Найголовніше – зберегти людей: що робить Пісочинська громада, аби діти не виїхали
У Пісочині на базі місцевого ліцею функціонує безпечний простір, де школярі громади можуть надолужувати освітні втрати. Зараз там працює три групи з математики та дві з української мови. Також школярам проводять заняття з психологічної підтримки. Для молоді хаб «1664» за рік провів понад 450 заходів різної направленості. А на початку 2025 року в громаді відкриється повноцінна підземна школа.
У Пісочині на базі місцевого ліцею функціонує безпечний простір, де школярі громади можуть надолужувати освітні втрати. Про його відкриття задумалися після того, як до керівництва ліцею та громади почали звертатися батьки з проханням відновити офлайн-навчання. Проте відповідного приміщення на той час у громаді не було. Для його створення залучили освітні фонди, які допомогли з ремонтом та закупівлею меблів, й через пів року безпечний простір був побудований.
– Частину фінансування на себе забрала Пісочинська селищна рада, частина – благодійні організації, їх дуже багато. Тепер діти мають можливість прийти після уроків, поспілкуватися і навчатися, – говорить Пісочинський селищний голова Олег Чернобай.
– Звісно, це обмежене коло предметів, але це великий крок уперед, оскільки початкова школа, ви ж розумієте, для них онлайн – це тупиковий шлях. Тому початкова школа надолужує освітні втрати. Звісно, це певна кількість годин – одна-дві, не всіх ми можемо охопити одразу, в нас є сесії, коли ми набираємо певну категорію дітей вікових. Для старших дітей іде надолуження освітніх втрат з української мови та математики, – розповідає директорка освітнього закладу Пісочинської ТГ.
Перед початком навчання діти проходять вхідне тестування, вони виконують завдання, щоб учителі визначили, які саме втрати є в дітей. У ліцеї розповідають, що буває таке, що учні 6-го класу надолужують освітні втрати за 4-й клас або за 5-й клас.
– Зараз у нас працює три групи з математики, у нас багато дітей, і всі вони дуже люблять відвідувати ці заняття, тому що вони є насправді корисними й цінними. Дві групи у нас з української мови та три групи з початкової освіти – українська мова 3-й клас, але там є діти 4-го класу, і математика, там є діти 5-го класу, хоча вони за 4-й клас надолужують матеріал. Ми підбираємо цікаві види робіт, щоб не просто задачка була, а задачка з цікавим текстом – вагу слона вони знаходять або швидкість черепахи, – ділиться координаторка одного з освітніх фондів Віра Малінкіна.
Задля комфортної адаптації та щоб хоч якось відволікти дітей від жахіть війни, школярам проводять заняття з психологічної підтримки. Такий простір був необхідний, каже Тетяна Орлова, адже дітям дуже бракує особистого спілкування.
– Діти на початку були замкнені, а тоді вони дещо розкрилися, так, що втомлялися і вчителі. Зараз уже всі порозумілися, розуміють нашу спільну справу. І все ж таки у нас навчальна діяльність поєднується з відпочинком, коли під час занять з психологічної підтримки вони спілкуються, дають вихід своїм емоціям, – говорить директорка освітнього закладу Пісочинської ТГ.
Насичений графік має і молодь Пісочинської громади. Для них тут працює хаб «1664». Це майданчик для самореалізації молоді, де кожен може знайти справу до душі. У приміщенні є студія звукозапису, навчальне середовище, місце для проведення тренінгів та семінарів. За рік удалося провести понад 450 заходів різної направленості – від курсів фінансової грамотності до надання домедичної допомоги.
– Ми організовували різні заходи, тренінги, які були спрямовані на розвиток молоді. Це і ораторське мистецтво, де молодь вчилася, як правильно комунікувати, як правильно розмовляти, як взагалі себе поводити у суспільстві, тому що дистанційне навчання воно також впливає на життя молоді – зазначає директорка Пісочинського молодіжного центру «1654» Валерія Безкровна.
На початку 2025 року в Пісочинській громаді планують відкрити підземну школу. Вона розрахована на 500 людей, там є шість класів, їдальня, санвузли, кімнати для бойлерів, запасу води й трансформаторів, три входи та виходи, а також ліфт для дітей з інвалідністю. Укриття відповідає всім новим нормам ДБН та може витримати пряме влучання ракети С-300.
– У жовтні минулого року було вирішено будувати в нашому навчальному закладі укриття типу ПРУ, бо в нас у Коротичі немає жодного укриття, окрім двох стін, навіть найпростішого укриття не було. (СКЛ) Це звичайна школа, тільки під землею. Там великий вестибюль, де також у разі потреби може укриватися й місцеве населення. Більшість батьків підтримує та дуже чекає, поки відкриється укриття, де ми будемо навчати дітей – розповідає директорка освітнього закладу Пісочинської ТГ.
– Для нас це дуже важливо, бо діти мають можливість прийти й побачити один одного, діти мають можливість поспілкуватися, соціалізація – це дуже важливо. Найголовніше – зберегти людей, які мешкають в громаді, для того, щоб вони не поїхали, для того, щоб вони планували, мріяли та своє майбутнє пов’язували з громадою, Слобожанщиною, – додає Олег Чернобай.
Раніше ми писали, що діти Харківщини отримали 1000 ноутбуків для навчання, 78 ноутбуків отримали учні Пісочинської громади.