Зима на Харківщині: яким буде новий опалювальний сезон під обстрілами

Як регіон находить відповіді на виклики, які перед комунальниками ставить воєнні часи

26.09.2024 13:20

Через постійні ворожі обстріли на Харківщині пошкоджені та зруйновані об’єкти критичної інфраструктури. Загроза нових ударів по регіону не зникає. Як за таких умов Харківська область готується до зими?

Енергетична децентралізація

Підготовка до опалювального сезону, вже третього в умовах воєнного стану, ставить зараз перед комунальниками непрості завдання. Мова йде не лише про відновлення пошкоджених об’єктів критичної інфраструктури, а й про переформатування системи на більш невразливу до ворожих ударів.

Рішенням фахівці бачать підключення розосереджених джерел енергії малої потужності, щоб у цілому забезпечити стале постачання під час опалювального сезону. Йдеться про когенераційні установки для постачання енергії та забезпечення підприємств, що надають комунальні послуги, генераторами для безперебійної роботи під час холодів.

До централізованого теплопостачання підключатимуть житлові будинки в 19 громадах Харківської області. В департаменті житлово-комунального господарства та паливно-енергетичного комплексу Харківської обласної військової адміністрації повідомили, що роботи в цьому напрямі продовжуються. По факту на середину вересня готові до підключення 6362 із 7473 житлових будинків, тобто 85% від загальної кількості. Для обласного центру цифра становить 5417 з 5892, це 92%.

Що буде з теплом у Харкові

У Харківській міській раді повідомили, що роботи з підготовки міста до опалювального сезону відбуваються у пришвидшеному темпі. Водночас роботи тривають на п’яти – шести об’єктах. Зокрема, Шевченківський район на 90% готовий до опалювального сезону, комунальники вже повністю заповнили теплоносієм внутрішньобудинкові системи й на 85% – внутрішньоквартальні.

У 953 житлових будинках Салтівського району також здійснено підготовку внутрішньобудинкових систем до опалювального сезону. КП «Харківські теплові мережі» повідомило про заміну понад 2,5 кілометра трубопроводів і відновлення 7 кілометрів теплової ізоляції. Капітальний ремонт системи тепло- та водопостачання здійснено у 85 будинках району.

Працюють фахівці КП «Харківські теплові мережі» Працівники КП «Харківські теплові мережі» відновлюють комунікації. Фото: Харківська міська рада

Втім, в обласному центрі продовжують створювати децентралізовану систему життєзабезпечення. Для цього, за словами мера Ігоря Терехова, встановлюють блочно-модульні котельні, когенераційні установки та газові турбіни, які мають обслуговувати мікрорайони. Він повідомив, що на ці роботи за дорученням Президента України уряд виділив 2 мільярди гривень.

Ігор Терехов

Ігор Терехов

Харківський міський голова

Ми співпрацюємо з міжнародними фінансовими установами, які теж виділяють кошти на придбання необхідного обладнання. Перед нами дуже багато викликів, бо Харків не має власної енергогенерації. Щоб пройти опалювальний сезон з тепло-, водо- та електропостачанням, потрібно все зробити з нуля

До кінця року в Харкові планують установити 141 одиницю обладнання, необхідного для децентралізації систем життєзабезпечення.

Харків – не єдине місто, де вживають заходів з енергетичної децентралізації. Зокрема, у Лозівській міській раді повідомили, що шість багатоповерхівок обігріватиме нова модульна котельня, яку надали міжнародні партнери. Через далеку відстань до центральної котельні були тепловтрати, а опалення – низької якості. Тепер ці проблеми будуть розв’язані.

Модульну котельню встановлюють у Лозовій У Лозовій встановлюють модульну котельню. Фото: Лозівська міська рада

Також цього року когенераційна установка є в лікарні в Чугуєві. І вона не перша в місті. Керівниця Чугуївської міської військової адміністрації Галина Мінаєва зазначила, що з минулого року в місті вже працюють дві когенераційні установки. У 2024 році до громади надійшли ще чотири такі установки. Це обладнання забезпечить тепло для 75 % населення Чугуївської громади.

У Чугуєві нова когенераційна установка Нова когенераційна установка у Чугуєві. 

Модульні котельні та генератори

У обласному департаменті ЖКГ розповіли, що в регіоні вже наявні 35 когенераційних установок. Їх сумарна потужність – 15,493 мегавата електричної енергії та 15,252 мегавата теплової енергії. 21 установка вже працює, 13 вводитимуть в експлуатацію впродовж цього року. А ще одна установка запрацює в місті Мерефа наступного року.

За словами начальника Харківської ОВА Олега Синєгубова, в цілому області потрібно 133 когенераційні установки та 75 модульних газових котелень. У тому числі обласний центр потребує 85 когенераційних установок для теплових мереж, 10 – для водоканалу.

Для того, щоб підприємства, які постачають тепло та воду, могли працювати в умовах блекаутів, у Харківській області встановлено понад 1100 генераторів. Додатково для деокупованих громад надійшло ще понад 180 генераторів.

Генератори від партнерів для Куп’янська Куп’янська громада отримала генератори від партнерів. Фото: Facebook Андрій Беседінa

У цьому напрямі ведеться активна робота з міжнародними партнерами, від яких до кінця року очікується надходження ще 200 генераторів.

Генератор для котельні в Ізюмі В Ізюмі встановлюють генератор для безперебійної роботи котельні. Фото: Facebook Ізюмська РВА

Окреме питання – забезпечення в новому опалювальному сезоні автономними та безперебійними джерелами енергії закладів охорони здоров’я. На 41 з них ведуться роботи. 34 здатні повністю забезпечувати себе енергією самостійно.

Готовність регіону до зими

Міністерство розвитку громад і територій України встановило плановий показник стану готовності об’єктів житлово-комунального господарства до зими на рівні 80%. Харківська область, за даними ХОВА, показує навіть вищі результати. Зокрема, теплові мережі та котельні готові на 82,8%, водопровідно-каналізаційне господарство – на 80,2%, житловий фонд – на 88 %.

Щоб розуміти ситуацію по територіальних громадах, обласна військова адміністрація проводить моніторинг. Узагальнені дані надаються в Міністерство розвитку громад та територій, Міністерство енергетики. Урядовці, своєю чергою, передають інформацію міжнародним партнерам для закупівлі обладнання.

Відновлення зруйнованого

Ремонт і відновлення пошкоджених і зруйнованих внаслідок обстрілів об’єктів критичної інфраструктури регіону не припиняються. За підрахунками обласного департаменту ЖКГ, кількість таких об’єктів загалом перевищила дві тисячі. Також пошкоджень зазнали майже десять тисяч теплових, водопровідних, каналізаційних і електричних мереж. І поки російська агресія не припиниться, їх кількість тільки зростатиме. Про деякі об’єкти на окупованих територіях немає достовірної інформації щодо їх працездатності.

Але до робочого стану вже повернули 175 об’єктів теплопостачання, відновлювальні роботи проведені на 47 об’єктах водопровідно-каналізаційного господарства. Приведено до ладу 700 об’єктів і вісім тисяч кілометрів мереж енергетичної інфраструктури, 714 об’єктів газопостачання та 1179,7 кілометра газорозподільних мереж.

Підтримка домогосподарств

У Харківській області зібрано інформацію щодо потреб домогосподарств вразливих верств населення у твердому паливі на наступний осінньо-зимовий сезон. Цю роботу провели Мінреінтеграції, Кластер з питань житла та непродовольчих товарів України, міжнародні організації та Харківська ОВА спільно з районними військовими адміністраціями та територіальними громадами.

Згідно з цими даними, 42 521 домогосподарство (89 255 осіб) мають потребу у твердому паливі. У 12 403 домогосподарствах готові отримати допомогу в натуральному вигляді, а 30 118 домогосподарств надають перевагу допомозі грошима.

Опрацьовану інформацію Харківська ОВА спрямувала у Кластер з питань житла та непродовольчих товарів України для подальшої роботи з міжнародними партнерами. Потреба для понад 35 тисяч господарств уже опрацьована, понад 3,5 тисячі домогосподарств отримали допомогу.

Також проводиться робота щодо забезпечення жителів прифронтових територій скрапленим газом. Збираються заявки та опрацьовується інформація щодо потреб вразливих верств населення. 

Як готується до зими Ізюмська громада «Слобідський край» повідомляв раніше.

Також ми розповідали як планує входити у опалювальний сезон Дергачівська громада.

Читайте також

Підписуйтесь на Google News

Щоб бути у курсі останніх новин Харківщини та громад.

Підписатися