Скарби з бабусиної скрині: як у селі на Сахновщині створили музей під час повномасштабної війни
У селі Огіївка Сахновщинської громади відкрили музей, який відтворює історію та побут села. Тут зберігаються старовинні речі, вишивки місцевих майстринь, ікони, книги.
Про це кореспондентці медіа «Слобідський край» розповіла Алла Тоцька, завідувачка Огіївської бібліотеки-філії сімейного читання.
«Я народилась в Огіївці. Діди-прадіди корінні огіївчани. Все життя моєю мрією було створити таке місце, де б ми могли зберегти спадщину наших бабусь та дідусів», – каже вона.
Ідея створення музею виникла в Алли Тоцької не випадково. Працюючи в сільській бібліотеці, вона почала збирати старовинні речі, які поступово перетворилися на невеличкий куточок українського побуту.
«На горищі знайшла стару прялку, яку привела до ладу, потім скриню, яку реставрувала. І згодом зрозуміла, що місця в одній кімнаті для книг і речей мало», – згадує Алла.
Тоді вона звернулася до голови СВК «Україна» Миколи Мосієнка, який підтримав її ідею щодо створення музею.
«Микола Михайлович з радістю погодився, адже це була також і його мрія. Він взяв на себе ремонт приміщення, замовлення столів, тин, банери – все фінансування», – розповідає Алла.
Завдяки спільним зусиллям за шість місяців у приміщенні контори СВК «Україна» вдалося створити музей, який складається з двох кімнат. Перша кімната присвячена історії села та створена за книгою про Огіївку, а друга – відтворює українську хату.
Українська хата в огіївському музеї/фото: Алла Тоцька
Ідея створення входу до хати належала батькові Алли, а ремонт у приміщенні робив Олег Калінін. Балки, ікони, піч, скриня – все намагалися робити з точністю, як раніше, в одному стилі. Експонати для музею збирали всім селом.
«Люди на моє оголошення приносили експонати до бібліотеки. Неймовірно допомогли мої батьки – Микола Іванович та Тетяна Кирилівна. На плечі мами лягла вся вишивка, яка випарювалась, підшивалась, випрасовувалась. Тато займався реставрацією рогачів, маслобоєк. У вихідні дні приходили всією родиною фарбувати, мити глечики, мисники, полиці...» – розповідає Алла.
Особливе місце в музеї займають роботи місцевих майстринь вишивки: Ліснік С.Д., Остах Н.Д., Приставки В.Т., Духнич З.М., Опалько А.Е., Черненко Н.А.
Огіївські майстрині вишивки
«Офіційного відкриття музею не було. 22 лютого 2024 року в соціальні мережі виставили відео, після якого запросили всіх односельців та жителів району відвідати музей. Адже це все створювалось для них», – підкреслює Алла.
Зараз музей продовжує поповнюватися новими експонатами.
«Люди після побаченого ще з більшим задоволенням допомагають, телефонують, що знайшли ту чи іншу річ. Щиро вдячна всім, хто долучився і долучається до збереження історії нашого краю для майбутніх поколінь», – каже організаторка створення музею.
Наразі в окремому кабінеті є ще багато речей, які реставруються і згодом поповнять колекцію музею.
Нагадаємо, що ХНАТОБ відкрив віртуальний музей для збереження архіву під час обстрілів Харкова
Читайте також:
Як працює сільська бібліотека Сахновщини в умовах війни