Бабаївський музей відкрив виставку вінтажних новорічних іграшок 1930–1980-х років

23.12.2024 17:31 Високий
Виставка новорічних іграшок у Бабаївському  історико-краєзнавчому музеї /Фото: Алевтина Шепель Виставка новорічних іграшок у Бабаївському історико-краєзнавчому музеї /Фото: Алевтина Шепель

У Бабаївському історико-краєзнавчому музеї відкрилася виставка вінтажних ялинкових прикрас «Скарби новорічного минулого», на якій представлені унікальні іграшки середини минулого століття.

Про це кореспондентці медіа «Слобідський край» розповіла керівниця Бабаївського історико-краєзнавчого музею Алевтина Шепель.
На виставці представлено 550 унікальних ялинкових прикрас, виготовлених у період із 1930-х до 1980-х років.

- Ця виставка – не лише про красу минулого, а й про теплі спогади, які об’єднують покоління. Всі іграшки – це подарунок музею від місцевих мешканців, – зазначила Алевтина Шепель. 

Серед експонатів – колекція, яка належала видатному хірургу доктору медицини Мещанінову О.І.

ялинкові прикраси

новорічні прикраси

 Виставка вінтажних новорічних іграшок 1930–1980-х років. Історико-краєзнавчий музей с. Бабаї /Фото Алевтина Шепель

Відвідувачі також зможуть побачити прикраси з різних матеріалів: скла, стеклярусу, вати, тканини, картону та пінопласту, також є гірлянда 1960-х років.

- До середини 1960-х років ялинкові прикраси виготовляли вручну. Ручна праця додавала оригінальності виробам. У 1960-х кустарне виробництво припинилося, і фабрики почали випускати серійні прикраси з декоративними елементами, як-от біла крихта «під сніг». Здебільшого, це були кульки, бурульки, шишки, медальйони, овочі-ягоди, фігурки дітей і звірів. Присутні також казкові персонажі на прищіпках. Є навіть гірлянда 1960-х років, – додала Шепель.

вінтажні прикраси

Найбільший сплеск виробництва припав на 1960-ті, коли з’явилися фігурки космонавтів, ракет і комет, створені під впливом польоту Юрія Гагаріна. У 1970-х роках популярності набули герої казок і мультфільмів.

- У 1970-х роках надзвичайної популярності набув «дощик» – гірлянда з тонких блискучих ворсинок. Вона швидко поширилася по всьому світу, ставши незамінним атрибутом новорічного декору. Люди настільки захоплювалися цими прикрасами, що часом завішували «дощиком» всю ялинку, використовуючи сріблясті, золотисті, жовтогарячі, червоні та сині варіанти. У результаті кульки та інші прикраси іноді зовсім зникали під сяючим шаром «дощику», – зазначила керівниця музею.

У 1980-х роках, окрім традиційних на той час прикрас, у СРСР почали з’являтися новорічні набори, імпортовані з Німеччини.

- Це були спеціальні набори в експортній упаковці з написами російською мовою. До набору входили піка для верхівки, 16 кольорових куль і 5 прикрас іншої форми. Такі набори були дефіцитом і однією з найжаданіших покупок на новорічних базарах, попри їх високу ціну – 9 рублів. На упаковці писали: «З Новим роком», – розповіла Алевтина Шепель.

Також на виставці представлені унікальні вироби, виготовлені Волинським виробничим об'єднанням «Світязь» та Ковельським заводом «Турія».

- Кожна ялинкова іграшка – це окрема історія, яка викликає асоціації з дитинства. Виставка новорічних прикрас не тільки зберігає пам’ять, а й дарує теплі спогади. Це ті самі ниточки, які пов’язують нас із часом, коли ми були щасливі та кохані, – підкреслила Алевтина Шепель. 

ялинкові прикраси. Бабаї

У 1990-х роках ситуація з новорічними прикрасами змінилася.

- Українські заводи, що спеціалізувалися на виготовленні ялинкових іграшок, поступово зупинили роботу. На ринку з’явилися масові китайські прикраси, які часто були однотипними, одноразовими та позбавленими унікальності. Прості гірлянди й кульки одного кольору витіснили автентичний стиль минулих років, - додала керівниця музею.

Виставка новорічних іграшок триватиме до 20 січня 2025 року.

Раніше ми писали, що до новорічних свят у Балаклії прикрасили 4 парки штучними ялинками. Ще одну новорічну красуню встановили в селі Петрівське.