Солоницівський голова Андрій Литвинов розповів про тарифи, зарплати і ремонт доріг

23.02.2021 08:40 Солоницівка

За чотири місяці існування нової об’єднаної громади Солоницівська селищна рада встигла провести вісім сесій, утворити відділи і почала приймати у свою власність школи, дитсадки, заклади культури й бібліотеки. Про життя громади після об’єднання та найближчі плани розповів у прямому ефірі «Слобідського краю» на Facebook голова Солоницівської селищної ради Андрій Литвинов.

Власність громади

– Андрію Олексійовичу, до того, як стати головою Солоницівської селищної ради, ви очолювали Вільшанську громаду. Маєте змогу порівняти життя громади до об’єднання і після. Які зміни можна побачити вже зараз і які перспективи з’явилися?

– Після виборів зміни відбулися перш за все в адміністративному устрої. Ми тепер утримуємо на своєму балансі сферу освіти. У нас з’явився відділ освіти, культури, молоді і спорту. Тепер усі дитсадки, школи, заклади культури повністю є власністю Солоницівської селищної ради. Тож державна субвенція на зарплати і утримання цих закладів іде напряму через селищну раду. А селищна рада уже виплачує ці кошти освітянам.

Крім освіти, ми утворюємо комунальне некомерційне підприємство охорони здоров’я. Справа у тому, що будівлі медичних закладів, які у нас є на території (Солоницівська поліклініка і стаціонар Вільшанської лікарні), вже є майном Солоницівської селищної ради. Тобто ми можемо самі обслуговувати ці заклади, утримувати й виділяти кошти на закупівлю медичного обладнання. Але юридичні особи цих закладів ще належать Дергачівській міській раді, оскільки раніше Солоницівка була в Дергачівському районі. Тільки-но ми створимо своє КНП, лікарні юридично також перейдуть до нашої власності. 

– Чи вистачає коштів у громади, щоб утримувати лікарні й ФАПи?

– Коштів завжди не вистачає, бо громада велика. Але на сьогодні частина коштів іде через НСЗУ (зарплати й медикаменти). Аби підтримувати ці заклади в належному стані, закупати нове обладнання, доцільно брати участь у грантах, проєктах, тобто шукати інші джерела фінансування.

– У лютому почалося контрактування з НСЗУ. Чи готові ваші медзаклади укласти договори, чи вистачає обладнання й персоналу?

– Такі проблеми є. По вторинній ланці ми готові укласти договір з НСЗУ лише на два пакети послуг: терапевтичні послуги й неврологія. Щодо інших пакетів (хірургії, наприклад) висуваються дуже високі вимоги по обладнанню. Його зараз немає у наших лікарнях, і купити таке дороговартісне обладнання ми поки не можемо. Тому починатимемо з двох відділень, а далі будемо вивчати, наскільки економічно обґрунтовано і яка є потреба в тому чи іншому відділенні у наших лікарнях.

 

Ремонти потрібні і школам, і дорогам

– Наразі гаряча тема – реформа середньої освіти та оптимізація освітньої мережі. Чи є у вас школи, в яких закриваються старші класи й понижується ступінь?

– Не хотілось би цього робити, адже освічена молодь – це наше майбутнє і генофонд нашої держави на подальше життя. Ще до об’єднання деякі навчальні заклади стали опорними, і деякі заклади (у яких навчалося у 8–9-х класах по три-чотири учні) увійшли до їх складу філіями. Нам придбали шкільний автобус, і 10-ті та 11-ті класи в одній зі шкіл закрили, тому що там не було кому навчатися. У деяких випадках економічно доцільніше придбати шкільний автобус і возити дітей до навчального закладу.

Читайте також: У Богодухівському районі цього року відкриють нову школу – ФОТО

– А дороги є? В якому вони стані?

– Є такі, що зовсім розбиті, є більш-менш придатні, є хороші, побудовані п’ять-сім років тому. На цей рік плануємо зробити хоча б ямкові ремонти на наших місцевих дорогах. Але на деяких з них уже вийшов строк експлуатації покриття, і ямковий ремонт робити просто безглуздо. Вони потребують капітального ремонту.

З місцевого бюджету ми виділятимемо кошти на дороги, що в нашій власності. Є також можливості співфінансування тих доріг, які утримуються Службою автомобільних доріг і ДП «Дороги Харківщини». Зараз робимо прорахунки, проєктно-кошторисну документацію, щоб зрозуміти, які суми потрібні, що ми можемо виділити з місцевого бюджету, і скільки потрібно залучити від держави.

Адже ще треба врахувати потребу на ремонти шкіл. По них зараз також робиться проєктно-кошторисна документація, яка потрібна до кінця навчального року, щоб ми могли почати ремонти одразу після того, як школярі підуть на канікули.

– Чи будете подаватися на обласний конкурс мініпроєктів?

– Так, спільно з НМК «Висота маршала Конєва» ми розробляємо проєкт з розвитку туризму. Буде створено сайт та вестиметься інформаційна робота, щоб люди знали, що там можна побачити і дізнатися про ті чи інші історичні події.

На сьогодні у нас працює напрям агротуризму під патронатом обласної адміністрації. У нашій раді є цікаві туристичні об’єкти, які можна розвивати. Наприклад, у Вільшанах є дерев’яний Свято-Миколаївський храм, якому 350 років. У Пересічному є гарний краєзнавчий музей.

Також ми готуємо мініпроєкти в медичній сфері. З 1 квітня обласна рада оголошуватиме конкурси на придбання медичного обладнання. Тому нам до 1 квітня потрібно утворити юридично наше комунальне підприємство, щоб можна було брати участь у конкурсах.

 Читайте також: На Харківщині стартує прийом заявок на конкурс «Разом в майбутнє»

Діалог з громадою

– У Солоницівській громаді люди виходять на протести проти підвищення цін на енергоносії кожні вихідні. Що селищна рада може зробити у цьому питанні, і як ви взаємодієте з громадою?

– Ініціатива виходити на тарифний протест пішла від мешканців Пересічного. Коли вони вперше зібралися, я був присутній на цих зборах. Ми одразу вирішили, що все повинно відбуватися згідно із законом. Так, нас не влаштовують тарифи й ціни, але ми маємо доводити свою думку до керівництва області й держави в рамках закону.

Була створена ініціативна група, до якої ввійшли депутати селищної ради і представники громади. Ми відпрацювали механізм з радою, громадою і правоохоронцями: коли люди збираються виходити на протести, вони обов’язково повідомляють нам про це листом, ми своєю чергою повідомляємо про це в Нацполіцію і СБУ, щоб вони забезпечили громадський порядок.

З приводу суті проблеми, то звучали пропозиції передати на баланс селищної ради газові мережі. Ми одразу розставили точки над «і». Якщо ми приймаємо якесь рішення на папері, маємо віддавати собі раду: ми втілимо це рішення у життя чи ні? Спочатку це питання треба вивчити: чи можливо утворити комунальне підприємство, яке б обслуговувало газові мережі, що були побудовані за людські кошти, і чи передадуть нам їх узагалі. Адже газопостачання – це одна з основ безпеки життєдіяльності держави. Якщо ми приймемо необдумані рішення і залишимо 35 тисяч населення без газу і тепла, це може прирівнюватися до підриву територіального устрою чи кримінальних дій.

Своєю чергою ми на сесії звернулися до Верховної Ради і Кабміну стосовно тарифів, по деяких зверненнях строк відповіді – 30 днів, десь – 45 діб, тому поки що чекаємо відповіді. Тим часом люди збираються щосуботи висловити свою позицію, і велика їм подяка, що все проходить цивілізовано.

– А ті тарифи, які стосуються місцевої ради, не підвищуватимуться?

– Ми тримаємо контроль за тими комунальними підприємствами, які обслуговують нашу територію. У Солоницівку і Подвірки тепло і воду надають Харківводоканал і Харківські теплові мережі. По інших радах місцеві житлово-комунальні господарства надають воду зі своїх свердловин. Тепер вони ввійшли до Солоницівського ЖЕКу нашої ради, і тут ми можемо впливати на тариф, формувати цінову політику.

 

Зарплати не захмарні

– Запитання від читача про зарплати у місцевій раді: «Яким голові Солоницівки бачиться справедливим розмір співвідношення зарплати, наприклад, учителя з 10-річним стажем роботи і начальника відділу освіти в громаді?»

– У нашій громаді зарплата начальника відділу освіти кардинально не відрізняється від зарплати учителя чи директора школи. Ми не ставимо перед собою планку великої фінансової винагороди, а слідкуємо перш за все за ефективністю роботи кожного відділу. Дивимось, як працює той чи інший відділ, а потім уже можемо аргументувати виплати цим співробітникам.

– А яка зарплата селищного голови і заступників?

– У нас немає зарплати більше 30 тисяч гривень. А навантаження велике. Я на роботі до 22-ї години, працюємо, якщо потрібно, у вихідні, у свій особистий час. Ми йшли на об’єднання в рамках загальнодержавної реформи, і фізично неможливо обробити стільки інформації в робочий час. Приміром, коли передається у власність об’єкт медицини чи освіти, треба перечитати стоси документів по 200 сторінок.

Але ми намагаємося не роздувати штат і витрачати якомога менше коштів на утримання апарату, щоб ці кошти направляти на утримання населених пунктів.

 

Підтримка молоді і пільговиків

– У деяких сільських громадах через нерентабельність перевізники скасовують маршрути або підвищують вартість. Як у вашій громаді з цим?

– У нас працює три перевізники. Два з них мають договори з Департаментом транспорту ХОДА, в одного триває судовий процес. Головна проблема – відпрацювати механізм звітності перевізників перед радою. Ми дійшли висновку, що будемо видавати пільговикам проїзні квитки, які вони здаватимуть перевізнику, а той – згодом нам. Так ми розумітимемо, скільки наших мешканців він перевіз. Тільки після цього зможемо ставити питання перевізнику стосовно якості перевезень та технічного стану автобусів.

– Запитання від поціновувачів футболу: «Чи підтримуватиме селищна рада команду «Енергетик-Солоницівка»?

– «Енергетик-Солоницівка» – це команда з історією успішних виступів у чемпіонаті Харківської області. Вони були і чемпіонами, і призерами, вся футбольна спільнота знає цю команду. Утримання команди буде недешевим, близько 500 тисяч гривень на сезон. Але ми визначили, що там ще буде молодіжна команда, яка виступатиме на турнірі в Харкові, щоб вирощувати з молодого покоління майбутніх гравців основного складу. Крім того, у нас є дитячі секції з футболу в Солоницівці і в Пересічному. Важливо, щоб у дітей була якась ціль і мрія чогось досягти. Також ми ведемо роботу зі спонсорами для фінансування команди.

Крім того, ми плануємо створити секцію з велоспорту. Адже діти займаються і захоплюються різними напрямами, і треба створити умови для цього і допомогти їм.

– Запитання від читача: «Коли у селищній раді будуть створені структури, які займатимуться питаннями пільгового контингенту?»

– Відділ соціального захисту населення працює в селищній раді з 1 січня, хоча не в тому вигляді, як хотілося б. Щовівторка працівники соцслужб з різних населених пунктів з’їжджаються до Солоницівки і ведуть прийом. Зараз ми готуємо приміщення, щоб розмістити відділ соціального захисту в Солоницівці. Якщо раніше наші уповноважені із соціального захисту надавали два види послуг (субсидії і нарахування пільг), то зараз вони надають весь спектр послуг: від допомоги при народженні дитини до оформлення санаторно-курортних путівок. Приблизно протягом двох місяців ми розмістимо цих спеціалістів в одній будівлі, аби вони могли приймати людей. Крім того, вони будуть вести виїзні прийоми, приїжджати до тих людей, які не можуть самі дістатися до Солоницівки.

– Ще одне запитання від читача: «Чи будуть питання екології територіальної громади озвучуватися, досліджуватися і вирішуватися?»

– Так, однозначно. У нас на території багато людей, особливо в Пересічному і Вільшанах, займаються утриманням і забоєм худоби. Тому дуже гостра проблема – куди дівати та утилізувати відходи цього виробництва. Ми підписали договір про співробітництво з Харківською академією міського господарства імені Бекетова, в рамках якого хочемо створити комунальне підприємство для утилізації цих відходів. Зробити це хочемо протягом найближчих двох років.

 

Автор:
Тамара Кіч