Евакуація під вогнем: як Печенізька дамба стала «Дорогою життя» для тисяч людей
30 травня виповнився рік, як почала діяти «дорога життя» через селище Печеніги Харківської області. Влітку 2022 року через Печенізьку дамбу було евакуйовано понад 16 тисяч чоловік, більшість з яких це жінки, діти та люди похилого віку.
Про це «Слобідський край» пише з посиланням на голову Харківської обласної організації Товариства Червоного Хреста України Костянтина Башкірова
«Починаючи з 30 травня 2022 року, через єдину дорогу, яка проходила через Печенізьку дамбу, щотижня евакуювалися мешканці захоплених громад Харківщини та Луганщини. Кожного понеділка 4-8 машин волонтерів ХОО ТЧХУ у співпраці з Благодійним фондом Helping to Leave транзитом вивозили людей із зони бойових дій, переводили їх через напівзруйновану дамбу та автобусами, наданими місцевою владою, відправляли на підконтрольну територію України», – пише Костянтин Башкіров.
За його словами, за літо 2022 року через цю «дорогу життя» волонтери змогли вивезти близько 16 тисяч українців, які втікали від окупації.
Про події того літа згадує у своєму Фейсбуці Dina Urich з Благодійного фонду Helping to Leave
«Сьогодні рік, як з окупованої території Харківської області вийшли у вільну Україну 1250 осіб, замість очікуваних 30. Так сталася наймасштабніша евакуація з Харківської окупації, через Печенізьку дамбу. Усього під час цієї кампанії було евакуйовано більш ніж 16000 людей, більшість з яких це жінки, діти та маломобільні», – пише Dina Urich.
Завдяки скоординованій роботі органів влади і волонтерських організацій і незважаючи на постійні обстріли з боку окупантів, жодна людина під час евакуації через дамбу не постраждала.
«Хоча загальна кількість евакуйованих людей через Печенізьку дамбу перевищує 16000, для нас це не просто цифри – це історії людей, яких ми пам’ятаємо завжди. Ми пам’ятаємо 3-річну дівчинку Злату з Балаклії, яку треба було повернути до мами у Харків, попри протидію окупантів, які переслідували родину.
Також ми пам’ятаємо дідуся з Балаклії, який переніс 9 інсультів і все ж таки наважився їхати, та якого Ігор Клименко забирав на ношах власноруч з-під носу окупантів під загрозою смерті.
Ми пам’ятаємо, як ми рятували життя громадських проукраїнських активістів, яких шукали орки, перевозячи їх з одного села до іншого та ховаючи у місцевих, щоб їх не забрали на підвал, а іноді навіть перебивали їм татуювання з українською символікою, з допомогою підпільних майстрів.
Ми пам’ятаємо історію 16-річного підлітка, якого окупанти змушували копати окопи у Шевченкові, після чого ми вивозили його у машині, яка була наповнена бабусями, щоб зменшити ризики для нього на блокпостах.
Ми пам’ятаємо історію Уляни з Ізюма, яка намагалась вивезти свою 6-річну доньку, та як окупанти вистрелили їй в обличчя, та потім депортували до Бєлгорода.
Також була історія громадського активіста у Дворічній, якого окупанти за його проукраїнську позицію переїхали автомобілем та переломали ноги, та як ми його, повністю загіпсованого, вивезли також через дамбу та передали до швидкої допомоги з Харківського боку.
Ми пишаємось і захоплюємося нашим водієм Сергієм, що організував локальну мережу водіїв, з допомогою котрих ми евакуювали понад 200 людей із зачиненого окупантами села Волохів Яр, та який в один із виїздів підірвався на міні «Лепесток» і потім його пораненого катували орки, а він, попри наші вмовляння, відмовився виїжджати і продовжував вивозити людей з окупації», – пригадує Діана.
За її словами, розроблена на Харківщині система роботи потім використовувалась в евакуації з усіх тимчасово окупованих територій через Василівку, до Запоріжжя, допоки це було можливо.
Як пише в. о. голови Куп’янського РВА Андрій Канашевич, організація процесу евакуації здійснювалася Харківською обласною військовою адміністрацією в координації та із залученням СБУ, Національної поліції, ДСНС, сил територіальної оборони, ЗСУ, районних військових адміністрацій, великого волонтерського руху і тривала кожного понеділка до 5 вересня 2022 року
«За час дії коридору було евакуйовано більше 15 тисяч громадян України, здебільшого люди похилого віку, жінки та діти. Чудова організація процесів взаємодії та координації всіх учасників евакуаційних заходів», – написав Андрій Канашевич.
Нагадаємо, нещодавно у селищі Печеніги упорядкували територію відпочинку на «Раківці», що поряд з вулицею Рибною.
Нагадаємо також, що минулого тижня селище Печеніги отримало набори дитячого харчування. Такі набори отримають родини з малюками віком від 0 до 3-х років у кожному населеному пункті Печенізької громади.
Нещодавно Печенізька громада отримала гуманітарну допомогу у вигляді допоміжних засобів для пересування і реабілітації.
Головні новини Печеніги читайте на нашому сайті.