Пожежні-добровольці Харківщини: і пожежу загасять, і дров нарубають

Місцеві пожежні команди громад працюють пліч-опліч з надзвичайниками, ліквідуючи наслідки обстрілів і допомагаючи мешканцям

25.04.2024 13:20

Початок активних бойових дій став для добровільних та місцевих пожежних команд у громадах області справжнім випробуванням. Бувало, що рятівники ДСНС не могли дістатися певних територій, тож на місце виїжджали саме місцеві пожежні.Та не тільки боротьба з вогнем входить до їхніх обов’язків, але й інша допомога людям, які опинилися в складній ситуації. 

Куп’янські добровольці

У Куп’янській громаді добровільна пожежна команда була створена восени 2023 року. Після деокупації ворог регулярно завдає ударів по цивільній інфраструктурі: кожного дня нові руйнування. 

Андрій Беседін

Андрій Беседін

Начальник Куп'янської МВА

На жаль, лінія зіткнення залишається від нас дуже близько, тожтериторія Куп’янської громади продовжує потерпати від обстрілів. Рятівники ДСНС завжди оперативно вирушають на допомогу куп’янчанам, але через ушкоджену війною транспортну інфраструктуру – розбиті вибухами дороги, завалені мости – їм потрібно надто багато часу, щоб дістатися до місця події.

Допомогу жителям у віддалених куточках громади надає саме підрозділ добровільної пожежної охорони. Місце його базування – Ківшарівка. До складу добровільної команди ввійшли працівники комунального підприємства, на базі якого вона, власне, і була утворена. Вісім добровольців чергують цілодобово позмінно.

Олег Синєгубов та Андрій Беседін на місці базування добровільної пожежної команди. Начальник Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов та начальник Куп'янської міської військової адміністрації Андрій Беседін на місці базування добровільної пожежної команди у Ківшарівці. Фото: Facebook Андрій Беседін. 

– Упродовж останніх кількох місяців була проведена значна робота. Підрозділ, що працює на базі комунального підприємства «Комунальник», чергує цілодобово. Приміщення, де розташувалися добровольці-вогнеборці, оснащене так, щоб їх перебування там було комфортним. Для рятувальної роботи також є необхідне обладнання. Завдяки співпраці з міжнародними благодійними організаціями та допомозі жителів німецького міста Рейнбах підрозділ забезпечений спеціальними пожежними автомобілями, – каже Андрій Беседін.

Пожежні-добровольці з’явилися у Шевченківській громаді

У Шевченківській громаді добровільна пожежна команда почала роботу на базі аграрного підприємства та працюватиме там, де своєчасне прибуття професійної пожежної служби може бути ускладнене.

Сергій Старіков

Сергій Старіков

Начальник Шевченківської СВА

Перший пожежний загін з’явився на базі місцевого сільськогосподарського підприємства. Загін гаситиме пожежі у чотирьох населених пунктах громади, що віддалені від центральної пожежної частини у Шевченковому.

Добровільна пожежна команда перебуває в Аркадіївці, її склад становить п’ять осіб, вона оснащена спеціальним автомобілем.

За словами Сергія Старікова, громада має плани й у подальшому формувати добровільні пожежні команди.

Переконавшись в ефективності роботи місцевих пожежних команд, усе більше органів місцевого самоврядування Харківської області створюють такі підрозділи у форматі комунальних установ – нових, або модернізуючи ті, що були раніше. Завдяки децентралізації місцеве самоврядування отримало широкі можливості та дієві інструменти, щоб забезпечити місцеві пожежні підрозділи всім необхідним, залучати благодійну допомогу та мати підтримку міжнародних партнерів.

Іноді самі їхали на виклик

У Роганській громаді у 2017 році був створений комунальний заклад «Місцева пожежна команда». В її складі – одинадцять осіб.

– З початку повномасштабної агресії ми продовжували виконувати свою роботу. Зрозуміло, доводилося працювати під обстрілами, а роботи стало більше, особливо внаслідок російських атак на населені пункти, – розповідає начальник Місцевої пожежної команди Роганської селищної ради Анвер Мовсумов.

Лише за перший рік з початку повномасштабної російського вторгнення команда ліквідувала більше 30 пожеж. Працювали разом з рятувальниками Державної служби з надзвичайних ситуацій України, а в умовах активних бойових дій самостійно боролися з наслідками ворожих обстрілів.

Допомагали й іншим. Поки до середини травня 2022 року в громаді не було водопостачання, підвозили технічну воду в населені пункти, а також інші необхідні речі, допомагали вивозити людей.

Роганська команда отримала другий спеціалізований автомобіль Навесні 2023 року в гаражі роганської команди з’явився другий автомобіль. Фото: Анвер Мовсумов

За словами Анвера Мовсумова, команда наразі забезпечена всім необхідним. На випадок вимкнення електроенергії мають два генератори, які передали благодійники. Вони ж передали дві мотопомпи. А навесні 2023 року в гаражі команди з’явився другий автомобіль.

Марія Черненко

Марія Черненко

Начальниця Роганської СВА

Ризикуючи життям, під обстрілами наші пожежні виїжджали на виклики. Вони завжди готові прийти людям на допомогу, але однієї машини було замало, коли займання траплялися одночасно.

Спеціалізований Mercedes передали вогнеборцям за сприяння народних депутатів та органів місцевого самоврядування, а також благодійників та міжнародних партнерів. В обслуговуванні транспорту, говорить Анвер Мовсумов, велику допомогу надають харківські підрозділи ДСНС.

Особовий склад Роганської пожежної команди двічі на тиждень відвідує заняття на базі тренувального центру ДСНС. Анвер Мовсумов каже, що частина команди має досвід роботи в Державній службі з надзвичайних ситуацій, а сам він пенсіонер МНС, але навчання – постійний процес. Зараз команда проходить онлайн-курси в рамках програми, яка триватиме до травня. До речі, двома ноутбуками, які використовуються для онлайн-навчання, своїх пожежних забезпечила селищна рада. Також щодня Анвер Мовсумов сам проводить заняття для особового складу.

Місцева пожежна команда разом з працівниками ДСНС проводить інформаційно-роз’яснювальну роботу серед населення Роганської громади.

Дров нарубати, воду принести

Підрозділи Балаклійської місцевої пожежної охорони обслуговують населені пункти двох громад. На території Балаклійської громади працює підрозділ, що базується у Петрівському, в його складі – 18 осіб. Під час окупації особовий склад та техніка були евакуйовані звідти в інший населений пункт і там несли службу. Другий підрозділ – вісім осіб персонального складу – працює у Барвінківській громаді, місце його дислокації – Мечебилове.

– Не всі громади готові утримувати комунальні заклади пожежної охорони у повному обсязі, але потреба в них є. Тож до нас звернулася Барвінківська територіальна громада, яка виділила субвенцію з місцевого бюджету на створення загону в складі Балаклійської пожежної охорони, – зазначає директор Балаклійської місцевої пожежної охорони Сергій Черепаха.

За його словами, підрозділи створені для того, щоб реагувати на різні надзвичайні ситуації.

Фото: Сергій Черепаха

– Пожежі в екосистемах, надзвичайні події, замети, падіння дерев, застрягла машина швидкої медичної допомоги, шкільний автобус, інші транспортні засоби – тобто реагування на будь-які надзвичайні ситуації. Також у функціях особового складу – профілактична робота, подвірні обходи в населених пунктах відповідно до графіка спільно з ДСНС, – підкреслює Сергій Черепаха.

Також пожежні команди взяли на себе виявлення та допомогу одиноким літнім людям. Багато сіл зруйновані, там залишаються люди, якіне мають зв’язку, щоб звернутися по підтримку.

– При подвірних обходах команда виявляє таких жителів, у взаємодії зі старостинським округом надає допомогу: навіть комусь дров нарубати, комусь води принести. Бувають різні життєві ситуації, – розповідає директор Балаклійської пожежної охорони.

На два пожежні підрозділи є три спецавтомобілі. Благодійники та волонтери допомогли забезпечитиспеціальним одягом. Техніку, коли є така можливість, їм безкоштовно передає ДСНС.

У планах балаклійців створити ще один загін.

Працюють разом з ДСНС

До утворення в серпні 2023 року комунальної установи «Пожежно-рятувальний підрозділ» Донецької селищної ради частина команди працювала в складі Балаклійської місцевої пожежної охорони. Сьогодні це самостійний підрозділ. Заштатом чисельність працівників становить 47 осіб, фактично працює 32.

– Працівники установи неодноразово залучалися на гасіння пожеж на стратегічно важливих об’єктах та в лісових масивах, які виникли черезбойові дії. Пліч-о-пліч з працівниками Державної служби з надзвичайних ситуацій України та працівниками Національної поліції України вони сумлінно виконували свої обов’язки, – розповідають у громаді.

Діяльність власних пожежних підрозділів тут вважають дуже ефективною: за 2024 рік уже здійснено 50 виїздів.

– Значна кількість населених пунктів розташованавід найближчого підрозділу ДСНС на відстані більше 40 кілометрів, що перевищує розрахункові 20 хвилин прибуття на місце пожежі. Тому підрозділ забезпечує відповідний стан пожежної безпеки, – зазначаютьу Донецькій громаді.

За словами речника ГУ ДСНС України у Харківській області Євгена Василенка, завдяки діяльності місцевої пожежної охорони рятувальники можуть зосередитися на виконанні найбільш складних завдань.

Євген Василенко

Євген Василенко

Речник ГУ ДСНС України у Харківській області

Для ДСНС вониє надійними помічниками. Дуже добре, коли в громадах створюються такі команди та умови для їх ефективної діяльності.

Він також зазначає, що під час окупації Харківської області, коли значні території були відрізані від доступу ДСНС, саме на підрозділи місцевої пожежної охорони припадала левова часткароботи з ліквідації наслідків пожеж.

Свій підрозділ пожежної охорони невдовзі має з’явитися й у Чкаловській громаді.

– Відчуваємо потребу у створенні власного підрозділу. Він має охопити передусім ті населені пункти громади, куди довго їхати співробітникам ДСНС з Чкаловського або Печенігів. Це, наприклад, Базаліївка та Юрченкове, – розповідає начальник Чкаловської селищної військової адміністрації Сергій Котенко.

Планується, що місцева пожежна охорона матиме місце дислокації у Базаліївці.

Читайте також

Підписуйтесь на Google News

Щоб бути у курсі останніх новин Харківщини та громад.

Підписатися