Почути та бути почутими: Краснокутська громада удосконалює співпрацю з мешканцями

Громади на зв'язку
14.08.2024 13:19 Краснокутськ
Краснокутська селищна рада Краснокутська селищна рада

Краснокутська громада працює над тим, аби люди могли самостійно вирішувати деякі проблемні питання. У старостинських округах створюються вуличні комітети, а місцеві жителі беруться за ремонт доріг. Зацікавлені в громаді і в думці мешканців щодо роботи органів самоврядування, тому проводять опитування.

 

Навчають самоорганізації

Краснокутська селищна рада на постійній основі проводить зустрічі з жителями старостинських округів. Місцеві діляться з владою своїми думками щодо покращення життя в селах та розповідають про свої проблеми.

– Ми збираємо людей, бо хочемо послухати їх, а також щоб вони послухали нас. Часто люди думають, що орган влади всім чимось зобов’язаний. Тому на таких обговореннях ми намагаємося залучити людей до самоорганізації, – зазначає очільниця Краснокутської громади Ірина Карабут.

Наразі вже є позитивний досвід, коли люди самоорганізовуються. Так, у старостинських округах було сттворено цілу низку вуличних комітетів, які слідкують за порядком та згуртовано вирішують якісь питання.

– На зустрічах люди спочатку починають говорити про те, що їх хвилює. Ми кожного вислуховуємо. Потім звітують наші старости, розповідають, як у них справи, які є проблеми. Ми все це беремо «на олівець» та шукаємо варіанти, чим допомогти, – розповідає Ірина Карабут.

Зустрічі з населенням уже пройшли у В’язовій, Костянтинівці, Китченківці, Мурафі та Качалівці. Ще у восьми населених пунктах обговорення пройдуть до кінця серпня. Найбільш болюче питання в старостинських округах громади – це стан доріг. Очільниця ТГ зазначає, що всі дороги, які проходять через населені пункти, вже давно треба ремонтувати.

Обговорення у Краснокутській громаді

Обговорення в селах громади/Краснокутська селищна рада

– Це дороги місцевого значення, які перебувають на балансі ДП «Дороги Харківщини». Але було б дуже гарно, якби Державний дорожній фонд передав їх громаді у комунальну власність. Тобто не до кінця в нас ще реалізована реформа децентралізації. Громада утворилася, а дороги, які зв’язують населені пункти, не наші, – зазначає Ірина Карабут.

Люди відновили дорогу

Попри такі проблеми, у громади вже є позитивний досвід з дорогами. У Козіївському старостинському окрузі люди вирішили самостійно відремонтувати занедбану ділянку. Створили вуличний комітет, самі зібрали 60 тисяч гривень, купили матеріали та позасипали ями. Тепер ці активні жителі слідкують за тим, аби їхньою вулицею не возили важкі грузи.

– Люди самоорганізовуються – і це дуже класно. Всі розуміють, що зараз війна, на першому плані допомога Збройним силам України. І місцеві жителі, які це усвідомлюють, об’єднуються, щоб вирішити ті проблеми, які можуть вирішити власними силами, – зауважує очільниця Краснокутської громади.

Дорога в Краснокутськ

Ремонт дороги в Краснокутську/Краснокутська селищна рада

Мільйон гривень на Громадський бюджет

Ще одна взаємодія з людьми – це Громадський бюджет. У 2022–2023 роках конкурс через війну не проводився, а от цього року його перезапустили. Кількість учасників збільшилася, подали сім проєктів.

– Це дуже класно, коли люди самі ініціюють покращення свого добробуту, а потім уже ми з бюджету громади надаємо співфінансування. Цьогоріч на Бюджет участі виділили мільйон гривень, – каже Ірина Карабут.

До речі, ідеї для проєктів під час війни змінилися. Якщо раніше увага найчастіше приділялася дитячим та спортивним майданчикам, то зараз є й більш глобальні, екологічні, пропозиції. 

Цікаво, що цьогоріч у громаді реалізують усі подані жителями проєкти. Так сталося, що кошти, які селищна рада виділила на Громадський бюджет, повністю покривають їх співфінансування.

– Наразі в нас є недовиконання місцевого бюджету. Утім запускається Сахалінське родовище, яке простояло 9 місяців. Через це і була така проблема з коштами. Тож тільки-но з’явиться бюджет – ми одразу почнемо реалізацію всіх проєктів. Думаю, десь у вересні-жовтні, – ділиться очільниця громади.

Вчать залучати партнерів

На зустрічах з місцевими жителями їм завжди нагадують про роботу громадських організацій. На їх прикладі людям пояснюють, як писати гранти, де шукати підтримки та як це допоможе розвитку громади

– Це дуже цікаво та зараз на часі. У нас багато проєктів, які були реалізовані саме завдяки активності жителів. Ми допомагаємо і нашому бізнесу, презентуємо їм актуальні проєкти у сфері сільськогосподарського товаровиробництва, туристичного бізнесу та креативної індустрії, – каже Ірина Карабут.

Так, у селищній раді працює відділ стратегічного розвитку та муніципальних ініціатив, який моніторить конкурси для бізнесу. Нещодавно завдяки такій співпраці родина військовослужбовця отримала грантове фінансування на розвиток власної справи у розмірі 987 930 гривень.

– Залучаємо до таких конкурсів і місцевих жителів, і переселенців. У цьому випадку була грантова програма «Варто почати власну справу». Наші фахівці супроводжували військового на всіх етапах подання заяви та збору документів, – говорить голова Краснокутської громади.

Нині родина військовослужбовця може розширити власне тепличне господарство, облаштувати додаткову теплицю та забезпечити її обігрівом, системою поливу. Ще один позитивний кейс – переселенець виграв грант на 120 тисяч гривень та організував футбольний клуб «Краснокутськ».

Велику увагу також приділяють поводженню з твердими побутовими відходами. Все сміття з громади збирається та вивозиться у Богодухів на підприємство, де його правильно розділяють. 

– Зауважу, що це інша громада та віддалений від нас населений пункт. І от ми обрахували, скільки коштів іде з людини, аби так вивозити сміття, – це 168 гривень. А ми беремо тільки 25 гривень, ураховуючи абонплату. Решту відшкодовуємо за кошти селищного бюджету, – зазначає очільниця ТГ.

Таким чином громада зменшує навантаженість на самих жителів та привчає їх до правильного розподілення сміття, що допомагає уникати створення стихійних сміттєзвалищ.

– Ми пояснюємо, що можна кидати в сміттєві баки, що робити з органічними відходами. Акцентуємо увагу населення на тому, що кількість установлених контейнерів для збору сміття і, як наслідок, чистота в населених пунктах прямо пропорційно залежать від кількості підписаних договорів про надання послуг з вивезення твердих побутових відходів для індивідуальних споживачів, – наголошує Ірина Карабут.

Проводять опитування

Ще один цікавий метод дізнатися думки жителів про життя в громаді та роботу влади – опитувальник. Перед кожною зустріччю з людьми у соцмережах та на сайті публікують форму опитування. Заповнити її можуть як місцеві жителі, так і внутрішньо переміщені особи. Так можна оцінити ефективність роботи селищної голови, її заступників, старост. Також можна висловити свою думку щодо якості надання послуг у ЦНАПі, медичних закладах, підприємствах ЖКГ, ЦНСП, будинках культури, бібліотеках. 

– Люди оцінюють роботу органу місцевого самоврядування. Також вони можуть повідомити про прояви корупції чи зловживання владою. Це все робиться анонімно, – говорить Краснокутська селищна голова.

Наразі опитування в громаді триває. Утім, не всі жителі мають доступ до соціальних мереж або розуміють, як скористатися такою формою. Саме тому на обговореннях у старостинських округах роздають паперові опитувальники.

– Люди з великим задоволенням беруть участь в опитуванні. Їхня оцінка діяльності органу місцевого самоврядування дуже для нас важлива. Це допоможе побачити свою роботу очима жителів громади, почути їхні зауваження та пропозиції, щоб за необхідності зробити все можливе задля покращення добробуту людей, – зазначає очільниця громади.

Для оновлення стратегії розвитку громади також використовують опитування.

– Це дуже класна штука, коли люди починають працювати разом із нами. Вони активно вносять свої пропозиції щодо розвитку громади. Бо всі прекрасно розуміють, що їм тут жити, це їхня громада, їх рідний край, – констатує Ірина Карабут.