Молоді амбасадори ЄС: на Харківщині студенти просувають євроінтеграцію
Young European Ambassador, або «Посол європейської молоді» – ініціатива проекту ЄС «Східне партнерство», основна мета якого – розвиток інтеграційних зв’язків Євросоюзу з шістьма країнами колишнього СРСР: Азербайджаном, Вірменією, Білоруссю, Грузією, Молдовою і Україною.
Молоді європейські посли – це активна молодь (старшокласники, студенти й молоді професіонали), яка добре володіє англійською мовою, цікавиться політикою ЄС, а також розвитком партнерських відносин між своєю країною та країнами Європейського Союзу. Учасники цієї ініціативи представляють свою країну під час різноманітних заходів – як в Україні, так і за кордоном. Вони обмінюються досвідом, обговорюють важливі для молоді питання, діляться найкращими практиками, працюють над власними проектами.
Цій молодіжній ініціативі вже три роки. На початку її реалізації по всій Європі послів європейської молоді було сто, нині – майже півтисячі, близько ста – в Україні. На Харківщині їх семеро, здебільшого студенти місцевих вишів. Це Ірина Пожидаєва з Мерефи Харківського району, Катерина Тараб родом з Ківшарівки Куп’янського району, Денис Ганжа з Лозової, харків’яни Людмила Нікітіна, Тарас Ковальчик, Тетяна Богданова та Єлизавета Маркова (приїхала до Харкова на навчання із Запоріжжя).
– Амбасадор – це такий собі представник бренда ЄС. Ми допомагаємо представництву Євросоюзу в Україні на молодіжному рівні поширювати європейські ідеї, підтримуємо реформи та розвиток громад. Займаємося комунікацією з молоддю з інших країн, ділимося ідеями, проектами, ініціативами, як-от розробили стратегію розвитку молоді до 2030 року, – пояснює Денис Ганжа.
Кому це потрібно
Мета стратегії – підвищити можливості європейської молоді та посилити її участь у формуванні політики Євросоюзу. Він же дедалі активніше долучає до цього процесу прийдешні покоління.
– Молодь завжди на чолі класних ініціатив. Молодь – це великий прошарок населення. В Україні це третина всього населення, тож не вкладатися в її розвиток нерозумно. Та й сама молодь активна, у Європі так і узагалі – не боїться казати прямі речі, йде в політику. Я знаю дуже багато молодих європейських політиків. Ну і, звичайно, робота з молоддю – це також вирощення кадрів-державотворців для країн, – так Денис пояснює, який зиск ЄС фінансувати цю молодіжну ініціативу.
До речі, за роботу молодих європейських амбасадорів він, як і решта амбасадорів, грошей не отримує.
– Ми робимо це безкоштовно. Тут радше питання твого внеску в розвиток своєї громади та країни. Для покриття витрат на проїзд і харчування під час реалізації наших проектів, зокрема тренінгів у районах, ми знайшли донорів, – поділився амбасадор.
Свою мотивацію Денис пояснює зацікавленістю у практиці проектного менеджменту, комунікаціях на міжнародному рівні. Він щойно закінчив другий курс факультету міжнародних відносин у Харківському національному університеті імені В. Н. Каразіна. Сам хлопець з Лозової. Каже, проблема молоді в малих містах у тому, що вона вся виїздить звідти й не поспішає повертатися. Своє майбутнє бачить хоч і не в рідному місті, але точно в Україні.
– Мені цікава сама тема євроінтеграції, перетворень усередині нашої держави. Я мрію повчитися за кордоном, набути досвіду і потім повернутися додому. Зрозумів це рік тому, а до цього мріяв переїхати, – зізнається хлопець.
Уперше до Європейського Союзу Денис потрапив рік тому. Це був семінар для молоді з країн Східного партнерства у Брюсселі. Хлопець побував у штаб-квартирі Європейської комісії, ознайомився з місцевими великими громадськими організаціями, навіть сфотографувався з президентом Єврокомісії Жан-Клодом Юнкером і побачив президента США Дональда Трампа.
Тоді першокурсника Дениса найбільше вразила атмосфера відкритості.
– Мене вразило, що кожна людина дуже вільно себе відчуває. Скажімо, заходиш до звичайного бару, а там може сидіти високопосадовець Єврокомісії. І він така сама звичайна людина, як і ти. Можна спокійно підійти до нього та поспілкуватися, – наводить приклад Денис. – У жителів ЄС нема тих проблем, які турбують нас, вони вже думають про більш високе. Ми ще тут переймаємося, як забезпечити себе, як знайти гроші на квартиру та їжу, а вони думають про те, де покращити свої вміння, на які курси піти, де знайти можливість для розвитку, у яку політичну партію вступити.
Після першої поїздки до Брюсселя Денис ще раз приїздив у Бельгію, також був у Польщі та на Мальті.
– Євроінтеграція для мене – це зміна цінностей, і насамперед усередині самих себе. Не треба обов’язково бути саме в Євросоюзі, щоб бути європейцями. Ми вже такими є. Наша проблема в тому, що ми боїмося так себе ідентифікувати. А ми ж такі самі, як і вони, – упевнений Денис. – Євроінтеграція – це про зміни в нашій свідомості: чи будемо думати на користь своєї держави, людей, які нас оточують, чи будемо ми поважати одне одного? Усе ще існують ситуації, коли правосуддя в нашій країні не працює на всі 100 %. Коли ми почнемо поважати закон, ми всі будемо рівні для нього – матимемо рівні можливості незалежно від національності, гендеру, фізичних особливостей. Ти людина в першу чергу.
Поїхали в малі міста
Молоді європейські посли мають розробляти і втілювати свої проекти з євроінтеграції. За приблизно рік роботи харківським амбасадорам уже вдалося втілити низку ідей. Серед них проект «Європа – це ти», який моделював роботу Ради ЄС, проект «Жива бібліотека» – молодіжні зустрічі з людьми з різних сфер, які розповідали свої історії наче живі книги. Однак ці проекти були розраховані на молодь Харкова. Тому далі Денис із командою вирішили сконцентруватися на малих містах і поїхали в райони. Нинішній їх проект називається «Європа і ти». Амбасадори їдуть до малих міст нашої області та разом з експертами проводять тренінги з євроінтеграції. Збирають місцевих активістів – тих, хто прагне змін у своїй громаді: лідерів місцевих громадських організацій, учителів, посадовців тощо. На одному тренінгу, поділився Денис, навіть був мер міста – це Микола Бакшеєв з Первомайського.
– Ми кожного дня стикаємося з євроінтеграцією, але, коли приїздимо на місця, бачимо, що багато хто не розуміє цього процесу й не цікавиться ним. А ми в тому числі розповідаємо і про можливості та програми, які можуть допомагати громадам з розвитком, – пояснює Денис. – Коли ми приїздимо, ми не нав’язуємо власних думок. Так, ми всі єврооптимісти, але наше завдання – побудувати діалог. У Харківській області рівень підтримки ЄС невисокий, за соціологічним опитуванням – приблизно 33 %. Тим цікавіше, коли на початку тренінгу стикаєшся зі скептицизмом, а наприкінці люди виходять на діалог, ставлять запитання, змінюють думку.
До тренінгу амбасадори залучають експертів європредставництва. До прикладу, під час одного з останніх тренінгів до розмови приєднався представник місії ЄС в Україні Бенедікт Герман, з яким спілкувалися на тему децентралізації та розвитку ОТГ.
Крім Первомайського, Денис із командою також уже побували в Печенігах, Чугуєві, Лозовій. Амбасадори звертаються до громад, вони відкриті й готові приїхати до вашого містечка чи селища – запрошуйте! Запити можна надсилати на адресу [email protected].
Стереотипи щодо ЄС
Денис Ганжа також розповів про найпоширеніші стереотипи щодо Євросоюзу, які амбасадори чують від людей у районах.
№ 1: «Якщо ми вступимо до ЄС, то всі проблеми в Україні одразу вирішаться».
– На жаль, це не так. Вирішити їх можемо лише ми самі. На всіх тренінгах ми кажемо, що Європа починається не десь там у Брюсселі, а в наших головах. Там, де ти вимкнув світло вдома, викинув сміття в бак, не викрутив лампочку в під’їзді. Це банальні речі, але їх треба дотримуватися, – коментує амбасадор.
№ 2: «Прийде Європа – одразу пенсії будуть європейські».
Його Денис пояснює звичкою сприймати приставку євро- як знак добробуту – євроремонт, євробляхи… Щодо цього хлопець наводить статистику: пенсії в Німеччині набагато вищі за пенсії в Болгарії. Тож усе залежить від нас самих.
№ 3: «У Європі багато мігрантів».
Так, але, як запевнив молодий посол, цю проблему майже розв’язано.
№ 4: «З приходом ЄС усі виїдуть з країни».
На думку Дениса, трудова міграція – нормальний процес, адже, коли люди з Польщі їдуть до Британії, а українці їдуть у Польщу, гроші з Британії повертаються до Польщі, а з Польщі – до України.
№ 5: «Європа прийде, і ми втратимо незалежність, усе вирішуватиме за нас ЄС».
– Це неправда, бо Європа переважно забирає суверенітет у сфері міжнародних відносин, а на внутрішні справи окремої країни ЄС дуже важко впливати. Навіть закон щодо одностатевих шлюбів прийнятий не скрізь у ЄС.