«Дороги в пріоритеті, але і про інше не забуваємо»: що змінилося в Старовірівській громаді за 2020 рік
Дорога перетворювалася на болото
Вже другий рік поспіль Старовірівська ОТГ витрачає мільйони гривень на розвиток громади. Це стало можливим завдяки рентній платі за користування надрами для видобування природного газу та конденсату. Саме це є основним джерелом надходжень до бюджету Старовірівської сільради. Основним і єдиним платником цього податку є АТ «Укргазвидобування». Усі кошти, отримані від цього податку, спрямовуються на бюджет розвитку Старовірівської громади.
У 2020 році громада капітально відремонтувала важливу дорогу в Старовірівці – переїзд з вулиці Миру на вулицю Первомайська. За словами Старовірівського сільського голови Миколи Біндуса, ця дорога будувалася у 80-ті роки минулого століття. З того часу ні поточний, ні капітальний ремонт на ній не проводився.
– Ця дорога була просто убита. Асфальту майже не залишилося. Весною, коли калюжі, і під час дощу ця дорога перетворювалася на суцільне болото. Якщо джипи, вантажівки та трактори там проїжджали, то легкові автівки – ні. Була купа скарг від людей. Наприклад, таксисти не хотіли їхати в цей район. Також потрібно було ремонтувати дорогу і через те, що на вулиці Первомайській у нас є дітки, яких підвозять до школи. А УАЗ, який це робить, там просто не проїде. Тому цьогоріч і вирішили капітально відремонтувати цю дорогу, – розповідає Микола Біндус.
Жителі громади в захваті від нової дороги, якою тепер катаються і на роликах, і на велосипедах. Ремонт обійшовся в 3,7 мільйона гривень. Левову частку цих грошей – близько 2,6 мільйона гривень – виділили із сільського бюджету, решту коштів надало ДП «Дороги Харківщини».
Читайте також: Чим запам’ятається 2020 рік Коломацькій громаді
Ремонт по всій громаді
Крім цього, у 2020 році був проведений середньопоточний ремонт доріг по всій громаді. Працювали з найпроблемнішими ділянками – десь клали асфальт, десь частково замінювали основу дороги. Загалом відремонтували дороги протяжністю майже 2 кілометри – 8,8 тисячі квадратних метрів. На це пішло із сільського бюджету 3,6 мільйона гривень.
По всій території громади проводився і просто поточний ремонт доріг. Ґрунтові дороги підсипали щебенем, щоб зробити їх проїзними в осінньо-весняний період. Загалом оновили близько 5 кілометрів таких доріг (десь 1500 квадратних метрів). На це виділили з місцевого бюджету ще 3,6 мільйона гривень.
Також Старовірівська сільська рада співфінансувала середньопоточний ремонт дороги загального користування місцевого значення О-212139 Нова Водолага – Медведівка – Соснівка – Наталине. Ця траса проходить через Миколаївський старостинський округ. Там на окремих ділянках замінили асфальтне покриття, підсипали узбіччя щебенем, установили знаки і нанесли розмітку.
– Коли ми ремонтуємо дороги, ми ніколи нікого не обділяємо, робимо в усіх округах. Уже другий рік поспіль ремонт доріг є пріоритетним для нашої громади. Значна кількість доріг була відремонтована в минулому році, і цього року також продовжували працювати у цьому напрямі, – зазначає Микола Біндус. – Але також не меншої уваги потребують школи, яких у громаді шість. Заклади освіти перейшли до управління сільської ради лише з 2019 року, до цього часу фінансування сільських шкіл з бюджету району відбувалося за «залишковим» принципом. Тому і дороги, і заклади освіти, а також і культури ми будемо змінювати, що і робили у 2020-му.
Читайте також: Щоб на вулицях було світло, а в школі – ефективно: як завершується 2020 рік для Циркунівської громади
Одні з перших
У цьому році в Миколаївському ліцеї вдалося повністю модернізувати систему опалення і поміняти всі труби – каналізаційні та водопостачання – на пластикові. На це виділили з місцевого бюджету 750 тисяч гривень. Як зазначає заступник сільського голови з питань комунального господарства та благоустрою Олександр Гусєв, ця проблема давно турбувала Миколаївський старостинський округ.
– Іржавіли труби, і під час навчального процесу траплялися прориви труби. Заливало кабінети, страждали стіни. Це треба було давно робити. Ми постійно намагаємося робити ремонт у приміщеннях і класах школи, а коли проривало трубу, весь цей ремонт ішов «коту під хвіст», – каже Олександр Гусєв.
Цьогоріч Старовірівська громада стала однією з перших у Харківській області, де в сільській школі зробили блок очистки води. Це станція, яка з будь-якої технічної води робить питну. Вона встановлена у Старовірівському ліцеї. Це придбання коштувало сільраді 160 тисяч гривень.
– Тепер наші діти забезпечені екологічно чистою водою, яку використовуємо для пиття та приготування їжі. Ця вода пройшла всі перевірки і повністю безпечна для вживання. Біля апарата встановлено фонтанчик, з якого дітки можуть, не боячись за своє здоров’я, пити воду, – розповідає Микола Біндус.
Крім того, у 2020 році всі школи Старовірівської громади згідно з приписами пожежників і задля безпеки дітей були обладнані пожежними сигналізаціями, а також здійснені роботи з обробки дахів вогнетривким розчином. На це було витрачено 1 мільйон 100 тисяч гривень з місцевого бюджету.
Дотрималися слова
Довгоочікуваного перетворення місцевого сільського клубу дочекалися цьогоріч жителі Караванського старостинського округу. За 30 років існування клубу в ньому ніколи не проводився капітальний ремонт, тільки косметичний. Десь підфарбовували, десь підклеювали, утім ситуація потребувала кардинальних перетворень.
– До об’єднання Караванська сільська рада вирішувала, куди їй приєднуватися – до Нововодолазької чи Старовірівської громади. І під час зустрічі з громадянами ми сказали, що у випадку приєднання будуть ремонтуватися дороги, школи і сільський клуб, – згадує Микола Біндус.
Керівництво Старовірівської громади свого слова дотрималося. У 2019 році розпочався ремонт сільського клубу, який завершився цьогоріч. Роботи проводилися за кошти місцевого бюджету, з якого виділили понад 3 мільйони гривень. За ці гроші зробили капітальний ремонт усіх приміщень – гримерки, актової зали, фойє, бібліотеки тощо. Зокрема, в актовій залі замість старих дерев’яних крісел установили сучасні м’які, оновили сцену тощо. Відремонтували ґанок та встановили пандус.
– Сільський клуб у Каравані – це обличчя села. Усі масові заходи цього старостинського округу проходять саме тут, тому важливо, щоб жителі перебували в комфортних умовах. Наразі цей клуб істотно перевтілився і став одним з найкращих у нашій громаді, – запевняє Старовірівський сільський голова.
Ще один довгоочікуваний ремонт відбувся і в спортивній залі Миколаївки.
– Будівля, яка була зведена понад 40 років тому, була, м’яко кажучи, в неналежному стані. Туди останнім часом ніхто і не ходив, оскільки і холодно було, і дах протікав. У такому стані спортзал був років десять, – розповідає Олександр Гусєв.
Займатися в оновленому спортзалі місцеві жителі зможуть уже наступного літа. За словами заступника сільського голови, будівля готова на 85 %.
– Тут зробили санвузол, душові, яких узагалі не було, відремонтували всі приміщення. Поміняли всі вікна та двері, зробили ґанок та встановили пандус. До червня точно все закінчимо, і він буде функціонувати. Там можна буде пограти у футбол, волейбол, настільний теніс, більярд тощо. Можливо, відкриємо борцівський гурток та виділимо приміщення для фітнесу, – зазначає Олександр Гусєв.
На ремонт спортзалу місцевий бюджет виділив 1,5 мільйона гривень. Тут працюватимуть дитячі секції. Також планується зробити вільний вхід для всіх жителів громади.
Читайте також: Ремонтували дороги, їдальні та сільські клуби: що змінилося в Оскільській громаді за 2020 рік
А тут перші
Цьогоріч Старовірівська громада стала першою на Харківщині, яка власним коштом придбала автомобіль «швидкої» для Центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. Керівник Центру Віктор Забашта говорить, що автомобіль високої прохідності буде укомплектований усім необхідним і відчутно відрізнятиметься від колишньої машини.
– Старовірівська громада – це перша в області, з якою ми домовились про придбання машини. Вони купили Ford, а ми його обладнаємо. Раніше був старенький УАЗ, наразі ж людей обслуговуватиме абсолютно комфортабельна машина з новітнім обладнанням. Там буде кардіограф, дефібрилятор, монітор спостереження, крісло-каталка, якого не було в старій машині, тощо, – каже Віктор Забашта.
Він також зауважує, що тепер бригада приїжджатиме на виклики швидше – не за 20 хвилин, а за 10.
За словами начальниці фінансового відділу Старовірівської сільради Ірини Антоненко, на придбання машини із сільського бюджету виділили 1,9 мільйона гривень. Наразі автомобіль проходить реєстрацію і орієнтовно буде переданий Центру в кінці січня 2021 року. Потім він базуватиметься на підстанції швидкої допомоги в Старовірівці.
Цього літа громаді вдалося також купити новий автомобіль Renault Duster для сімейного лікаря Караванської амбулаторії. Раніше нові машини отримали дві інші амбулаторії громади – Старовірівська і Миколаївська.
Залучення жителів
У році, що минає, Старовірівська сільська рада вирішила на території громади впровадити Бюджет участі. На реалізацію проектів заклали 1 мільйон гривень – 400 тисяч на маленькі проекти і 600 тисяч – на великі.
– У нас виникло бажання залучати громадськість для участі в бюджетному процесі. Ми побачили позитивний досвід інших громад, люди стають обізнанішими в цьому процесі і більше цікавляться розвитком своєї місцевості, – каже Старовірівський сільський голова. – Загалом було подано 22 проекти, з яких 11 стали переможцями. Це проекти з придбання мультимедійного обладнання для закладів культури і освіти громади, встановлення дитячого майданчика на території Старовірівського ДНЗ тощо. Наступного року вони будуть реалізовані.
Очільник громади зізнається, що не очікував такого інтересу до Бюджету участі від місцевих жителів.
– Усього за проекти було віддано майже 2 тисячі голосів. Для нашої громади, особливо якщо врахувати, що перший рік проваджуємо Бюджет участі, це дуже гідний показник. Звісно, будемо залишати цю практику на наступний рік і збільшуватимемо бюджет, – запевняє Микола Біндус.