Як у Нововодолазькій громаді гуртують жителів та змінюють свідомість людей
Інструмент, що допомагає
Уже четвертий рік поспіль у Нововодолазькій ТГ реалізується Бюджет участі. Це інструмент, який надає можливість кожному жителю реалізовувати власні проєкти розвитку за бюджетні кошти і тим самим робити життя в громаді комфортнішим.
– Розподіл коштів місцевого бюджету через створення проєктів розвитку за останні роки став одним з найуспішніших інструментів взаємодії влади і громадськості. Бюджет участі став тим інструментом, який дає можливість почути про проблеми, які найбільше турбують жителів громади, а також допомагає визначити, наскільки ефективною є робота органів місцевого самоврядування в реалізації проєктних ініціатив, – переконаний Нововодолазький селищний голова Олександр Єсін.
Бюджет участі (громадський бюджет) започаткували в Новій Водолазі у 2018 році. На реалізацію проєктів-переможців спочатку громада виділяла 1,5 мільйона гривень. А цьогоріч фінансування зросло до 2,1 мільйона гривень, бо збільшилася сама громада (до складу Нововодолазької ТГ приєдналися дві сільські ради). На великі старостинські округи спрямують по 200 тисяч гривень, на менші – по 100 тисяч гривень, на Нову Водолагу – 700 тисяч гривень.
У Новій Водолазі ялинкові іграшки обмінюють на подарунки
Нові старостинські округи також взяли участь у конкурсі. А щоб новачкам було простіше включитися у процес, для них проводили навчальні семінари.
– Спочатку провели ознайомчий семінар «Бюджет участі на нових територіях», пояснили алгоритм подання проєктів тощо. А потім був захід «Агітуй ефективно», в ньому взяли участь автори проєктів, які вчилися ефективно організовувати промаційну кампанію, – розповідає начальниця відділу економічного розвитку та інвестицій Нововодолазької селищної ради Анна Пікалова.
Кожен з 12 старостинських округів має своїх переможців, тож ці суми гарантовано підуть на розвиток територій.
Бюджет участі в Нововодолазькій громаді реалізується з 2018 року за підтримки Польсько-української фундації співпраці ПАУСІ та за ініціативи селищного голови Олександра Єсіна. За чотири роки на конкурс було подано 143 проєкти, 32 з яких уже реалізовані. У 2021 році мешканцями громади було представлено 46 проєктів, для участі координаційною радою було відібрано 39 проєктів. 15 переможців визначили голосуванням – жителі громади мали змогу проголосувати або онлайн на спеціальній платформі, або офлайн у спеціальних місцях для голосування.
– У цьому році під час святкування Дня Незалежності ми вперше провели Ярмарок проєктів. На площі в центрі громади встановили стенд, де були представлені всі проєкти і люди могли з ними ознайомитися. А згодом на площі було створено і мобільний пункт для голосування. Жителі громади мали змогу не тільки проголосувати в цьому наметі, а й отримати інформацію про кожен проєкт. Реєстр проєктів можна було взяти додому, щоб добре їх вивчити, а потім проголосувати. Також люди отримували листівку з адресами пунктів голосування та посиланням на платформу, де можна було проголосувати онлайн, – зазначає Анна Пікалова.
Цьогоріч за проєкти було віддано майже 6000 голосів жителів громади, кожна людина могла проголосувати за три представлені проєкти.
– Це свідчить про те, що жителям громади не байдужа доля рідного селища та старостинських округів, – переконана начальниця відділу економічного розвитку та інвестицій Нововодолазької селищної ради.
Лідер за кількістю балів
Завдяки перемозі в Бюджеті участі в Нововодолазькій громаді вже з’явився пейнтбольний клуб, де люблять активно відпочивати як дітлахи, так і дорослі. А наступного року з’явиться ще й мобільний майданчик для гри в лазертаг. Це ще один активний вид відпочинку, чимось схожий на пейнтбол, проте не такий травматичний. Тут замість куль бластери стріляють інфрачервоними променями, які абсолютно безпечні для здоров’я. Електронні датчики, розташовані на головній пов’язці, фіксують постріли та сповіщають про попадання через звуковий сигнал і вібрацію.
До речі, саме цей проєкт учителів фізичної культури Сергія Тиндика та Романа Курила в цьому році набрав найбільше
голосів – 534.
– Ми дуже активно займаємося національно-патріотичним вихованням, постійно представляємо Харківщину на всеукраїнських етапах гри «Джура». Саме там уперше і спробували гру в лазертаг. Під час цієї гри можна військову тактику відпрацьовувати. Діти і ми з колегою грали з великим бажанням, – розповідає один з авторів проєкту Сергій Тиндик.
Що можуть разом громада, бізнес та влада: досвід Нововодолазької ТГ
Чоловік розповідає, що найближчі клуби з гри в лазертаг розташовані в Харкові. А вже незабаром такий майданчик з’явиться і в Новій Водолазі, та й ще він буде мобільним, тож його можна буде встановлювати як у приміщенні, так і на відкритому просторі.
– Якщо будувати стаціонарний майданчик для гри в лазертаг, то це дуже дорого. Тож ми вирішили зробити його мобільним. До комплекту входить багато чого: і зброя, і комплект надувних тактичних фігур. Вони надуваються за 30–40 хвилин. І створюється майданчик для гри, який можна буде встановлювати як у приміщенні, так і на відкритому просторі, чи взагалі поїхати з ним до лісу тощо, – ділиться Сергій Тиндик.
Автор проєкту зазначає, що для гри в лазертаг надалі не потрібно буде купувати обладнання, як це, наприклад, у пейнтболі, де завжди потрібні нові кульки. Тож всі ігри будуть безкоштовними для учасників.
– Гра в лазертаг – це не тільки фізичне навантаження, але й емоційне розвантаження. Побігав, постріляв і легше стало, наслідки стресу прибрав. А ще це відпрацьовування лідерських якостей та робота в команді. До того ж завдяки мобільному майданчику нововодолажці демонструватимуть кращі результати в грі лазертаг на всеукраїнських етапах «Джури». Готуватися в Харкові для нас – це недешеве задоволення, – каже автор проєкту.
Учасники-новачки
Серед переможців цьогорічного Бюджету участі і проєкт жительки Ватутінського старостинського округу Вікторії Гнєзділової – «Студія ArtBiblio» (181 голос). Ватутіне – це село, яке доєдналося до громади минулого року, тож жителі старостинського округу вперше беруть участь у конкурсі. Авторка проєкту-переможця говорить, що до минулого року нічого не знала про Бюджет участі, який реалізовувався в Нововодолазькій ТГ, і тепер дуже рада, що й в них з’явилася можливість зробити життя в рідному селі більш комфортним.
– Ватутіне – це невелике село, проте дітей вистачає, а піти їм нікуди й зайнятися нічим. Є тільки бібліотека. Тож захотілося там створити літературно-мистецький простір, щоб діти там могли і почитати, і відвідати майстер-клас, зробити поробку тощо, – розповідає Вікторія Гнєзділова. – Проєкт ArtBiblio не має жодних вікових, соціальних та інших обмежень. Користуватися студією зможуть діти для творчості, навчання та розвитку, молодь – для розвитку особистості, люди пенсійного віку – для обміну досвідом і спілкування.
За словами Вікторії, після впровадження проєкту простір у бібліотеці змінеться. Стелажі з книгами будуть установлені по периметру, а в центрі з’являться сучасні столи, пуфи, диванчики, на стіну повісять «плазму». Таким чином, у Ватутінському старостинському окрузі з’явиться свій простір творчості та мистецтва для мешканців села і відвідувачів бібліотеки з вільним, безкоштовним доступом. У студії ArtBiblio проходитимуть різні майстер-класи, виставки, тут буде можливість почитати книги, що оживають, користуватися 3D-ручками, навчитися шиттю тощо.
– Єдність, розвиток, добробут – це гасло нашої громади та спільна мета, яку і допомагає реалізувати Бюджет участі. Він гуртує жителів, змінює людську свідомість і доводить, що співпраця влади та населення можлива, надзвичайно важлива та ефективна. Завдяки цій співпраці створюються нові цікаві локації, об’єкти та оновлюється інфраструктура громади, – наголошує очільник Нововодолазької громади Олександр Єсін.
Активність школярів
13 грудня в Нововодолазькій ТГ визначили і переможців Шкільного громадського бюджету. Нагадаємо, ШГБ започаткували в громаді навесні 2021 року. На його реалізацію з бюджету селищної ради виділяється 350 тисяч гривень. ШГБ, як і Бюджет участі, – це інструмент залучення до активності населення, у даному випадку – школярів. Рада Європи надала громаді електронну платформу, на якій відбувалося голосування – тільки в електронній формі за допомогою кюар-кодів. З одного смартфона не можна проголосувати більше трьох разів.
До речі, це вже другий пул переможців – 12 проєктів. Перші – були визначені у травні, і їх проєкти вже втілені в життя.
У жовтні громада переглянула положення про ШГБ, надалі проєкти реалізовуватимуться в межах одного навчального року, щоб випускники встигли покористуватися втіленим результатом. Тож надалі старт заявок відбуватиметься в листопаді, потім голосування та визначання переможців.
– Цьогоріч учні закладів загальної середньої освіти Нововодолазької громади вперше взяли участь у Шкільному громадському бюджеті. Не зважаючи на те, що це справа нова, нею активно зацікавилися діти. Вони охоче вивчали специфіку шкільного громадського бюджетування, пропонували свої проєкти, які б дозволили покращити шкільний простір, надати нового естетичного вигляду навчальному закладу й території, створити кращі умови для відпочинку та організації дозвілля, – зазначає начальниця відділу освіти Нововодолазької селищної ради Ольга Козачок.