Навчання для майбутніх аграріїв: що пропонує курс «Агросфера» старшокласникам Кегичівщини

Громади на зв'язку
08.11.2024 13:20 Кегичівка
Формування відділів для навчально-дослідної ділянки/фото: Олена Єщенко Формування відділів для навчально-дослідної ділянки/фото: Олена Єщенко

У восьми навчальних закладах Кегичівської громади викладають курс «Агросфера», який популяризує аграрну галузь серед старшокласників. Молодь знайомиться з можливостями, які відкриває сільське господарство, через лекції, екскурсії та практичні заняття.

Мета курсу «Агросфера» та його важливість

Як розповіла заступниця Кегичівського селищного голови Людмила Квока, курс «Агросфера» не тільки поглиблює знання учнів, але й стимулює їх до критичного мислення, інноваційного підходу та розвитку практичних навичок для успішної кар’єри в аграрному секторі.

– Наш регіон сільськогосподарський. Тож сподіваємося, що завдяки курсу «Агросфера» молодь дізнається багато про нові можливості в сільгоспвиробництві й обиратиме професію, пов’язану із сільським господарством, – каже Людмила Квока.

Курс «Агросфера» пропонує учням захоплююче занурення у світ аграрних наук та інноваційних технологій у сільському господарстві. Він поєднує теорію з практикою, дозволяючи не лише вивчати основи біології, хімії, екології та технологій, але й застосовувати ці знання на практиці.

За підтримки керівника ПП «Андріївка» Миколи Пивовара вчителі, які викладають «Агросферу», пройшли курси, організовані командою ГО «СвітОсвіт», вебінари та отримали навчальну програму курсу за вибором «Агросфера» для учнів 8–9, 10–11 класів, методичні посібники та електронні навчальні посібники для учнів 10–11 класів.

Курс включає цікаві методи викладання, зокрема проєктне навчання (учні працюють над реальними проєктами з вирощування мікрозелені або навіть розробки маркетингових стратегій для аграрних проєктів).

Метою курсу «Агросфера» є:

• покращення життя людства: як аграрні технології та наука допомагають розвивати економіку і забезпечувати світ продовольством;
• лідерство та молодіжні рухи: роль молоді в розвитку аграрної сфери та створенні нових інновацій;
• декоративне використання рослин: учні вивчають не лише сільськогосподарські культури, а й декоративні рослини, їх роль у ландшафтному дизайні та озелененні територій;
• комунікація та маркетинг в аграрній сфері: основи ефективної комунікації, просування аграрної продукції на ринок та створення бізнес-проєктів;
• біотехнології та кар’єрні можливості: учні ознайомлюються з новітніми технологіями у виробництві продуктів харчування, а також дізнаються про перспективи працевлаштування в цій галузі;
• тваринництво та харчова промисловість: практичні знання з догляду за тваринами, технологій виробництва продуктів харчування та екологічного сільського господарства.

Унікальність курсу «Агросфера»

– Я викладаю дуже цікавий інноваційний як за змістом програми, так і за методологією викладання курс «Агросфера». На перший погляд може здатися, що він спрямований лише на підготовку майбутніх фахівців у галузі сільського господарства. Але це не так! Унікальність курсу полягає в міждисциплінарному підході, де поєднуються знання з біології, хімії, екології та агрономії, багато уваги приділяється розвитку лідерських, креативних, комунікативних навичок дитини, як тепер модно говорити soft skills. Здобуті компетенції дозволять у майбутньому ефективніше впоратися з виробничими та життєвими завданнями, працювати в команді, а також успішно просуватися кар’єрними сходами або розвивати свій бізнес, – розповідає вчителька Андріївського ліцею Анна Куценко.

Вона каже, що дуже важливо навчити людей відповідальному ставленню до природних ресурсів, до екології, що у майбутньому позначиться не тільки на розвитку сільського господарства, але й на збереженні цивілізації загалом.

Учні Андріївського ліцею, Кегичівка/фото: Анна Куценко

На фермі ПП «Андріївка»/фото: Анна Куценко

В опануванні дисципліни учням Андріївського ліцею допомагає ПП «Андріївка» (керівник – Микола Пивовар). Господарство займається рослинництвом і тваринництвом.

Всесвітній день шкільного молока в Андріївському ліцеї, Кегичівка/фото: Анна Куценко

Всесвітній день шкільного молока в Андріївському ліцеї/фото: Анна Куценко

Під час проведення марафону, присвяченого Всесвітньому дню шкільного молока, учні відвідали це господарство, де не тільки ознайомилися з особливостями тваринництва як галузі агросфери, а й стали учасниками пізнавально-розважального свята. Відбувся майстер-клас з виготовлення молочних коктейлів, були проведені цікаві хімічні експерименти, конкурси малюнків, зроблені відеоролики та креативні світлини. Дітей, які долучилися до активностей, відзначили подяками та смаколиками.

Учні Андріївського ліцею, Кегичівка/фото: Анна Куценко

Свято у Всесвітній день шкільного молока/фото: Анна Куценко

Виховання майбутніх аграріїв

У Красненському ліцеї викладання курсу «Агросфера» запроваджене минулого року: для школярів оснащена класна кімната, є навчально-дослідна ділянка, шкільний сад, сімейні присадибні господарства. 

– Учням цей курс став у пригоді, тому що наш заклад займається проєктною діяльністю понад 20 років. Цей вид роботи допомагає краще пізнати аграрну сферу, сформувати власні професійні інтереси та набути практичних навичок формування аграрного досвіду, а проєктна діяльність є одним із методів викладання «Агросфери», – говорить учителька вищої категорії з багаторічним досвідом Олена Єщенко.

Вперше на території Харківщини ліцей став учасником проєкту «Розумний город» за підтримки компанії «Контінентал Фармерз Груп». Учні будували соціально відповідальний бізнес: вирощували овочі, реалізували їх, спрямовували кошти на доброчинність, підтримали чимало зборів для військових. Цей проєкт – своєрідний бізнес-конструктор. Його основна мета – створити для дітей середовище, де вони могли б опанувати основи бізнесу. 

Також учні, вчителі, працівники закладу були задіяні в проєкті «Згуртована громада». Посівне насіння отримали у межах проєкту «Згуртовані громади», який реалізує Всеукраїнська асоціація громад. Продукцію також спрямовували на доброчинність, підтримку зборів для військових.

Учні Красненського ліцею, Кегичівка/фото: Олена Єщенко

Догляд за зерновими культурами/фото: Олена Єщенко

З метою формування аграрного досвіду слухачів курсу «Агросфера» реалізовані проєкти «Фермерський ринок», «Ліс – легені села», «Мій сад», «Сучасні професії в Агро».

У Красненському ліцеї під час викладання курсу використовують різноманітні онлайн-ресурси. Учні навчилися працювати з інструментами продуктивного навчання: юнітами, мнемокартами, візуальними стрічками, візуальними матрицями, лініями часу, інфографікою, інтелектуальними картами. Під час занять активно використовуються ІТ-технології. Консультацію в різних сферах аграрного виробництва учні завжди можуть отримати у фахівців ТОВ АФ «Сади України» (керівник відділення – Олександр Дружченко).

У закладі також провели заходи «Всесвітній день шкільного молока», «Цікавий світ тварин». Учні навчилися вирощувати мікрогрін, пророщували насіння рослин, облаштовували газони; інтерв’ювали провідних спеціалістів ТОВ АФ «Сади України», ветлікарів; здійснювали онлайн-подорожі по провідних агрохолдингах країни, найвідоміших парках світу; монтували відеоролики «Візитівка агропідприємства», «Мій сад», «Вирощування екзотичних фруктів», «Від лану – до столу»; брали участь у місії «Квітоленд», створювали каталоги агропідприємств району, виготовляли колекції зернових та олійних культур, кущів та ґрунтів своєї місцевості; розробляли дошку оголошень, на якій відображали популярні породи тварин і сорти рослин; створювали модель своєї молодіжної організації.

Олена Єщенко розповідає, що із запровадженням курсу в ліцеї хочуть створити молодіжну організацію, побудувати нову теплицю, закласти розсадник (кущі, фруктові дерева), розширити навчально-дослідну ділянку з дотриманням сівозмін, поновити маршрут екологічної стежини. На базі ТОВ АФ «Сади України» планують влаштовувати майстер-класи для здобувачів курсу, проводити дні кар’єри, залучати фахівців підприємства для консультацій під час виконання науково-дослідницьких робіт, відвідувати агрофірму під час екскурсій, літніх практик, стажувань. 

Сад у Красненському ліцеї, Кегичівка/фото: Олена Єщенко

Сад, посаджений учнями Красненського ліцею/фото: Олена Єщенко

– Вважаю, що школа, в якій функціонуватиме шкільне підприємство, надасть більше можливостей для розвитку учнів. Така проєктна бізнес-модель «дорослих» форм підприємництва, яка створюється самими учнями та за їхньої ініціативи і працює за усіма правилами бізнесу, успішно підтримується громадою, де виховують підприємців з дитинства та прищеплюють соціально-відповідальний підхід до діяльності. Вона також має більше шансів покращити якість життя і навіть вплинути на формування нової культури та споживацьких звичок. А підприємство, де учні провели багато плідної практичної діяльності, стане майбутнім місцем роботи багатьох із них, – зазначає Олена Єщенко.

Проєкту «Розумний город», Красненський ліцей, Кегичівка/фото: Олена Єщенко

Робота на навчальних ділянках у рамках проєкту «Розумний город»/фото: Олена Єщенко

Агросфера: від зернини до обіднього столу

– Більшість людей, почувши слово, яке має корінь «агро», уявляють село, трактори, комбайни, поля. Але агросфера – це всі форми виробництва, починаючи від зернини в українській насіннєвій лабораторії та завершуючи обіднім столом споживача в Саудівській Аравії чи біопаливом на фермі в Корнуолі. Уявімо, скільки необхідно людей, знань, технологій, логістичних шляхів, щоб забезпечити продовольством понад 8 мільярдів жителів планети! І все це відбувається на тлі демографічного зростання, вичерпності ресурсів і глобальної воєнної загрози, – каже вчителька Вовківської гімназії Інна Болехан, яка другий рік викладає курс «Агросфера».

У цій школі успішно реалізовані проєкти «Село і люди» та «Успішний бізнес у селі». У своїй роботі з учнями Інна Болехан розробила декілька простих правил:
– починати з простого;
– підлаштовуватися під запити та потреби здобувачів і місцевих підприємців, керуватися специфікою місцевої діяльності;
– адаптувати матеріал, відходити від шаблонів;
– не керувати, а співпрацювати з учнями.
– Я людина, закохана в українське село, яке є індикатором нашої національної ідентичності та різноманітності. Тому мені болить усе, що відбувається сьогодні, й тривожно за майбутнє села. А ще я впевнена, що розвиток села – це обов’язок і можливість кожного його мешканця. А для цього треба бути однією командою на вітрильнику, завдяки якій він може рухатися навіть проти вітру. І наше завдання – допомагати формувати нову сучасну генерацію успішних підприємців на селі, – говорить Інна Болехан.

У громаді розуміють важливість аграрного сектора для її розвитку та вважають за необхідне готувати для нього кадри.

– Сільське господарство є важливим сектором економіки, і потреба в молодих кваліфікованих фахівцях лишається однією з найактуальніших проблем галузі. Курс «Агросфера» має на меті зробити аграрну галузь привабливішою для молоді. Він демонструє, що праця на землі може бути прибутковою завдяки інноваційним підходам. Нова генерація аграріїв сприятиме розвитку сільського господарства та розквіту українського села, – переконаний Кегичівський селищний голова Антон Доценко.