Чоловік у декретній відпустці – дозволене Трудовим кодексом України явище, хоч і дуже рідкісне. А от у Польщі це зовсім не екзотика. Там частенько можна побачити чоловіка, який няньчитися з малям, поки його дружина робить кар’єру. Про інші особливості польського декрету розповість харків’янка Вероніка Мовчан
38-річна Вероніка Мовчан народилася в Харкові, у 2002 закінчила економічний факультет Харківського університету. За словами нашої героїні, на той час було складно знайти роботу за фахом, тому вона влаштувалася фахівцем-адміністратором у компанію «Філіп Морріс». Потім, у 2006-му, разом з чоловіком Іваном через роботу переїхала до Києва. А зі столиці України, транзитом через Швейцарію (жила в Лозанні та Невшателі), восени 2008 перебралася до польського Кракова, де живе і зараз.
Спершу Вероніка працювала в мережі автозаправних станцій Shell, де керувала відділом, який займається доставками палива на заправки по всіх країнах східної Європи – Болгарії, Польщі, Угорщини тощо. А у 2013 році в подружжя народився син Тимофій. Вероніці довелося пригальмувати свій рух кар’єрними сходами й піти в декретну відпустку.
Тривалість декретної відпустки в Польщістановить 52 тижні (54 в разі народження більш ніж однієї дитини – двійні, трійні). Декретні виплачуються двома способами (помісячно, як і зарплата): 80 % від заробітної плати за весь період декрету або 100 % за 26 перших тижнів декрету, а потім – 60 % протягом решти часу. Спосіб оплати обирає сам працівник, а потім надає роботодавцю відповідну заяву (не пізніше 21 дня після дати народження малюка).
Однак зазначена схема може бути застосована тільки для тих, хто працює на так званому постійному трудовому договорі, а не на підрядному. Як і в Україні, є кілька суттєвих відмінностей у виплаті декретних і ставлення до породіллі в цих двох договорах.
Головна різниця в тому, що при договорі підряду вагітну можуть звільнити до пологів, що неможливо при трудовому. Ще декретні можуть бути нижчі, якщо працівниця не погодилася виплачувати обов’язкові платежі в соціальний фонд. У такому разі вона отримує зарплату вище, утім її декретні будуть меншими.
Вероніка Мовчан із сім'єю
Як каже наша героїня, польські матусі вибирають спосіб нарахування декретних, відштовхуючись від своїх планів. Якщо жінка думає, що повернеться на роботу через півроку, тобто за 26 тижнів, звичайно, схема «100–60» вигідніша, отримуючи ці півроку повну оплату. Ті, хто розуміє, що весь рік будуть з дитиною, вибирають 80 %.
Також, за словами Вероніки, у наших західних сусідів, як і в Україні, є кілька видів декретної відпустки, утім, між ними є певні відмінності.
– У Польщі є кілька різновидів відпустки по догляду за дитиною. Оплачувана декретна відпустка складається з 20 тижнів, так звана материнська, і 32 тижні батьківської (останньою може скористатися батько дитини). Після оплачуваної відпустки можна взяти неоплачувану – виховну. Її тривалість максимум 36 місяців, з них мама може взяти тільки 35, а ще принаймні місяць – обов’язково для тата. Цю відпустку можна ділити на будь-які п’ять частин, але використати її необхідно до виповнення шести років дитині.
В основному польські мами йдуть у декрет на цілий рік і за потреби беруть ще виховну відпустку. Так було і у випадку з Веронікою. Вона повністю відсиділа з дитиною 52 тижні, але взяла ще додаткову – виховну – відпустку через невеликі проблеми зі здоров’ям малюка. Потім вийшла на роботу приблизно на рік – у 2017-му в пари з’явилася друга дитина, дочка Маша, якій уже рік. Наразі Вероніка сидить з дочкою теж уже у виховній відпустці і планує повернутись на роботу, коли дівчинці виповниться два рочки.
Тетяна Ільканич
Бібліотекар, с. Вишневе, Близнюківський район
– Чи залежить тривалість декрету й сума допомоги від того, яка дитина в родині (перша, друга, третя...)? На що вистачає цих грошей?
Тривалість декрету не залежить від кількості дітей. У Польщі крім декретних виплат, які залежать від розміру зарплати, після народження другої дитини держава платить допомогу «500 плюс». За кожну другу, третю дитини щомісяця сім’ї перераховують 500 злотих (приблизно 3800 гривень). Сума допомоги не обкладається податком. Однак, на ці гроші з дітьми не проживеш. Наприклад, ціна підгузків або дитячого харчування від 20 (приблизно 150 гривень) до 40 злотих (приблизно 300 гривень). Припустимо, на допомогу в місяць можна купити 10 упаковок підгузків, 10 банок молочної суміші – і це все. А, приміром, вартість місця в приватному дитячому садку становить приблизно 300–500 злотих (2300–3800 гривень) щомісяця. Державні садки набагато дешевші, але кількість місць обмежена.Ще в Польщі, крім декретних і допомоги «500 плюс», є одноразова державна виплата за народження дитини – 1000 злотих (близько 7650 гривень) за кожну народжену (відповідно 2000 та 3000, якщо народжується двійня або трійня). Утім, тут є обов’язкова умова: дохід жінки не повинен перевищувати 2000 злотих (близько 15 000 гривень) після оплати податків. А ті, у кого дохід вище, цю виплату не отримують.
Олена Мешкова
Директор будинку культури, с. Токарівка, Дворічанський район
– Який графік роботи в молодої мами після виходу з декрету? Такий, як у всіх, або роботодавці йдуть на поступки й можуть коригувати графік?
Є варіант домовитися з керівником і вийти на неповний робочий день, це 50 % або 75 % від повної ставки, але в будь-якому разі таке рішення приймається залежно від потреб і можливостей роботодавця. Якщо жінка, яка повертається на роботу, ще мати-годувальниця, її робочий день скорочується на одну годину, тобто становить сім годин при 100 % оплаті праці.
Елла Штіллер
Пенсіонерка, с. Вишневе, Близнюківській район
– У нас часто можна зустріти таку ситуацію. Майбутня породілля йде в декретну відпустку, і на її місце приходить інший працівник. Потім новоспечена мама через певний час повертається, і того працівника просто звільняють. У Польщі так само?
З працівником, який заміщає жінку в декретній відпустці, спочатку оговорюють, що заміна тимчасова. З ним укладають договір на передбачуваний термін заміни, тобто до повернення мами на своє робоче місце. Якщо це співробітник тієї ж компанії, він повертається на своє колишнє місце або підшукує нову посаду в рамках звичайного процесу підбору персоналу. Але є один цікавий момент: якщо новий працівник заміщає жінку на більший час, ніж обумовили раніше, то йому повинні запропонувати це місце на постійній основі. А жінці, яка потім вийде з декрету, або повертають її старе місце, або знаходять якесь схоже.
Ірина Чеснокова
Молода мама, Харків
– Чи можуть у декрет ходити чоловіки? Наскільки поширена ця практика?
Так, звичайно, тата можуть йти в декрет, і така практика тут дуже поширена. Зазвичай вони не беруть усю декретну відпустку, на відміну від татусів у скандинавських країнах. У мене є знайомий звідти, так от, він узяв декретну відпустку повністю, а в нас в основному чоловіки користуються частиною декрету. Оскільки насамперед у даному питанні беруться до уваги зарплати двох батьків. Якщо вони приблизно рівні, то декрет вони можуть розбити приблизно порівну. Але якщо в чоловіка зарплата на порядок більша, як, наприклад, у нашому випадку, то весь декрет бере жінка. Ще, наприклад, якщо мамі пропонують цікаву посаду, на яку вона хотіла б вийти, то і в такому разі доглядом за дитиною займається батько.
Рівні права на декрет
В Угоді про асоціацію України з ЄС, у Главі 21 «Співробітництво у галузі зайнятості, соціальної політики та рівних можливостей», йдеться про шість директив, що стосуються недискримінації та забезпечення рівності між чоловіками й жінками, які Україна повинна імплементувати. Зокрема, є Директива № 2010/18/ЄС про батьківську відпустку.
Усі документи планування щодо її імплементації передбачають розроблення та прийняття нормативно-правових актів щодо тривалості відпустки в разі усиновлення дитини старше трьох років, права на скорочену тривалість робочого часу та неповного робочого часу на рівних умовах як для чоловіків, так і для жінок, а також усунення дискримінації за ознакою статі щодо батьківської відпустки, врегулювання відсутності на роботі працівника у разі настання надзвичайних обставин у невідкладних сімейних справах.
Зобов’язання з адаптації законодавства України до Директиви № 2010/18/ЄС про батьківську відпустку виконано частково. Окремі положення Директиви враховано в новому проекті Трудового кодексу України, який депутати мали прийняти восени минулого року, проте, після внесення правок у вересні законопроект поки що не розглядався.
Крім цього, у Верховній Раді України було зареєстровано кілька законопроектів, спрямованих на регулювання окремих питань реалізації права на відпустку по догляду за дитиною. Два законопроекти зараз на розгляді в народних обранців. Один стосується надання трирічної відпустки до досягнення дитиною восьмирічного віку, визначення порядку її надання, а інший – установлення скороченого робочого часу не лише для жінок, а загалом для батьків, опікунів чи піклувальників, які мають дітей до 14 років.
Автор Олександр Гаркавець