Медицина у Кегичівській громаді під час війни: які послуги надають пацієнтам
Громади на зв'язкуПопри виклики війни, Кегичівська громада зберігає доступ до якісної медицини. Центр первинної медико-санітарної допомоги та Кегичівська центральна районна лікарня обслуговують понад 26 тисяч пацієнтів.
Як розповів медіа «Слобідський край» селищний голова Антон Доценко, керівництво громади та медичні працівники роблять усе можливе, щоб забезпечити місцевих мешканців та переселенців необхідними послугами у комфортних умовах.
Запрошують молодих лікарів
До складу Кегичівського «Центру первинної медико-санітарної допомоги» входить 3 амбулаторії загальної практики сімейної медицини (АЗПСМ у Кегичівці, Слобожанському та Андріївці) та 15 фельдшерських пунктів (ФП).
– Наш центр став важливим осередком допомоги для 26 тисяч людей, включно із ВПО. Зараз на базі закладу функціонують сучасна лабораторія, денний стаціонар, надається первинна медична допомога та психологічна підтримка. У планах – розширення послуг до амбулаторної паліативної допомоги, – каже керівник Центру первинної медико-санітарної допомоги Роман Степаненко.
У «первинці» Кегичівської громади задіяні 64 медпрацівники. Але Центру потрібні нові кадри, бо 4 лікарі пенсійного віку і лише троє молодих. «Тож запрошуємо у команду молодих спеціалістів», – говорить Роман Степаненко.
Підтримка громади
Першим помічником для лікарів є селищна рада. Коштом місцевого бюджету відкриті й оснащені всім необхідним відділення денного стаціонару в Кегичівці. Зміцнюється матеріально-технічна база Центру, закуповуються паливно-мастильні матеріали, ліки, вироби медичного призначення.
– Нас фінансує Національна служба здоров’я України. Обсяг коштів коригується щомісячно і напряму залежить від кількості укладених лікарями декларацій з населенням. Працює принцип «гроші йдуть за пацієнтом». До речі, НСЗУ не виділяє кошти на утримання фельдшерських пунктів, але навіть за таких умов нам удалося зберегти широку мережу медичної допомоги, – зауважує керівник ЦПМСД.
З місцевого бюджету виплачується і заробітна плата працівникам фельдшерських пунктів у селах громади. Значні витрати бюджету йдуть на оплату енергоносіїв. Завдяки цьому в осінньо-зимовий період медичні послуги надаються в комфортних умовах.
– Питання доступності якісної медичної допомоги для кожного мешканця громади в пріоритеті. Ми розуміємо, що особливо гостро ця проблема відчувається у сільській місцевості. Тому активно працюємо над тим, щоб фельдшерські пункти та амбулаторії були оснащені сучасним обладнанням, а для медичних працівників були створені всі належні умови для роботи, – говорить Кегичівський селищний голова Антон Доценко.
Постійними і надійними партнерами Кегичівської громади і її закладів первинної медицини є підприємства групи НАК «Нафтогаз». Коштом газовидобувної компанії придбано аналізатор сечі вартістю 27 300 грн, гематологічний аналізатор (221 910 грн), 2 холодильники для зберігання вакцин (196 000 грн), 3 комп’ютери (48 627 грн).
Отримали новий позашляховик/фото: Марія Калетинець
Завдяки проєкту «Зміцнення системи охорони здоров’я та збереження життя» (Heal Ukraine), реалізованому спільно з World Bank Ukraine, Центр первинної медико-санітарної допомоги отримав новий позашляховик. Тепер медики можуть оперативно виїжджати на виклики та вчасно надавати допомогу навіть у найвіддаленіших населених пунктах. Раніше дістатися туди було складно, адже наявний у Центрі транспорт застарів і часто ламався.
Також завдяки співпраці з ЮНІСЕФ тут сподіваються зробити ремонт у фельдшерських пунктах.
Більшість пацієнтів – люди похилого віку та діти
КНП «Кегичівська центральна районна лікарня» – це сучасний медичний заклад вторинного рівня, який надає повний спектр медичних послуг: від консультацій та амбулаторного лікування до стаціонарної допомоги в плановому та екстреному порядках.
Більшість пацієнтів – люди похилого віку та діти. Їм надають висококваліфіковану медичну допомогу, зосереджуючись на профілактиці захворювань та лікуванні хронічних патологій. Для внутрішньо переміщених осіб організовано комплексні медичні послуги: консультації, обстеження та лікування.
– Надаємо медико-санітарну допомогу понад 20 тисячам мешканців громади та більш ніж 4,5 тисячі ВПО. Звертаються по допомогу і жителі сусідніх громад, – говорить директорка Кегичівської ЦРЛ Гоар Саргсян.
За її словами, у зв’язку з війною та стресами, почастішали кардіологічні, неврологічні та онкопатологічні захворювання.
Інвестиції в здоров’я
Відділення ЦРЛ оснащені сучасним медичним обладнанням, завдяки чому пацієнти мають доступ до широкого спектра діагностичних досліджень. Зокрема, завдяки перемозі в обласному конкурсі «Ефективна медицина в громаді» Кегичівська центральна районна лікарня отримала сучасну відеоендоскопічну систему. Вона дозволяє проводити ендоскопічні дослідження шлунково-кишкового тракту на найвищому рівні, що значно покращило діагностику та лікування захворювань.
Лікарня отримала сучасну відеоендоскопічну систему/фото: Слобідський край
Загальна вартість проєкту склала 2 403 000 гривень, з яких 700 000 гривень виділені з обласного бюджету, 1 698 000 гривень – з місцевого, а 5 000 гривень надав партнер проєкту - ПП «Андріївка» (керівник Микола Пивовар, депутат ХОР).
- Щиро дякуємо за сприяння у реалізації цього проєкту голові Харківської обласної ради Тетяні Єгоровій-Луценко, - зазначив селищний голова Антон Доценко.
Власним коштом у вересні 2023 року зроблено поточний ремонт приміщення ендоскопічного кабінету (вартість робіт склала 184 862 грн). Крім того, завдяки цьому проєкту укладений договір з НСЗУ за пакетом «Езофагогастродуоденоскопія».
Лише якихось два роки тому Кегичівська ЦРЛ мала всього 4 договори з НСЗУ про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій щодо надання медичних послуг. Зараз їх уже 11.
Як розповідає Гоар Саргсян, угоди щодо надання паліативної допомоги хворим були укладені цьогоріч завдяки допомозі селищної ради, яка виділила кошти для придбання необхідного обладнання.
Комфорт та енергозбереження
Для зручності пацієнтів більшість відділень лікарні розташовані в одній чотириповерховій будівлі з цокольним приміщенням, де також розміщена лабораторія. Поліклініка займає окрему двоповерхову будівлю.
Для зменшення витрат на утримання закладу тут використовують альтернативні види палива та сучасні енергозберігаючі технології.
Всі автоматизовані робочі місця лікарів обладнані необхідним програмним забезпеченням та забезпечені безперебійним доступом до Інтернету.
Медична допомога пацієнтам надається у комфортних умовах/фото: Слобідський край
У розпорядженні лікарні – 70 ліжок цілодобового перебування, розподілених між соматичним (45 ліжок) та хірургічно-гінекологічним (25 ліжок) відділеннями. Окремо виділено 4 ліжка для анестезіологічної служби.
Придбали два операційні столи МТ300D з набором рентген-прозорих панелей/фото: Марія Калетинець
Завдяки співпраці з АТ «Укргазвидобування», що входить до групи НАК"Нафтогаз", реалізовано проєкт «Ефективна медицина в громаді» загальною вартістю 400000 грн. У межах якого придбано спеціалізоване медичне обладнання для надання допомоги хворим в хірургічному та травматологічному кабінетах лікарні: два операційні столи МТ300D з набором рентген-прозорих панелей, два операційні світильники “БІОМЕД” KD-2036D-3В з аккумулятором , столик-тумбу медичний АТОН СТ-Т Д та столик для внутрішньовенних ін'єкцій.
До складу ЦРЛ входить і поліклінічне відділення, розраховане на 110 відвідувань за зміну за 15 спеціальностями. Для денного стаціонару передбачені 12 ліжок, розподілених за різним медичним призначенням.
У денному стаціонарі пацієнт може отримати необхідні лікувальні процедури/фото: Слобідський край
– Ми розуміємо, що в умовах війни медична допомога є особливо важливою. В нашому колективі 132 працівники, які докладають максимум зусиль, щоб забезпечити доступність та якість медичних послуг для всіх мешканців громади й внутрішньо переміщених осіб, – зазначає директорка Кегичівської ЦРЛ.
Сучасна стоматологія
У поліклінічному відділенні Кегичівської центральної районної лікарні працює шість стоматологів та дві медичні сестри. Завдяки сучасним методам діагностики та лікування фахівці здобули довіру не лише місцевих мешканців, а й жителів сусідніх громад.
До послуг пацієнтів сучасна стоматологія/фото: Слобідський край
– Оновлені стоматологічні кабінети відповідають усім санітарним вимогам, а сучасне обладнання значно підвищило якість надання медичних послуг. На новому устаткуванні зручно працювати лікарям, а пацієнти отримують комфортні умови лікування, – розповідає лікар-стоматолог Андрій Мельник.
Цьогоріч лікарня за отримані від НСЗУ кошти придбала три кондиціонери.
Ніколи не відмовляють у допомозі
Селищна рада виділила значні кошти на розвиток Кегичівської центральної районної лікарні. Затверджена програма передбачає покращення медичного обслуговування населення, зокрема забезпечення лікарні необхідними медикаментами, оплату комунальних послуг та харчування для пацієнтів. Так з місцевого бюджету для безкоштовного лікування пільгового контингенту виділені 447 880 грн; онкохворих – 800 000 грн; на продукти харчування – 279 000 грн; на медикаменти – 1 015 612 грн; на комунальні послуги – 4 483 721 грн.
– Ми завжди можемо розраховувати на допомогу селищної ради. Вони ніколи не відмовлять. Зараз нам потрібен автомобіль, щоб возити хворих на гемодіаліз у Харків, і для вирішення цієї проблеми знову звертатимемося до селищної ради, – ділиться Гоар Саргсян.
250 тисяч та службове житло
Однією з проблем у медичних закладах первинної і вторинної ланки Кегичівської селищної ради є нестача фахівців.
– Молоді люди не поспішають їхати на роботу в село. Тож сьогодні нашій лікарні потрібні гінеколог, анестезіолог, терапевт і хірург, – говорить директорка Кегичівської ЦРЛ Гоар Саргсян.
Селищна рада пропонує підтримку для лікарів, які вирішать працювати в місцевих закладах охорони здоров’я. Кожен спеціаліст, який переїде до громади, отримає одноразову грошову допомогу – 250 000 гривень на облаштування побуту. Крім того, молоді фахівці можуть розраховувати на службове житло.
– Ми прагнемо забезпечити всім мешканцям громади доступ до якісної та своєчасної медичної допомоги. Тож постійно працюємо над покращенням умов роботи медичних працівників, забезпеченням їх сучасним обладнанням і створенням комфортних умов для пацієнтів. Вдячні начальнику ХОВА Олегу Синєгубову та начальнику Берестинської РВА Віктору Войтенку за сприяння в реалізації проєктів у громаді, – наголошує перша заступниця селищного голови Людмила Квока.
Читайте також:
Сучасні ремонт та техніка: якими стали результати співпраці Кегичівки з іноземними партнерами