Що змінилося у роботі медичних закладів регіону після початку повномасштабного вторгнення? Якими новими медичними послугами можуть скористатися мешканці прифронтової Харківщини? На ці та інші запитання шукайте відповіді у матеріалі «Слобідського краю».
Новий фокус
Як говорить начальник Дергачівської міської військової адміністрації Вячеслав Задоренко, громаді довелося суттєво змінити фокус у роботі галузі охорони здоров’я.
З початку повномасштабного вторгнення більша частина персоналу як Дергачівської центральної лікарні, так і Центру первинної медико-санітарної допомоги залишилася на своїх місцях: лікарі, медсестри, водії. Виконували свою роботу, рятували людей.
Вячеслав Задоренко
Начальник Дергачівської міської військової адміністрації
Особливо у ті місяці 2022 року, коли частина громади була під окупацією. Наприклад, у березні були такі дні, коли в лікарню поступало по 17–20 людей на день, а влітку – по 40 людей на день. Багато поранених, їх лікували, стабілізували, потім когось перевозили до Харкова, а когось залишали в нас у стаціонарі
До того ж у громаді тією чи іншою мірою постраждали всі об’єкти охорони здоров’я, починаючи від медичних пунктів і закінчуючи стаціонарним відділенням лікарні.
Автівка від партнерів для Дергачівської лікарні. Фото: Дергачівська МВА
У 2023 році Дергачівська центральна лікарня була включена до спроможної мережі закладів охорони здоров’я України. Того ж року з міського бюджету були виділені кошти на ремонт пошкоджених поліклінічних та стаціонарних відділень. У 2024 році завдяки міжнародній допомозі відновлені харчоблок та лабораторія. Її устаткування дозволяє проводити складні, зокрема біохімічні, аналізи. Приміщення оснащене генератором для безперебійної роботи та збереження даних у разі відключення енергії.
Первинна ланка
У Дергачах проводиться відновлення Центру первинної медико-санітарної допомоги. На місці зруйнованого внаслідок російських обстрілів іде будівництво нового корпусу.
Через небезпеку та відсутність населення деякі амбулаторії Дергачівської громади припинили діяльність.
Вячеслав Задоренко
Начальник Дергачівської міської військової адміністрації
У Прудянці працює мобільна амбулаторія – автомобіль зі спеціально оснащеним причепом. Минулого року її громаді передали благодійники. У Прудянському старостинському окрузі пошкоджена майже вся інфраструктура, тож лікарям доводиться працювати у такому форматі
Також у мобільному форматі працюють у Дергачівській громаді міжнародні благодійні організації, що організують надання медичної допомоги населенню. Загалом представники міжнародних місій упродовж останніх двох років провели близько чотирьох тисяч прийомів для місцевих жителів.
Виклик часу – реабілітація
Керівник Дергачівської МВА зазначає, що 2023 рік став початком переформатування медицини в громаді.
Вячеслав Задоренко
Начальник Дергачівської міської військової адміністрації
Наприклад, пологове відділення, яке функціонувало на базі центральної лікарні, було перероблене під реабілітаційне, оскільки в цьому є більша потреба. Вже створена проєктно-кашторисна документація на будівництво нового реабілітаційного відділення. Вартість проєкту – приблизно 40 мільйонів гривень, громада шукає партнерів для його реалізації
Для реабілітаційного відділення, яке почало працювати у травні цього року, закуплено устаткування, перепідготовлені та залучені нові спеціалісти.
Реабілітаційне відділення Дергачівської лікарні. Дергачівська МВА
З урахуванням нагальних потреб реабілітаційне відділення будується й у Нововодолазькій громаді. Головний лікар Нововодолазької центральної лікарні Олег Яковенко зауважує, що попри навантаження на медичний заклад його розвиток не припиняється.
– Після відкриття травматологічного відділення там проводиться велика кількість оперативних втручань. Пацієнти після них потребують реабілітації. На базі поліклініки є амбулаторна реабілітація, а зараз будуємо реабілітаційне відділення, – зазначає Олег Яковенко.
Нововодолазька центральна лікарня. Фото: Слобідський край
За словами головного лікаря, будівництво ведеться за кошти, зароблені лікарнею, а також з допомогою громадського бюджету.
Нове сучасне реабілітаційне відділення відкрилося також на базі комунального некомерційного підприємства «Лозівське територіальне медичне об’єднання».
Як розповів заступник Лозівського міського голови Валерій Крикун, якщо у 2021 році це об’єднання мало 15 пакетів медичних послуг НЗСУ, то цього року підписано вже 22 пакети.
– Стосовно роботи з Національною службою здоров’я України маю відзначити своєчасне фінансування, автономність управління фінансами, а також легку комунікацію з її працівниками, – зауважує Валерій Крикун.
У числі нових пакетів – стоматологічна, психологічна та стаціонарна реабілітаційна допомога.
Валерій Крикун
Заступник Лозівського міського голови
До цього в нас була амбулаторна допомога, але ми відремонтували відділення на 20 ліжок за допомогою НСЗУ та благодійників. Від партнерів реабілітаційне відділення безкоштовно отримало обладнання вартістю більше двох мільйонів гривень. Наразі відділення обслуговує пацієнтів не тільки з нашої територіальної громади
Нове реабілітаційне відділення в Лозовій. Фото: Харківська обласна рада
За словами заступника Лозівського міського голови, вже готовий проєкт ще одного реабілітаційного відділення на 35 ліжок. Його вартість – 48 мільйонів гривень. Проєкт уже пройшов експертизу, зараз громада працює над залученням коштів для його реалізації.
Дефіцит кадрів
Однією з головних проблем для медичної сфери Лозівської громади Валерій Крикун називає відплив кадрів. Утім медичне обслуговування в громаді вдалося залишити стабільним.
Валерій Крикун
Заступник Лозівського міського голови
Дуже важко було тримати цю ситуацію, тому що у первинній ланці на сьогодні більше 60 % лікарів віком за сімдесят. Тож, якщо не вживати відповідних заходів, ситуація тільки погіршуватиметься. І ми вже два роки вирішуємо цю проблему. Наприклад, у первинній ланці в нас працюють три інтерни, які бажають залишитися. Вони мають зайняти місця лікарів, що невдовзі підуть на пенсію
У громаді діють програми, спрямовані на підтримку лікарів. Одна з них передбачає допомогу в здобутті медичної професії молодим людям, які мешкають у громаді.
– Навчання студента оплачується з місцевого бюджету. Він підписує контракт, що після отримання диплома працюватиме 10 років у громаді. Зараз два студенти навчаються за цією програмою, – говорить Валерій Крикун.
За іншою програмою молодим лікарям уже надано шість квартир. Наразі там проводиться ремонт.
– Крім того, прийнята програма стимулювання молодих лікарів. Для них передбачено декілька видів фінансової підтримки з бюджету громади. Також після завершення навчального року наші медичні установи робили презентацію для залучення молодих фахівців у режимі онлайн, а також виїжджали до медичних освітніх закладів, – додає Валерій Крикун.
Нове сучасне устаткування КНП Лозівське територіальне медичне об’єднання. Фото: Лозівська міська рада
Руйнація медичних закладів
Серед викликів та пріоритетних напрямів роботи медичних закладів Харківської області директорка Північного міжрегіонального департаменту Національної служби здоров’я України Вікторія Мілютіна спочатку виділила релокацію лікарень.
Вікторія Мілютіна
Директорка Північного міжрегіонального департаменту НСЗУ
Я б виділила масову руйнацію інфраструктури, евакуацію медичних закладів. Зрозуміло, що у Харківській області, де відбуваються активні бойові дії, значний обсяг постраждалих об’єктів галузі медицини. На сьогодні 375 об’єктів медичної інфраструктури зазнали руйнувань та пошкоджень. Деякі були релоковані, евакуювалися на більш безпечні території. А це потребувало від самих закладів та їх власників фінансових та логістичних ресурсів
Зокрема, релокація відбувалася на території самої Харківської області. У зв’язку з руйнацією приміщень Вовчанської центральної районної лікарні, Центру первинної медичної допомоги № 5 Харківського району з Липців та інших закладів – заклади були релоковані і продовжують надавати послуги в інших населених пунктах Харківської області.
До речі, війна суттєво пришвидшила розвиток телемедицини. Пацієнт може отримати консультацію і діагностику на відстані, скориставшись цією послугою, яку також оплачує Національна служба здоров’я. Запровадження цифрових технологій дозволяє оперативно отримувати дані про пацієнтів, яким надаються медичні послуги на територіях, що зазнали значних руйнувань.
Психологічна підтримка населення
Також важливий чинник у роботі національної системи охорони здоров’я – розширення пріоритетів медичних послуг.
Вікторія Мілютіна
Директорка Північного міжрегіонального департаменту НСЗУ
У зв’язку з тим, що виникла необхідність надавати допомогу постраждалим внаслідок бойових дій, змінилися акценти медичних послуг. Заклади охорони здоров’я, зокрема на первинному рівні, надають відповідну допомогу та забезпечують психологічну підтримку в рамках нового пакета, створеного у 2022 році. На жаль, збільшилася кількість людей, які потребують саме такої допомоги, збільшилася кількість посттравматичних стресових розладів
У Харківській області на первинному рівні таку допомогу надають 82 медичні установи: 72 комунальні, 3 приватні та 7 фізичних осіб – підприємців.
Докорінних змін зазнав підхід до пакетів реабілітації. Впроваджена комплексна реабілітація дорослих та дітей у стаціонарних та амбулаторних умовах. Є пакет медичної реабілітації для немовлят, які народилися передчасно або хворими, протягом перших трьох років життя. У 2024 році в Харківській області 13 медичних закладів надають такі послуги в стаціонарних умовах, 24 – в амбулаторних. Також вісім – супроводжують малюків перші три роки життя.
Окремий напрям роботи, який став актуальним через війну, – реабілітація та підтримка ветеранів. Зокрема, в цьому році НСЗУ адмініструє пілотний проєкт щодо зубопротезування захисників та захисниць України. Медична допомога в рамках цього пакета передбачає послуги із зуболікування та зубопротезування. У Харківській області, в рамках цього пілоту, послуги зуболікування надають 25 закладів, зубопротезування – 10.
Обсяг гарантованих медичних послуг
Через тиск, який війна чинить на бюджет України, фінансування галузі медицини стало окремим викликом для держави.
Вікторія Мілютіна
Директорка Північного міжрегіонального департаменту НСЗУ
Однак, попри обмежені ресурси, обсяг гарантованих медичних послуг для українців не зменшений. Навпаки, у 2024 році НСЗУ дещо розширила допомогу. При загальному бюджеті 2024 року в 159 мільярдів гривень 5 мільярдів 200 мільйонів – це програма «Доступні ліки» від держави. Також додалися певні пакети
Програма медичних гарантій у 2024 році включає 44 пакети медичних послуг, три нових. Ідеться про лікування безпліддя за допомогою допоміжних репродуктивних технологій, лікування дорослих та дітей методом трансплантації органів і також методом трансплантації стовбурових клітин, тобто пересадки кісткового мозку.
Тарифи, за якими Національна служба здоров’я оплачує послуги медичним закладам, у 2024 році не зменшені. Хірургічний пакет є пріоритетним. Установлені певні коефіцієнти залежно від складних операцій – складна політравма, складні опіки, операція на очах. Повністю оплачується реабілітація в стаціонарних умовах. Тариф цього року – 19 769 гривень. А якщо це реабілітація найвищої складності, то з усіма коефіцієнтами виходить понад 41 тисячу гривень. За послуги трансплантації серця заклад отримує понад 2 мільйони гривень, а за трансплантацію легенів – понад 2,6 мільйона гривень.
Іншим пріоритетом фінансування на національному рівні залишається охорона материнства і дитинства. Одним з найвищих тарифів оплачується медична допомога новонародженим у складних неонатальних випадках, а також дослідження для раннього виявлення онкологічних захворювань.
Серйозну підтримку українським медикам надають міжнародні партнери. Зокрема, це гуманітарна допомога – постачання ліків, навчання лікарів і медичних сестер, евакуація поранених зі складними травмами, які потребують лікування за кордоном, партнерство у сфері зміцнення системи громадського здоров’я і фінансова допомога в умовах війни.
Важливо
Програма медичних гарантій (ПМГ) – це перелік медичних послуг та ліків, які держава гарантує українцям безоплатно. Оплачує ці медичні послуги для громадян НСЗУ напряму лікарням, укладаючи з ними договір. ПМГ охоплює всі основні види медичної допомоги: первинну, спеціалізовану, екстрену, паліативну допомогу та реабілітацію як дорослим, так і дітям. Також невіддільною складовою ПМГ є програма «Доступні ліки».
На гарячій лінії НСЗУ 16-77 можна дізнатися:
- актуальну інформацію про доступ до безоплатної медичної допомоги під час війни;
- за якими пакетами має договір з НСЗУ найближча лікарня;
- обсяг гарантованої безоплатної медичної допомоги за кожним із медичних пакетів, який цікавить на даний момент;
- про програму «Доступні ліки» та як почати отримувати безоплатні ліки за е-рецептом;
- що робити, якщо в лікарні порушують гарантовані державою права пацієнтів.
Раніше «Слобідський край» розповідав про те, що у Високому відновили амбулаторію та які послуги там надаються