Як Коломак допомагає захисникам: вводять помічника ветерана та надають матеріальну підтримку
Громади на зв'язкуУ Коломацькій громаді продовжують підтримувати захисників-земляків. Спільними зусиллями тут збирають кошти на різні технічні засоби та вшановують пам’ять полеглих воїнів. Також у ТГ планують ввести помічника ветерана, який допомагатиме воїнам повернутися до цивільного життя.
Одразу об’єдналися
На початку повномасштабного вторгнення у Коломацькій громаді було стільки бажаючих служити та допомагати захисникам, що всі не вмістилися у приміщення селищної ради. Так згадує кінець лютого 2022 року очільник ТГ Володимир Гуртовий.
– Тоді хтось виїздив з громади, хтось приїжджав до нас. Спочатку була паніка, але люди швидко зібралися та почали робити спільну справу. І хоча зараз усе вже більш-менш налагоджено, патріотизм наших людей нікуди не зник, – зазначає він.
Але люди все одно втомлюються морально та фізично від війни.
– Практично у кожній родині є ті, хто воює, або ті, хто загинув. У нас невелика громада, але на нашій Алеї пам’яті вже стоять 18 портретів воїнів, які захищали Україну. Усього в нас загинуло 20 захисників. І, маючи за приклад цих мужніх людей, ніхто здаватися та припиняти роботу задля Перемоги не буде, – наголошує він.
Наразі в Коломаку та всіх старостинських округах активно працюють волонтери. Вони збирають кошти, продукти, виготовляють сітки, здають кров для поранених захисників.
Маскувальні сітки для захисників/Коломацька селищна рада
– Фермери також допомагають. У перші дні повномасштабної війни, коли не було пального, вони надавали своє. І не тільки нам для розвезення гуманітарної допомоги, а й військовим, – зазначає Володимир Гуртовий.
Закарбувати в пам’яті
21 листопада 2023 року у Коломаці по вулиці Корольова з’явилася Алея пам’яті загиблих захисників з Коломаччини. Відкривали її військові. Тоді на Алеї встановили 13 портерів з біографіями героїв.
– На Алеї ми закарбували пам’ять про воїнів, які віддали життя за Україну в російсько-українській війні починаючи з 2014 року. На жаль, з моменту відкриття тут встановили ще п’ять портретів. Чекаємо на звернення про встановлення стендів від ще двох родин загиблих захисників,– сказав Володимир Гуртовий.
29 серпня, у День пам’яті загиблих захисників України, на Алеї відбувся мітинг-реквієм.
Мітинг-реквієм у Коломаку/Коломацька селищна рада
За словами заступниці Коломацького селищного голови Ольги Леващук, алгоритм встановлення портретів на Алеї такий: родини загиблих військових звертаються до селищної ради, надають відповідний пакет документів. Потім це рішення приймається на засіданні виконавчого комітету.
- На відкриття запрошуємо близьких полеглого захисника та односельчан, – розповіла Ольга Леващук.
Прапорці у центрі селища
До допомоги ЗСУ та вшанування пам’яті загиблих земляків долучається і місцева громадська організація «Молодь Коломаччини». Улітку молодь долучилася до акції вшанування полеглих воїнів-земляків у війні з агресором. На газоні Майдану Незалежності у Києві вони встановили прапорці з іменами загиблих бійців з Коломаччини. А згодом учасники ГО провели символічну акцію, встановивши маленькі прапорці й на клумбі в центрі Коломака.
– Хтось із них був нашим сусідом, хтось – однокласником, а хтось –знайомим. Ми пам’ятаємо їхні усмішки, жарти, мрії, вшановуємо їхню пам’ять і дякуємо за все, що вони для нас зробили. Тож маємо єднатися та робити все можливе заради нашого найкращого майбутнього, щоб потім не було соромно перед тими людьми, які за це віддали найдорожче, своє життя, – зазначили у ГО.
Прапорці з іменами полеглих захисників/Коломацька селищна рада
Раніше молодь організувала виставку музею просто неба, де представила експонати козацької доби. Під час заходу жителі за донат на ЗСУ могли придбати сувеніри.
– Молоді люди активно долучаються до підтримки військових. Вони постійно відвозять продукти у шпиталь. Влаштовують різні заходи, де збирають кошти на ЗСУ. А нещодавно разом із дітьми провели забіг, щоб вшанувати пам’ять загиблих воїнів, – розповідає Володимир Гуртовий.
Програма підтримки
У програму соціального захисту населення Коломацької громади внесено заходи щодо підтримки захисників та їх родин. Також буде працювати комплексна програма підтримки захисників і захисниць України та членів їхніх сімей, яка затверджена на 2025-2028 роки.
– Ми прийняли програму, згідно з якою на поховання полеглих захисників родинам виділяємо по 50 тисяч гривень. Це наша допомога крім того, що держава допомагає. Минулого року надавали бюджетні кошти, аби забезпечити матеріальною допомогою поранених воїнів. На лікування надаємо по 15 тисяч гривень. Підтримуємо й переселенців, які переїхали до нашої громади та пішли служити, – зазначив Володимир Гуртовий.
Крім того, у громаді надають по 30 тисяч гривень тим, хто виявив бажання вступити до Збройних Сил України.
Помічник ветерана
У Коломацькій громаді скоро почне працювати помічник ветерана. Вже знайшовся кандидат, який готовий долучитися до цієї важливої справи.
– Помічник допоможе кожному воїну знайти своє місце в мирному житті, надаючи консультації щодо працевлаштування, соціальних гарантій та прав, необхідної психологічної підтримки. Ми тільки набираємо людей на цю посаду. Поки що остаточно не вирішено, як будемо впроваджувати це: на базі комунальних закладів або відокремлено. Після того, як заяви кандидатів на посаду розглянуть, вони пройдуть навчання у спеціальному центрі, – розповіла начальниця відділу з питань соціального захисту населення Коломацької селищної ради Лілія Середа.
Наразі працівники відділу проходять тренінги та беруть участь у нарадах з питань ветеранської політики.
– Вчимося організувати роботу фахівців із супроводу ветеранів та демобілізованих осіб, – зазначила Лілія Середа.
Допомагають землякам
Дуже важливим є питання забезпечення захисників технічними засобами. У цьому Коломацька громада знається добре, адже часто силами селищної ради, місцевих жителів та фермерів тут закривають важливі збори для ЗСУ.
– Наші земляки, які боронять Україну, завжди можуть звернутися за допомогою. Ми розміщуємо на своїх сторінках інформацію про збори, до яких приєднуються всі, хто має таке бажання. Також з місцевого бюджету виділяємо кошти на підтримку військових. Працівники селищної ради постійно перераховують гроші на потреби бійців, – зазначає Володимир Гуртовий.
Так, у серпні громада передала унікальні антитепловізійні вироби, які допоможуть захисникам «ховатися» від ворога. Також передавали супутникові станції Starlink.
Starlink для захисників від Коломаччини/Коломацька громада
Також проводяться благодійні концерти та заходи на підтримку ЗСУ. Завдяки ним часто закриваються різні збори на потреби військових або зібрані кошти передають на закупівлю матеріалу для маскувальних сіток.
Читайте також:
Близнюківська громада передала захисникам антитепловізорний костюм: тестування пройшло успішно