Як на Валківщині допомагають переселенцям та підтримують захисників

31.08.2022 18:38 Валки
У Валківській громаді Харківської області працюють кілька волонтерських організацій, одна з яких – «Квіти Перемоги». У цього хаба кілька напрямів діяльності: видають одяг та продуктові набори, шиють маскувальні сітки, допомагають військовим тощо. З початку липня їх діяльність розширилася – почали відвозити пораненим бійцям у Харків різні смаколики, які збирають люди по всіх старостатах громади.

По допомогу зверталися 500 людей на день

До війни жителька Валок Світлана Оспіщева працювала вчителем у Гонтів’ярській філії Валківського ліцею. Цю посаду вона обіймає і наразі. Про вторгнення російських окупантів валківчанка дізналася від своєї сестри, яка їй зателефонувала 24 лютого о 5:30 ранку.

– У мене син військовий, сестра питає: «Де він?». Запитую, що трапилося, а вона відповідає: «Харків бомблять». Син працює позмінно, в ту ніч був вдома, його екстрено викликали на роботу. Військову частину сина розбомбили відразу. Перший прильот він застав у дорозі, а другий – перед воротами частини. Слава Богу, він не постраждав. Усі хлопці, які були там, також залишилися живими. Потім з Харкова і сусідньої з ним громади забрала родичів, зокрема і маленького онука, і відвезла сюди, у Валки, – згадує початок повномасштабного вторгнення Світлана.

Жінка зізнається, що протягом чотирьох днів шукала собі якусь роботу і місце, аби бути корисною. Вона хотіла записатися до хлопців, які патрулювали Валки. Втім, вони їй відмовили, сказали, що потрібні тільки чоловіки. Потім учителька пішла в міськраду: «Я хочу бути корисною», на що їй відповіли: «Треба буде, покличемо». А потім пані Світлана прийшла в місцеве кафе «Парк». Власниця цього закладу Юлія Любченко навколо себе зібрала таких же ініціативних людей, у результаті утворилася волонтерська організація. Там потрібні були подушки. Вчителька зібрала всі, які були в неї, ще попросила у сусідів і віддала туди.

– Потім до нас почали місцеві приносити одяг. Люди хотіли дуже швидко допомогти нужденним – такий патріотизм, таке піднесення було. Назбиралися великі гори одягу, ми його сортували. Думали, що він знадобиться тільки для військових, утім, ми помилялися. Люди приїжджали до нас у піжамах, перші переселенці були з Північної Салтівки. Люди приходили босі, голі. Вони плакали, їх було дуже шкода. Був момент, коли приїхала молода красива дівчина на дорогій машині. Вона була в норковій шубі і в піжамі, вибирала в нас одяг, – розповідає Світлана.

Вона згадує, що згодом одяг додавався, але потреба в ньому тільки зростала.

– Ми зайняли місце в спортзалі. Почала надходити «гуманітарка», одяг, ми все це там розкладали. Спочатку людям, які приходили, давали ковдри, подушки. Тисячами їх на початку роздавали. Ми добували одяг, де могли. Валківська міськрада нам допомагала – що їм приходило, віддавали у наш пункт. Люди з дому багато приносили. Ми самі зв’язувалися з різними волонтерськими складами. Також приходили посилки з інших областей країни. До нас на день могли прийти і півтисячі людей, яким потрібна була допомога, – каже Світлана Оспіщева.

Заробили понад 100 тисяч гривень

Згодом потеплішало, кафе «Парк» почало функціонувати, і волонтери разом зі Світланою Оспіщевою відділилися, почали самостійно працювати в спорткомплексі. За словами жінки, обсяги допомоги зменшувалися, а потреба постійно зростала.

Окрім переселенців, до волонтерів зверталися і військові. Їм потрібен був одяг – футболки, шкарпетки тощо. А Світлана разом з однодумцями не знали, де це взяти. І на початку літа трапився один випадок, який валківчани перетворили на бізнес для допомоги військовим і цивільним.

– Наш волонтер Вася якось їздив у Харків на Центральний ринок. Там познайомився з переселенцями з Дергачів. Він розповів їм про нашу діяльність. Дергачівці захотіли допомогти, втім можливості не було. Але вони торгували квітами, тоді і кажуть: «Їх усе одно не купляють. Забирайте, продасте, а гроші підуть на ваші потреби». Вася привіз ті квіти в п’ятницю. Отримали дозвіл від міського керівництва на їх продаж біля одного з магазинів – і за суботу всі продали. Ми так були раді вирученим трьом тисячам гривень. Ці кошти нам були дуже потрібні. Ми для військових замовили шкарпетки, які нам дали в борг. І понад половину з цієї суми ми закрили коштами з продажу квітів, – розповідає Світлана.

Волонтерський хаб "Квіти Перемоги", Валки, Харківська область, Україна

Саме тоді і з’явилася назва організації.

– Коли вперше їхали продавати, у нас була велика коробка. Зі зворотного боку прикріпили шматок шпалер і написали маркером «Квіти Перемоги». В цю коробку поставили вази з квітами. Коли їх продавали, перев’язували жовто-блакитними стрічками. От звідти наша назва і пішла, – згадує волонтерка.

За цей час волонтерський хаб «Квіти Перемоги» заробив солідну суму.

– Стоїть палатка, поруч флагшток з прапором – і там наш волонтер Богдан продає квіти. Десь близько 100 тисяч гривень ми заробили, – розповідає Світлана. – Коли були ромашки, дуже багато людей дорогою на роботу купували собі невеличкі букетики і ставили на столі, щоб зробити свій внесок. Люди знають, куди йдуть гроші.

Волонтерський хаб "Квіти Перемоги", Валківська громада, Харківська область, Україна

Зароблені з продажу квітів гроші йдуть на допомогу як військовим, так і цивільним.

– Було багато ситуацій, коли поранений захисник потрапляв у госпіталь, його одяг був уже непридатним. До нас зверталися, і ми купували бійцям форму, взуття, бронежилети тощо. Був випадок, коли переселенцям треба було відремонтувати дах. Ми і на це виділили кошти. Був збір жінці на протез – ми теж узяли участь, – зазначає жінка.

Волонтерський хаб "Квіти Перемоги", Валківська територіальна громада, Харківська область, Україна

Допомога деокупованому селу

У «Квітів Перемоги» дуже великий спектр діяльності. Вони допомагають багатодітним, малозабезпеченим, вдовам, людям похилого віку тощо.

– До нас ще у «Парку» приходила така миленька бабуся. У неї чоловік прикутий до ліжка. Брала памперси, пелюшки тощо. Також скромно просила дати їй якусь їжу. Вони переселенці з Харкова, відтіля взагалі більшість ВПО у нас. Ми їй, звісно, виділяли продукти і їжу. А коли перейшли до спорткомплексу, ця бабуся теж приходить до нас. Каже: «Ой, дівчата, я приходжу до вас, хоч душею відпочину». Вона кожен раз приходить і вибирає собі хусточку чи серветочку, а потім йде додому задоволеною. І так приємно, коли ми хоч трохи робимо людину щасливою, – каже пані Світлана.

Також жінка розповіла, що кілька разів вони передавали допомогу в деокупований населений пункт. Коли звільнили Гусарівку Балаклійської громади, «Квіти Перемоги» возили туди продукти, ліки, побутову хімію.

– Не обходилося і без негативних моментів. Деякі люди скаржилися і звинувачували нас у тому, що перед тим, як видавати одяг, ми кращий залишаємо собі. Звісно, спочатку було прикро, але зараз на такі слова «подяки» ми просто не звертаємо уваги, – ділиться волонтерка.

Ягоди, овочі, випічка для поранених бійців

Наразі діяльність волонтерського хаба в рівних частинах спрямована на допомогу військовим та цивільним – 50 на 50. А на початку липня «Квіти Перемоги» розширили свою діяльність і почали допомагати пораненим бійцям.

– У мене сестра працює в госпіталі. Вона розповіла таку історію. У них був хлопець, якому ампутували кінцівку. Він був у депресії. А в сестри вдома поспіла черешня, вона її нарвала і віднесла пораненому бійцю. Також пригостила його морозивом. Він так цьому був радий, як дитина. Мене ця історія так розчулила, що я вирішила такі передачі гостинців зробити на постійній основі. А керівництво лікарні дало мені дозвіл на це, – розповідає жінка.

У Світлани у Facebook багато друзів. Вона дала оголошення на своїй сторінці і розкидала по валківських групах, що відкривається збір ягід для поранених бійців.

– Я почала шукати водія, вони не дуже прагнуть їхати у Харків через постійні обстріли. Зателефонувала місцевому підприємцю Євгену Гладкову. Він з батьком займається установкою пам’ятників, має велику машину. І Женя погодився. Перший раз, коли їхали, Олександр Єжиченко дав гроші на солярку, і ми з Женею їхали вдвох, уся машина була заставлена ящиками з ягодами – малиною та полуницею, – зазначає жінка.

Волонтерський хаб "Квіти Перемоги", Валківська ТГ, Харківська область, Україна

Волонтерський хаб "Квіти Перемоги", Валківська міська територіальна громада, Харківська область, Україна

Перша поїздка відбулася 5 липня – і з того моменту щотижня волонтери їздять у госпіталь, кількість гостинців з кожним разом збільшується. Наприклад, під час другої поїздки вони привезли не тільки ягоди, а ще овочі, зелень, пироги, цукерки. А згодом такі передачі почали доставляти до ще одного госпіталю. До смаколиків додаються малюнки, браслети і листи від місцевих дітлахів.

Волонтерська організація "Квіти Перемоги", Валківська територіальна громада, Харківська область, Україна

– Головна мета цього – так хочеться їх порадувати, щоб вони знали, що ми про них думаємо, що ми хвилюємося, хочемо, щоб вони швидше одужали. Багато хлопців впадають у депресію, особливо, якщо була ампутація. Важко психологічно це переживають. А ми хочемо порадувати хлопців домашніми свіжими смаколиками. Коли в людини хороший настрій, вона швидше одужає, – вважає волонтерка.

Поранені бійці радіють такій увазі з боку валківчан.

– Дівчата з госпіталю кажуть, що хлопці дуже радіють цим гостинцям. Вони не знають, де знаходяться Валки. Часто запитують: «А скоро Валки приїдуть?». Дуже чекають на наші гостинці, – каже Світлана.

Долучилася і сусідня громада

За словами жінки, до кожного збору долучається все більше людей. Наприклад, в останніх передачах пораненим взяли участь і небайдужі жителі Нововодолазької громади.

– У нас іде збір у всіх старостатах громади. На місцях є активні мешканці, які передають нам допомогу. Наприклад, є село Костів. У них завідувачка дитячого садка Альона. Вона організовує людей і своїм транспортом зібране привозить нам. Є село Заміське, яке теж, як і Костів, не пропустило збір жодного разу. Там цим займається Катерина Власенко, вона колишня очільниця сільської ради. Є у Шарівці Ольга Котлік, вона сама вчителька, але на пенсії. Організовує сусідок – і вони такі красиві та смачні пироги печуть. Крім цього, збирають овочі і фрукти, – розповідає Світлана Оспіщева.

Волонтерська організація "Квіти Перемоги", Валківська міська територіальна громада, Харківська область, Україна

Волонтерська організація "Квіти Перемоги", Валківська громада, Харківська область, Україна

Волонтерська організація "Квіти Перемоги", Валківська ТГ, Харківська область, Україна

Долучається до збору і село Баранове, де тамтешній староста і волонтери збирають усе і привозять «Квітам Перемоги». У Сидоренковому місцеві оголосили клич і за раз привезли дві ГАЗелі – овочі, фрукти, випічку, малюнки від дітей. Гонтів Яр самоорганізовано теж все зібране передає. А у Черемушній збір організував староста.

– Цю допомогу збирають зі всіх старостинських округів нашої громади. Є люди, які своїм транспортом привозять усе нам у спорткомплекс. Приїжджало подружжя з онуками – стільки привезли яблук, огірків, моркви тощо, аж машина просідала. Було таке, що приходить бабуся і дає апельсини та банани: «Діточки, у мене немає садка, я ось у магазині купила». Працівники магазину «Норма» приносять печиво, цукерки, ковбасу. Є молода пара, яка з самого початку війни пече коржики, млинці,– каже Світлана.

Волонтерська організація "Квіти Перемоги", Валківська міська ТГ, Харківська область, Україна

P.S. Розпочинається новий навчальний рік. Світлана повертається до роботи, втім залишати волонтерство не збирається.

– Буду поєднувати, мені вже облаштували в спорткомплексі місце, де я проводитиму уроки, – ділиться жінка. – Моя дитина далеко. Знаю, інші люди синові теж допомагають. Йому теж інші жінки готують обіди. Хтось моїй дитині допомагає, а я допоможу іншим дітям. Будемо трудитися, щоб скоріше все це закінчилося. У нас одна мрія і мета – щоб ми перемогли і настав мир.