«Армія відновлення» на Харківщині: що робити, скільки платять та як долучитися

22.03.2023 13:52 Подих життя
Фото: Золочівська селищна рада Фото: Золочівська селищна рада

Практично три місяці тому в Харківській області почала реалізовуватися державна програма «Армія відновлення». Її мета – залучити людей, які тимчасово втратили роботу, до відбудови країни. «Слобідський край» розбирався, як людина може долучитися до цього проєкту, що треба робити та скільки за це платитимуть.

1 січня 2023 року в Харківській області стартувала державна програма «Армія відновлення». Це залучення людей, які з різних причин залишились наразі без роботи, до виконання суспільно корисних робіт з відбудови країни. Як розповідає заступник начальника управління праці – начальник відділу трудових ресурсів Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної військової адміністрації Сергій Глухов, цей проєкт розпочався в країні влітку минулого року, втім у нашому регіоні він стартував кількома місяцями пізніше.

– Було законодавче обмеження, яке забороняло організовувати такі суспільно корисні роботи в зонах введення бойових дій, до якої відносилася вся Харківщина. Просто не мали права відправляти людей на такі роботи. А в кінці 2022 року були внесені зміни до постанови, і таку вимогу прибрали. І вже сьогодні немає такої заборони, як виконувати дані роботи на територіях, де ведуться бойові дії. Водночас прописали, що є заборона на тих територіях, де йдуть активні бойові дії. Але і там дозволяється за згодою людини, – пояснює Сергій Глухов.

Роботи затверджуються на місцях

Що ж саме входить в обов’язки людей, які долучаться до «Армії відновлення»? Взагалі, суспільно корисні роботи – це види тимчасової трудової діяльності працездатних осіб в умовах воєнного стану, які провадяться для виконання робіт, що мають оборонний характер, ліквідації надзвичайних ситуацій техногенного, природного та воєнного характеру, що ви­никли в період воєнного стану, та їх наслідків, задоволення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань і сил цивільного захисту, забезпечення функціонування національної економіки та системи забезпечення життєдіяльності населення, а також не можуть бути пов’язані з підприємництвом або іншою діяльністю, спрямованою на одержання прибутку, та до яких належать роботи і послуги, що не потребують, як правило, спеціальної професійної підготовки.

Як зазначає Сергій Глухов, конкретні види робіт визначаються місцевими військовими адміністраціями разом з органами місцевого самоврядування за погодженням з військовим командуванням. Існує орієнтовний перелік робіт, але на місцях його адаптують під конкретні потреби громади чи держави.

– На сьогодні в області найбільше громадяни залучаються до вантажно-розвантажувальних, ремонтно-відновлювальних робіт на об’єктах життєзабезпечення, розбору завалів, облаштування «Пунктів незламності», заготівлі дров до опалювального сезону, ліквідації сміттєзвалищ тощо. Кожна громада може змінювати свій складений перелік робіт з огляду на ситуацію і потреби. Наприклад, не дай Боже буде прильот, і треба буде розбирати завали. З’явиться необхідність саме в таких видах робіт, які вони не можуть закрити своїми силами, – каже Сергій Глухов.

«Армія відновлення» у Золочівській територіальній громаді, Харківська область

За такі роботи учаснику «Армії відновлення» належить мінімальна місячна заробітна плата 6 тисяч 700 гривень. З цієї суми вираховуються податки, на руки особа отримає майже 5 тисяч 400 гривень. Тобто це офіційне працевлаштування: діяльність зараховується в пенсійний і страховий стаж. Також людина має соціальні гарантії від держави, в тому числі щодо оплати часу хвороби отримує всі соціальні гарантії, зокрема лікарняні. Фінансуються ці роботи за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Тривалість укладення договору з людиною законодавством не регламентовано і визначається в трудовому договорі залежно від потреби. Але, як каже Сергій Глухов, це роботи тимчасові, в основному договір укладається на два тижні – місяць.

Скільки безробітних можуть узяти

Потрапити в «Армію відновлення» можуть зареєстровані в центрах зайнятості безробітні та інші незайняті особи, зокрема внутрішньо переміщені особи. Звичайно, безробітний має змогу шукати роботу за спеціальністю, але за відсутності підходящої роботи та потреби громади особі пропонують долучитися до «Армії відновлення». Як нам пояснили в Харківському обласному центрі зайнятості, у разі відмови від участі в суспільно корисних роботах безробітні знімаються з обліку в службі зайнятості.

– Наразі від участі в суспільно корисних роботах відмовилося близько 50 осіб з числа безробітних, зареєстрованих у службі зайнятості Харківщини. Це складає менш ніж 0,02 % від загальної чисельності безробітних, які перебувають на обліку. Бо громадяни розуміють нагальну потребу і важливість участі в таких роботах, – розповідає заступник директора Харківського обласного центру зайнятості Олена Захуцька.

Сергій Глухов додає, в центрах зайнятості будуть зважати й на те, якщо люди мають певні проблеми зі здоров’ям, що не дозволяють їм виконувати ті чи інші види робіт.

Станом на 15 березня «Армія відновлення» на Харківщині налічує 659 осіб – це один з найкращих показників в Україні. Як правило, середній вік учасників – це близько 45 років. Як повідомляє Сергій Глухов, більша частина «Армії відновлення» це жінки – 58 %. На сьогодні кількість жителів сільських та міських населених пунктів, які беруть участь у цьому проєкті, приблизно однакова. Професійно-технічну освіту мають 42 % учасників, середню – 36 %, вищу – 22 %.

Нинішня кількість учасників «Армії відновлення» на Харківщині може помножитися майже вдвічі. Оскільки на фінансування цього проєкту в Харківській області на початок року в бюджеті Фонду передбачено 10 мільйонів 900 тисяч гривень, що забезпечує оплату праці 1 тисячі 300 безробітних осіб – учасників суспільно корисних робіт.

– Ураховуючи нагальну потребу в таких роботах на території області, яка щоденно потерпає від обстрілів, Харківська обласна служба зайнятості звернулася до Державного центру зайнятості з проханням виділити додатково ще 32 мільйони 500 тисяч гривень. Це дасть можливість залучити до виконання суспільно корисних робіт ще майже 4 тисячі безробітних осіб, – зауважує Олена Захуцька.

Там також зазначають, що ніяких квот в «Армію відновлення» по громадах немає.

Проєкт викликав інтерес

Станом на 15 березня проєкт «Армія відновлення» реалізується в 36 територіальних громадах з 56, утім, за словами Сергія Глухова, перелік цих ТГ доповнюється кожного тижня.

Кількість залучених осіб до «Армія відновлення» у Харківській області, Слобідський край

Зокрема, із середини цього місяця до цієї державної програми долучилася Вільхуватська громада, яка була в окупації понад півроку.

– «Армія відновлення» – гарна ініціатива, дуже корисна і вкрай ефективна. Я вважаю, що це корисна річ, зокрема, для деокупованих громад. І враховуючи рівень безробіття і нинішнє матеріальне становище людей, то це для безробітних може стати основним доходом, – вважає начальник Вільхуватської сільської військової адміністрації Євген Шаповал. – Поки що в нас в «Армії відновлення» чотири чоловіки, уклали договори до кінця квітня. У нас є затверджений перелік робіт, але в основному цих осіб залучали до доставки паливної деревини домогосподарствам. Ми коли проанонсували старт програми в нашій громаді, до нас звернулося більше людей. Хтось відпав через певні причини. Я особисто проводив співбесіди з бажаючими стати учасниками «Армії відновлення», і проговорювали всі моменти, зокрема, чим люди займалися під час окупації. Бо ми залучаємо до таких робіт винятково людей з проукраїнською позицією.

Наразі центр громади розташований не у Вільхуватці, оскільки зруйнована будівля сільської ради, а в селищі Приколотне. І для того, щоб процес «Армії відновлення» ефективно організувати, людей узяли саме з Приколотного.

«Армія відновлення» у Вільхуватській громаді, Харківська область

Фото: Вільхуватська сільська рада

Євген Шаповал вважає, що «Армія відновлення» в їх громаді буде збільшуватися, оскільки в них бюджетоутворюючим під­приємством є Приколотнянський олійноекстракційний завод, який скоротив свою діяльність, через що вивільнилося багато робочої сили. Очільник ТГ припускає, що частина цих людей найближчим часом поповнить ряди «Армії відновлення» на території Вільхуватської громади.

– Взагалі, ця програма викликала посилений інтерес. І коли ці наші працівники, які наразі є в «Армії відновлення», розкажуть, як вони працюють і як усе організовано, вважаю, спрацює ефект сарафанного радіо: інформація розповсюдиться, і долучаться ще люди. Думаю, нам потрібно 15–20 осіб, аби ми закрили потреби громади в цих видах роботи, – зазначає Євген Шаповал.

Потрібно 100 людей

Як зазначають на місцях, «Армія відновлення» вкрай важлива для деокупованих територій і тих громад, які сильно постраждали від ворожих обстрілів. Одна з таких – Золочівська, яка майже щоденно потерпала від ударів окупантів з лютого по вересень минулого року. І до сьогодні обстріли не втихають.

За словами керуючого справами (секретар) виконавчого комітету Золочівської селищної ради Сергія Голованя, суспільно корисні роботи на Золочівщині розпочалися з початку цього місяця, до них залучено близько 20 людей, більшість з них –  жінки.

– Ці особи працюють на підтримку громади і Збройних Сил: допомагають ВПО і місцевим, плетуть маскувальні сітки військовим тощо. Учасники «Армії відновлення» є в усіх 11 старостинських округах нашої громади. З цими людьми укладені договори на місяць. Будемо дивитися по обсягу роботи та якості праці людини. Якщо людина ефективно працює і буде в цьому потреба, ми однозначно продовжимо з нею співпрацю, – говорить Сергій Головань.

«Армія відновлення» у Золочівській громаді, Харківська область

Він каже, що оптимальна кількість людей, аби забезпечити потреби в цих роботах у громаді, 100 осіб. Є сподівання, що з початку квітня «Армія відновлення» Золочівщини збільшиться до 50 людей.

– Дуже важлива і корисна програма, особливо для таких громад, які були в зоні бойових дій. Нас півроку щодоби обстрілювали. Побито інфраструктуру, житловий фонд, ФАПи, школи, дитячі садочки, все пошкоджено. У нас на 90 % зруйновані села Червона Зоря, Калинове, Уди, Світличне. Були окуповані два населені пункти Макарове і Турове, де теж багато пошкоджень. Треба наводити лад, допомагати людям, розчищати завали, а щоб все це відновити, потрібно багато робочих рук, – вважає Сергій Головань.

Економія місцевого бюджету

«Армія відновлення» важлива і в мирних громадах Харківщини, які меншої мірою постраждали від збройної агресії росії. Наприклад, Сахновщинська ТГ. Як розповідає перший заступник Сахновщинського селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради Валерій Завалій, у них до суспільно корисних робіт залучено близько 30 людей. З них 5 чоловіків, решта – жінки. Ці люди прибирають територію громади, працюють на «Пунктах незламності», заготовлюють дрова. А з 1 квітня до лав «Армії відновлення» візьмуть ще 40 людей для прибирання сіл.

– Для нас ця програма дуже важлива, оскільки йде 100-відсоткове фінансування з державного бюджету. Таким чином ми зекономили для бюджету громади серйозну суму, яка піде на інші потреби громади. Це й для людей вигідно, в яких є можливість заробити в такий нелегкий час, і для нас, – каже Валерій Завалій

До суспільно корисних робіт залучені й безробітні жителі Лозівської громади – 37 осіб (14 чоловіків і 23 жінки). Як розповідає перший заступник Лозівського міського голови Олександр Жидков, з цими людьми укладені договори терміном на три місяці.

«Армія відновлення» у Лозівській громаді, Харківська область

Фото: Лозівська міська рада

– Люди працюють з лютого. Вони залучені до всіх затверджених переліком робіт, але в основному це благоустрій – видалення аварійних дерев, очистка кладовищ, прибирання сміття тощо. Ці особи працюють як у місті Лозова, так і в старостинських округах. Для нас це важлива програма, оскільки територія нашої громади велика, 19 старостинських округів, і люди для благоустрою нам потрібні. Якщо буде можливість, ми будемо раді бачити й 100 людей, – зауважує Олександр Жидков.

Нагадаємо, на відновлення громад Харківщини виділять майже 153 мільйони гривень. Також ми розповідали про безоплатну реабілітаційну допомогу на Харківщині: де її можна отримати. А у Вільхуватській громаді представили перелік вулиці, які підлягають перейменуванню.

Головні новини Харківська область читайте на нашому сайті.