Відновлення крок за кроком: як працює медицина у Старосалтівській громаді
Медзаклади деокупованої Старосалтівської громади Харківської області ремонтують або знаходять інші приміщення, місцева влада також допомагає медикам, а партнери підтримують лікарськими засобами та проводять виїзні прийоми.
Про це медіа «Слобідський край» розповіла директорка Старосалтівського центру первинної медико-санітарної допомоги Людмила Карапетян.
Вона наголошує, що, попри складну ситуацію в громаді, населення стабільно отримує медичні послуги. В громаді працює три лікарі, один з них – дистанційно. Два лікарі безпосередньо в громаді проводять прийоми в трьох амбулаторіях. Лікарі виїжджають й у фельдшерсько-акушерські пункти, яких в громаді п’ять. Там працює середній медичний персонал.
– Загалом браку медичного персоналу громада не відчуває через скорочення населення. Якщо до повномасштабного вторгнення в громаді проживали 7,7 тисячі людей, то зараз 4,5 тисячі. Вижити нам допомагають благодійні фонди, які підтримують медичну сферу в громаді. Зокрема, за підтримки партнерів раз на місяць до громади приїжджають терапевт та психолог. Психологічна допомога – дуже важлива, потрібна кожному в громаді, – зауважує Людмила Карапетян.
Активізація бойових дій у сусідній Вовчанській громаді змусила людей знов виїжджати, що також вплинуло на ситуацію з медициною.
– Первинна медицина залежить від договорів з Національною службою здоров’я України – сума оплати за кількість укладених декларацій. Зараз нова хвиля зменшення декларацій, оскільки знов люди виїжджають. Щомісяця втрачаємо до ста декларацій, – зазначає керівниця ЦПМСД.
Утім, за її словами, з фінансуванням лікарів громади допомагає селищна військова адміністрація, знаходячи такі можливості у місцевому бюджеті. Також надається підтримка сестринському персоналу ФАПів.
Сама медична інфраструктура зазнала ушкоджень у результаті бойових дій.
– Минулого місяця об’їхала всі ФАПи. Ситуація не дуже добра. Були ушкодження внаслідок прильотів. Десь розбиті вікна, десь дещо відновлено. Є випадки, коли медична установа переходить в адмінбудівлю або навпаки – вони до нас, – розповідає Людмила Карапетян.
Водночас Старосалтівська громада отримала модульну амбулаторію, яка оснащена необхідним устаткуванням та має чотири кімнати для прийому лікарів, а також лабораторію для аналізів.
Про те, як місцева влада залучає громадськість до роботи над новою стратегією розвитку Старосалтівської громади
Читайте також:
Як лікарні Харківщини забезпечують безперебійним живленням