Добра справа: як у Сахновщині шиють одяг для захисників

Наталя Кошляк з перших днів повномасштабного вторгнення згуртувала навколо себе сахновщан, щоб допомагати військовим

15.07.2024 13:20

Волонтери громадської організації «Добра справа +» із Сахновщинської громади шиють одяг для захисників. Але лише цим напрямом вони не обмежують свою підтримку наших бійців.

Наталя Кошляк з перших днів повномасштабного вторгнення згуртувала навколо себе сахновщан, щоб допомагати захисникам України. «Ви потрапили до нас у самий розпал роботи», – каже пані Наталя. Із сусідньої кімнати добре чутно стрекіт швейних машинок, хоча вже настав вечір. Але жінки, які тут працюють, не дивляться на годинник в очікуванні кінця робочого дня – їхній одяг чекають хлопці.

Наталя Кошляк, волонтерка з Сахновщини/фото:Слобідський край Наталя Кошляк 

– У перші дні війни працювали і вдень, і вночі. Без вихідних. Та й було нас лише троє. Зараз за швейними машинами 13 волонтерок. Спершу шили балаклави для бійців – кінець зими і початок весни видалися холодними, тож наші балаклави захищали їх від пронизливого вітру. Шили й розгрузки, яких ні в кого не було. Як матеріал використовували одяг – його приносили з дому, шукали по сусідах, купували в «секонді». А коли потеплішало, хлопці попросили футболки, – розповідає Наталя Кошляк.

Перші 60 футболок придбали власним коштом, а потім, порадившись, вирішили шити самі, хоча ніхто з них не був професійною кравчинею і досвіду пошиття одягу не мав. На допомогу волонтеркам прийшов місцевий фермер Олександр Бєлік, який купив перший рулон тканини. Футболки виявилися якісними і зручними. Тож на новоспечених кравчинь посипалися замовлення від військових.

Працювати починали в курнику

Свій перший швейний цех волонтерки обладнали в курнику, біля будинку однієї з дівчат. Оббили його плівкою. Поставили дві швейні машинки, які принесли з дому, а кроїли на асфальті у дворі. Промислове обладнання в них з’явилося тільки у жовтні 2022-го.

Як говорить Наталя Кошляк, гроші на тканину збирали і збирають через соціальні мережі. З цим допомагають зовсім незнайомі люди.

– У нас тут немає якихось великих підприємств. Тому кошти залучаємо через Інтернет, а це вкрай нелегка справа. Люди часто ставлять запитання на кшталт «а може, ви не шиєте, а може, ви не справжні волонтери?». Бо на сторінці у мене спочатку було одне-єдине фото і прохання донатити. Тож згодом ми почали публікувати звіти про роботу, – каже пані Наталя.

Одного разу в Інтернеті своїх землячок-волонтерок і умови їхньої праці побачив військовий, який запропонував перенести виробництво до свого будинку. Опалення там не було, але це жінок не зупинило. Зігрівалися чаєм, який заварювали в залізному чайнику.

– Жодного разу не було, щоб через холод ми не вийшли на роботу. Зігріємо руки біля чайника – і за роботу. Не сиділи без діла й тоді, коли не було світла – кроїли тканину. Так пропрацювали рік, – згадує Наталя Кошляк.

Волонтери з Сахновщини/фото: Слобідський край За роботою

Хочеться всім допомогти

Одна з жінок – Наталія Михайлівна – до волонтерської справи долучилася у квітні 2022-го. Тоді прийшла на гуманітарний пункт за памперсами для правнучки, а там, знаючи, що вона вміє шити, попросили пошити футболки для військових. Спочатку працювала вдома, а восени приєдналася до волонтерів.

– Усіх хочеться обігріти, всім допомогти. У мене два онуки воюють, то може, і їм хтось допомагає. Дехто, може, й відгородився від усього і новин не читає, щоб не хвилюватись, але я так не можу. І читаю, і молюся. Молюся за кожного воїна, щоб повернувся живим. Важко дивитися на них, таких втомлених, змарнілих, – зі сльозами в голосі каже пані Наталія.

Попри поважний вік (їй 74), вона кожного дня йде у волонтерський пункт, щоб допомагати українським захисникам.

Шитимемо до Перемоги

«Якщо термінові замовлення, то і до 5-ї ранку працюємо», – говорить ще одна волонтерка, Наталя Борисівна. Вона, попри інвалідність, долучилася до волонтерської діяльності і, каже, працюватиме стільки, скільки вистачить сил.

– Сидіти вдома не варіант. У мене немає синів, щоб стали на захист країни. Я воювати не можу. Чоловік теж хворіє. Тому ми родиною вирішили працювати на волонтерському фронті, – зауважує жінка.

Вадим, чоловік пані Наталі, пакує посилки та відправляє їх на «Нову пошту». Волонтерить і донька, директорка однієї зі шкіл громади.

– Ми втомилися дуже, і руки опухають від щоденної роботи, але зупинятися не збираємося. Працюватимемо до Перемоги, бо добре розуміємо, що потрібно допомагати хлопцям зупинити окупантів і вигнати їх з нашої землі, адже загарбники прийшли, щоб знищити нас, – говорить Наталя Борисівна.

І волонтерки, і психологи

Сьогодні волонтери працюють у зручному приміщенні, де є і невеличка кухня, і швейний цех, і кімната з подарунками від військових. Тут завжди гостинно зустрінуть тих, кому допомагають. Вислухають, поспівчувають. А хто не говіркий, тому мовчки, але від щирого серця віддають замовлення.

– Нещодавно прийшли до нас двоє хлопців. Такі мовчазні. Сказали, що їм потрібен одяг і маскувальні сітки. Вийшли мовчки, а в нас там смачненьке сало в пакетиках, яке роблять дівчата з Огіївки: надрізав пакетик, вичавив на хліб – і смакуй. Ми і дали їм той пакетик. Вийшли вони на вулицю, а ми у вікно спостерігаємо. Надірвав один з них пакетик, скуштував сало з часничком. Повернувся – і причепив шеврон на наш прапор, – розповідає Наталя Кошляк.

Нині на прапорі у волонтерів багато шевронів від вдячних бійців із різних військових частин, бо тут приділяють увагу всім, хто звертається по допомогу.

Одяг як оберіг

У серпні 2022 року до волонтерів прийшов військовий. Був він у кітелі й від холоду аж зігнувся. Запитав, чи немає, бува, теплого одягу. Дівчата подивилися на бійця зростом під два метри і похнюпилися. Той пішов, а на серці їм стало важко. «Годі зітхати, мерщій повертайте хлопця, щось придумаємо», – сказала волонтерка Ірина, переселенка з Харкова.

Вона швиденько розгорнула сувій флісової тканини, розкроїла. Вирізала комірець, рукави, і вже через деякий час тепла футболка була готова.

Той хлопець тепер береже свою футболку і каже, що вона для нього наче оберіг. І таких історій багато. Захисники вірять, що одяг, пошитий руками сахновщинських волонтерок, оберігає їх від ворожих куль. Тож з флісовими футболками не розлучаються навіть улітку.

– Нещодавно один хлопець у листі написав, що надворі дуже спекотно, але без нашої фліски на бойові завдання виходити не можна. Розповів, що десять бійців пішли на завдання, а один з них був новенький і без нашої футболки. І тільки його одного зачепило осколком, – говорить Наталя Кошляк.

До речі, дівчата і справді вшивають в одяг українські обереги. Роблять їх для військових і діти з громади. Також вони пишуть листи бійцям і виготовляють різні подарунки. 

Обереги для воїнів від дітей з Сахновщини/фото: Слобідський край Обереги для воїнів 

Заради спільної мети

Нині волонтерки «Доброї справи +», крім футболок, ремонтують одяг, бронежилети, шиють шоломи, шапки, тенти на бліндажі, накомарники, нижню білизну, «думки» та інше. При виготовленні враховують усі побажання військових.

Дощовик, змодельований волонтерками з Сахновщини/фото: Слобідський край Особливою гордістю є дощовик для воїнів, змодельований волонтерками

Особливою гордістю кравчинь є дощовик, який вони самі змоделювали та попросили військових протестувати, щоб він був дійсно якісним. І все вдалося. Дощовик маскує, не промокає, добре захищає від вітру. А ще на ньому немає жодного металевого зіпера, щоб не іржавів, – виріб на зав’язках, які можна регулювати.

Загалом, у кравчинь не пропадає жоден клаптик тканини. Залишки викройки пускають на подушки та «думки». Зовсім маленькі клаптики віддають сахновщинським «павучкам», які сплели вже не один гектар маскувальних сіток для військових.

Посилки на фронт від волонтерів з Сахновщини/фото: Слобідський край Готують посилки на фронт

А ще тут відправляють на фронт різні смаколики. Наприклад, енергетичні батончики, виготовлені цілковито з домашніх продуктів. У їх складі – різні горішки, печиво, сухе молоко, вівсянка швидкого приготування, мед. Вони дуже корисні і довго зберігаються.

Сухі борщі від волонтерів з Сахновщини/фото: Слобідський край Сухі борщі

А чого тільки варті сухі борщі! Вкинув у киплячу воду – і за 12–15 хвилин уже смакуєш, змащуючи хліб перекрученим салом із часничком.

Та найголовніше те, що навколо «Доброї справи +» об’єднуються всі небайдужі мешканці громади. І кожен з них на своєму місці робить те, що допомагає наближати Перемогу. За словами Наталі Кошляк, усі осередки, які чимось займаються і допомагають Збройним силам України, розвиваються настільки потужно і з такою креативністю, що не можна не захоплюватися їхніми виробами та ідеями.

Якщо ви хочете допомогти волонтерам з ГО «Добра справа +», номер картки

5168757423613183

Кошляк Н.

https://send.monobank.ua/jar/7KDFFDRzbJ

Читайте також

Підписуйтесь на Google News

Щоб бути у курсі останніх новин Харківщини та громад.

Підписатися