Без уламків і руйнувань: новий винахід ЗСУ рятує поля на Харківщині від вибухівки
Саперна справа в Україні сьогодні розвивається не заради технологічного прогресу, а заради порятунку людських життів. Кожного дня українські військові, гуманітарні організації та волонтери працюють на межі можливого, аби очистити рідну землю від смертельної спадщини російської агресії — вибухонебезпечних предметів.
Особливо гостро ця проблема постає на Харківщині — одній з найбільш замінованих областей України. За офіційними оцінками, понад 40% території регіону забруднені боєприпасами. Серед них — 574 тисячі гектарів сільськогосподарських угідь, які залишаються небезпечними для фермерів і місцевих мешканців.
Саме в цьому пекельному середовищі з’являються нові рішення. Один із тих, хто змінює підхід до гуманітарного розмінування, — рівнянин Андрій, командир інженерно-саперного взводу 47 окремої інженерної бригади. Побратими називають його «Лісником» — до війни чоловік працював у лісовому господарстві. Тепер він — новатор на полі бою.
Командир інженерно-саперного взводу Андрій ("Лісник") / Фото: «Слобідський край»
«Два роки тому я мобілізувався, потрапив до інженерної бригади й почав із гуманітарного розмінування у Миколаївській області. Ми стикнулися з проблемою: вибухівки давали обмаль, а снарядів потрібно було знешкоджувати багато», — розповідає Андрій.
Вивчивши досвід колег за кордоном і навіть заглянувши в радянські технічні довідники, він створив пристрій, здатний знищувати боєприпаси з мінімальними витратами вибухівки. Так народився «Спалах» — легкий, мобільний та екологічно безпечний засіб розмінування.
Пристрій для гуманітарного розмінування / ФОТО: «Слобідський край»
Як працює «Спалах»?
«Спалах» — це кумулятивний пристрій, надрукований на 3D-принтері. У ньому застосовується від 15 до 50 грамів вибухівки (залежно від типу боєприпасу), що в рази менше, ніж у традиційних методах розмінування. Для складніших випадків створено модифікацію — «Спалах плюс», який містить тротилову шашку.
«Спалах» призначений для знищення боєприпасу. Він має властивість розколювати снаряди, наприклад 100 мм, на великі шматки, при цьому не створюючи дрібних уламків. Це важливо при гуманітарному розмінуванні: менше уламків — менше шкоди для довкілля. Після підриву залишки можна здати на переробку», — пояснює сапер.
Легкий, мобільний та екологічно безпечний засіб розмінування / ФОТО:«Слобідський край»
Принцип дії простий: пластиковий корпус начиняється вибухівкою, всередину встановлюється кумулятивна воронка. Додаються «ніжки» для зручного закріплення в ґрунті. Пристрій встановлюється безпосередньо на снаряд, що дозволяє знешкодити його без ризику великого вибуху чи утворення дрібних уламків.
«Для знешкодження 120 мм снаряду зазвичай потрібно 800–1000 грамів тротилу. А мій виріб справляється з цим завданням при використанні всього 50 грамів. Можна знешкоджувати всі типи боєприпасів: мінометні міни (82, 120 мм), артснаряди (57, 122, 155 мм), навіть авіаційні бомби КАБ-500», — додає «Лісник».
Розколює снаряди на великі шматки, при цьому не створюючи дрібних уламків / ФОТО: «Слобідський край»
За його словами, винахід вже кодифікований і офіційно може закуповуватись державними структурами. На Харківщині з допомогою «Спалаху» знищено понад 500 одиниць боєприпасів. І це лише початок.
«У середньому до 80% корпусу снаряду залишається в лунці після підриву. Без уламків, без зайвих руйнувань», — каже сапер.
Технологія, що екологічно знешкоджує боєприпаси / ФОТО: «Слобідський край»
Новий стандарт безпеки
Серед переваг цього винаходу — його компактність і зручність. Один комплект містить 14 пристроїв, які легко транспортувати і використовувати у важкодоступних місцях, куди не може заїхати спеціалізована техніка.
«Якщо снаряд впав у селі й ми не можемо його зрушити, бо може спрацювати підривник, то «Спалах», ми можемо встановити за 5 метрів від будинку. Він дозволяє підривати боєприпаси без ризику для життя і будівель», — розповідає Андрій.
Перспектива — після перемоги
Зараз унікальний пристрій виготовляють у невеликих партіях — 10–20 одиниць на місяць. Їх друкує друг Андрія на 3D-принтері.
«Я вірю, що держава зверне увагу на мій винахід і використає цей досвід у подальшому очищенні України від мін», — каже «Лісник».
Інноваційні рішення, які можуть стати ключем до безпечного та екологічного очищення нашої землі / ФОТО: «Слобідський край»
Після завершення бойових дій на Україну чекає масштабне гуманітарне розмінування. І саме такі інноваційні рішення, як «Спалах», можуть стати ключем до безпечного та екологічного очищення нашої землі.
Раніше ми писали, що на Вовчанському напрямку постачання провізії для українських підрозділів здійснюється за допомогою дронів.