Без мостів, магазинів і зв’язку: Слобожанська громада долає наслідки війни
Громади на зв'язкуПерші дні повномасштабного вторгнення стали випробуванням на міцність для Слобожанської громади. Відрізана від світу, зі зруйнованими мостами та порожніми полицями магазинів, громада опинилася на межі виживання. У цих екстремальних умовах місцева влада, підприємці, фермери та волонтери об’єднали зусилля, щоб підтримати і своїх жителів, і тих, хто тікав від війни з окупованих територій та зон бойових дій.
Перевірка на міцність
Слобожанська громада у перші місяці повномасштабного вторгнення зіткнулася з напливом внутрішньо переміщених осіб, що змусило місцеву адміністрацію оперативно переглянути соціальні пріоритети. Не менш болючим виявився відплив молоді, яка виїхала в безпечніші регіони або за кордон. Це призвело до того, що їхні літні батьки, люди з інвалідністю, хронічними захворюваннями або обмеженою рухливістю фактично залишилися без підтримки, потребуючи стороннього догляду та допомоги. Кількість вразливих категорій населення в громаді стрімко зросла.
«З перших днів повномасштабної війни ми опинились у вирі забезпечення первинних потреб як місцевого населення селища Слобожанське, так і людей, які прибували здебільшого з атакованих ворогом територій. Лінія фронту за 30 кілометрів, а наша громада майже відрізана від світу: зруйновані мости, відсутнє транспортне сполучення, пусті полиці магазинів, аптек, не працюють банки, пошта тощо. Це сьогодні можна усе спокійно пригадувати й аналізувати, а тоді – на адреналіні: гуртувались колективом ради з підприємцями, фермерами, місцевими активістами, волонтерами. Чергували, вибудовували логістичні маршрути, домовлялися за поставки гуманітарних вантажів. У перші дні війни продукти купляли за власний рахунок та завозили власним транспортом, допомагали фермери, згодом долучилися волонтери – словом, тримали свій фронт», – пригадує Слобожанський селищний голова Дмитро Діхтяр.
Зруйнований внаслідок російських обстрілів житловий будинок у с. Донець, березень 2022 рік
Селищний голова розповідає, що за весь період військового стану кількість внутрішньо переміщених осіб, зареєстрованих у громаді, становить понад 12 000.
«Звичайно, є і такі, хто переміщений у межах громади, бо в нас були й прильоти, й пошкодження житла, але здебільшого реєструвалися люди з окупованих територій та зон бойових дій. Частина переселенців поселилася у знайомих, у когось тут жили рідні, розселяли також сім’ями по селах у приватному секторі, організовували місця компактного проживання», – каже Дмитро Діхтяр.
Допомога ВПО
Зараз із трьох організованих на початку війни місць компактного проживання внутрішньо переміщених осіб залишився один шелтер.
«Мене, сестру і маму вивезли волонтери з Вовчанська, коли ворог почав наступати. Чекали до останнього, бо думали, що мине. Не минуло... Волонтери вивезли нас спочатку в Бугаївку, потім у Харків. Ми не знали й не розуміли, де житимемо, чим харчуватимемося. Дякувати добрим людям, допомогли. Тут, у Слобожанському прихистку, ми вже 9 місяців. Мами немає, поховали її тут у Слобожанському, і дому вже немає у Вовчанську – війна забрала в нас усе», – розповідає переселенка з Вовчанська Віра Федорова.
У Центрі надання соціальних послуг їм одразу після приїзду надали речі першої потреби: харчі, одяг, засоби гігієни, постільну білизну, спальні комплекти. Тепер жінка вже постійний комплексний отримувач соціальних послуг Центру. Говорить, що систематично відвідує заходи соціальної адаптації, психосоціальної підтримки, лікувально-оздоровчої фізкультури. За потреби може також отримати комплекс масажу та зробити у соціальній перукарні стильну зачіску.
«Оскільки громада утворилася внаслідок об’єднання кількох адміністративно-територіальних одиниць колишнього Зміївського району, деякі структурні підрозділи, а також комунальні заклади та установи ми створювали власні. Тож з 1 червня 2021 року у нас почав працювати Центр надання соціальних послуг для забезпечення потреб осіб та сімей з числа вразливих категорій населення. На сьогодні у Центрі надаються 14 з 18 базових послуг. Лише за останній рік 44 працівники установи надали соціальні послуги 2558 особам та сім’ям громади. Тішить те, що колектив не зупиняється на досягнутому, фахівці перебувають у постійному пошуку нових партнерів, цікавих ініціатив та сучасних підходів», – розповідає Слобожанський селищний голова Дмитро Діхтяр.
Видача гуманітарної допомоги
Рік розвитку та нових можливостей
Минулий рік став для працівників соціальної установи роком розвитку, навчання, реалізації власного потенціалу, залучення нових партнерів. За короткий проміжок часу фахівці пройшли навчання української жестової мови, завершили курси лікувально-оздоровчої фізкультури, масажу, перукарського мистецтва, а також пройшли поглиблений курс навчання з надання послуги раннього втручання. Завдяки участі в міжнародних грантових проєктах вони розробили дизайн та осучаснили Інклюзивний громадський простір. Тепер групові заходи для осіб та сімей з дітьми відбуватимуться в затишному комфортному Просторі.
Робота з дітьми фахівця із соціальної роботи в с. Скрипаї
Лише з початку 2025 року Громадський простір відвідали понад 300 клієнтів. У розкладі відвідувань – широкий спектр психосоціальних послуг, заходи з навчання та розвитку соціальних навичок, участь у групах самодопомоги, клубах за інтересами та активного довголіття. Батькам з дітьми та опікунам тут пропонують практикуми зі зниження рівня стресу, допомагають впоратися з емоційним навантаженням, навчають піклуватися про здоров’я, безпеку та розвиток дітей під час війни.
Соцзахист населення
Таліна Гузійова, вчителька з багаторічним досвідом роботи з дітьми, разом із двома неповнолітніми доньками переїхала з Куп’янська.
«Вже понад два роки ми живемо тут, і фахівці Слобожанського центру надання соціальних послуг постійно запрошують нас на тренінги та заходи. Вони завжди готові допомогти», – говорить жінка.
Заняття в дитячому Просторі
«Після авіаудару в березні 2022 року ми переїхали до Слобожанського. Допомогу знайшли у Центрі надання соціальних послуг. Згодом його фахівці запропонували послугу раннього втручання для моєї трирічної доньки, яка мала проблеми з вимовою. Завдяки піврічній роботі з фахівцями Діанка почала говорити чіткіше. Тепер ми продовжуємо заняття в новому, обладнаному сенсорними меблями, дитячому Просторі», – каже багатодітна мати із с. Донець Оксана Бондаренко.
Групові заняття в Громадському просторі Центру надання соціальних послуг
«Для нас відділення денного перебування – це не просто місце для занять. Регулярні зустрічі дають відчуття підтримки, безпеки та приналежності. Ми плануємо спільну роботу і, звичайно, мріємо. Наша головна мрія – закінчення війни та повернення до мирного життя в рідному селищі», – діляться учасниці групи активного довголіття Ірина Ткаченко, Наталія Сидоренко, Ганна Гершинська та Тетяна Грунська.
Керівниця відділу соціального захисту населення Слобожанської селищної ради Олена Халіна розповідає, що у громаді ведеться постійна робота над розвитком базових соціальних послуг, виходячи з індивідуальних потреб мешканців.
«У нас діють дві основні програми соціального захисту населення: «Програма соціального захисту населення Слобожанської селищної ради на 2021–2025 рр.» та «Програма підтримки Захисників і Захисниць України та членів їх сімей у Слобожанській селищній територіальній громаді на 2024–2025 рр.». Відповідно до них ми тісно співпрацюємо з Центром надання соціальних послуг для забезпечення потреб населення, зокрема й внутрішньо переміщених осіб. Щодо ВПО, то доволі позитивною практикою є обговорення проблем та пропозицій під час робочих засідань Ради з питань ВПО, яка діє при виконкомі селищної ради», – каже Олена Халіна.
Робота мультидисциплінарної команди Центру надання соціальних послуг
Керівниця Центру надання соціальних послуг Лілія Пашкова зазначає, що у громаді запроваджуються нові послуги, яких раніше не було.
«Створили команду із працівників комунальної установи, які мають фах логопеда, психолога, фахівця із соціальної роботи та керівника команди для надання послуги раннього втручання. Тепер підходимо до формування активних ветеранських практик. За підсумками конкурсного відбору вже маємо фахівця із супроводу ветеранів та демобілізованих осіб, який розпочав роботу з ветеранами, учасниками бойових дій та їхніми родинами у Слобожанській громаді», – говорить Лілія Пашкова.
Підтримка військових
Одним з найголовніших завдань у громаді вважають підтримку Сил оборони. Лише протягом 2024 року Слобожанська селищна рада спільно з волонтерами, громадськими організаціями, місцевим бізнесом, активними мешканцями забезпечили запити 17 військових частин ЗСУ. Йдеться про поточні та капітальні видатки для закупівлі квадрокоптерів, засобів РЕБ, ремонт техніки та іншої амуніції на суму 14 745 000 грн, що майже втричі більше, ніж у попередньому році.
«З початку війни працівники селищної ради активно допомагають військовим підрозділам, реагуючи на їхні звернення та проявляючи власну ініціативу. Наприкінці 2024 року колектив прийняв рішення зібрати кошти зі своїх заробітних плат, що дозволило придбати та передати військовим підрозділам чергову техніку», – розповідає Слобожанський селищний голова Дмитро Діхтяр.
У громаді розуміють, що все, що робиться у них зараз, зокрема завдяки вітчизняним та міжнародним партнерам, є дуже важливим. Є й чимало планів на майбутнє. Але є й надзвичайно важливі завдання саме сьогодення.
«Сьогодні хочеться подякувати нашим Захисникам, завдяки яким нам вдається продовжувати реалізовувати покладені функції та забезпечувати мешканців громади якісними і своєчасними житлово-комунальними, адміністративними, медичними, освітніми та соціальними послугами. Дякуємо також благодійникам, партнерам, громадським організаціям, волонтерам і всім тим, хто продовжує разом з нами, на четвертому році війни, працювати над розвитком нашої громади», – зазначає керівник Слобожанської селищної ради Дмитро Діхтяр.
Вшанування пам'яті полеглих Захисників
Фото надані Слобожанською селищною радою