Безпека чи город з хазяйством: що обирають жителі Дворічанської громади

Хто залишається на деокупованій частині Дворічанської громади і яка ситуація у населених пунктах

06.06.2024 13:22

На деокупованій частині Дворічанської громади, попри щоденні обстріли, які ворог не припиняє, та оголошену евакуацію, залишаються люди. Що відбувається у прикордонній громаді? В яких умовах живуть люди, і чому вони не їдуть у безпечні місця?

Провідати бабусю, прополоти город

За словами начальниці Дворічанської селищної військової адміністрації Галини Турбаби, на деокупованій частині, а це 28 населених пунктів, станом на травень проживає до тисячі осіб. Є села зовсім без людей. Наприклад, у Кам’янці, яка майже повністю знищена, та й у всьому Кам’янському старостинському окрузі майже немає населення – всі виїхали через активні обстріли. А от у Дворічній, зруйнованій на 80 %, досі перебуває до ста осіб.

Галина Турбаба

Галина Турбаба

Начальниця Дворічанської селищної військової адміністрації

З лютого минулого року у Дворічанській громаді оголошено обов’язкову евакуацію. Але, незважаючи на це, місцеві жителі залишаються вдома. Оскільки люди є на території громади, ми маємо бути з ними. Бо як тільки виникають якісь проблемні питання, одразу чути: «Влада нас залишила, ми нікому не потрібні» й таке інше. Насправді це не так – селищна військова адміністрація виконує свої функції

Родини з дітьми буди евакуйовані у примусовий спосіб ще в травні 2023 року. Але минулого літа батьки та діти з’являлися в населених пунктах громади. Як вони пояснювали працівникам СВА, то провідати бабусю, то прополоти город, який посадили. Приїжджали на декілька днів.

З електрикою допомагають сусіди

У чотирьох населених пунктах громади, де залишаються люди, відсутня електроенергія, це Дворічна, Западне, Фиголівка, Одрадне. В інших – електропостачання відновлене в січні 2023 року завдяки великобурлуцьким енергетикам.

– Великобурлуцький район електричних мереж відновив нам електропостачання. І коли зараз час від часу через обстріли пошкоджуються мережі, великобурлуцькі енергетики все відновлюють. Є в нас також місцеві електрики – пенсіонери, які вже не працюють, але вони теж допомагають, коли виникають пошкодження, – говорить начальниця Дворічанської селищної військової адміністрації.

Громада має генератори для колективного використання електричного струму. Прилади працюють на вулицях населених пунктів, щоб ними могли скористатися люди.

Дворічна під постійними обстрілами  Дворічна постійно під обстрілами, але люди там є. Фото: Facebook Віктор Нестеренко

Ситуація у Дворічній

Галина Турбаба

Галина Турбаба

Начальниця Дворічанської селищної військової адміністрації

Дворічна постійно піддається обстрілам, там перебувати небезпечно. Військові зазвичай не дозволяють туди їхати, але люди там є. Навіть є такі, хто повертається назад після того, як отримав поранення. Хоча ми постійно ведемо з ними розмову про небезпечність перебування вдома

Найближчий населений пункт – Кутьківка. Звідти жителі Дворічної отримують гуманітарну допомогу за підтримки поліції або знов-таки активних громадян.

Адміністрація з коліс

До лютого 2023 року селищна військова адміністрація працювала у Дворічній, була таким собі гуманітарним штабом. Але 23 лютого адміністративна будівля була зруйнована внаслідок обстрілу. Там загинули люди, також були поранені.

– З того часу ми на колесах. Два старости у громаді працюють стаціонарно, а комунальне підприємство та посадовці селищної ради – на колесах. Об’їжджаємо територію польовими дорогами, – розповідає Галина Турбаба.

Дворічанська військова адміністрація наразі має кабінет у Шевченківській селищній раді, який надали колеги.

– Коли треба провести засідання комісії з надання матеріальної допомоги, приміщення надає обласна рада. Відділи селищної ради працюють дистанційно – фінансовий, освіти, молоді та спорту. У Харкові працює наше казначейство, – зазначає керівниця громади.

Також у рамках Програми соціального захисту населення надається допомога тим жителям громади, хто потребує лікування.

– Коли людина потребує лікування, стаціонарного чи амбулаторного, вона звертається до адміністрації по допомогу. Працює комісія. Ми започаткували таку практику із середини минулого року. Цього року вже 120 осіб отримали допомогу на лікування на суму 967 тисяч гривень, – говорить Галина Турбаба.

Старости та активні громадяни

Начальниця селищної військової адміністрації розповіла, що на території громади працюють два старости. У Колодязненському старостинському окрузі, який узяв під опіку Петроіванівський, де немає старости, а також у Кутьківському окрузі. У Колодязненському – староста був обраний ще до війни. У Кутьківському окрузі староста був призначений з місцевих жителів у лютому 2023 року. В інших населених пунктах є активні мешканці, які допомагають військовій адміністрації у забезпеченні гуманітарних потреб населення.

Великі роботи з відновлення не проводять через обстріли Через постійні обстріли великих відновлювальних робіт не проводять. Фото: Facebook Віктор Нестеренко

Гуманітарна допомога

Ті, хто залишається на території Дворічанської громади, регулярно отримують продуктові набори. Галина Турбаба говорить, що гуманітарна допомога надходить завдяки співпраці з благодійним фондом ADRA Ukraine та World Central Kitchen, це постійні партнери. До них долучаються інші благодійні організації. Допомагає обласне Товариство Червоного Хреста.

Гуманітарну допомогу доставляють до декількох визначених точок, а звідти посадовці селищної ради та комунальне підприємство «Дворічна» розвозять продуктові набори по території громади.

Через постійні обстріли великих відновлювальних робіт у Дворічанській громаді не проводять, лише допомагають ліквідувати наслідки руйнацій.

Галина Турбаба

Галина Турбаба

Начальниця Дворічанської селищної військової адміністрації

З огляду на постійні обстріли ми не проводимо великих ремонтних робіт, а застосовуємо швидкий ремонт – закрити дах плівкою, забити вікна фанерою. На території громади є запас таких матеріалів, за потреби люди по них звертаютьс

Також надається грошова допомога. Зараз іде реєстрація на отримання 10 800 гривень.

– Складніше з внутрішньо переміщеними особами. Наших людей зараз багато проживає в харківських гуртожитках. Для них, на жаль, не можемо отримати допомогу. Єдине, ми підписали меморандум про надання юридичної допомоги з громадською організацією «Право на захист». З їх юристами проїхались по гуртожитках, де проживають внутрішньо переміщені особи з Дворічанської громади. Повідомили людям, що є можливість звертатися з юридичних питань, зокрема щодо втрачених документів, оформлення права власності, спадщини тощо, – розповідає Галина Турбаба.

Підтримка громад Харківщини

Дворічанській громаді допомагають інші громади Харківської області, з якими встановилися дружні відносини.

– Коломацька та Біляївська громади, наші колеги, з ким підтримуємо дружні стосунки, надавали допомогу. Збирали солодощі, інші продукти та одяг для нас. Допомогли новорічними подарунками для дітей, які навчаються в наших школах і знаходяться у Харкові чи неподалік. Класні керівники своїм підопічним вручили новорічні подарунки. Пісочинська громада допомагла з транспортом, – говорить начальниця СВА.

Чому люди не їдуть?

Галина Турбаба розповідає, що людьми керують різні мотиви не виїжджати з небезпечних територій.

Галина Турбаба

Галина Турбаба

Начальниця Дворічанської селищної військової адміністрації

До нас звертаються по евакуацію, а коли ми приїжджаємо, люди відмовляються. Питають: «А що, у Харкові безпечніше? Де зараз є безпечне місце?». Але ми постійно закликаємо: «Треба евакуюватися, не можна доводити до того, що доведеться їхати під обстрілами. З вами ризикують життям волонтери, поліція, швидка допомога»
Треба усвідомлювати рівень загрози Люди мають зрозуміти ступінь небезпеки. Фото: Дворічанська СВА

Галина Турбаба каже, що є такі, хто навіть повертається. Говорять: «Є город, є генератор, чого просто десь сидіти?». З ними також проводиться профілактична робота. Люди мають зрозуміти ступінь небезпеки, коли залишаються у прифронтовій громаді під постійними обстрілами.

Читайте також

Підписуйтесь на Google News

Щоб бути у курсі останніх новин Харківщини та громад.

Підписатися