ТОП-100 лідерів від «УП»: у списку бібліотекарка Оскільської громади

11.12.2024 11:20 Оскіл
Бібліотекарка Капитолівської сільської бібліотеки Оскільської громади Юлія Какуля-Данилюк/Фото: Юлія Какуля-Данилюк Бібліотекарка Капитолівської сільської бібліотеки Оскільської громади Юлія Какуля-Данилюк/Фото: Юлія Какуля-Данилюк

Бібліотекар Капитолівської сільської бібліотеки Оскільської громади Ізюмського району Юлія Какуля-Данилюк увійшла до ТОП-100 людей у 2024 році, яких обрало видання «Українська правда». Пані Юлія поповнила список лідерів у категорії «Культура».

Про це медіа «Слобідський край» розповіла сама Юлія Какуля-Данилюк.

Капитолівка – невелике село поблизу Ізюма. На початку повномасштабного вторгнення воно було окуповане. Ворог поселився в сільській бібліотеці, завдавши великої шкоди як приміщенню, так і книжковому фонду. Після звільнення Капитолівки пані Юлія доклала великих зусиль, аби бібліотека знову запрацювала.

– Окупанти зайшли до Капитолівки сьомого березня 2022 року, а наступного дня вже поселилися в нашій бібліотеці. По собі вони залишили повну розруху – віконні пройми, закладені стосами книжок, залишки багаття просто посеред приміщення, напевно, грілися. Стіни і двері були позначені «зетками». На підлозі валялися поламані двері, вирвані з кріпленням стелажі, порожні пляшки з-під горілки, різний непотріб, – розповідає бібліотекарка.

Відразу після повернення з евакуації пані Юлія перевезла вцілілі книжки додому й усвідомила, що самотужки відновити бібліотеку їй не вдасться.

– Стеля протікала, стіни були мокрі й «цвіли», вікон не було взагалі. Стояли вже холоди, наближалася зима. Вже у січні мені запропонували проєкт з відновлення бібліотеки, за яким стояла іноземна неурядова організація спільно з українським гуманітарним фондом. За місяць проєкт був реалізований, але не вистачало фінансування на дах. Я оголосила збір коштів. Відгукнулося багато людей, в їх числі – мої односельці з-за кордону, – говорить Юлія Какуля-Данилюк.

Бібліотека в Капитолівці – центр культурно-освітнього життя. В селі немає клубу, тож тут проходять заняття для дітей, а дорослі приходять сюди на консультації з юристами та психологами. І, звичайно, усі навідуються до бібліотеки за книгами.

– До війни книжковий фонд становив 16 тисяч примірників. Відразу після деокупації він зменшився вчетверо. У соцмережах на мій заклик поповнити бібліотечний фонд відгукнулося багато друзів, волонтерів. Книги надходили і від Харківської універсальної наукової бібліотеки. Тож наразі маємо понад п’ять тисяч примірників, – зазначає бібліотекарка.

У війну люди тягнуться до книжок, які допомагають відволіктися від тривожної реальності. Обирають історичні романи, твори про кохання, легкі детективи.

Нагадаємо, що у Коломаку для дітей створили програму «Бібліоліто».

Також нагадаємо, що на YouTube-каналі проєкту «Книга-мандрівка. Україна» вийшов новий анімаційний епізод із циклу про нескорені українські міста. Цього разу автори розповідають про місто Ізюм, що на Харківщині. 

Раніше ми писали, що як працює сільська бібліотека Сахновщини в умовах війни.