Збільшилася довіра людей: що змінилося в Малинівській громаді з появленням шерифів

27.05.2023 13:52 Малинівка
Фото: Нацполіція Харківської області Фото: Нацполіція Харківської області

Наприкінці весни, 28 травня, в Україні відзначатиметься п’ята річниця проєкту «Поліцейський офіцер громади». Однією з перших територіальних громад Харківської області, яка долучилася до цього проєкту, стала Малинівська ТГ. З появленням шерифів у цій громаді покращилася криміногенна обстановка, а головне – збільшилася довіра людей до правоохоронців.

Покращилася оперативність

У Малинівській територіальній громаді розпочали впроваджу­вати проєкт «Поліцейський офіцер громади» майже чотири роки тому. Представники цієї ТГ їздили різними регіонами України, вивчали досвід колег і під час таких зустрічей дізналися про проєкт «Поліцейський офіцер громади», який реалізовувався в інших областях нашої країни.

– Ми зацікавилися цим проєктом, і нам запропонували взяти в ньому участь, але були певні умови. Ми їх обговорили і влітку 2019 року підписали з Нацполіцією меморандум про реалізацію проєкту ПОГ. Ми зобов’язалися надати приміщення, зробити ремонт, забезпечити оргтехнікою і частково виділяти кошти на паливо для автівок, які надасть Нац­поліція. Головною перевагою поліцейського офіцера громади для нас було те, що вони перебувають на території громади постійно, а не в районному відділі поліцій, як це було при дільничних інспекторах. Навіть більше, на території нашої громади можна було запропонувати роботу двом поліцейським, що для нас було дуже позитивно. Шерифи в принципі з нами перебувають в одній команді, тим паче пройшла реформа децентралізації, і ми по-новому будували саму стратегію роботи громади в реаліях нашого сьогодення, – розповідає начальник Малинівської селищної військової адміністрації Микола Семер’янов.

З початку 2020 року і понині спокій жителів Малинівської громади захищають Олександр Кіндяков і Євген Кабанець. Перший – житель Малинівки, а другий мешкає в Чугуєві, втім йому треба менш ніж 10 хвилин, аби дістатися до свого робочого місця, оскільки в розпорядженні поліцейських цілодобово є патрульні автомобілі. Микола Семер’янов каже, що шерифи відразу себе зарекомендували з позитивного боку: добре знаходять контакт з населенням, швидко реагують на виклики тощо. Раніше, коли телефонували на «102», доводилося дуже довго чекати на правоохоронців, а тут – зателефонували поліцейському офіцеру громади, і він приїжджає практично миттєво.

– Ми постійно на місцях, на території громади. Оперативність набагато покращилася порівняно з тою, яка була до старту проєкту. У нас усе в наявності: автомобіль є, паливо теж, не треба все це шукати. Якщо щось трапляється, ми швидко реагуємо і за гарячим слідом розкри­ваємо злочин, завдяки чому збільшилося розкриття, – розповідає Олександр Кіндяков.

Просто попередження, грошей не треба

Микола Семер’янов зазначає, що завдяки поліцейським офіцерам громади рівень криміногенної обстановки в ТГ знач­но знизився, і водночас суттєво підвищився рівень взаємодії населення з поліцейським, тобто правоохоронці завоювали певну довіру людей.

– У жителів громади змінилося ставлення до поліцейських. Ви не уявляєте, як люди були шоковані, коли за порушення правил дорожнього руху ми могли не складати постанову протоколу, а лише обмежитися усним попередженням. Люди настільки звик­ли і пройнялися цими стереотипами, що з поліцейським треба вирішувати якісь питання тільки грошима, і починають пропонувати кошти, а у відповідь чують: «Нічого не потрібно, їдьте, щасливої дороги». Наразі довіра населення зросла до нас, – каже Олександр Кіндяков.

Також довіру населення поліцейські завойовують своїми чуйністю, людяністю і небайдужістю. Олександр Кіндяков розповідає: раніше, коли поліцейський їхав вулицями і проїжджав, наприклад, біля хати самотньої літньої людини, то зазвичай не зупинявся. Зараз усе інакше. Шериф зупиниться, поспілкується з літньою людиною, дізнається, чи потрібна якась допомога. Приміром, було таке, що на подвір’ї самотньої бабусі лежало багато нерубаних дров, і поліцейський самотужки вирішував це питання. Олександр Кіндяков зауважує, що наразі їх робота спрямована на комунікацію з населенням, аби по можливості не залишати людину віч-на-віч з її бідою, без огляду на те, це дрібниця якась чи щось серйозне.

Допомагають змінити життя

Таке чуйне ставлення поліцейських змінює свідомість людей на краще. Ще один офіцер Малинівської громади, Євген Кабанець, розповідає, що були випадки, коли люди самі приходили до них розкаюватися у скоєному злочині. Була неблагополучна жінка, яка вела асоціальний спосіб життя. Поліцейські намагалися допомогти їй з житлом, влаштувати на роботу, хотіли якось посприяти, аби вона змінила своє життя на краще. У підсумку це їй зробити не вдалося: вона скоїла крадіжку, а після цього прийшла й зізналася про це поліцейським, оскільки, за їх думкою, вона відчувала провину, що їй намагалися допомогти, а вона зірвалася.

– Є, наприклад психічно хвора людина, яка через вживання алкоголю постійно щось витворяє. Раніше поліцейські казали, мовляв, я не медик, що я зроблю. У нас же неординарний підхід: приїхали, побалакали, намагаємося переконати, що краще зупинитися, оскільки далі може бути непоправне. Бувало таке, що людина погоджувалась і їхала до психіатра. Їй призначали лікування, а ми домовлялися з лікарнею і возили туди особу. У нас є хлопець, який вів асоціальний спосіб життя, випивав, бешкетував. Після нашого втручання «зав’язав» з алкоголем, кардинально змінився і наразі пішов до лав ЗСУ. Як не зустрічаємо його, він постійно дякує, що допомогли йому, – пригадує Олександр Кіндяков.

Акцент на молоде покоління

У Малинівській ТГ є прог­рама «Безпечна громада», у рамках якої прописана низка заходів: профілактичні бесіди, зустрічі з населенням, проведення уроків з дітьми тощо. І, за словами Миколи Семер’янова, активну участь у розробці цієї програми беруть саме поліцейські офіцери громади.

– У пріоритеті будь-якого поліцейського офіцера громади – молоде покоління. Ми витрачаємо значну частину часу та ресурсів для підростаючого покоління Малинівської громади. Це і лекції під час уроків, і профілактичні бесіди, і нічні патрулі.

Наприклад, сидить молодь, п’є алкоголь. Ми дійшли до того, що вони сприймають поліцейського не як ту людину, від якої треба одразу тікати, а можна з нею поспілкуватися, не боятися. Пам’ятаю, як до війни діти йдуть у школу або з неї, махають нам, ми сигналимо у відповідь. Зупинилися, вони просять залізти в машину, ми там усе їм показуємо, розповідаємо про свою роботу. І вони вже тебе сприймають як людину, з якою можна поспілкуватися і проконсультуватися, – ділиться Євген Кабанець.

Мародерства було мінімум

Робота з молодим поколінням дуже допомогла Малинівській громаді з початку війни. Поліцейські офіцери громади організували цивільні патрулі. Вони складалися з 50 юнаків 15–18 років. Як каже Олександр Кіндяков, до повномасштабного вторгнення цю молодь ганяли за розпивання алкоголю чи щось подібне, а тут вони себе показали з найкращого боку. Юнаки добровільно виходили на патрулювання тих вулиць, де живуть.

– Поліцейські офіцери громади відіграли ключову роль у забезпеченні стабільної криміногенної ситуації, непідвищення її, реагували на всі виклики з початку повномасштабного вторгнення і були з нами пліч-о-пліч, – зауважує Микола Семер’янов. – Нас почали сильно обстрілювати з початку війни, люди виїжджали, були кинуті домівки, худоба тощо. І завдяки патрулюванню і щоденному контролю ситуації вдалося значно знизити факти мародерства, вони були мінімальними. Спроби непорядних громадян одразу нищіли в корені. До того ж поліцейські офіцери громади долучалися до забезпечення гуманітарною допомогою. Вони рятували життя наших мешканців після ударів окупанта. Шерифи одні з найперших виїжджали на ті вулиці, де були обстріли, знаходили одразу поранених: надавали першу допомогу, оскільки «швидка» не надто оперативно приїжджала.

Начальник Малинівської селищної військової адміністрації підкреслює, якби не поліцейські офіцери громади, криміногенна обстановка під час війни була б кардинально іншою – в гірший бік.

– Коли ми підписували меморандум про участь у проєкті «Поліцейський офіцер громади», спочатку думали, що не все буде так красиво, як писалося в документах. Але ось майже три з половиною роки поліцейські офіцери громади працюють у нас, і ми дуже ними задоволені, оскільки формати роботи шерифа і звичайного дільничного зовсім різні, ми на собі це вже відчули. Я порекомендував би іншим громадам Харківщини, які ще не мають поліцейського офіцера, долучитися до цього проєкту. Ба більше, думаю, це взагалі потрібно бути централізовано по всій території України, – переконаний начальник Малинівської селищної військової адміністрації Микола Семер’янов.