У чому Харків серед лідерів: результати соціологічних досліджень
Харків’яни найбільше з жителів обласних центрів пишаються своїм містом, а також найбільш позитивно оцінюють роботу комунальників. Однак також Харківщина друга в Україні за скаргами щодо порушень мовного закону. «Слобідський край» дізнався, в яких ще категоріях відзначилося місто.
Перші у гордості за місто
Соціологи провели восьме всеукраїнське муніципальне опитування від імені Центру аналізу та соціологічних досліджень Міжнародного республіканського інституту в 21 обласному центрі, що не є окупованими російськими військами. В опитуванні взяли участь 16,8 тисячі постійних жителів міст віком від 18 років. У кожному місті незалежно від чисельності населення було опитано по 800 респондентів.
Однією з цілей дослідження було встановлення рівня гордості українців тими містами, в яких вони живуть. На запитання «Чи відчуваєте ви гордість за те, що ви є жителем свого міста?» 86 % респондентів з Харкова відповіли, що однозначно пишаються своїм містом. Це є найкращим результатом в Україні. Також до першої п’ятірки входять Київ – 78 %, Одеса – 77 %, Львів – 77 % та Вінниця – 75 %.
Крім того, Харків став лідером за оцінкою діяльності міської ради. Схвально роботу органу місцевого самоврядування оцінили 73 % опитаних містян. На другому місці опинилася міська рада Хмельницького з показником 69 %, на третьому – Луцька з 68 % підтримки.
Також Харків посів перші місця у рейтингу надання низки послуг у воєнний час. Таким чином 85 % опитаних містян позитивно оцінили рівень ремонту електромереж, 74 % поставили високі оцінки ремонту міського водопроводу.
Ще Харків посідає першу сходинку в таких видах послуг:
- водопостачання – 81 % відмінних та хороших оцінок;
- збирання сміття – 80 % відмінних та хороших оцінок;
- транспортна інфраструктура, громадський транспорт – 76 % відмінних та хороших оцінок;
- екологія, довкілля – 50 % відмінних та хороших оцінок;
- соцзахист – 36 % відмінних та хороших оцінок.
До того ж 77 % опитаних харків’ян вважають, що їхнє місто стане важливим індустріальним центром країни в найближчі 5–10 років. І це також перше місце в національному рейтингу.
Крім того, 84 % містян, які взяли участь в опитуванні, позитивно оцінили якість роботи рятувальників та інших працівників ДСНС. Другу сходинку рейтингу посів Миколаїв з 83 % схвальних відгуків, а третю – Запоріжжя, де зафіксовано 81 % позитивних оцінок.
Другі за порушеннями мовного закону
За інформацією сервісу моніторингу «Опендатабот», Харківська область посіла друге місце за скаргами щодо порушень мовного закону. Усього в регіоні зафіксовано 256 скарг за перші п’ять місяців 2023 року.
Скарги від жителів Харківщини, Одещини, Дніпровщини та Києва складають 73 % від загальної кількості. Усього по Україні було надіслано 1650 звернень, майже у 30,6 % з них ішлося про відсутність української версії сайтів. Далі йдуть заяви про обслуговування російською мовою, таких звернень 16,9 %. Замикають трійку звернення про рекламу з порушенням мовного закону – 13,6 %
Треті за кількістю ВПО
Як повідомляє громадський рух «Чесно», Харків прийняв понад 163 тисячі переселенців та посідає третє місце в Україні за кількістю зареєстрованих внутрішньо переміщених осіб. Більше прийняли тільки Київ – там зареєстровано близько 380 тисяч переселенців, та Дніпро – 175 тисяч осіб.
Замикають п’ятірку міст за кількістю ВПО Запоріжжя та Одеса. Таким чином, аналітики підтверджують, що саме східні та південні обласні центри наразі мають найбільше зареєстрованих переселенців.
П’яті за вартістю життя
Сербська глобальна база даних про споживчі ціни Numbeo провела дослідження, за яким визначила індекс вартості життя в населених пунктах станом на 2023 рік. Експерти проаналізували дані 540 міст світу. З України до рейтингу потрапили п’ять найбільших міст: Київ, Харків, Дніпро, Одеса, Львів.
Як пояснюють аналітики, індекс вартості життя обчислюється у співвідношенні до показників Нью-Йорка. Якщо, наприклад, індекс орендної плати 120, то це означає, що в середньому в цьому місті орендна плата на 20 % дорожча, ніж у Нью-Йорку.
Серед цих п’ятьох обласних центрів вартість життя у Харкові є найменшою. Крім того, в глобальному рейтингу Харків посідає 504-те місце з рейтингом – 24,5. Індекс орендної плати складає 8,7, ціни на споживчі товари з орендною платою – 16,9, ціни на продукти – 20,8, ціни в ресторанах – 19,4, купівельна спроможність – 39,3.
Найдорожчі міста для життя у світі – це Гамільтон (Бермудські острови), Базель, Цюрих, Лозанна, Цуг, Берн (усі – Швейцарія).
Нагадаємо, Кабмін своєю постановою дозволив мешканцям прифронтових громад, до яких входить і Харків, не перевіряти лічильники обліку води до завершення воєнного стану та ще шість місяців після нього.
Нагадаємо також, що у місті Харків до Дня міста та Дня незалежності України профспілка КП «Харківблагоустрій» проводить конкурс на найкращу клумбу.
Раніше ми писали, що у місті Харків унаслідок ворожих обстрілів було пошкоджено близько 500 будинків, з яких 50-60 не підлягають відновленню і будуть знесені. Зруйновані будівлі проходять кілька етапів експертиз.
Більше новин Харків читайте на нашому сайті.