У Солоницівській громаді відкриють новий простір і Ветеранський хаб
Громади на зв'язкуУ жовтні в Солоницівській громаді відкриється Простір соціальної адаптації на базі місцевого Центру надання соціальних послуг. У новому Просторі також запрацює Ветеранський хаб, який допоможе демобілізованим повертатися до цивільного життя.
Відкрили ЦНСП
У Солоницівській громаді з жовтня 2022 року запустили в роботу Центр надання соціальних послуг. Рішення про його утворення було прийнято ще наприкінці 2021 року, утім початок повномасштабної війни відстрочив відкриття.
– Раніше у нас був Меморандум про співпрацю з Дергачівським територіальним центром соціального обслуговування «Берегиня». Однак після відкриття власного закладу всі наші мешканці, які отримували там послуги, перейшли до нас. Для людей нічого не змінилося, адже працівники, які їх обслуговували та проживають на території громади, також перевелися до нас, – пояснила директорка Центру надання соціальних послуг Солоницівської селищної ради Людмила Огурцова.
Перед відкриттям Центру за кошти громади було проведено ремонтні роботи у приміщенні. Зараз тут працюють три відділення надання соціальних послуг. Перше з них – відділення соціальних послуг за місцем проживання. Їх отримують одинокі люди похилого віку або особи з інвалідністю, яким надають послуги вдома. Друге відділення працює в напрямі соціальної роботи з сім’ями з дітьми або сім’ями, які опинилися у складних життєвих обставинах.
– У нас у громаді є два дитячі будинки сімейного типу. Одна сім’я тимчасово виїхала за кордон, а інша залишається вдома під нашим супроводом. Також ми опікуємося прийомними та опікунськими сім’ями та співпрацюємо зі службою у справах дітей селищної ради, – каже Людмила Огурцова.
Третій відділ – натуральної допомоги, де працівник комплексного обслуговування допомагає одиноким підопічним.
– Він виконує багато різної роботи. Може дрова нарубати, щось відремонтувати, підпиляти. Також надаємо безкоштовні послуги перукаря для наших бабусь і дідусів, – зазначила директорка ЦНСП Солоницівської селищної ради.
Соціальні працівники за роботою/Солоницівський ЦНСП
Надаються послуги й внутрішньо переміщеним особам, яких зараз у громаді понад 16 тисяч.
– Багато ВПО до нас звертаються, особливо з оформлення статусу дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій і збройних конфліктів. У нас багато переселенців з Куп’янського, Харківського, Золочівського районів. Є ВПО і з Донеччини, з інших гарячих точок України, – каже Людмила Огурцова.
Зросла необхідність у новому просторі
Питання надання соціальних послуг виникає щодня та потребує особливої уваги, адже через повномасштабне вторгнення у громаді значно збільшилася кількість населення через наплив ВПО.
– На жаль, збільшується й кількість людей з інвалідністю, учасників бойових дій, осіб, які втратили житло чи рідних та потребують особливої підтримки з боку держави й громадськості. Тому в нашій громаді зросла необхідність у наданні такої послуги, як соціальна адаптація, – зазначив Солоницівський селищний голова Андрій Литвинов.
Тож вирішили на базі ЦНСП відкрити Простір соціальної адаптації або ментального здоров’я. Його завдання полягає у відновлення соціальних зв’язків, інтеграції людей до життя в новій громаді тощо. Відкриття заплановане на початок жовтня 2024 року.
– Цей простір є прикладом спільної плідної роботи селищної ради та міжнародних партнерів. З бюджету громади ми виділили понад 2 мільйони гривень на ремонт приміщення в Пересічному, де відкриємо Простір. Наразі там завершують утеплення будівлі та вхідну групу, яка буде підлаштована під потреби людей з обмеженими можливостями та відповідатиме всім стандартам, – зазначив Андрій Литвинов.
Обладнання для простору/Солоницівський ЦНСП
За кошти міжнародних донорів було закуплено необхідне обладнання – смарт-телевізор, ноутбуки, меблі, сенсорне обладнання для арттерапії, кондиціонер, термопот тощо. Також партнери надають експертну підтримку у створенні відділення.
У Просторі соціальної адаптації надаватиметься широкий спектр послуг – психологічна та поведінкова корекція, навчання соціальних навичок, організація груп самодопомоги, участь у клубах за інтересами та клубах активного довголіття, а також сприяння денній зайнятості та забезпеченню дозвілля.
Отримувати послуги зможуть жителі Солоницівської громади та ВПО, які перебувають в складних життєвих обставинах і потребують соціальної підтримки. У тому числі люди похилого віку, особи з інвалідністю, діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, члени сімей військовослужбовців, учасники бойових дій, які повернулися до громади, члени сімей загиблих захисників України, внутрішньо переміщені особи та інші категорії.
– У нас працюватимуть університет третього віку, психологи. Відкриємо гуртки за інтересами та надаватимемо психосоціальну підтримку, – каже директорка ЦНСП Солоницівської селищної ради Людмила Огурцова.
Підтримка ветеранів
На базі Простору соціальної адаптації також планують відкрити Ветеранський хаб і робоче місце фахівця із супроводу ветеранів війни та демобілізованих осіб.
– Це дасть змогу організувати всебічну підтримку ветеранів, які мають складний емоційний досвід і потребують часу на його осмислення й прийняття. Наше завдання – створити умови, щоб полегшити соціальну адаптацію ветеранів, допомогти їм знайти себе у мирному житті, – зазначив Андрій Литвинов.
Супроводжувати ветеранів будуть до того моменту, поки не будуть розв’язані їхні нагальні проблеми. У громаді сподіваються, що зможуть залучати демобілізованих до життя ТГ.
– У хабі будуть комфортні умови, де ветерани зможуть збиратися та проводити час разом, – зазначив очільник громади.
Наразі для відділення соціальної адаптації шукають інструктора із соціальної адаптації та організатора культурно-дозвільної діяльності.
– Це мають бути люди, які «горять» своєю справою та зможуть якісно надавати послуги своїм підопічним. Хочемо ввести різні гуртки за інтересами, спортивні активності, як-от скандинавська ходьба, аби розширити спектр послуг, – зазначила Людмила Огурцова.
Надалі планується використовувати ресурси системи соціальної адаптації для розвитку соціальних послуг, орієнтуючись на потреби громади. До роботи залучатимуть представників громадських організацій, волонтерів, а також фахівців у сфері охорони здоров’я, освіти, культури та інших партнерів.
Полегшують роботу
У Солоницівській громаді також працює робоча група з питань громадської безпеки та соціальної згуртованості. У 2023 році завдяки цьому проєкту соціальні працівники отримали три електровелосипеди. Використовують їх працівники, які відвідують своїх підопічних у віддалених населених пунктах, де відсутнє транспортне сполучення. Ще два триколісні велосипеди для ЦНСП громада залучила завдяки фінансовій підтримці Канадської організації з реагування на надзвичайні ситуації Stabilization Support Services. Забезпечили соціальних робітників й зручними сумками-візками, аби доставляти продукти та ліки до підопічних було простіше.
ЦНСП допомагають у роботі офіцери поліції громади. Так, до родини ВПО з Ківшарівки, яка тепер перебуває під опікою Центру, поліцейський офіцер ТГ завіз інвалідний візок і стілець для купання.
Читайте також:
Дитячі майданчики та облаштування ФАПу: які ініціативи реалізують у Солоницівській громаді