1 Лариса Мальчуженко.
Також вона зауважила, що чим більше оновлюється технічна база їдалень, ремонтуються харчоблоки, тим легше зустрічати будь-які зміни та нововведення в нормах харчування. На сьогодні в Донецькому ліцеї частково оновлене устаткування харчоблоків: придбано холодильник, електропательню, жарову шафу, електром’ясорубку, а вже на літо 2022 року планується капітальний ремонт їдальні.
Серед багатьох повсякденних справ для очільника Донецької ТГ Анатолія Наздрачова особливим стає питання капітальних ремонтів їдалень в освітніх закладах.
– Вже 22 лютого на чергову депутатську сесію у Донецької громаді буде винесено питання щодо виділення додаткових коштів на проєктно-кошторисну документацію для чотирьох закладів загальної середньої освіти: Донецького ліцею № 1, Андріївського ліцею № 1, Андріївського ліцею № 2 і П’ятигірського ліцею. Вже до кінці 2022 року в цих закладах будуть повністю оновлені харчоблоки та їдальні і буде модернізовано технічне устаткування, – поділився найближчими планами голова Донецької селищної ради Анатолій Наздрачов.
Очільник Донецької ТГ упевнений, що дітям треба віддавати найкраще, забезпечувати якісний рівень освіти, харчування, всебічного розвитку. Бо те, що сьогодні Донецька громада вкладе в здорове щасливе дитинство кожного вихованця освітніх закладів, обов’язково принесе успіхи не тільки громаді, а й державі загалом.