Роблять укриття та водогони: які проєкти втілюють у Солоницівській громаді
Громади на зв'язкуСолоницівська громада активно працює над різноманітними проєктами, які покращать життя в громаді. Для їх реалізації залучають підтримку міжнародних партнерів. «Слобідський край» дізнавався, які проєкти вже вдалося втілити та які плани має громада.
Створили «Банк ідей»
За підтримки міжнародних партнерів у Солоницівській громаді вдалося реалізувати чимало цікавих та корисних проєктів. Робота із залучення грантових коштів триває з початку повномасштабної війни та донині.
– Є повне розуміння того, що міжнародна технічна допомога є одним з найвагоміших інструментів розвитку для громади. Завдяки грантовим коштам ми можемо підвищити якість надання адміністративних послуг, модернізувати інфраструктуру, медицину тощо. Левову частину цієї роботи виконує відділ економічного розвитку та інвестицій нашої селищної ради, – зазначив очільник Солоницівської громади Андрій Литвинов.
Допомога від партнерів надходить у різноманітні галузі – соціальні та адміністративні послуги, освіту та підтримку молоді тощо.
Так, з 2023 року в Солоницівській громаді працює робоча група з питань громадської безпеки та соціальної згуртованості. Цей проєкт впроваджує БО «Координаційний гуманітарний центр» за сприяння Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні за фінансової підтримки Уряду Данії.
– До робочої групи входять депутати, місцева громадська організація, старости сіл та активні жителі. Разом ми працюємо над розробкою мініініціатив та проєктів, які покращать життя в громаді. За цей рік ми провели вісім засідань та згенерували 13 ідей від мешканців громади. З цікавих ініціатив ми формуємо «Банк ідей», а потім шляхом голосування обираємо пріоритетні і розпочинаємо реалізацію за підтримки партнерів, – розповіла заступниця Солоницівського селищного голови з питань діяльності виконавчих органів Марина Панасюк.
Цьогоріч з «Банку ідей» реалізують три проєкти. Серед них «Безперебійний зв’язок маємо – вправно громаду охороняємо». Завдяки цій ініціативі будуть закуплені сім спеціальних рацій для поліцейських офіцерів громади. Вони допоможуть забезпечити безперешкодний та безперебійний зв’язок під час можливих блекаутів. Ініціатива «Здорова родина» дозволить придбати необхідне обладнання для облаштування приміщення ФАПу в Протопопівці. А також реалізують мініпроєкти «Згуртованість – Ініціатива – Розвиток», «Мрія малюка» та «Маленькі чемпіони» – ці три ідеї сформували в один проєкт. Так у селищі Вільшани та селищі Солоницівка (мікрорайон Зарічанка і Гаврилівка) встановлять дитячі майданчики.
Відкрили пожежну охорону
У 2023 році в громаді було реалізовано два проєкти з «Банку ідей», загальна сума міжнародної допомоги склала близько 1,5 мільйона гривень. Серед них – створення місцевої пожежної охорони.
– Місцева пожежна охорона Солоницівської селищної ради у 2021 році розташовувалася в приміщенні державної власності та користувалася спеціалізованим транспортом, який, як і приміщення, було передано в користування. Тому громада не могла витрачати кошти на їх ремонти, і це питання потрібно було якнайшвидше вирішити. Спланували йти паралельно двома шляхами: ініціювали передачу майна з державної власності в комунальну та почали писати проєкти для залучення МТД у цю галузь. Станом на сьогодні є рішення КМУ – нерухоме та рухоме майно знаходиться у комунальній власності, – повідомила начальниця відділу економічного розвитку та інвестицій Солоницівської селищної ради Наталія Олексенко.
Відкриття МПО у Солоницівській громаді/БО БФ «Майбутнє будуємо разом»
Міжнародна технічна допомога за цим напрямом надходила одразу від декількох партнерів. Так місцева пожежна охорона отримала необхідне спорядження, меблі для облаштування приміщення та необхідні інструменти. Також громада залучила юридичний супровід та допомогу в проведенні ремонтних робіт у приміщенні МПО. Загалом створення цього підрозділу підтримали польські, канадські, європейські та українські партнери.
Приміщення місцевої пожежної охорони нині використовується не тільки для роботи рятувальників, а й в освітніх цілях. Для дітей тут проводяться заняття, направлені на підвищення обізнаності щодо правил пожежної безпеки та уникнення небезпеки в мінній зоні. Згодом планується проводити заняття, де молоді розповідатимуть про надання первинної медичної допомоги тощо.
Місцева пожежна охорона/БО БФ «Майбутнє будуємо разом»
Створять безпековий простір
У Солоницівському ліцеї № 3 провели поточний ремонт підвального приміщення та ремонт інженерних мереж. Тепер у закладі, за підтримки чеських партнерів, облаштовано найпростіше укриття. А наразі в ліцеї реалізовують і проєкт «Безпека та розвиток дітей в прифронтовій громаді Харківщини».
– Наші партнери БО «Благодійний фонд «Майбутнє будуємо разом» облаштовують безпечний освітній простір у Солоницівському ліцеї № 3. Проєкт передбачає нові меблі, книги, обігрівачі, матеріали для занять та настільні ігри для створення комфортних умов навчання за фінансування програмою «SOS Діти», БО «СОС Дитячі Містечка» України. Там проводитимуть заняття з арттерапії, тренінги з комунікації та протимінної безпеки. А другою частиною проєкту стане встановлення нової огорожі навколо ліцею для захисту дітей, – розповіла Наталія Олексенко.
Дитячий майданчик у Протопопівці/Солоницівська селищна рада
У Протопопівському старостаті 23 вересня підбили підсумки успішної реалізації проєкту «Активізація участі громадян для покращення безпеки громад, зміцнення соціальної структури та підвищення стабільності на територіях, що постраждали внаслідок війни в Україні» за підтримки Данії разом з ГО «АГЕНЦІЯ МІСЦЕВИХ ІНІЦІАТИВ». Цей проєкт дав можливість об’єднати дві ініціативи – «Згуртовані спортом» та «Кіновечори під відкритим небом» від молодіжної ради. Так молодь та діти Протопопівки отримали сучасні спортивні тренажери, дитячий ігровий комплекс, а молодіжна рада – мобільний кінотеатр.
Комунальні питання
Солоницівська громада залучає підтримку й для реалізації інфраструктурних проєктів. У рамках співпраці Солоницівської селищної ради та БО БФ «Карітас Харків» було зібрано проблемні питання життєзабезпечення в громаді. Згодом серед них обрали ті, які потребують найшвидшого реагування.
– Одним з таких питань стало покращення стану водогонів для жителів селища Вільшани. Була проведена робоча зустріч, на якій визначено можливі шляхи вирішення цього питання через залучення громади до проєкту «Відновлення доступу до базових послуг на постраждалих від війни територіях у секторі ВСГ», який реалізується за підтримки Карітасу України та Cordaid Netherlands, – розказав очільник Солоницівської громади Андрій Литвинов.
Робоча зустріч з партнерами/Солоницівська селищна рада
Наразі партнери оглянули діючі об’єкти водопостачання та зробили технічний висновок. Об’єкти вже внесені до Переліку першочергових, які відібрані до реалізації другої черги. Роботи планують виконати до кінця 2024 року.
– Також на всіх рівнях презентуємо інфраструктурні проєкти, на які вже за кошти селищного бюджету виготовлена проєктно-кошторисна документація. Це також стосується питань водопостачання та водовідведення, укриттів, теплопостачання тощо. На їх реалізацію також плануємо залучати міжнародну підтримку, – зазначив Андрій Литвинов.
Залучають у громаді міжнародну технічну допомогу і в критичну інфраструктуру. Так, за підтримки Уряду Японії, КП «Солоницівський ЖЕГ» отримав потужний дизельний генератор, бюджет проєкту становить понад мільйон гривень.
Фіксувати руйнування
У 2022 році Солоницівська громада брала участь у пілотному проєкті «Створення інтерактивної онлайн-платформи для картографування збитків, пов’язаних із війною, з класифікацією зруйнованих об’єктів за типом та ступенем пошкодження у 20 пілотних громадах з використанням геоінформаційних систем». Проєкт фінансується за рахунок коштів Європейського Союзу та ПРООН.
– У рамках цього проєкту ми вже отримали частину сучасної комп’ютерної техніки для картографування руйнувань унаслідок обстрілів, створена вебплатформа, на якій розмістять інтерактивну геоінформаційну систему нашої громади. Туди внесуть межі громади, населених пунктів, адресний реєстр та пошкоджене майно. Таким чином майбутнім партнерам буде комфортніше та прозоріше працювати з нами. Адже вони зможуть одразу роздивитися нашу громаду та оцінити ступінь збитків, – зауважила Наталія Олексенко.
За її словами, загальна сума коштів міжнародної технічної допомоги за 2022–2023 рік, яка надійшла в громаду, склала понад 2,6 мільйона гривень, а цьогоріч уже понад 7,9 мільйона гривень.
І знову перемога
17 жовтня також стало відомо, що Солоницівська громада пройшла двоетапний відбір (опитування та співбесіду) та була відібрана Виконавчим партнером та представниками МОМ (Міжнародної організації з міграції) до участі у проєкті «Шлях до Захисту та Сталих рішень».
– У рамках проєкту буде створено ініціативну групу з представників різних верств населення, яка відіграватиме ключову роль у створенні стійкості громади та буде відповідальна за розробку і впровадження Плану стійкості громади та Плану безпеки громади. Діяльність ініціативної групи буде фасилітована та підтримана Виконавчим партнером та представниками МОМ, – розповіла Наталія Олексенко.