Яким буде новий навчальний рік у школах Харківщини

Більше шестисот шкіл Харківської області працюватимуть у новому навчальному році. В них отримуватимуть знання більше двохсот тисяч учнів.  

28.08.2024 18:14

Третій навчальний рік доводиться починати у Харківській області в умовах повномасштабної російської агресії.

За даними Генеральної прокуратури України за період з лютого 2022 року ворожа армія уразила 631 освітній заклад у Харківській області. Зруйновані 64, а 657 суттєво пошкоджені. За підрахунками Міністерства освіти, загалом пошкоджень зазнали 787 закладів освіти Харківщини.

Через ситуацію із безпекою у більшості шкіл регіону навчальний процес продовжиться виключно у дистанційному режимі.

Але крок за кроком створюються достатні безпекові умови, щоб навчальні заклади переходили принаймні до змішаного формату роботи. Про те, яка ситуація з будівництвом укриттів у школах Харківської області читайте в нашому матеріалі.

Відповідно до рішення Уряду, навчальний рік почнеться 2 вересня, працівники шкіл мають спланувати навчальний рік таким чином, щоб завершити його до 30 червня наступного року.

Скільки дітей підуть у школу

Як повідомили «Слобідському краю» в Департаменті науки і освіти Харківської обласної військової адміністрації, у минулому 2023/2024 навчальному році, за статистичними даними на підконтрольній Україні території регіону було 698 шкіл. Освітню діяльність здійснював 621 заклад, 77 – не працювали. Ще вісім шкіл перебувають на тимчасово окупованій території.

Цього року в Харківській області свідоцтва про загальну середню освіту отримали майже 15,5 тисячі випускників. У їх числі більше 1,2 тисячі золотих та 300 срібних медалістів.

У новому 2024/2025 році шкільна мережа становитиме 689 закладів середньої освіти. Працюватимуть 612 шкіл, тимчасово закритими залишатимуться 77 шкіл.

Понад 223 тисячі учнів навчалися в школах Харківської області у минулому навчальному році. А наступного їх кількість становитиме майже 207,5 тисячі. З них 12 тисяч дітей підуть до першого класу. Планується, що 11-й клас у 2025 році закінчать близько 15 тисяч випускників. Наразі за кордоном перебуває 48,5 тисячі дітей, які продовжують здобувати освіту дистанційно в школах Харківської області.

Понад 19,5 тисячі педагогів працювали в школах Харківської області у минулому навчальному році. Цього року – більше 18,5 тисячі.

Ольга Безпалова

Ольга Безпалова

Директор Департаменту науки і освіти Харківської обласної державної адміністрації

Розглядається можливість організації навчання у змішаному форматі в територіальних громадах двох районів Харківської області, де безпекова ситуація відносно спокійна. Мова йде про територіальні громади, розташовані в Красноградському та Лозівському районах

За інформацією Департаменту, в новому навчальному році працюватимуть 14 спеціальних закладів освіти, як і минулого року.

Як працюватимуть школи у Харкові

В обласному центрі вже збудована підземна школа. Будівництво ще трьох планується завершити найближчими місяцями, повідомив Харківський міський голова Ігор Терехов. Крім того, ще одну, шосту, станцію метрополітену облаштовують під розміщення навчальних класів.

– Буде комбінована система навчання, і нею користуватимуться 5 тисяч дітей. Зараз у Харкові перебувають 50 тисяч школярів, і наявних потужностей, звісно, не вистачає. Ми будуємо справжні три підземні школи в трьох районах Харкова. Щоб діти мали можливість навчатися у комбінованому режимі. Будівельні роботи йдуть повним ходом, до 1 вересня вони не будуть завершені, але у другій чверті навчального року діти матимуть можливість вчитися у цих трьох школах. Не скорочували жодного вчителя чи вихователя. Ми зберігаємо кадровий баланс. Навіть ті вчителі, які вимушені знаходитися за межами міста, працюють у режимі онлайн, – розповів Ігор Терехов.

Він також зауважив, що будівництво підземних шкіл у трьох районах Харкова відбувається коштом бюджету міста.

Будівництво шкільних укриттів відбувається в інших районах Харківської області. Кошти на ці роботи – п’ять мільярдів гривень – Кабінет Міністрів України розподілив у серпні цього року. У державному бюджеті до цього було передбачено 2,5 мільярда гривень на будівництво шкільних укриттів.

Про те, як працюватимуть школи у новому навчальному році, «Слобідський край» запитав керівництво низки громад Харківської області.

Змішане навчання у двох закладах

Як розповів Близнюківський селищний голова Геннадій Король, сьогодні заплановане змішане навчання у двох закладах освіти громади. А саме у Близнюківському ліцеї та закладі дошкільної освіти, який також знаходиться в селищі.

Геннадій Король

Геннадій Король

Близнюківський селищний голова

Це пов’язано з тим, що у цих закладах можна організувати безпекову складову – протирадіаційні укриття. Враховуючи, що ці укриття не вмістять усіх дітей, розуміємо, що це буде змішана форма навчання. Інші заклади, принаймні допоки ми зможемо забезпечити їх укриттями, працюватимуть онлайн

За інформацією керівника громади, в новому навчальному році до шкіл громади підуть щонайменше 98 першокласників і не менш 100 учнів учитимуться в одинадцятому класі. Як і в інших громадах, говорити точні цифри спікери не можуть через високу мобільність населення, зумовлену обставинами воєнного часу. 

– Наразі цифра має тенденцію до збільшення, оскільки зростає кількість внутрішньо переміщених осіб. За нашими даними, не повернулися додому близько 30 дітей, які знаходяться та навчаються онлайн в інших регіонах. Загалом до шкіл у новому навчальному році у Близнюківській громаді піде 1560 дітей, з ними працюватимуть 224 педагоги, – повідомив керівник громади.

За його словами, цифра не дуже відрізняється від тих, що були у минулі роки, і вирівнюється за рахунок дітей із сімей внутрішньо переміщених осіб.

Геннадій Король також зауважив, що проєктні роботи з будівництва укриттів виконані у ліцеях Добровілля, Криштопівки, Самійлівки.

Ліцей в Близнюках Близнюківський ліцей. Фото: вебсайт ліцею

– Кошти надійшли у повному обсязі в рамках державної субвенції для будівництва укриття у Самійлівському ліцеї. Тут навіть не потрібне співфінансування від громади. Якщо для Близнюківського ліцею потрібно було 11 мільйонів співфінансування з місцевого бюджету, то державна субвенція на Самійлівський ліцей, майже 100 мільйонів гривень, повністю закриває потреби, – заявив очільник громади.

До повномасштабної російської агресії у Близнюківській громаді працювали 12 шкіл. Наразі стільки ж і працює, але дві філії Близнюківського ліцею припинили роботу. Решта працює в режимі онлайн.

Майже у половині шкіл призупинено навчання

Заняття у школах громади проходитимуть тільки в дистанційному форматі через безпекову ситуацію, повідомила начальниця управління освіти, культури, молоді та спорту Дергачівської міської військової адміністрації Вікторія Балюк.

– На сьогоднішній день починаємо будувати два протирадіаційні укриття. Сподіваємося, що, можливо, у другому півріччі або на початку наступного навчального року могли б організувати змішаний формат навчання, – зазначила керівниця управління.

Ліцей у Дергачах Дергачівський ліцей № 1 імені Данила Бакуменка. Фото: Facebook ліцею

За даними Вікторії Балюк, з чотирнадцяти шкіл громади працюватимуть вісім. В інших закладах призупинений навчальний процес. Причина у тому, що багато дітей із сімей, які виїхали з громади, навчаються в школах офлайн за місцем нинішнього проживання. Також частина вчителів, які стали внутрішньо переміщеними особами, знайшли роботу в школах там, де вони перебувають.

– Щоб не було дефіциту кадрів, ми заповнили наші заклади, які продовжують працювати, вчителями та дітьми. Дітей, які навчалися в закладах, що припинили діяльність, разом з учителями перевели до тих, що продовжують працювати. Тобто оптимізували, – зауважила Вікторія Балюк.

Вона також повідомила, що до шкіл у Дергачівській громаді піде 3931 учень. Минулого навчального року було 4700. 4900 дітей навчалися у 2021–2022 навчальному році. У новому навчальному році планується 210 першокласників. Буде 357 випускників. З ними працюватимуть 319 учителів.

Евакуація, руйнування, відсутність укриттів

У Куп’янській громаді освітній процес буде здійснюватися також лише дистанційно. Начальник Куп’янської міської військової адміністрації Андрій Беседін називає три основні причини: обов’язкова евакуація дітей з громади; відсутність укриттів у закладах освіти; значні пошкодження будівель закладів освіти після обстрілів.

Андрій Беседін

Андрій Беседін

Начальник Куп'янської міської військової адміністрації

Освітній процес у 2024/2025 навчальному році в дистанційному форматі здійснюють три заклади: Куп’янський ліцей № 1, Куп’янський ліцей № 3, Куп’янський ліцей № 9. Там навчатимуться 1240 учнів. З ними працюватимуть 72 педагогічні працівники. У перший клас підуть 93 школярі, в одинадцятий – 92 майбутні випускники. У минулому навчальному році в громаді було 1230 учнів шкіл. Першокласників – 109 і 74 учні закінчили одинадцятий клас.

Він додав, що до повномасштабного вторгнення школи громади відвідували 5,2 тисячі дітей. Працювали десять закладів загальної середньої освіти – дев’ять ліцеїв та гімназія.

Обстріляна школа у Куп’янську Наслідки обстрілів освітянської інфраструктури Куп’янська. Фото: Харківська обласна прокуратура

Усі навчальні заклади працюватимуть дистанційно

У 2024/2025 навчальному році школи Циркунівської громади працюватимуть дистанційно, зазначив начальник сільської військової адміністрації Микола Сікаленко. Йдеться про два заклади загальної середньої освіти.

Микола Сікаленко

Микола Сікаленко

Начальник Циркунівської сільської військової адміністрації

До повномасштабного вторгнення працювало дві школи, один дитячий садок та один заклад позашкільної освіти. Роботу дитячого садка та позашкільного закладу призупинено у зв’язку з відсутністю дітей та педагогічних працівників на території громади. Минулого року також працювало дві школи.

У новому навчальному році до двох шкіл громади підуть майже 500 дітей. 74 – у перший клас, а 43 – в одинадцятий. Минулого навчального року випускників було більше сорока і стільки ж ішло в школу вперше.

Ліцей в Циркунах після окупації Циркунівській ліцей після окупації. Фото: Циркунівська СВА

Освітній процес у школах Зачепилівської селищної ради планується за дистанційною формою навчання. Йдеться про вісім закладів загальної середньої освіти з двома філіями. Про це повідомила Зачепилівський селищний голова Олена Петренко.

Вона зазначила, що у школах громади навчатимуться близько тисячі дітей, у тому числі понад 100 першокласників, та більше 80 учнів підуть в одинадцятий клас. Їх навчатимуть більше 160 педагогічних працівників. Приблизно стільки ж дітей пішли до школи на початку минулого навчального року.

На території Лозівської громади 20 закладів загальної середньої освіти, вони мають 12 філій. Оскільки громада належить до території можливих бойових дій, усі вони навчатимуть дітей у форматі онлайн.

Як повідомила начальниця управління освіти, молоді та спорту Лозівської міської ради Вікторія Урванцева, до повномасштабної російської агресії в Лозівській громаді було 22 школи та 12 філій. Два заклади освіти перейшли у статус філій, а дві філії призупинили діяльність через відсутність учнів.

– Цього навчального року 7812 дітей Лозівської громади підуть у школи. З них 560 першокласників та приблизно 1100 одинадцятикласників. З ними працюватимуть 700 учителів. У школах є найпростіші укриття, але вони не дозволені в нашій зоні для використання, тому школи працюватимуть дистанційно, – зазначила Вікторія Урванцева.

Читайте також

Підписуйтесь на Google News

Щоб бути у курсі останніх новин Харківщини та громад.

Підписатися