Екоцид на Харківщині: як російська агресія нищить природу регіону

15.03.2024 13:20 Подих життя
Завдяки бонам і сорбенту у водоймах Харкова зменшується вміст нафтопродуктів/фото: Слобідський край Завдяки бонам і сорбенту у водоймах Харкова зменшується вміст нафтопродуктів/фото: Слобідський край

Незважаючи на ворога, що намагається якнайбільше нашкодити регіону, Харківщина навіть за таких умов робить все можливе для зменшення збитків довкіллю. Після обстрілу нафтобази у Харкові на боротьбу з наслідками еколологічної катастрофи стали не лише представники влади та фахових установ, але й волонтери та місцеві жителі.

Забруднені ґрунти, повітря, річки та водойми, спалені ліси – це наслідки збройної агресії росії на Харківщині, повідомляє медіа «Слобідський край». За підрахунками Міністерства захисту довкілля та водних ресурсів, довкіллю області заподіяно збитків на майже 11,5 мільярда доларів США. Загалом же за два роки повномасштабного вторгнення росія завдала шкоди довкіллю України майже на 63 мільярди доларів США.

30 мільйонів – удар по нафтобазі

Понад 30 мільйонів гривень збитків завдано довкіллю внаслідок ударів по нафтобазі в Харкові. Про це в ефірі національного телемарафону «Єдині новини» повідомив міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець.

Унаслідок влучання ворожих дронів по нафтобазі в Немишлянському районі, що сталося 9 лютого, до навколишнього середовища потрапило близько 3000 тонн нафтопродуктів. Частина вилилась у річку Немишля і далі за течією до річок Лопань, Уди, Харків. Приблизна площа забрудненої поверхні склала 780 тисяч квадратних метрів. У водоймах гинуло все живе: риби, птахи.

Нафтопродукти у водоймах Харкова/фото: Артем Приходько

До навколишнього середовища потрапило близько 3000 тонн нафтопродуктів/фото: Фейсбук-сторінка Артема Приходька

 На боротьбу з екологічною катастрофою стали комунальники, працівники ДСНС, Управління Державного агентства меліорації та рибного господарства в Харківській області, Департаменту екології та природних ресурсів ХОВА, волонтери. Завдяки захисним бонам на річках Уди та Немишля, а також сорбенту вдалося локалізувати потрапляння нафтопродуктів до Сіверського Дінця.

Якість води під постійним контролем

Фахівці лабораторії санітарно-епідеміологічного контролю КП «Харківводоканал» продовжують моніторити якість води в Немишлянському районі, інформує пресслужба підприємства.

Як повідомив 1 березня начальник лабораторії санітарно-епідеміологічного контролю якості води КП «Харківводоканал» Андрій Стародубов, згідно з дослідженнями проб води у місцях, наближених до району витоку нафтопродуктів, якість водопровідної води не змінилася. Вона відповідає всім санітарно-гігієнічним нормам.

Своєю чергою, начальник районної служби комплексу «Харківводопостачання» Павло Гладков розповів, що після огляду водоводів комунальники тимчасово відключили воду у двох водорозбірних колонках на вулиці Котельній.

– Виявлено, що продукти горіння потрапили до оглядових колодязів цих колонок, тому проведені профілактичні заходи щодо хлорування та тимчасово перекрито подачу води. Також фахівці перевірили якість води в колонках на сусідній вулиці – Ясеневій. На сьогоднішній день вода тимчасово відключена у двох колонках, розташованих там. Після профілактики та хлорування спеціалісти лабораторії відібрали проби води на перевірку. За результатами лабораторних досліджень буде ухвалене рішення про відновлення водопостачання, – сказав Павло Гладков.

Нафтопродукти у водоймах міста

Під час апаратної наради 10 березня за участю начальника Харківської ОВА Олега Синєгубова зазначалося, що у водоймах Харкова зменшується вміст нафтопродуктів.
Як повідомив Олег Синєгубов, обласна військова адміністрація спільно з міською радою та профільними науковими установами розробляє і впроваджує план заходів щодо повної ліквідації наслідків ворожого удару по нафтосховищу в Немишлянському районі Харкова.

– Розглядається і можливість заміни ґрунту. Після чого будемо звертатися до уряду з проханням надати допомогу з резервного фонду державного бюджету, – розповів начальник ХОВА.

За попередніми відборами проб води у річках Харків, Лопань та Уди вже спостерігається зниження концентрації нафтопродуктів, поінформували в Департаменті захисту довкілля та природокористування ХОВА.

Також перевіряються джерела, наближені до річок Харків, Немишля, Лопань, Уди та Сіверський Донець. Потрапляння нафтопродуктів до цих джерел не зафіксовано.

В усіх районних адміністраціях Харківської області після удару по нафтобазі в Немишлянському районі сформовані робочі групи, до складу яких ввійшли представники ДСНС та правоохоронці. Групи продовжують перевіряти й обстежувати хімічно небезпечні об’єкти та такі, де є зберігання, транспортування і реалізація нафтопродуктів.

Ворог хоче знищити Харків

За даними міського голови Ігоря Терехова, у Харкові пошкоджені близько 4,5 тисячі житлових будинків, більше половини вишів, шкіл, дитсадків і медичних установ.

Державна екологічна інспекція в Харківській області фіксує збитки, завдані довкіллю внаслідок російської агресії, про що постійно повідомляє на своєму сайті.
Так, 8 січня росіяни зруйнували частину навчального закладу «Харківський регіональний центр професійної освіти поліграфічних медіатехнологій та машинобудування», розташованого на вулиці Григорія Сковороди.

За оцінками інспекторів з охорони довкілля, які обстежили ділянку, де розташований навчальний заклад, збитки від засмічення земельних ресурсів склали понад 331 мільйон 370 тисяч гривень.

Зруйнована частина технікуму на вулиці Григорія Сковороди»/фото: Державна екологічна інспекція у Харківській області

Росіяни зруйнували частину навчального закладу/фото: Державна екологічна інспекція у Харківській області

«Шкоду, завдану будівлям навчально-виробничих майстерень, навчального та громадсько-побутового корпусів, важко оцінити. Цей акт насильства не лише позбавляє молоде покоління можливості отримати якісну освіту, а й викликає серйозні екологічні проблеми для нашої спільноти», – зазначили в екологічній інспекції.

Пошкоджені будівлі не тільки перестали виконувати свою основну функцію, але і стали джерелом серйозної екологічної загрози. Стіни перетворилися на важкі та небезпечні звалища. За даними обстеження, площа землі, засміченої відходами скла, залізобетону, цегли, пластику, деревини та іншими будівельними матеріалами, перевищує 4000 квадратних метрів.
 
Унаслідок ракетних ударів російських окупантів наприкінці грудня 2023 року постраждали території та будівлі Національного аерокосмічного університету ім. М. Є. Жуковського «Харківський авіаційний інститут». Пошкоджено спорткомплекс, гуртожитки, профілакторій та інші громадські й господарські будівлі, що призвело до забруднення земельних ресурсів будівельними відходами та склом.

Інспектори Державної екологічної інспекції у Харківській області обстежили земельні ділянки інституту. Загальна сума розрахованих збитків від засмічення земельних ресурсів вишу склала понад 1 мільйон 572 тисячі гривень.

Також екологічна інспекція оцінила шкоду АТ «Ощадбанк», зумовлену засміченням земельних ресурсів у результаті російської агресії, на загальну суму близько 49 мільйонів 214 тисяч гривень.

Крім того, розраховані збитки, завдані довкіллю внаслідок обстрілів та руйнації будівель комунального підприємства, яке здійснює водопостачання одного з районів Харківської області. Виявлені ушкодження та забруднення довкілля призвели до шкоди на суму 4 мільйони 418 тисяч гривень.

Матеріали щодо цих подій з розрахунками шкоди екологічна інспекція передала Управлінню Служби безпеки України в Харківській області.

Додаток «ЕкоЗагроза»

«ЕкоЗагроза» – це офіційний вебресурс і мобільний додаток Міндовкілля, завдяки якому кожен зможе отримати достовірну інформацію про стан повітря, води, ґрунту та інші дані про навколишнє середовище, а також повідомити про екологічні злочини.

– Більшості з нас знайома ситуація, коли після новин про авіаудари по нафтобазах або підрив цистерн з хімікатами починаєш швидко шукати інформацію про екологічну небезпеку. В умовах активних бойових дій на території України та інформаційної війни ми розуміємо, що українцям важливо мати у смартфоні офіційне джерело перевіреної інформації. Тому ми створили вебресурс і мобільний додаток «ЕкоЗагроза», – повідомив керівник міністерства Руслан Стрілець. 

На інтерактивній мапі України в застосунку можна подивитися:
– дані моніторингових систем щодо якості повітря та рівня радіаційного забруднення по всій Україні;
– актуальні факти екологічних загроз, спричинених російськими окупантами. 
Якщо ви стали свідком екологічних злочинів, про це можна повідомити через застосунок «ЕкоЗагроза». Наприклад, передати інформацію про горіння військової техніки; пожежу в лісі; вилив нафтопродуктів чи отруйних речовин у ґрунт або водойму; викид отруйних речовин (хлор, аміак, сірководень, синильна кислота, азотна кислота) у повітря тощо. 

Крім того, в застосунку є функція виклику екстрених служб. 
Посилання на вебресурс ЕкоЗагроза https://ecozagroza.gov.ua

Ми писали, що внаслідок екологічної катастрофи у Харкові: поблизу нафтобази міняють землю, а сорбент та бонові загородження завадили витоку нафти у Сіверський Донець.