Знаходять можливості: Роганська громада продовжує відновлення після бойових дій
Громади на зв'язкуРоганська громада на початку вторгнення перебувала на лінії фронту. Після звільнення більшої частини Харківщини вона змогла почати стабільно та повноцінно відновлюватися. У населених пунктах не зупиняється ремонт будинків та інфраструктури, хоча в деяких випадках доводиться відбудовувати майже з нуля.
Майже 800 пошкоджених об’єктів
Усього з початку повномасштабного вторгнення у Роганській громаді через бойові дії пошкоджено 785 об’єктів нерухомості. Більшість з них – у селищі Рогань.
Серед об’єктів інфраструктури постраждало три заклади середньої освіти, два дитячі садки, лікарня. Також було пошкоджено 35 багатоквартирних будинків різної поверховості.
– Найстрашніші випадки – це дев’ятиповерховий житловий будинок в учбовому містечку ХНАУ, що в селищі Докучаєвське. Там прямий «приліт» ракети в нього. Ще важкий випадок на вулиці Дослідна у Рогані, там також серйозні пошкодження. Зрештою довелося під’їзд відрізати. Зараз уже йдуть відновлювальні роботи, – розповідає начальниця Роганської селищної військової адміністрації Марія Черненко.
Інші пошкоджені об’єкти, яких понад 700, це будинки приватного сектора. Найбільша кількість розташована в селищі Рогань.
– Тобто десь 80 % усіх пошкоджень припали на Рогань, а ще 20 % – на інші наші населені пункти громади, – зазначає начальниця Роганської СВА.
Єдиним знищеним багатоквартирним будинком є двоповерхівка в селищі Рогань на вулиці Дослідна. Як говорить очільниця громади, там лишилися тільки стіни. Наразі громада чекає на рішення комісії, яка вирішить, чи демонтувати будинок, чи здійснити перебудову.
– Ми плануємо подавати будинок на державне фінансування для відбудови, але якщо відмовлять, будемо наполягати, щоб мешканці отримали житлові сертифікати. Хоча зазвичай люди хочуть, щоб їхні будинки відновили, – зазначає Марія Черненко.
У приватному секторі майже повністю або повністю знищені приблизно 30–35 будинків.
Громада відновлюється
У 2023 році в Роганській громаді за субвенцію уряду відбудовують два найбільш постраждалі будинки. Це дев’ятиповерхівка в Докучаєвському та двоповерховий будинок у селищі Рогань.
Будинок у Докучаєвському постраждав унаслідок прямого влучання ворожих снарядів. Один влучив у квартиру на п’ятому поверсі, другий – у дах. Ще у 2022 році будівля була законсервована за співфінансування Роганської громади та ХОВА, а у 2023 році почалася повноцінна відбудова.
У будівлі вже відновлено дах, працівники закривають покрівлю. Наразі йде підготовка до утеплення, щоб охопити весь будинок, а також заміни комунікацій: опалення, каналізація, водопровід. Невдовзі робітники будуть заливати дві плити перекриття та відновлювати стіни.
У Рогані внаслідок ворожого «прильоту» та пожежі, що виникла після нього, частину під’їзду будинку довелося зносити та відбудовувати майже з нуля. Наразі тут також тривають відновлювальні роботи.
Район навколо вулиці Дослідної – один з найбільш постраждалих у Рогані. Тут коштом місцевого бюджету відновили дахи у трьох пошкоджених багатоквартирних будинках. Ще в одному роботи тривають – іде заміна стропильної системи, після чого дах перекриють металопрофілем. Також у цьому будинку встановлені нові вікна.
– Це один з останніх будинків на цій вулиці, де ще не відремонтували дах. У всіх сусідніх зробили покрівлю ще у 2022–2023 роках. Зараз ми переходимо на останній неперекритий будинок у цьому районі. Його плануємо закінчити до кінця року, – каже начальниця Роганської СВА.
Який вигляд мала дев'ятиповерхівка у Докучаєвському у квітні та листопаді 2023 року. Фото: Олександр Манченко, «Слобідський край»
Проблеми «єВідновлення»
Станом на 1 листопада у Роганській громаді погодили компенсації за програмою «єВідновлення» 85 родинам на загальну суму 9,4 мільйона гривень. Ще 99 заявок перебувають у стані обробки.
– Процес йде, люди подаються через «Дію», комісія обстежує будинки, рахується кошторис, ми погоджуємо компенсацію, і держава дійсно це фінансує, – підкреслює Марія Черненко.
Однак начальниця Роганської СВА називає один суттєвий недолік програми «єВідновлення». Люди, в яких є проблеми з документами, особливо з правом власності, не можуть отримати відшкодування.
– У сільській місцевості таких насправді дуже багато. І чим далі від обласного центру, тим більше буде людей, в яких проблеми з документами на свій приватний житловий будинок або квартиру, – зазначає Марія Черненко.
З близько 35 будинків у громаді, які пошкоджено на понад 80 %, лише три родини змогли подати заяви на компенсацію знищеного майна через «Дію».
– Зараз багато людей пішли оформляти документи чи завершувати процес оформлення, який почали ще до вторгнення. Вони намагаються оформити право власності, щоб «Дія» їх побачила в реєстрі. Тому заявок на компенсації буде більше, – додає начальниця Роганської СВА.
Порівняння стану будинку у Рогані у квітні та листопаді 2023 року. Фото: Олександр Манченко, «Слобідський край»
Інші компенсації
Крім «єВідновлення», у Роганській громаді працюють інші програми, які сприяють відновленню, але не надають грошових компенсацій. Наприклад, за кошти місцевого бюджету купляються вікна.
– Ми закуповували вікна за конкретними замірами і передавали мешканцям громади. А люди вже самі наймали працівників, щоб їх установлювати, – каже Марія Черненко.
20 жовтня завершилася чергова видача вікон. Як зазначає очільниця громади, люди повертаються додому, тож з’являються нові заявки.
– Нові вікна у свої домівки потребують ще приблизно 15 % жителів Рогані, – говорить Марія Черненко.
Також громаді багато допомагали неурядові організації, які передавали до селищної ради будматеріали – профнастили, OSB-плити, тенти, вікна тощо. Найбільш актуально це було у 2022 році, коли великій кількості мешканців необхідно було бодай законсервувати своє приміщення для подальшого ремонту.
Процес відновлення будинків у Роганській громаді. Фото: Олександр Манченко, «Слобідський край»
Допомога партнерів
Під час активних бойових дій у селищі Рогань російські війська цілеспрямовано руйнували критичну інфраструктуру. Усього в населеному пункті внаслідок обстрілів отримали різний ступінь пошкоджень чотири трансформатори, газорозподільна станція та дві котельні, які вже вдалося відновити.
Чи не найбільше постраждала система водопостачання та водовідведення. Як зазначають у Роганській СВА, були пошкоджені чотири водонапірні вежі, каналізаційна насосна станція та частина мереж, що не витримали вибухової хвилі та вібрації.
У рамках проєкту «Підтримка відновлення України» громадська організація DESPRO взяла в роботу три водонапірні вежі у селищі Рогань.У травні по вулиці Дніпровській установили нову вежу, що дозволило підтримувати необхідний тиск у мережі водопостачання та забезпечити водою майже 500 мешканців. До речі, у разі відключень електроенергії споживачі матимуть певний запас води.
У жовтні встановили ще дві водонапірні вежі, завдяки яким ще понад 1100 мешканців отримали питну воду. Як зауважує Марія Черненко, відновлюють систему водопостачання з використанням сучасних технологій. Так, завдяки підсиленню конструкції фундаменту та збільшенню об’єму й висоти вежі найвіддаленіші та найвищі багатоповерхівки забезпечені стабільним тиском у системі водопостачання.
Також на заміну чекає четверта, найбільша в селищі, водонапірна вежа. Зараз тривають тендерні процедури щодо підрядника. Фінансуватиме її відновлення французький фонд Solidarités.
Повернули вуличне освітлення
У Пономаренківському старостинському окрузі та селищі Докучаєвське Роганської громади вперше з початку повномасштабного вторгнення увімкнули освітлення центральних вулиць.
В адміністративному центрі громади, селищі Рогань, світла поки що не буде, оскільки внаслідок бойових дій залишилося багато пошкоджених мереж освітлення.
– Буревій вніс свої корективи, працювали з наслідками. Цього тижня будемо відновлювати вуличне освітлення й у селищі Рогань, – зазначає начальниця Роганської СВА Марія Черненко.
Вуличне освітлення вмикається о 17:00 та працює максимум до 22:00. Як говорить Марія Черненко, поки що немає потреби вмикати його зранку, однак узимку це треба буде робити.
До речі, Роганська громада навесні виграла в обласному конкурсі проєктів «Разом в майбутнє» та отримала співфінансування на придбання автогідропідіймача для відновлення вуличного освітлення та благоустрою у своїх населених пунктах. Тоді на ці напрями з обласного бюджету було виділено 1 мільйон гривень, а з місцевого – 2,53 мільйона гривень.
Шість громад Харківської області отримали 25 систем очищення води різної потужності.
У громадах Харківського району цьогоріч планують завершити відновлення 17 житлових будинків у Дергачах, 3 у Руській Лозовій і по одному в Рогані та Докучаєвському.
Більше новин Рогань та населених пунктів громади читайте на нашому сайті.
Читайте також:
У п’ятьох громадах Харківщини створять освітні простори