Якою брехнею росіяни виправдовуються за чергові обстріли Харківщини

19.02.2024 16:50 Подих життя
Щоб відбілити себе та свою армію в очах світу та власних громадян росія розповсюджує фейки/фото:ілюстративне Щоб відбілити себе та свою армію в очах світу та власних громадян росія розповсюджує фейки/фото:ілюстративне

Росія не тільки відзначається жорстокістю у війні з Україною, а й стала загальновідомою країною фейків і дезінформації. Обстрілюючи Харків та область, країна-агресорка плодить дезінформацію, щоб відбілити себе та свою армію в очах світу та власних громадян.

Про деякі російські фейки розповідає медіа «Слобідський край», посилаючись на Центр протидії дезінформації та проаналізувавши сайти окупантів.

Вбивали «неонацистів»

Трагедія у селі Гроза Куп’янського району сколихнула весь цивілізований світ. 5 жовтня 2023 року російська ракета вбила 59 мирних жителів, зокрема й восьмирічну дитину. Люди зібралися на поминках односельця Андрія Козиря, який загинув 29 березня 2022 року. Мало відбутися його перепоховання.

Російські пабліки раділи, що «убили ВСУшников». Один з телеграм-каналів окупантів розповсюджував брехню, що смерті у Грозі вигідні Україні.

А постійний представник росії Василь Небензя на засіданні Радбезу ООН цинічно заявив, що в момент удару там відбувався похорон одного з високопоставлених українських націоналістів, і в ньому брали участь багато спільників-неонацистів.
 
Насправді Андрій Козир не був високопосадовцем і не обіймав керуючі посади в ЗСУ. Того дня серед інших загинула його родина: дружина та син із невісткою.

Марять іноземними «найманцями»

Напередодні Нового року, 30 грудня 2023 року, російські окупанти обстріляли Харків. Пошкоджень зазнали будівлі в центрі міста: житлові будинки, кафе, офіси. Було поранено щонайменше 26 цивільних. Удар прийшовся й по готелю «Палас», у якому на той час перебували іноземні журналісти, серед постраждалих – німецькі телевізійники компанії ZDF.

Тоді російське міноборони заявило, що ударами високоточних ракет по будівлі СБУ та пункту тимчасової дислокації націоналістичного формування «Правий сектор» ліквідовані представники рухомого складу СБУ, іноземні найманці та бойовики підрозділу «Кракен», які безпосередньо здійснювали підготовку диверсій на російській території.
 
Не менш абсурдною була інформація після ракетного обстрілу Харкова 16 січня. Тоді, за даними міськради, була пошкоджена 21 будівля, зокрема 19 житлових будинків. Постраждали 17 мирних жителів.

Російські ж ЗМІ стверджували, що внаслідок обстрілу загинули французькі «найманці», навіть поширили список нібито загиблих.
 
МЗС Франції заперечило ці заяви, зроблені кремлем, щодо начебто присутності «французьких найманців» на території України.

Не житлові будинки, а «об’єкти ЗСУ»

З початку повномасштабного вторгнення в Україну росія ширить фейки, які успішно приживаються в головах її громадян (і не тільки), буцімто вона ніколи не обстрілює житлові квартали. Але дійсність геть інакша.
 
Так, 23 січня цього року росіяни тричі обстріляли Харків: спершу о 4:00, потім близько 7:10 та о 22:00. Того дня окупанти випустили по місту 15 ракет. 11 людей загинули, серед них восьмирічна дівчинка, і щонайменше 60 цивільних були травмовані. Було пошкоджено 100 будинків, крамниці, навчальний заклад, поштове відділення, автомобілі. 25 січня в Харкові була оголошена жалоба за мирними жителями, які загинули внаслідок російських обстрілів.
 
Світ здригнувся від такої жорстокості, але у пропагандистській пресі рф житлових будинків не побачили. Як пише «московский комсомолец», «російські ракети знищували об’єкти ЗСУ, замасковані під житлові будинки». 

А вночі 30 січня окупанти атакували Харків «шахедами». Поцілили в цивільну інфраструктуру Слобідського та Салтівського районів. Так, у Слобідському районі були зафіксовані три влучання. Пошкоджено оселі людей, приміщення аптеки, кафе, будівля «Укртелекому». У прилеглому до нього супермаркеті сталася пожежа.
 
Факту, що гатили по суто цивільних об’єктах, рашисти не визнають. Свої терористичні дії проти цивільного населення знову ж таки виправдовують міфічними іноземцями. Ось що написало тоді РІА «новості». Посилаючись на своє джерело, яке, своєю чергою, посилається на харківські «джерела», агентство брехливо заявило, що в Харкові вразили низку військових об’єктів, склади з пальним і боєприпасами. А найголовніше – стріляли по іноземних військових, бо біля будівлі пошкодженого «Укртелекому» їхні джерела сфотографували групу людей, серед яких був чоловік у захисній формі з прапором Швеції на рукаві.

А «московский комсомолец» у будівлі «Укртелекому» відшукав ще й найманців з Канади. Як доказова база наводиться «розмова» з російським військовим «експертом», буцімто колишнім офіцером американської армії. Той наче розповів, що канадці не тільки інструктували українських військових, а й самі наводили американські реактивні системи залпового вогню. Це й стало поштовхом для полювання на іноземних найманців.

Скільки ще часу московити ракетами шукатимуть міфічних найманців у житлових будинках, передбачити неможливо. Пересічним же росіянам, судячи з їхніх захопливих коментарів під такого роду «публікаціями», взагалі неможливо довести, що це не полювання на міфічних іноземців, а вбивство в Україні мирного населення. 

«Сапери НАТО» на дамбі в Липцях

Російські пропагандисти розповсюджували також жахачки про те, що начебто Україна збирається підірвати дамбу в Липцях, і тоді Трав’янське водосховище затопить не тільки північ Харківської області, а й деякі райони Харкова, такі як Північна Салтівка. І зроблять це сапери з країн НАТО, щоб «не дать русскому городу с цветами встретить наших солдат».

Але ж військ НАТО в Україні немає, це неодноразово офіційно оголошували представники Альянсу. Та й мешканці Липців підтвердили, що в селі ніколи не бачили саперів НАТО.

До речі, подібні «вкиди» ворог робив неодноразово за декілька тижнів до того, як росіяни підірвали дамбу на Каховській ГЕС.

Наступ на Харків і буферна зона в області

Росіяни для залякування населення активно розповсюджують фейки про наступ на Харків і створення буферної зони в Харківській області. За словами голови Харківської ОВА Олега Синєгубова, окупанти постійно «демонструють» свою присутність у регіоні, а інформація про наступ з бєлгорода є черговим фейком. Літаки, що приземлялися в бєлгороді з начебто «живою силою для наступу», насправді доставили ракети, щоб обстрілювати Харків і область.
 
Також окупанти демонстрували свою силу, посадивши декілька рот «Шторм-Z» на БТРи з буквою «Z» і катаючись уздовж нашого кордону, але на безпечній відстані від українських військових.

ІПСО рф про припинення вогню

На електронні скриньки українців почали надходити повідомлення начебто від Офісу Президента України. В них ідеться про «припинення вогню з рф» та «передачу країні-агресору частини територій». Насправді ці повідомлення – російська інформаційно-психологічна операція (ІПСО), що має за мету вплинути на морально-психологічний стан громадян України та дискредитувати керівництво держави. Тому Центр протидії дезінформації та Кіберполіція нагадують:
 
– користуючись Інтернетом і соцмережами, не переходьте за сумнівними гіперпосиланнями, адже за ними може ховатися фішинговий ресурс. Ніколи не вводьте конфіденційні дані на підозрілих сайтах;
– завантажуйте програми й застосунки лише з офіційних джерел. Користуйтесь антивірусними програмами, вчасно оновлюйте операційну систему;
– довіряйте лише перевіреній інформації на офіційних сторінках державних органів.
Дотримуйтеся 5 простих кроків медіаграмотності:
– свідомо формуйте свій інформаційний простір;
– протидійте цифровій залежності та вимкніть режим «автопілота»;
– опануйте думки та емоції;
– перевіряйте одержану інформацію в різних джерелах;
– перевіряйте інформацію, яку маєте намір поширити.

У багатьох прикордонних населених пунктах Харківщини працюють російське радіо та телебачення. Але перш ніж повірити тому, що окупанти свідомо намагаються вкласти у вуха українців, запитайте себе: навіщо і кому потрібно розповсюджувати цю інформацію? 

Ми повідомляли, що у Вовчанську ворожі снаряди влучили у підприємство, поранено двох охоронців, а на Куп'янському напрямку росіяни відновили штурмові дії.