Нова хвиля наступу, обстріли, ІПСО – ворог робить усе, аби посилити паніку серед харків’ян. Що відбувається в регіоні та як це може вплинути на Харків – читайте в нашому матеріалі.
Контрнаступ росії
10 травня російська армія здійснила масований обстріл Вовчанська на півночі Харківщини. Уже близько 5:00 ранку окупанти намагалися прорвати оборону ЗСУ на кордоні. Так рф розпочала черговий контрнаступ у Харківській області.
– Україна зустріла їх там нашими військами, бригадами і артилерією. Можливо, що вони можуть збільшувати і підтягувати ще сили в цьому напрямку, це факт. Але наші військові, наше командування знали про це і розраховували свої сили для того, щоб зустріти вогнем ворога, – сказав Президент України Володимир Зеленський.
Також Президент України під час зустрічі з держсекретарем США Ентоні Блінкеном 14 травня порушив питання потреби ППО, зокрема для Харкова й області.
Володимир Зеленський
Президент України
Наразі ми дуже потребуємо двох Patriot для Харкова й області, оскільки люди там перебувають під атаками, і вони дуже непокояться через це
Ентоні Блінкен зазначив, що узгоджена у США допомога «зараз перебуває в дорозі», а деякі засоби для оборони ще будуть доставлені.
Тим часом Міністерство оборони України наголошує, що для посилення оборони на Харківщину спрямовано резервні підрозділи. Водночас військові та експерти, ОВА та міська влада Харкова зазначають, що загрози захоплення міста немає.
– Попри всі події, які відбуваються в області, в Харкові панує спокій. Ми не бачимо того, щоб люди виїжджали. Немає ніякого ажіотажу. Харків’яни спокійно гуляють вулицями, займаються своїми справами, – сказав журналістам Харківський міський голова Ігор Терехов.
Паніки немає, або люди її приховують
Зараз і самі харків’яни, і гості міста можуть упевнитися в тому, що ситуація в Харкові відносно спокійна. Нині місцеві можуть чути звуки роботи ППО по ворожих цілях, а околиці міста – вибухи в прикордонних громадах.
У Харкові продовжують працювати магазини, торгові центри, днями відкрилася підземна школа.
– Знаєш, у нас, навпаки, ніби тихіше стало та спокійніше. Не хвилюйся, кажу тобі! – жінка в центрі міста говорить комусь по телефону.
Працівник пункту видачі одного з маркетплейсів у центрі Харкова Максим Ляшенко щодня обслуговує до 100 клієнтів. 5 травня на сусідню вулицю від його будинку та місця роботи влучили ворожі КАБи. Максим зізнається, що 10 травня, коли росія почала наступ на північ області, мав певні панічні настрої.
– Перший день було неясно, що та як відбуватиметься. А потім стало зрозуміло, що окупанти не зможуть тут зробити щось гірше, ніж у 2022 році, – каже Максим.
Він зазначає, що паніки серед харків’ян не помітив. Лише 9–11 травня трафік клієнтів знизився майже вдвічі, нині – все знову стабілізувалося.
Максим Ляшенко
харків'янин
На мою думку, людям усе одно вже. Ми звикли до обстрілів, я часто бачу, як люди під час вибухів проходять повз моєї роботи та навіть оком не ведуть. Нерідко буває, що клієнти заходять одразу після вибухів та просто кажуть: «Задовбали вже». Не бачу паніки в людей, або вони дуже добре її приховують
Ольга Ілюніна працює в харківській ГО «Порятунок тварин Харків», вона не виїздила з Харкова і не збирається.
– Якщо казати про паніку – навіть не знаю. У нас немає часу панікувати, ми евакуюємо тварин з Вовчанська та шукаємо їм перетримки. Не на часі панікувати зараз, є набагато важливіші завдання,– сміється Ольга.
Харків приймає евакуйованих
Нині Харків приймає евакуйованих мешканців прикордонних громад області, в яких російський окупант активізував бойові дії. Людей, які були вимушені покинути свої домівки, забезпечують усім необхідним. Евакуйованим надають проживання в гуртожитках, продукти, засоби гігієни, ліки.
– Будемо аналізувати сьогоднішній день, розміщуємо їх у місті Харкові. Маємо запити щодо переїзду і за межі Харківської області. Зараз маємо вирішити оперативно завдання щодо розселення людей. Аналізуємо і далі за необхідності будемо звертатися до сусідніх областей за тими місцями, які під нас уже зарезервовані, – говорить начальник ХОВА Олег Синєгубов.
Активізація ІПСО
На тлі наступу ворожа пропаганда почала поширювати маніпуляції про відсутність оборонних рубежів на Харківщині. Центр протидії дезінформації попереджає, що мета цієї кампанії – дискредитація військового керівництва та поширення панічних настроїв. За словами керівника ЦПД офіцера Сил оборони Андрія Коваленка, на Харківщині побудовано кілька надійних ліній оборони. Він наголошує, що оборонні рубежі не могли бути збудовані в зоні, де нині тривають активні бойові дії. Адже ця територія розташована в безпосередній близькості до кордону і прострілюється ворогом.
Андрій Коваленко
голова Центру протидії дезінформації
Оборонні рубежі безпосередньо на смузі кордону з ворогом будувати неможливо. Бо вся техніка та інженери просто знищувалися б ворогом. Обстановка на Харківщині суттєво загострилася, однак наразі бойові дії ведуть виключно у прикордонні. Сили оборони України роблять усе, щоб утримати оборонні рубежі та позиції
Начальник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов підтвердив наміри росії посіяти паніку в регіоні. За його прогнозом, атаки в Харківській області триватимуть ще три-чотири дні, після чого російські війська зроблять потужний наступ у напрямку Сум.
– На даний момент наше завдання – стабілізувати лінію, а потім почати відкидати їх через кордон, – говорить начальник ГУР.
Про відсутність загрози для Харкова каже і секретар РНБО України Олександр Литвиненко. За його словами, українська армія готова до відбиття атак ворога. Утім, на північному сході України рф зосередила близько 50 тисяч солдатів. На Харківщину наступає понад 30 тисяч окупантів.
– Українські військові готові до відбиття і ведуть важкі бої. Але росіян дуже багато, – говорить Олександр Литвиненко.
За даними аналітиків Інституту вивчення війни (ISW), наступ росії спрямований на відволікання української живої сили та техніки з інших критичних ділянок фронту на сході України. Зазначається, що окупанти прагнуть наблизитися до Харкова на відстань, з якої зможуть обстрілювати місто зі ствольної артилерії.
Зміни в командуванні
З початком російського наступу на північ Харківщини також відбулася зміна командувача ОТУ «Харків». Така новина не додала панічних настроїв населенню, а навпаки, посилила впевненість у відбитті окупантів.
Це не дивно, адже оперативно-тактичне угруповання очолив Михайло Драпатий. Під командуванням Драпатого 2-й батальйон 72-ї ОМБр у травні 2014 року ввійшов у Маріуполь на бронетехніці для посилення підрозділів. Уже під час повномасштабної війни, до січня 2024 року, він очолював оперативне угруповання «Херсон».
Михайло Драпатий відомий як один із командирів, який керував звільненням правобережжя Херсонщини. У лютому 2024-го його призначили заступником начальника Генштабу ЗСУ. Нині він одночасно залишається і на цій посаді.
Читайте також:
З прикордоння Харківщини евакуювали майже вісім тисяч людей