«Ми вдруге втратили все»

Пожежа на Харківщині знищила пів деокупованого села 

10.09.2024 13:51

Унаслідок бойових дій на Донеччині почалася масштабна лісова пожежа, яка через сильні пориви вітру швидко перекинулася на село Студенок Оскільської громади. Вогонь знищив 308 будинків. Серед жителів села є ті, хто вже вдруге втратив своє майно.

Згоріло все господарство

Через масштабну пожежу з села Студенок одразу почалася евакуація людей, проте частина мешканців не виїжджала, намагаючись урятувати своє майно. Серед тих, хто вдруге втратив все своє майно – родина Наталії Припрости. До повномасштабної війни Наталія та її чоловік мали в селі Студенок велике господарство. Родина тримала багато худоби, а також вирощувала городину. На початку великої війни вони виїхали із села, а одразу після деокупації повернулися.

Наталія Припроста

Наталія Припроста

мешканка села Студенок

Ми 6 жовтня 2022 року приїхали додому. Сподівалися, що знайдемо своє хазяйство, бо, коли виїжджали, всіх випустили. У нас було три корови, три бички, свині, бройлери, близько сотні курей. Я думала, що хоч корову знайду, ходила шукала скрізь. А їх у селі залишилося всього шість, по лугу ходили поранені, але моїх серед них не було. У нас тоді все було розбите й розкрадене, нічого не залишилося. А зараз те ж саме, тільки тепер вогнем усе знищило.

Тоді родина Наталії відновлювала господарство з нуля. У теплицях вони вирощували овочі, а на зароблені кошти планували купити корів. Разом з чоловіком хотіли розводити свиней, на цю справу отримали грант на 240 тисяч гривень. У серпні закупили всі необхідні будматеріали та свиней.

Наталія Припроста

Наталія Припроста

мешканка села Студенок

Нам до 31 серпня, згідно з грантом, потрібно було повністю закупити будівельні матеріали й свиней. Купили шість свиноматок, нам їх на фермерському господарстві підібрали, такі гарні були. А на грудень домовилися, що привезуть кнура, щоб ми могли розводити свинок. Закупили сім тонн зерна, увесь необхідний будівельний матеріал на ремонт сараю. Їх було чотири – два 15 на 6 метрів та два 5 на 4. Та вогонь знищив геть усе, навіть залізо. Свині та гуси згоріли живцем, дим був такий, що вони із сараю не вийшли. Горіли луки з одного боку та ліс з іншого, все було чорне, хати палали й тріщали. Було дуже страшно. Таке жахіття, що просто словами не передати. Як кінець світу.

Вони з чоловіком евакуювалися із села, коли вже дихати було неможливо. Жінка каже, що до останнього намагалися врятувати господарство, проте, коли зрозуміли, що можуть і самі опинитися у вогняній пастці, – вирішили їхати.

Знищене господарство Наталії Припрости

Із собою встигли взяти лише документи та важливі папери. Людей вивезли у сусіднє село, там вони були до ранку, а потім дозволили повернутися у свій населений пункт. Будинок подружжя вцілів, проте вікна оплавилися, каже жінка. Хата зазнала руйнувань ще у 2022 році, її ремонтували за програмою «єВідновлення», однак до кінця все зробити так і не встигли.

Наталія Припроста

Наталія Припроста

мешканка села Студенок

Нам дали 168 тисяч на відновлення будинку, а Червоний Хрест допоміг дах перекрити. Всі будматеріали для хати були куплені, стояли у сараї. Згоріли повністю, нема нічого. Треба ремонт робити, але не знаємо, за які кошти. Чоловік має інвалідність, у нього пенсія 2300, а я на біржі стою, то в селі десь прибираю, то ще щось роблю. Отримую близько 5000, але хіба можна щось відновити на ці кошти? У нас зараз купа роботи, треба оті всі завали розібрати та закопати. Будемо когось просити, щоб яму вирили.

Вигоріло пів села

Масштабна пожежа перекинулася на село Студенок з Донецької області 2 вересня. Там після обстрілів напередодні загорівся ліс у природному парку «Святі гори». Вогонь швидко поширився верхівками дерев і дістався Харківщини.

– Вогонь летів за 600–700 метрів, о 16:00 у селі була темрява через дим та пилюку. Й горіло не в одному місці. Гасити ліс одразу можливості не було, бо це верхова пожежа. Але панікувати ніколи було, бо людей треба вивозити. Ми почали евакуацію години за три до того, як пожежа дісталася села, адже вогонь розповсюджувався дуже швидко й спрогнозувати напрямок було складно. Людей урятували – це головне. Місцеві до останнього намагалися врятувати майно, хтось узагалі відмовився їхати. Спекотна погода і замінованість лісу ускладнювали роботу рятувальникам, – говорить староста Студенокського старостинського округу Сергій Кохан.

Наслідки пожежі у Студенку 

Усього до повномасштабної війни в селі було 794 будинки й проживало 1450 людей, до пожежі жило понад 700 людей. Загалом вогонь знищив 308 домів.

– У 130 сімей пошкоджені будинки, з них 70 % залишилися взагалі без дому. Близько 10 родин виїхало, але більшість людей залишається вдома. Хтось розмістився у родичів чи знайомих у селі. У когось хата згоріла, а літня кухня вціліла, хтось заселився у хати, в яких давно ніхто не живе. Нам будуть надходити будівельні матеріали, дещо у нас є. Ще дуже багато роботи попереду, – зазначає Сергій Кохан.

Робота рятувальників 

Він додає, що після деокупації в селі встигли відновити більш ніж 250 будинків.

– 140 домоволодінь отримали по «єВідновленню» відшкодування на ремонти. Одна з благодійних організацій минулого року 60 будинків зробила й цього року 35. Шиферу нам завезли чимало, дуже гарно йшов ремонт, нам було чим пишатися. Люди поверталися в село. Планували школу якомога швидше зробити, донорів знайшли, укриття ремонтували, утепляли його, гіпсокартоном обшивали. Дуже багато роботи було зроблено. А тепер лісів у нас уже немає, національного парку практично немає, Студенецьке та Оскільське лісництво майже 90 % лісів знищені. Зараз підраховуємо всі збитки, все деталізуємо, – каже староста.

Ліс горів – снаряди детонували

5 вересня в області створили Гуманітарний штаб, забезпечували людей необхідною допомогою. Тоді ж у Студенку відновила роботу амбулаторія загальної практики сімейної медицини, де працюють лікарі та гуманітарні організації з надання медичної і психологічної допомоги. Також у селі було відновлено електропостачання.

Балаклійська, Ізюмська, Барвінківська, Куньєвська, Донецька громади, міжнародні партнери надали людям продуктові набори, засоби гігієни та речі першої необхідності. Кожного дня мешканців забезпечували гарячими обідами.

– Ця надзвичайна подія – наслідок ворожих військових дій, тому всі постраждалі громадяни зможуть отримати компенсацію за знищене майно за програмою «єВідновлення», – наголосив начальник ХОВА Олег Синєгубов.

Згоріла техніка та авто

Він дав доручення профільному департаменту Харківської ОВА, районній військовій адміністрації та керівникам громади оформити відповідні документи і рішення.

Для ліквідації пожежі були залучені Харківський, Полтавський, Дніпропетровський, Донецький, Луганський та Черкаський гарнізони ДСНС. Загалом це 71 одиниця основної та допоміжної техніки, пожежний потяг та 245 рятувальників особового складу.

За інформацією ДСНС у Харківській області, там, де вирувала масштабна лісова пожежа, боєприпаси, розпечені вогнем, вибухали та розліталися в різні боки. Це дуже ускладнювало роботу рятувальників та створювало небезпеку. Зараз сапери розміновують території, знищені вогнем. Першочергово перевірили дорогу – щоб забезпечити проїзд автоцистерн та іншого автотранспорту вогнеборців. Наразі перевіряють усю місцевість.

– На лісовій ділянці під час гасіння пожежі було чутно детонацію, бо там були скупчення вибухонебезпечних предметів. Під час горіння вони розліталися. У нас є спеціальні прилади – металодетектори, також ми робимо візуальний обшук на території, де, ймовірно, були вильоти боєприпасів. Знахідки вантажимо у спеціальні машини й транспортуємо на підривний майданчик, де їх знищують, – розповідає заступник начальника групи механізованого розмінування Ян Пушкар.

Сапери працюють над розмінуванням

Ліквідували пожежу лише вдень 7 вересня.

Читайте також

Підписуйтесь на Google News

Щоб бути у курсі останніх новин Харківщини та громад.

Підписатися