Дворічанська громада: часткова окупація, обстріли, пенсії під дронами

Як деокупована громада з Харківщини допомагає людям на небезпечних територіях

07.11.2024 08:50

За три роки повномасштабного вторгнення прикордонна Дворічанська громада Харківської області зазнала значних руйнувань, її частина досі перебуває в російській окупації. Проте близько тисячі людей не наважуються покинути свої домівки. Громада намагається знайти способи, як підтримати їх на небезпечній території. 

Життя без газу, але частково зі світлом

До повномасштабного вторгнення у Дворічанській громаді проживало понад 13,5 тисячі осіб. Сьогодні адміністративний центр і більша частина житлового фонду знищені, а території, що розташовані за річкою Оскіл, тимчасово окуповані. Газопостачання  відсутнє, а водопостачання та електропостачання відновлено лише частково.

Галина Турбаба Начальниця Дворічанської СВА

Галина Турбаба Начальниця Дворічанської СВА

До чотирьох населених пунктів під’єднати електропостачання неможливо, а в решти світло є частково. Коли під час обстрілів стаються пошкодження, відновлення може зайняти не одну добу. Зазвичай такі ремонти виконують місцеві електрики, які ще залишилися в громаді.

Наслідки обстрілів, Дворічна / Фото: Гуманітарна Місія «Проліска»

Допомога від волонтерів та благодійників

Волонтери докладають значних зусиль, щоб полегшити життя близько тисячі дворічан, які залишилися на небезпечній території: вони доставляють генератори, буржуйки та ліхтарі. Через обстріли доставка дров стала неможливою, тому людям надають кошти.

Галина Турбаба Начальниця Дворічанської СВА

Галина Турбаба Начальниця Дворічанської СВА

Цьогоріч майже всі домогосподарства отримали фінансову підтримку, оскільки благодійні організації вважають їх вразливими. Серед отримувачів – пенсіонери та працездатні люди, адже роботи в громаді немає. Раніше завозили дрова, але зараз через постійні обстріли не мали змоги їх доставити. Минулого року загинув тракторист, який намагався їх розвезти людям.

Пенсії нараховуються на картки, але для зняття готівки місцеві жителі змушені наймати приватних водіїв. Логістичні маршрути проходять через сусідні райони, проте постійні атаки російських дронів ускладнюють і роблять проїзд небезпечним.

– Місцеві жителі, які залишилися вдома, постійно стикаються з небезпекою від дронів, які часто атакують громаду. Це ускладнює доставку гуманітарної допомоги. Кожного разу, коли веземо допомогу, ми стикаємось із питанням, чи взагалі доїдемо, адже дороги прострілюються, – підсумувала очільниця громади.

Гуманітарна допомога зазвичай доставляється до певних населених пунктів, звідки старости забирають її та розвозять по своїх округах.

– Ті, хто залишився в громаді, щотижня отримують хліб від благодійної організації «ADRA» та щомісяця продуктові набори. Наприклад, Червоний Хрест, Міжнародна організація з міграції та Міжнародний медичний корпус надали гігієнічні набори для маломобільних людей і жінок. «Проліска» евакуює та допомагає будівельними матеріалами. Загалом надходить багато допомоги від різних благодійних фондів, і ми роздаємо все це людям. Також розвозимо газети, щоб мешканці могли дізнаватися новини, адже на території громади немає зв’язку, – повідомила Галина Турбаба.

Роздача гуманітарної допомоги, Дворічна /Фото: Гуманітарна місія «Проліска»

Підтримка переселенців

Приблизно 6,5 тисячі мешканців Дворічанської громади мають статус внутрішньо переміщених осіб, з яких 3,5 тисячі проживають у Харкові та Харківській області. Їм надається гуманітарна, правова та соціальна підтримка, однак питання виплат за втрачене майно наразі не розглядається. Витяги з реєстрів не видаються, оскільки всі реєстри заблоковані. Але надаються довідки про реєстрацію та місце проживання.

Галина Турбаба Начальниця Дворічанської СВА

Галина Турбаба Начальниця Дворічанської СВА

– Багато звернень від мешканців громади стосується розбитого житла. Є випадки, коди люди втратили документи або вони були неналежним чином оформлені. Громада має доступ до реєстру знищеного майна, але обстежити зруйноване житло неможливо через активні бойові дії. Тож заявки на виплати за пошкоджене та втрачене майно збираються, але наразі не розглядаються.

Підтримка мешканців громади / Фото: Дворічанська СВА

Більшість послуг надаються дистанційно. Діє гаряча лінія, також працює сайт громади, куди мешканці можуть звертатися по допомогу. У трьох відділеннях «Нової пошти», де працюють місцеві жителі, є можливість пересилати документи.

Бюджет громади невеликий, тож треба визначати першочергові напрями його використання.

– Ми визначили для себе пріоритети: підтримка військових, соціальний захист громадян та забезпечення роботи апарату громади. На підтримку Сил оборони за 10 місяців поточного року надано підтримку на суму майже 22 млн гривень. Надавали грошову субвенцію військовим частинам, які далі вже самостійно купують необхідне. Також допомагаємо ДСНС та Національній поліції. Крім того, маємо активну молодь, яка організовує збори для ЗСУ, – розповіла Галина Турбаба.

Допомога ЗСУ від Дворічанської громади Допомога військовим / Фото: Дворічна СВА

Програми соціального захисту Дворічанської громади

У громаді реалізується кілька програм щодо соціального захисту населення. Зокрема, дворічани можуть отримати фінансову допомогу на лікування. Розмір допомоги становить від двох до десяти тисяч гривень. Цьогоріч 230 осіб уже її отримали. Загальна сума витрат становить майже 2 млн гривень.Також діє програма підтримки військовослужбовців з громади, 180 захисників уже отримали допомогу в розмірі 30 тисяч гривень.

Для дворічан пенсійного віку, старших за 60 років, передбачено одноразову адресну грошову допомогу в розмірі 5 тисяч гривень, якщо їхня пенсія менша за 7 тисяч гривень.

Галина Турбаба Начальниця Дворічанської СВА

Галина Турбаба Начальниця Дворічанської СВА

Міжнародне Товариство Червоного Хреста вже другий рік поспіль виплачує грошову допомогу на деревину для опалення – цього року це 25 тисяч гривень на домогосподарство за умови, що дохід не перевищує 8 тисяч гривень. Крім того, Міжнародний комітет порятунку надає 10 800 гривень на кожну особу.

Громада допомагає і своїм вчителям – їм була виплачена заборгованість із заробітної плати на суму понад 1,7 мільйона гривень. А на підтримку учнів селищна рада із місцевого бюджету цьогоріч виділила понад 138 тисяч гривень.

Підтримка вчителів та учнів шкіл громади / ФОТО: Дворічанська СВА

90-річчя дворічанського футболу

Окрім освітніх ініціатив, громада дбає про культурний розвиток дітей. Проводяться майстер-класи, психологічні заняття та різні заходи, що допомагають малечі адаптуватися до нових умов.

Продовжив свою діяльність після релокації до Харкова дитячо-юнацький клуб фізичної підготовки «Юність». Галина Турбаба підкреслила, що до повномасштабного вторгнення Дворічанська громада мала сильну спортивну школу, спеціалізуючись на футболі, волейболі та гирьовому спорті.

Важливою подією спортивного життя громади стало святкування 90-річчя дворічанського футболу у вересні в Харкові. З нагоди цього свята було проведено три матчі серед дітей, дорослих та ветеранів. Після завершення заходу всі учасники отримали пам’ятні призи та подарунки.

Святкування 90-річчя Дворічанського футболу/ Фото: Дворічанська СВА

Читайте також

Підписуйтесь на Google News

Щоб бути у курсі останніх новин Харківщини та громад.

Підписатися