«Ми вибухи вже не рахуємо»: що відбувається у прифронтовій Курилівці

11.07.2023 13:52 Курилівка
Фото: Курилівська сільська військова адміністрація Фото: Курилівська сільська військова адміністрація

Курилівська громада – одна з тих у Харківській області, яка пережила жахи окупації, а після звільнення опинилася неподалік від лінії фронту та переживає майже щоденні обстріли. Попри це, до громади повертається все більше людей, які вже не звертають уваги на чергові «прильоти», оскільки це стало для них буденністю.

Звикли до вибухів

Курилівська громада опинилася під окупацією з перших днів повномасштабного вторгнення і була звільнена восени 2022 року під час контрнаступу Збройних Сил України. Наразі вона перебуває за 10–15 кілометрів від лінії бойового зіткнення та ледь не щодня обстрілюється окупантами.

– Наша громада одна з найбільш постраждалих у Куп’янському районі. Навіть зараз бувають «прильоти», які руйнують приватні будинки, ферми, майстерні, клуби, дитсадки. Найбільше страждає частина громади на лівому березі річки Оскіл, – розповідає начальник Курилівської сільської військової адміністрації Анатолій Григоренко.

На лівому березі розташовані села Курилівка, Новоосинове, Глушківка, Колісниківка, Кругляківка, Подоли та селище Піщане. Ці населені пункти потерпають від обстрілів майже щодня.

Як говорить Анатолій Григоренко, зі світлом бувають перебої після обстрілів, однак енергетики дуже швидко все лагодять. Єдиним населеним пунктом, в якому немає наразі світла, залишається селище Піщане.

– Там до повномасштабного вторгнення жили 200 людей, а зараз залишаються всього сім. Піщане розташоване доволі близько до лінії фронту, і поки що електрики туди дістатися не можуть, адже дуже небезпечно, – пояснює начальник Курилівської СВА.

За словами Анатолія Григоренка, російські війська гатять по громаді абсолютно хаотично. Під час останнього обстрілу Курилівки снаряди били по приватному сектору, в багатьох будинках повилітали вікна. Подібні обстріли доволі часто бувають у Кругляківці та багатьох інших населених пунктах. Однак також часто ворожі снаряди прилітають у поля, тоді не страждають люди чи житлові будинки.

– Нас дуже часто обстрілюють. Бувало й по п’ять разів на день. 4 липня в Курилівці близько шести разів з вечора були «прильоти». Також часто дістається Колісниківці, Подолам. Ми вже ці обстріли не рахуємо, але скажу прямо, у нас не тихо, – розповідає очільник громади.

За словами Анатолія Григоренка, з початку 2023 року в громаді загинув один чоловік. 5 березня його було поранено під час обстрілів села Новоосинове. Чоловіка доставили до лікарні, однак медики не змогли врятувати йому життя.

Також за цей період двоє жінок отримали поранення. Дівчина з села Колісниківка зазнала незначних ушкоджень уламками скла від розбитого вікна. А 27 червня у селі Курилівка літню жінку, яка поралася на своєму городі, було важко поранено. Медики надали допомогу і врятували її.

На правому березі постраждали ферми

На правому березі річки Оскіл розташовані села Сенькове, Лісна Стінка, Біле. Як говорить Анатолій Григоренко, там менше пошкоджень, але постраждали ферми.

– Права сторона річки більше виконала весняно-польових робіт, бо ліва більше замінована. Приїжджають сапери, проводять обстеження, розміновують і потихеньку вводять в обіг сільгоспземлі. На те, щоб розмінувати орні землі, знадобиться приблизно рік чи два, а якщо взяти сінокоси та пасовища, тут буде довше, адже не вистачає піротехніків, – розповідає начальник Курилівської СВА.

Хоча лінія фронту залишається доволі близькою до громади, а обстріли не вщухають, до Курилівки та інших сіл повертається все більше людей. Наразі загальна кількість мешканців складає 4518 людей, з них 315 – це діти. До повномасштабного вторгнення у громаді жило приблизно 10 тисяч мешканців.

У сільській військовій адміністрації повернення жителів пов’язують з тим, що Курилівська громада є сільськогосподарською, і люди повертаються, аби зайнятися своїм господарством. Однак також прогнозують, що з холодами більшість тих, хто повернувся, знову виїдуть у більш безпечні населені пункти.

– Повертаються здебільшого ті, в кого будинки уціліли або не сильно пошкоджені. Наприклад, повилітали вікна, позривало шифер з дахів, – каже Анатолій Григоренко.

Місцевим потрібні будматеріали

Мешканці Курилівки та інших сіл, будинки яких зазнали пошкоджень, звертаються до сільської військової адміністрації, щоб їм надали матеріали для тимчасового ремонту. Будівельні матеріали громаді надають різні організації – як державні, так і благодійні.

Так, місцевим жителям надавали набори для відновлення від Харківської обласної військової адміністрації через Куп’янську районну військову адміністрацію. Також допомагав волонтерський центр «ХАБ вокзал».

Наразі Курилівській громаді багато допомагає гуманітарна місія «Проліска», яка надає будівельні набори. В їх складі – ОСБ-плити, брезент, плівка, цвяхи, монтажна піна, брус різних розмірів тощо.

Також волонтери пообіцяли передати громаді ОСБ-плити та плівку, щоб забити вікна в приміщеннях комунальної власності: у школах та інших закладах.

– Після останніх обстрілів у нас сильно постраждало село Кругляківка. Треба якось позакривати вікна хоча б у клубі, приміщенні старостинського округу та амбулаторії, – говорить очільник громади.

Будматеріали – не єдина допомога, що надходить до громади. З часу деокупації волонтери і благодійні організації привозять мешканцям продуктові та гігієнічні набори. Один з благодійних фондів, який зараз найчастіше надає гуманітарну допомогу, це БФ ADRA Ukraine. Вони напряму співпрацюють із сільською військовою адміністрацією. Також у громаді діють місцеві волонтери, які привозять у населені пункти гуманітарну допомогу.

– Ми розподіляємо гуманітарну допомогу доволі централізовано, починаємо з одного населеного пункту і поступово закриваємо потреби всіх 13 сіл. І так кожного місяця. Волонтери ж заїжджають до населених пунктів безпосередньо і також надають допомогу. Таким чином вони можуть забезпечити мешканців окремих вулиць чи цілих населених пунктів за раз, – пояснює начальник Курилівської СВА.

Мешканці Курилівської громади отримують гуманітарну допомогу

Виїхало близько 60 % жителів

Сільська військова адміністрація отримує багато звернень від місцевих мешканців стосовно відновлення будинків, постраждалих через обстріли. СВА звертається до благодійників, міжнародних організацій та обласної і районної адміністрацій, щоб вони надали матеріали для тимчасового ремонту, а також проводить огляд розбитого майна для подальшої виплати компенсацій.

– Наразі до нас надійшло 505 заявок, але це далеко не всі власники пошкоджених будинків. З громади виїхало близько 60 % місцевих мешканців, тож багато людей можуть і не знати, що їхні будинки зруйновані. Тим більше, що майже кожного дня кількість пошкоджених будинків зростає. Тому точних даних наразі немає, – розповідає Анатолій Григоренко.

Також зруйновані школи, садки, клуби. Крім того, в селі Курилівка російські війська прямим влучанням знищили одну з найстаріших церков Харківщини, яка була пам’ятником культури України.

Нагадаємо, Курилівська громада є однією з найбільш постраждалих громад Куп’янського району. Внаслідок російської агресії тут пошкоджено понад 500 будинків, а також школи, дитячі садочки. Наразі у громаді залишається близько 4500 мешканців.

У квітні в селі Новоосинове Курилівської громади  16-річний хлопець підірвався на невідомому вибуховому пристрої поряд зі спортивним майданчиком.

Нагадаємо також, що Держекоінспекція підрахувала частину збитків, завданих збройною агресією рф на території мисливських угідь у Харківській області.

Більше новини Курилівка читайте на нашому сайті.

Автор:
Олександр Манченко