Проблеми з житлом, готівкою і пальним: як в умовах війни живе Сахновщинська громада

29.04.2022 18:03 Сахновщина
Фото: Сахновщинська селищна рада Фото: Сахновщинська селищна рада
З початку війни населення Сахновщинської громади Харківської області зросло більш ніж на чверть. До ТГ приїжджають вимушені переселенці не тільки з нашої області, а й сусідньої Донецької. Зі збільшенням людей у громаді виникла низка проблем – з житлом, їжею тощо. Як ці питання вирішуються та як узагалі змінилося життя громади з початку війни – читайте у нашому матеріалі.

До початку масштабного вторгнення росії на терени України в Сахновщинській селищній територіальній громаді проживало трохи менше 20 тисяч людей. Наразі це число зросло більш ніж на чверть. Станом на 29 квітня в ТГ офіційно зареєструвалося 6 тисяч 803 вимушено переміщених осіб. За словами селищного голови Володимира Суєцького, у Сахновщинську громаду було чотири хвилі напливу вимушених переселенців.

– З перших днів війни і до початку березня до нас їхали жителі Харкова, Дергачів, Куп’янська. Селищною радою організовували шкільні автобуси, якими евакуювали мешканців Харкова. Близько 10 таких рейсів здійснили. Чесно, не всі водії хотіли їхати, бо тоді дуже стріляли, але дякую водіям, які все ж погодилися, – згадує Володимир Суєцький. – Друга хвиля – десь 8–10 березня, це були люди з Ізюма і Барвінкового. Третя хвиля це мешканці Донецької області – Слов’янськ, Бахмут, Краматорськ та Часів Яр. А остання хвиля була з Лозової.

Читайте також: Мешканців Харківщини просять бути пильними: є ймовірність розкиду мін ворогом

Школи та садки – під гуртожиток

Через такий наплив людей виникли проблеми з житлом та їжею в громаді, втім всі ці питання вирішуються завдяки згуртованості Сахновщинської ТГ. Наприклад, хтось з приїжджих зупинився в родичів чи у знайомих, а у декого такої можливості не було.

– У нас нормальні, чуйні мешканці. У соцмережах люди, які потребують допомоги у пошуку даху над головою, писали відповідне оголошення – і місцеві відгукувалися. І це не поодинокі випадки. У маленьких хатках люди живуть по 10 осіб, стелять на підлозі. Зокрема, працівники нашої селищною ради теж дали притулок переселенцям, – розповідає Володимир Суєцький.

Крім цього, селищна рада для розв’язання проблеми з житлом облаштувала місця для проживання в школах та садках громади. Наприклад, Лигівський дитячий садок нині працює як гуртожиток. Людям дали необхідне, вони там самі готують і постійно живуть. Дубовогрядський садок так само працює, там на постійній основі живуть близько півтора десятка людей. У Костянтинівський ліцей забрали жити людей. А от Сахновщинський заклад дошкільної освіти (ясла-садок) № 2 працює як перевалочний пункт, з харчуванням. Він розрахований на те, щоб люди переночували кілька днів, а потім або їм знаходять інше постійне житло в громаді, або вони їдуть далі.

– Дав розпорядження, щоб про всяк випадок приготували для проживання Огіївський дитячий садочок та Олійниківську гімназію. Оскільки, якщо масово знову будуть їхати люди, аби було десь розмістити, бо наразі вільного житла практично немає, – говорить Володимир Суєцький.

До слова, щодо сфери освіти, сахновщинські школярі навчаються дистанційно, навчальний процес відновився в середині березня. А садки не працюють, їх роботу поки що не планують відновлювати, оскільки переймаються за безпеку малечі.

Читайте також: Цьогоріч школярі Харківської області закінчать навчання 10 червня

Проблеми з готівкою

З приїздом великої кількості людей, звичайно, збільшилося і споживанні продовольчих товарів. Очільник Сахновщинської ТГ розповідає, що в громаді є сільські магазини, які повністю не можуть забезпечити людей продуктами. Неодноразово були звернення в селищну раду з цього приводу, тому було прийнято рішення, що в ті села, де один магазин або взагалі немає, відправляти автолавку. Приїжджає машина з хорошими товарами, там навіть є можливість розплатитися карткою.

Із готівкою, за словами Володимира Суєцького, були великі проблеми в громаді тривалий час. Гроші з картки можна було зняти тільки у відділенні «ПриватБанку». Давали невелику суму, а щоб її отримати, треба було відстояти велику чергу.

– Майже два місяці місцеві жителі не могли зняти з банкомата «ПриватБанку» кошти, їздили в Дніпро або ще кудись. Уперше запрацював банкомат на 55-й день війни. Це було дуже важливо для людей, довго боровся з цим, благо, що врешті-решт вирішили цю проблему, – ділиться Володимир Суєцький. – Через те, що були проблеми з готівкою, місцеві підприємці прибрали термінали, оскільки закуповують товар у Дніпропетровській області тільки за готівку. Наразі ситуація вирівнюється. Термінали в магазинах працюють, банкомат теж, а спочатку був справжній колапс.

Минулого тижня в громаді виникла інша проблема – відсутність пального. На території громади є дві заправки – одна не працює майже від самого початку війни, інша функціонує періодично.

– Минулого тижня перед Великоднем у нас був паливний голод. Бензин і солярка повинні бути, це енергетична безпека всієї громади, посівна ж йде. Благо на сьогодні вже є бензин і газ, солярки поки що немає, – розповідає очільник Сахновщинської ТГ.  

Він зазначає, що посівна в розпалі – посіяли вже горох і ячмінь, далі сіятимуть кукурудзу і соняшник. Усе йде за планом.

– Гостра проблема – з одноосібниками. Є такі, що оплатили насіння в Миколаєві і у результаті залишилися і без грошей, і без насіння. А є аграрії, у яких лежать соняшник і пшениця, а ринку збуту наразі немає, – каже Володимир Суєцький.

Читайте також: У Харківській області засіяли майже 42 тисячі гектарів землі

Суворо каратимуть порушників

У громаді, за словами очільника ТГ, є і проблеми з режимом світломаскування – мешканці ігнорують його. Кілька тижнів тому Сахновщинська громада зробила оголошення, що будинки, в яких не дотримуватимуться правил світломаскування, відключатимуть від електропостачання.

– Спочатку світломаскуванням нехтували багатоповерхівки. Я їм сказав, не буду розбиратися, яка квартира порушує вимоги, знеструмлю весь будинок, а ви потім самі розбирайтесь. Після цього ситуація трохи поліпшилася, – згадує Володимир Суєцький. – Наразі проводимо тільки профілактику. Тероборона, коли патрулює, може зайти до осель, там, де горить світло, і провести роз’яснювальну роботу. Поки лояльно ставимося, втім, якщо прислухатися не будуть, виключимо світло, домовленість з начальником РЕС є.

Очільник Сахновщинської громади каже, що трапляються випадки, коли переселенці порушують громадський порядок, влаштовуючи якесь гуляння, чим заважають сусідам. У цих випадках приходять представники тероборони і проводять бесіду. У селищній раді зазначають, що намагаються акуратно, толерантно підходити до кожного, щоб не образити.

Читайте також: Близнюківська громада набирає дітей до перших класів

Вдячність за прихисток

Загалом переселенці проявляють себе з найкращого боку. Наприклад, вони долучаються до розвантаження і видачі гуманітарної допомоги. А є такий випадок, коли вимушено переміщені звернулися особисто до голови селищної ради з ініціативою зробити щось корисне для громади.

– Серед переселенців у нас є харківська будівельна фірма «Атлант». Їх багато приїхало. Спочатку їх було 60 людей, частина поїхала, залишилося близько 40. 21 квітня спілкувався з гендиректором цієї фірми. Він сказав, що хочуть вкласти кошти і сили у розвиток нашої громади. Це дуже приємно. Ось уже на цьому тижні завезли матеріали і почали ремонтувати Сахновщинський заклад дошкільної освіти (ясла-садок) № 1, – ділиться Володимир Суєцький.

Як він каже, обстановка в громаді спокійна. Буває дуже чутно вибухи з боку Лозової. У людей паніки немає, усі згуртовані заради однієї мети – перемоги.

– Сахновщинська ТГ – це громада, яка згуртувалася, щоб долати виклики війни і допомагати нашим захисникам здобути якнайшвидше перемогу, – підкреслює Володимир Суєцький. – Днями нам привезли гуманітарну допомогу із Західної України, співпрацюємо з Волинською ОВА. Це вже другий вантаж від них прийшов на селищну раду. Сформували набори, їх роздають по старостатах. Утім багато чого тримається на волонтерському русі, бо ми, як державна установа, так зреагувати швидко не можемо. У громаді є дві волонтерські організації – «Добро» і «Гуманітарний хаб», які плідно працюють і дійсно допомагають людям.

Детально про ці волонтерські організації читайте на сайті «Слобідського краю» найближчим часом.