Як жителям Харківської області оформити інвалідність під час війни

Під час воєнного стану в Україні було спрощено процедуру встановлення інвалідності. «Слобідський край» з’ясовував критерії оформлення цього статусу, відмінність між групами, дізнавався про існуючі пільги та як можна оскаржити рішення МСЕК.

Спрощена процедура

З огляду на воєнний стан в Україні було спрощено процедуру встановлення та продовження статусу особи з інвалідністю. Тож для спрощення проведення медико-соціальної експертизи Кабмін прийняв постанову № 225. Документ передбачає встановлення інвалідності особам заочно та незалежно від місця реєстрації, проживання чи перебування особи.

– Таким чином, якщо людина не має можливості прибути до місця проведення МСЕК, то комісія може прийняти рішення про встановлення інвалідності заочно на підставі направлення лікарсько-консультативної комісії (ЛКК), – пояснила юристка Харківського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Анастасія Макеєва.

Також Кабмін прийняв постанову від 30.03.2022 № 390, яка передбачає продовження строку дії інвалідності, відсотків втрати працездатності та індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю. Ці постанови будуть дійсними на весь термін дії воєнного стану на території України та шість місяців після його припинення/скасування.

– Зважаючи на зазначене, Урядом також автоматично продовжено виплату всіх пенсій і соціальних допомог по інвалідності, а також термін дії індивідуальної програми реабілітації для зазначених осіб, – зауважила Анастасія Макеєва.

Критерії встановлення інвалідності

В Україні існує три групи інвалідності, їх установлюють з огляду на те, наскільки в людини порушені функції органів і систем організму, обмежена життєдіяльність. Порушення можуть бути і наслідком травм, уроджених вад та захворювань. Усі ці критерії враховуються у встановленні інвалідності.

Найважчий стан здоров’я мають люди з I групою інвалідності. Вони потребують постійного стороннього нагляду або допомоги та не здатні до самообслуговування.

Критерії встановлення I групи інвалідності – це нездатність до:

  • самообслуговування;
  • самостійного пересування;
  • орієнтації (дезорієнтація);
  • спілкування;
  • контролювання своєї поведінки;
  • навчання тощо.

Люди, які через порушення функцій організму мають значне обмеження життєдіяльності, але можуть самі себе обслуговувати, мають право отримати ІI групу інвалідності.

Серед критеріїв установлення II групи інвалідності є значні обмеження в:

  • самообслуговуванні (людина не може обходитися без допоміжних засобів або допомоги інших осіб);
  • самостійному пересуванні;
  • здібності до навчання, роботи, орієнтації або до спілкування;
  • здатності частково чи повністю контролювати свою поведінку.

Помірні функціональні порушення та обмеження життєдіяльності мають люди з III групою інвалідності.

Критеріями для встановлення III групи інвалідності є обмеження в:

  • самообслуговуванні (людина потребує використання допоміжних засобів);
  • самостійному пересуванні (пересування з великою втратою часу);
  • навчанні (можуть навчатися у закладах загального типу за умови дотримання спеціального режиму навчального процесу або за допомогою інших осіб);
  • праці (частково втрачають можливість для повноцінної трудової діяльності);
  • орієнтації, спілкуванні, контролюванні поведінки (частково контролюють в особливих умовах).

Також у постанові КМУ № 10 від 21.01.2015 р. указується чіткий перелік станів, за яких група інвалідності встановлюється довічно та не потребує повторних оглядів.

Направлення на МСЕК

Для того щоб установити інвалідність, людина повинна мати медичні документи та обстеження, які підтверджують стійке порушення функцій організму, яке спричиняє обмеження нормальної життєдіяльності. З цими документами треба звернутися до сімейного лікаря, який оформить направлення на МСЕК. Слід зауважити, що на період воєнного стану необов’язково укладати декларацію з лікарями. Рішення про встановлення групи інвалідності ухвалюється на підставі направлення лікарсько-консультативної комісії.

Окрім того, для проведення медико-соціальної експертизи необхідно надати:

  • паспорт або ID-картку з витягом з Єдиного державного демографічного реєстру щодо реєстрації місця проживання;
  • військовий квиток (копію) або тимчасове посвідчення (для військовозобов’язаних, призовників);
  • направлення на МСЕК (форма № 088/о);
  • медичну документацію, оригінали (виписки з амбулаторної картки (форма 025/о), виписки з історії хвороби стаціонарного хворого (форма 027/о), результати лабораторних, інструментальних, променевих обстежень, консультативні висновки профільних обласних спеціалістів тощо) та амбулаторну картку хворого;
  • інші додаткові документи у разі необхідності підтвердження тієї чи іншої причини інвалідності.

Отримали поранення під час війни

Унаслідок війни чимало українців отримали поранення, ушкодження та, як наслідок, інвалідність. Утім, установити інвалідність унаслідок війни можуть лише окремим особам.

– Порядок надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни чітко закріплює перелік осіб, кому він надається. Серед даного переліку цивільних осіб немає, окрім волонтерів, працівників підприємств та організацій, які залучались до участі в забезпеченні оборони України із забезпечення національної безпеки й оборони, відсічі й стримування збройної агресії російської федерації, – зазначила Анастасія Макеєва.

Для отримання цього статусу можуть звернутися особи, які отримали інвалідність унаслідок контузії, поранення, каліцтва або захворювання, що було отримано внаслідок безпосередньої участі у бойових діях.

До таких осіб належать:

  • військовослужбовці (резервісти, військовозобов’язані, добровольці Сил територіальної оборони) ЗСУ, Нацгвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовці військових прокуратур, НПУ, МВС, Управління державної охорони, Держспецзв’язку, ДСНС, ДКВС (Державна кримінально-виконавча служба України. – Ред.), особи, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, інших утворених відповідно до законів України військових формувань;
  • працівники підприємств, установ, організацій, які залучалися до забезпечення проведення антитерористичної операції, до забезпечення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, до участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресію російської федерації проти України;
  • учасники добровольчих формувань, які стали особами з інвалідністю під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районі АТО;
  • особи, які добровільно забезпечували (добровільно залучалися до забезпечення) проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях.

Приблизний пакет документів для встановлення інвалідності внаслідок війни такий самий, як і для цивільних осіб. А також до переліку необхідно додати довідку військово-лікарської комісії (ВЛК) і свідоцтво про хворобу від ВЛК; витяг з наказу командира військової частини про звільнення з військової служби.

Різні види допомоги

Особи з інвалідністю отримують різноманітну допомогу, яка надається їм за рішенням МСЕК в індивідуальній програмі реабілітації. Так, вони забезпечуються грошовими виплатами, медикаментами, допоміжними засобами реабілітації (звукопідсилювальна апаратура, книги зі спеціальним шрифтом тощо). А також отримують послуги з медичної, соціальної, трудової та професійної реабілітації. Спеціальні пенсії на постійній основі отримують не всі особи. Утім, вони мають право на державну соціальну допомогу. Так, у Харківській області частина осіб з інвалідністю отримує соціальні державні виплати, а частина – пенсію.

– Є кілька законів, за якими люди можуть отримувати виплати за інвалідністю. Один стосується інвалідів з дитинства, а інший тих, хто має інвалідність за загальними захворюваннями. Якщо ми говоримо про дітей з інвалідністю та осіб з інвалідністю з дитинства, то кількість отримувачів соціальної допомоги в області становить майже 21 тисячу осіб. Стосовно другої категорії – понад шість тисяч осіб, – розповіла начальниця управління соціальних гарантій Департаменту соціального захисту населення ХОВА Людмила Гончарова.

Отримувати одразу пенсію та соціальну допомогу по інвалідності може лише одна група осіб.

– Ми говоримо про осіб з інвалідністю з дитинства, якщо в них є право отримувати пенсії у зв'язку з втратою годувальника, тоді вони разом отримують і пенсію у зв'язку з втратою годувальника в Пенсійному фонді й державну соціальну допомогу. А всі інші категорії інвалідів зазвичай отримують або пенсію по інвалідності, або пенсію за віком, або державну соціальну допомогу, – пояснила Людмила Гончарова.

Також існують категорії осіб, які можуть і не мати права на отримання матеріальної допомоги. Це стосується тих людей, які мають II або III групу, працюють та отримують значну заробітну плату.

Тож державна соціальна допомога на догляд призначається:

  1. Особам з інвалідністю внаслідок війни з-поміж військовослужбовців та інших осіб, яким призначено пенсії по інвалідності.
  2. Особам з інвалідністю I групи.
  3. Особам з інвалідністю II групи, які є одинокими та за висновком лікарсько-консультативної комісії потребують постійного стороннього догляду.
  4. Особам з інвалідністю III групи, які є одинокими та за висновком лікарсько-консультативної комісії потребують постійного стороннього догляду.

Окрім цього, існують послуги, які надаються на пільгових умовах або безоплатно. Серед них: допоміжні засоби реабілітації (протезні вироби, засоби для пересування, мобільні телефони для письмового спілкування); медичні вироби (протези очей, зубів, щелеп, слухові апарати тощо). Також, якщо є відповідний медичний висновок, надаються колісні крісла з електроприводом.

Дітям з інвалідністю або з вадами розумового чи фізичного розвитку надається безплатна медична, дефектологічна та психологічна допомога. Також для таких дітей здійснюється безоплатне протезування. Право на отримання путівок у санаторії мають як діти, так і дорослі з інвалідністю. Окрім того, батькам дітей з інвалідністю надають фінансову допомогу по тимчасовій непрацездатності на період санаторно-курортного лікування дитини. Для отримання цих виплат за місцем роботи потрібна наявність медичного висновку про необхідність стороннього догляду за дітьми.

Допомога особам з інвалідністю надається і в придбанні ліків. Якщо людина отримує пенсію або соціальну допомогу, яка не перевищує мінімальний розмір пенсії, то вона може отримати медикаменти безплатно. Також особи з I і II групами інвалідності можуть придбати ліки з оплатою 50 % від їх вартості. Такі послуги надаються лише за рецептами лікарів та в разі амбулаторного лікування.

Стосовно осіб з інвалідністю внаслідок війни, то їм також надається пільга на безплатне придбання медикаментів різних видів за рецептами лікарів. Такі послуги надаються безоплатно або на пільгових умовах. Список лікарських препаратів, медичних виробів, засобів реабілітації, а також порядок їх видачі визначає Кабінет Міністрів України в реєстрі лікарських засобів за програмою «Доступні ліки».

Окрім цього, для осіб з інвалідністю передбачено позачергове обслуговування. Воно стосується лише I та II груп у касах міського, міжміського транспорту, на підприємствах і організаціях, які надають послуги населенню. До того ж у таких закладах на видному місці має бути розташована вся інформація про право на позачергове обслуговування.

Люди, які мають інвалідність I та II груп, також мають право на безплатний проїзд в автобусах, трамваях тощо. Таку ж пільгу мають і ті, хто супроводжує осіб з I групою інвалідності, але не більше одного супроводжуючого.

Освітні пільги

Діти з інвалідністю можуть здобувати освіту в домашніх умовах або за індивідуальними навчальними програмами.

Студенти, які мають статус інвалідності, отримують соціальну стипендію та можуть отримати додаткову соціальну і матеріальну допомогу. Вступаючи до вищих навчальних закладів, такі особи мають можливість бути прийнятими на спеціальних умовах.

А при вступі на навчання у ПТУ такі особи мають переважне право на зарахування.

Оскарження рішення МСЕК

Медико-соціальна експертна комісія може відмовити у встановленні інвалідності. Також людина може бути незгодною з групою інвалідності, яку їй установила МСЕК. У такому випадку це рішення можна оскаржити протягом одного місяця. Законодавством передбачено два порядки оскарження рішення МСЕК: досудовий та судовий.

– Протягом місяця після одержання висновку МСЕК особа має право подати письмову заяву до самої комісії або центральної чи обласної комісії. Після цього буде проведений повторний огляд і винесене нове рішення. Оскаржити рішення МСЕК можна шляхом подання до суду адміністративної позовної заяви у строк не пізніше 6 місяців з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення свого права, – пояснила Анастасія Макеєва.

Суд має розпочати розгляд справи не пізніше ніж через 60 днів з дня відкриття провадження у справі. Якщо строк підготовчого провадження був продовжений, то не пізніше наступного дня із закінчення цього строку. За словами Анастасії Макеєвої, до Харківського місцевого центру з надання БВПД доволі часто звертаються клієнти за консультаціями з цього питання.

– Також за консультаціями до наших юристів часто звертаються особи, які хочуть установити інвалідність. Частіше за все консультації передують зверненню до МСЕК для чіткого розуміння порядку проведення медико-соціальної експертизи, підстав відмови та порядку оскарження в майбутньому, – зазначила юристка Харківського МЦ БВПД.

Оскільки особи з інвалідністю підпадають під категорію громадян, кому надається безоплатна вторинна правова допомога, то коло питань, з якими вони звертаються до правників, доволі широке.

– Консультації та безоплатна вторинна правова допомога особам з інвалідністю надаються з різних питань. У більшості звернень – це типові питання, як-от оформлення статусу особи з інвалідністю чи оформлення догляду, отримання надбавки за догляд за особами з інвалідністю. Також часто звертаються з питанням соціального забезпечення: оскарження відмови у призначенні пенсії, призначення адресної допомоги, субсидій. Нерідко клієнти даної категорії звертаються з адміністративними, сімейними, земельними або спадковими питаннями, що потребують вирішення, – розповіла Анастасія Макеєва.

Права порушені: куди скаржитися

Проходження медико-соціальної експертної комісії безоплатне – це право, яке гарантується державою. Утім, щодо роботи комісії в Україні зареєстровано багато скарг. За даними МОЗ, з вересня 2022 року по березень 2023 року на «гарячу лінію» звернулося 1215 громадян, з них 283 особи зареєстрували звернення з приводу роботи МСЕК. 11 скарг стосувалися повідомлень про хабарництво, ще чотири – про фальсифікацію документів.

Наразі в Україні ведеться робота над змінами та реформуванням системи МСЕК. Також українці можуть звернутися до контакт-центру при МОЗ, який приймає запити щодо питань, які виникають під час проходження медико-соціальної експертизи. У Міністерстві охорони здоров’я наголосили, що кожен запит та скарга будуть детально опрацьовуватися. Якщо під час проходження медико-соціальної експертної комісії порушують ваші права, звертайтеся телефоном на гарячу лінію МОЗ: 0 800 60 20 19.

Окрім того, повідомити про корупційне правопорушення під час проходження МСЕК можна до:

– Національного агентства з питань запобігання корупції за номером (044) 20 00 691 або залишити повідомлення на сайті;

– Національного антикорупційного бюро України за номером 080 05 03 200. Також можна направити лист або заповнити форму на сайті;

– Генеральної прокуратури за номером 080 05 07 001;

– СБУ на гарячу лінію за номером 080 050 14 82;

– МВС України за номером (097) 223 20 33. Також можна надіслати повідомлення на адресу: [email protected].

Нагадаємо, у Харківській області на період великодніх свят заборонять відвідувати кладовища. 

Нагадаємо, харків’ян просять не відвідувати кладовища напередодні великодніх свят та поминальних днів. Зокрема, жителів міста закликають утриматися від відвідин міського кладовища № 17, яке розташоване на окружній дорозі, через мінну небезпеку.

Понад 570 тисяч гектарів посівних площ області є небезпечними для проведення будь-яких робіт. Наразі тривають перемовини щодо отримання експериментальної техніки для проведення розмінування.

Головні новини Харківська область читайте на нашому сайті.