Окупанти знищили та розграбували медичні заклади Харківщини. Після звільнення у громадах почали встановлювати модульні амбулаторії або запроваджувати мобільні. Утім, ворог уже встиг знищити навіть відбудоване.
Розграбували та знищили
Медична мережа деокупованої Шевченківської громади складається з Центральної лікарні, Центру первинної медико-санітарної допомоги (ЦПМСД), чотирьох амбулаторій, чотирьох ФАПів та 18 пунктів здоров’я у старостинських округах. Частина закладів була розграбована загарбниками (Шевченківська ТГ перебувала в російській окупації пів року. – Прим. ред.), частина пошкоджена обстрілами.
– Окупанти багато горя принесли на нашу землю. У Безмятежному ФАП зруйнований ракетним ударом. Ми наразі працюємо у приміщенні сільського клубу. У селі Гроза під час трагедії 2023 року дуже сильно постраждав пункт здоров’я, не можемо там працювати. Під час окупації також прямим влучанням було знищено пункт здоров’я у селі Василенкове, – розповіла директорка КНП Шевченківський ЦПМСД Наталія Онищенко,
Усі інші медичні заклади або пошкоджені некритично, або повністю вціліли.
Працюють пересувні амбулаторії
Наразі медицина у Шевченківській громаді працює справно – всі сімейні лікарі залишаються на місцях. Можна прийти на прийом, отримати консультацію та направлення до вузьких спеціалістів, здати різні аналізи.
Сергій Старіков
начальник Шевченківської селищної військової адміністрації
На жаль, не всі наші медичні заклади мають належні умови для прийняття пацієнтів. Тому минулого року за кошти місцевого та обласного бюджетів громада придбала мобільну амбулаторію – машину з певним медичним обладнанням, яка виїжджає та здійснює прийом у населених пунктах. Бюджет цього проєкту становив понад мільйон гривень
Згодом, завдяки допомозі партнерів, у громаді з’явилася ще одна мобільна амбулаторія. Фургон укомплектовано генератором, станцією очистки води, кондиціонером, стоматологічною установкою, мобільними кардіографом, апаратом УЗД та іншим медичним обладнанням. Такі амбулаторії дали змогу забезпечити мешканців громади доступною, якісною, своєчасною, безкоштовною та кваліфікованою первинною медичною допомогою.
– Крім того, близько шести міжнародних організацій надають допомогу в прийомі, обстеженні та забезпеченні гуманітарними ліками наших людей. За цими організаціями закріплені певні населені пункти, вони там ведуть прийоми за графіком. В окремі дні виїжджають наші сімейні лікарі, в інші – представники цих фондів, – зазначив Сергій Старіков.
Амбулаторія на руїнах
У деокупованій Чкаловській громаді також налагоджують медичні послуги. Наразі тут працює п’ять амбулаторій загальної практики – сімейної медицини, п’ять ФАПів, а також п’ять кабінетів щеплень. Загалом обслуговується 11 682 жителі.
У найбільш постраждалому селі громади, Граковому, у 2023 році встановили модульну амбулаторію. Раніше місцева амбулаторія була розташована у приміщенні сільської ради. Нині ця будівля з усіх боків пробита снарядами та, ймовірно, замінована.
– Коли ми повернулися сюди після звільнення села, нам просто не було де працювати. Люди продовжують хворіти, війна в цьому плані погіршила ситуацію – стрес, нестача ліків. В основному в селі залишилися пенсіонери, яким необхідна медична допомога та консультації. Тож спочатку ми приймали граківців у напівзруйнованому приватному будинку. Там не було стелі, а власники виїхали за кордон, – розповіла медична сестра Граківської амбулаторії Любов Лізогубова.
Наразі чи не щодня до нової модульної амбулаторії приходить з десяток людей. Окрім цього, прийоми проводяться і в дистанційному режимі. Місцеві знають свого сімейного лікаря та завжди можуть зателефонувати йому і проконсультуватися з приводу здоров’я.
– Наразі в нашому селі живе близько 200 людей. До нас регулярно приїжджають бригади лікарів. От минулого тижня були кардіологи з Харкова. У нашій амбулаторії можна зробити крапельниці, здати прості аналізи та отримати направлення до вузьких спеціалістів, – зазначив староста Граківського старостинського округу Анатолій Коровкін.
Нещодавно до амбулаторії провели водопостачання, а також на випадок відключень світла є генератор.
– У нас завжди в амбулаторії є медична сестра та приїздить сімейний лікар. Також ми використовуємо цей заклад як Пункт Незламності, – сказав Коровкін.
Розбито всі медичні заклади
У підпорядкуванні Липецької громади перебуває КНП Центр медичної допомоги № 5 Харківського району, заклад обслуговує не тільки свою, а й Циркунівську громаду. Обидві громади були окуповані та значно постраждали від обстрілів. А з травня 2024 року Липецький напрямок знов став дуже гарячим і звідти евакуюють населення.
Олексій Слабченко
начальник Липецької сільської військової адміністрації
Наразі у нас всі медичні заклади та всі школи розбиті ворогом. Лікарня сильно пошкоджена, і всі амбулаторії. Та сама модульна амбулаторія, яку ми встановили після деокупації, була знищена 20 червня 2024 року. На цей час у Липцях живе 11 жителів, медики там не працюють, туди пускають лише поліцію. Тож лікарі та медсестри перемістилися в Циркуни.
До повномасштабного російського вторгнення жителі Липецької ТГ отримували медичні послуги і в місцевій лікарні, де було встановлено сучасне обладнання. Під час окупації загарбники викрали звідти все, що могли, і намагалися знищити будівлю. А місяць тому ворог завдав авіаудару, снаряд влучив поруч з лікарнею, будівлю лікарні було дуже пошкоджено.
До червня 2024 року медичні послуги у Липцях надавалися, сказала головна медична сестра Центру медичної допомоги № 5 Харківського району Юлія Пивовар.
– На той момент лікар виїздив туди з медичною сестрою в засобах захисту. Брали свою валізку і привозили людям медичні препарати, обслуговували їх, приймали. А зараз усе ще складніше – там постійні обстріли. Намагаємося тримати зв’язок з пацієнтами, передавати ліки туди. Але це все дуже важко робити, – зазначила Юлія Пивовар.
Медкартки рятували від вогню
У самих Циркунах незадовго до повномасштабної війни було проведено капітальний ремонт амбулаторії.
Микола Сікаленко
начальник Циркунівської сільської військової адміністрації
Окупанти її спалили. До того ж сказали, що там був знищений штаб «Kraken», якого там і близько не було. Ця амбулаторія була серцем нашого села, багато поколінь пройшло через неї. Коли вона горіла, ми рятували звідти медкартки пацієнтів. На жаль, деякі картки там все-таки згоріли.
У 2023 році замість знищеної амбулаторії в Циркунах було встановлено модульну. Вона обладнана всім необхідним для прийому пацієнтів сімейними лікарями, підведені електрика, каналізація, є кімнати очікування та огляду. Крім того, заклад обладнаний генератором та системою кондиціювання. Для безпеки персоналу та відвідувачів поруч з амбулаторією встановлено укриття. Наразі тут ведуть прийом і медики з Липецької громади.
– Дуже важливо, що амбулаторію було відкрито, бо наша стара будівля зруйнована. Громадян залишалась достатня кількість, і людям потрібна медична допомога. Молодь якось змогла кудись виїхати, а от літні люди залишалися, навіть діти тут залишаються, – зазначила головна медична сестра ЦПМД № 5 Харківського району.
До того, як окупанти знову почали наступ на Харківському напрямку, пацієнтів у двох громадах було багато. Наразі їх значно поменшало через безпекову ситуацію.
– Ми продовжуємо надавати послуги й Липецькій, і Циркунівській громадам. Робимо загальні аналізи. У нас є обладнання, ми на місці можемо зробити кардіограму, виписуємо рецепти на «Доступні ліки». У нас проводиться вакцинація. Тобто все, що потрібно на первинній ланці, повністю всі ці послуги є, – наголосила Юлія Пивовар.
Мріють про розширення
Головна медична сестра ЦПМД № 5 Харківського району також зазначила, що медики мріють про повноцінну лікарню.
– Хочеться, щоб можна було робити діагностичні аналізи та прийом вели також вузькі спеціалісти. Щоб людям не доводилося далеко їхати для цього. Щоб бабуся 70-80 років не їздила, наприклад, у Мерефу чи Харків тощо. Літні люди дуже важко з цим справляються. Хотілося б, щоб ми трошки розширилися, – підсумувала Юлія Пивовар.
За даними Міністерства охорони здоров’я України, на Харківщині через війну пошкоджено 341 медичний заклад, ще 25 – зруйновано вщент. Наразі в регіоні повністю відновлено 92 об’єкти та 115 – частково. Йдеться про медзаклади на деокупованих територіях та ті, які зазнали невеликих ушкоджень: вибиття вікон, знищення покрівлі, пошкодження фасаду тощо.