У Вільхуватській громаді розповіли, як планують подолати виклики війни

Громади на зв'язку
25.12.2024 14:05 Вільхуватка
Фото надані Вільхуватською СВА Фото надані Вільхуватською СВА

З кінця листопада у Вільхуватській громаді почали системно працювати над стратегією свого розвитку. Зараз завершується опитування місцевих жителів, які мають відповісти на питання щодо життя у громаді, проблемних моментів, важливих для них напрямів розвитку. На розробку документа громада має рік – затвердити його планують у вересні 2025-го.

Що жителі думають про громаду

Анкету серед жителів громади розповсюджували через точки видачі гуманітарної допомоги та уповноважених осіб. Також опитування можна було пройти онлайн, через сайт сільської ради. Мешканці анонімно відповідали, зокрема, на питання, як би вони оцінили якість доріг, комунальних, соціальних та адміністративних послуг; які мають культурні потреби та чи задовольняються вони у громаді; що думають відносно медицини та освіти у громаді; що, на їхню думку, необхідно для розвитку громади, який основний ресурс буде цьому сприяти?

– Звичайно, ще до обробки результатів опитування зрозуміло, що у першу чергу жителів громади хвилює безпекова ситуація. Найбільша відстань від наших населених пунктів до кордону з рф складає 20 кілометрів, тож громада потерпає від ворожих обстрілів. Ми всі віримо у ЗСУ і чекаємо на Перемогу, але на сьогоднішній день через дії агресора-сусіда люди не мають упевненості в завтрашньому дні. Прикордоння залишається небезпечною територією, з 24 населених пунктів оголошена примусова евакуація, вивезені родини з дітьми, – розповідає начальник відділу організаційно-кадрової роботи апарату Вільхуватської сільської ради Альона Василенко.

Крім того, суттєво скоротилося населення – з початку повномасштабного вторгнення з 6107 жителів залишилося 1795. Ще одна проблема – старіння населення громади. До війни тут мешкало близько 600 дітей, зараз родини з дітьми евакуювалися.

– Звісно, на даний момент вкладати кошти та робити інвестиції у розвиток прикордонної громади партнери не захочуть. Але чекати, поки ситуація повністю змінеться, неправильно. Треба мати плани, стратегію, що будемо робити, як тільки стане безпечно та додому почнуть повертатися люди, – каже Альона Василенко.

Усіляко сприяти бізнесу

Крім безпекової ситуації, однією з основних проблем є безробіття. Багато підприємств у громаді не працює, тож важко шукати роботу, а тим більше створювати нові робочі місця. Місцеві аграрії, які не втратили техніку та землі яких не заміновані, продовжують працювати. У громаді є комунальне підприємство «Водопостач», відкриті декілька магазинів, діє «Армія відновлення». Потрібні кадри в заклади медицини та освіти, але у масштабах ТГ усе це проблему не вирішує.

Комунальники Вільхуватської громади

Комунальники Вільхуватської громади

– Чим краще працює бізнес, тим більше податків сплачується у місцевий бюджет. Тим більше створюється робочих місць. Тож ми завжди підтримуємо бізнес чим можемо, намагаємося забезпечити йому максимально сприятливі умови для діяльності та розвитку. Коли минулої зими «Нова пошта» зайшла з пропозицією відкрити у громаді своє відділення, ми одразу підтримали цю ідею і почали допомагати, – розповідає Альона Василенко.

Місцева влада допомогла і «Укрпошті»: щоб відкрити у громаді відділення, надала нове приміщення, яке перебуває у комунальній власності, замість зруйнованого.

– Головна проблема бізнесу в нас – це безпекова ситуація. Візьмемо для прикладу програму «єВідновлення», за якою українці отримують компенсацію за пошкоджене або зруйноване майно. На жаль, не поодинокі випадки, коли люди ремонтують житло, а ворог знову його руйнує. Саме тому зараз не проводяться масштабні реконструкції пошкодженої інфраструктури, закладів освіти та медицини – всі вони «законсервовані», підтримуються у належному стані, щоб зберегти комунікації та саму будівлю. А ремонтувати їх будемо тоді, коли зміниться ситуація. Тож чекати від бізнесу відновлення роботи чи розширення виробництва зараз не можна, – пояснює Альона Василенко.

Але бізнесу та майбутнім інвесторам чи партнерам потрібно надавати конкретні обґрунтовані пропозиції щодо спільної роботи, чітко розроблену стратегію. Усю цю роботу виконати за один день неможливо, бо вона є результатом тривалої системної діяльності. Саме цим і почали займатися у громаді. Бо якщо трохи забаришся, скористатися можливостями співпраці з цікавими партнерами встигнуть інші. 

Нова пошта у прикордонні

У громаді працює відділення "Нової пошти"

Планувати на часі саме зараз

Як пояснюють у Вільхуватській сільській військовій адміністрації, вони намагаються підштовхнути людей завжди думати про завтрашній день. Коли війна закінчиться, треба буде відновлювати громаду. Одне з важливих завдань – необхідно створити такі умови життя, щоб ті, хто повернеться додому, захотіли залишитися.

Здебільшого це молоді люди, родини з дітьми, які, живучи в інших регіонах або за кордоном, побачили, що в деяких населених пунктах більше можливостей і для роботи, і для виховання дітей. Тож щось подібне вони захочуть мати і у своїй громаді.

– Це цілком нормальне бажання. Його реалізація залежить від того, що у громаді будуть робити для розвитку та підтримки жителів, щоб вони обрали жити вдома. Перший крок – розробка стратегії розвитку, з якою ми будемо виходити на співпрацю з інвесторами та партнерами, – каже начальник Вільхуватської сільської військової адміністрації Євген Шаповал.

У громаді вважають за необхідне постійно роз’яснювати важливість створення стратегії розвитку тим, хто сумнівається у доцільності заздалегідь займатися плануванням на перспективу. Війна та складна безпекова ситуація  у прикордонні Харківщини не мають заважати плануванню для майбутнього розвитку.

– Зрозуміло, все й одразу зробити не вдастся нікому. Ми цього й не прагнемо. Але поступово, розробляючи правильну стратегію та залучаючи партнерів, ми зможемо створювати людям такі умови життя, які б вони для себе хотіли. Це буде стимулом залишатися і працювати у громаді, що стане фундаментом для розвитку бізнесу, який забезпечить зростання податків у бюджет. Усе взаємопов’язано, працює тільки у комплексі, – зазначає начальник Вільхуватської сільської військової адміністрації Євген Шаповал.